Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Aλλαγή της ημ/νιας σε 1/1/1970; Bricked!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   kotsoscrete

kotsoscrete

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 12/02/2016 - 04:55

Αγαπητό forum.

Πληκτρολόγησα την ημερομηνία και ανακάλυψα ένα καινούριο bug του iPhone.

 

Μόλις πληκτρολόγησα τη 01/01/1970,η συσκευή λειτούργησε σαν μηχανή τηλεμεταφοράς και στιγμιαία άντλησε κβαντική ενέργεια με επακόλουθο κρότο και διαρκής λάμψεις "ρουφώντας" με στα άδυτα του 1970.

Έχω εγκλωβιστεί στα ενετικά τείχη ψαρεύοντας και πίνοντας σταγόνες τις βροχής.

Πρέπει να αντέξω 4 χρόνια 7 μήνες και 23 ημέρες για να κερδίσω την ελευθερία μου διότι ο Παπαδόπουλος έχει λάβει αυστηρά μέτρα.

Ίσως κερδίσω την εύνοιά του,κάνοντας τον προφήτη για τους μετέπειτα πολιτικούς κλέφτες που θα τον διαδεχτούν.

 

Αν επιβιώσω απ' όλα τα παραπάνω,θα ιδρώσω μια εταιρία με σήμα ένα ολόκληρο γινωμένο κόκκινο μήλο,στο κέντρο της Κρήτης.Τέλος η αυτοκρατορία των πεινασμένων τεχνικών και της Apple που ισχύει έως σήμερα (με μισοφαγωμένα μήλα).

Υπόσχομαι δε,απευθείας Jailbroken συσκευή στα χέρια κάθε Έλληνα πολίτη και "απελευθέρωση" της πειρατείας σε οποιαδήποτε εφαρμογή ταινία ή άλλα πολυμέσα,επίσης σας εγγυώμαι,βαρύτατο πρόστιμο και ποινή φυλάκισης,στο ψέμα της "υγρασίας" από τα Service των αντιπροσώπων της μέλλουσας εταιρίας μου.

 

Τέλος,θα αγωνιστώ για το ποδόσφαιρο ώστε τα μετέπειτα χρόνια ο γαύρος να μην έχει ούτε ένα "στημένο" αγώνα (και φυσικά κανένα πρωτάθλημα).

 

Σε 40 χρόνια θα κυβερνάω ολόκληρο το κόσμο.

Είθε η δύναμη να είναι μαζί μου.

 

*Θα επικοινωνήσω ξανά από τηλέγραφο.

 

Κώστας.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   NIKOSTITO

NIKOSTITO

    iPH Member

  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2016 - 05:14

Παιδια βρεθηκε και καινουριο bug αυτη τη φορα σε 32-bit συσκευες( 4,4S,5)!
Η ημερομηνια που επηρεαζει αυτες τις συσκευες ειναι η 19η Ιανουριου 2038. ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 32-bit!
Το bug αν και οπως εγραψαν χρηστες του reddit δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα με αυτο του 1970 καθως επιδιορθωνεται με Restore, ειναι εξισου επικινδυνο γιατι κανει την συσκευη να δονειται συνεχως και τις εφαρμογες να κρασαρουν! Αν θελουν οι mods ας κανουν update το post και με αυτο το bug!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#48   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2016 - 07:30

Άρα θεωρητικά δεν εμφανίζεται μόνο σε 64bit συσκευές αλλά και σε 32 τόσο στο 2038 όσο και στο 1970 εαν κατάλαβα καλά. Από εκεί και πέρα τα 64 bitα θα βρούν την γιατρειά τους μέσω κανένα patch που θα μας στείλει η apple. Στα 32bit εκεί τι γίνεται? Εκεί σα να περιπλέκεται το πράγμα



#49   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/02/2016 - 10:42

Τελικα να παμε να αλλαξουμε συσκευες ή θα φαμε ακυρο; :Ρ


#50   MrSmith

MrSmith

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/02/2016 - 11:30

Εμένα το έκανε μόνο του παιδία. (iPhone 5s). Το είχα στη τσέπη μου και για κάποιο λόγο είχε κλείσει. Έκανα το power on άνοιξε κανονικά χωρίς loop, αλλά δεν είχα σήμα (έκανε αναζήτηση), ημ/νία ηταν 1/1/1970 και 12 το βράδυ. Μετά από αρκετά restarts θυμήθηκα ότι είχα off την αυτόματη ενημέρωση ώρας ( ως προς την τοποθεσία ). Την ενεργοποίησα έκανα ένα ακόμα restart και  ήρθε στα καλά του.

 

Στην 9.3 δεν μου το είχε κάνει ποτέ. Μόλις έβαλα 9.2.1 τρελάθηκε.

Υ.Γ Το περίεργο στην όλη υπόθεση ήταν ότι παρόλο που έκανε αναζήτηση σήματος, εγώ είχα κανονικά σήμα καθώς εκείνη την στιγμή με πήραν τηλέφωνο.



#51   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:14

Εμένα το έκανε μόνο του παιδία. (iPhone 5s). Το είχα στη τσέπη μου και για κάποιο λόγο είχε κλείσει. Έκανα το power on άνοιξε κανονικά χωρίς loop, αλλά δεν είχα σήμα (έκανε αναζήτηση), ημ/νία ηταν 1/1/1970 και 12 το βράδυ. Μετά από αρκετά restarts θυμήθηκα ότι είχα off την αυτόματη ενημέρωση ώρας ( ως προς την τοποθεσία ). Την ενεργοποίησα έκανα ένα ακόμα restart και  ήρθε στα καλά του.

 

Στην 9.3 δεν μου το είχε κάνει ποτέ. Μόλις έβαλα 9.2.1 τρελάθηκε.

Υ.Γ Το περίεργο στην όλη υπόθεση ήταν ότι παρόλο που έκανε αναζήτηση σήματος, εγώ είχα κανονικά σήμα καθώς εκείνη την στιγμή με πήραν τηλέφωνο.

Πως πήγε μόνο του σε αυτήν την ημερομηνία αφού στην πηγή λέει don't set που προυποθέτει οτι το βάζεις εσύ? Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου



#52   MrSmith

MrSmith

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:18

Δεν έχω ιδέα πως έγινε. Το είχα στην τσέπη μου και απλά είχε σβήσει το κινητό. Όταν το άνοιξα είδα τα παραπάνω. Εμένα αυτό μου έγινε πριν ένα - ενάμιση μήνα πρώτη φορά, αλλά δεν έδωσα σημασία.

Να σημειώσω πως έχω αλλαγμένη μπαταρία από το καλοκαίρι.



#53   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:37

Παιδια βρεθηκε και καινουριο bug αυτη τη φορα σε 32-bit συσκευες( 4,4S,5)!
Η ημερομηνια που επηρεαζει αυτες τις συσκευες ειναι η 19η Ιανουριου 2038. ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 32-bit!
Το bug αν και οπως εγραψαν χρηστες του reddit δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα με αυτο του 1970 καθως επιδιορθωνεται με Restore, ειναι εξισου επικινδυνο γιατι κανει την συσκευη να δονειται συνεχως και τις εφαρμογες να κρασαρουν! Αν θελουν οι mods ας κανουν update το post και με αυτο το bug!

Δεν έχει καμιά σχέση με το Bug στο αρχικό Post.

 

Αυτό που αναφέρεις είναι θέμα των SSL Certificates που δεν υπογράφονται για μεταγενέστερη ημ/νια ώστε να γίνει η πιστοποίηση.

 

Εξού και το Restore που το διορθώνει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#54   NIKOSTITO

NIKOSTITO

    iPH Member

  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:42

Δεν έχει καμιά σχέση με το Bug στο αρχικό Post.

Αυτό που αναφέρεις είναι θέμα των SSL Certificates που δεν υπογράφονται για μεταγενέστερη ημ/νια ώστε να γίνει η πιστοποίηση.

Εξού και το Restore που το διορθώνει.


Νομιζω κανεις λαθος γιατι το παιδι που εκανε ενα πληρες τεστ αναφερει οτι το ρολοι του κινητου σταματησε να δουλευει και στο κλειδωμα οθονης οταν εβαζε τον κωδικο δεν γινοταν τιποτα. Το κινητο παρεμενε εκει. Μετα το ρισταρτ η συσκευη ξεκινησε να δονειται χωρις σταματημο και μαλιστα σε μια φωτο που ειχε ανεβασει εδειχνε την οθονη κλειδωματος χωρις να υπαρχει το ρολόι και το συρετε για ξεκλειδωμα ηταν αχρηστευμενο δλδ το κινητο απλα δονουνταν και δεν ξεκλειδωνε με τιποτα. Δεν εχει να κανει με τα SSL certificates. Δεν ειναι οτι δεν τον αφηνει το σαφαρι να μπει σε σελιδες. Εσωτερικα το ios επειδη μηδενιζει την integer των δευτερολεπτων ξαναγυρναει το ρολόι στο 1970 και μαλλον ξανακρασαρει το συστημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#55   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:47

Νομιζω κανεις λαθος γιατι το παιδι που εκανε ενα πληρες τεστ αναφερει οτι το ρολοι του κινητου σταματησε να δουλευει και στο κλειδωμα οθονης οταν εβαζε τον κωδικο δεν γινοταν τιποτα. Το κινητο παρεμενε εκει. Μετα το ρισταρτ η συσκευη ξεκινησε να δονειται χωρις σταματημο και μαλιστα σε μια φωτο που ειχε ανεβασει εδειχνε την οθονη κλειδωματος χωρις να υπαρχει το ρολόι και το συρετε για ξεκλειδωμα ηταν αχρηστευμενο δλδ το κινητο απλα δονουνταν και δεν ξεκλειδωνε με τιποτα. Δεν εχει να κανει με τα SSL certificates. Δεν ειναι οτι δεν τον αφηνει το σαφαρι να μπει σε σελιδες. Εσωτερικα το ios επειδη μηδενιζει την integer των δευτερολεπτων ξαναγυρναει το ρολόι στο 1970 και μαλλον ξανακρασαρει το συστημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πιστεύω πως οποιαδήποτε συσκευή το ίδιο θα κάνει. Από laptop μέχρι samsung και δεν συμμαζεύεται. Εαν κατάλαβα καλά και με βάση το βίντεο που δημοσίευσα είναι bug του κώδικα των 32bit συσκευών. Ή λάθος κατάλαβα?



#56   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:55

Νομιζω κανεις λαθος γιατι το παιδι που εκανε ενα πληρες τεστ αναφερει οτι το ρολοι του κινητου σταματησε να δουλευει και στο κλειδωμα οθονης οταν εβαζε τον κωδικο δεν γινοταν τιποτα. Το κινητο παρεμενε εκει. Μετα το ρισταρτ η συσκευη ξεκινησε να δονειται χωρις σταματημο και μαλιστα σε μια φωτο που ειχε ανεβασει εδειχνε την οθονη κλειδωματος χωρις να υπαρχει το ρολόι και το συρετε για ξεκλειδωμα ηταν αχρηστευμενο δλδ το κινητο απλα δονουνταν και δεν ξεκλειδωνε με τιποτα. Δεν εχει να κανει με τα SSL certificates. Δεν ειναι οτι δεν τον αφηνει το σαφαρι να μπει σε σελιδες. Εσωτερικα το ios επειδη μηδενιζει την integer των δευτερολεπτων ξαναγυρναει το ρολόι στο 1970 και μαλλον ξανακρασαρει το συστημα.

 

Tα Certificates του iOS υπογράφονται για συγκεκριμένες ημ/νιες και ενδεχομένως να ανανεώνονται.

 

Το οτι κράσαρε η συσκευή, είναι ακριβώς γι αυτό το λόγο, δε μπορεί να γίνει η πιστοποίηση τους απο τους Servers.

 

Και σου ξαναλέω, δεν έχει καμία σχέση όταν εδώ έχουμε να κάνουμε με συσκευές κολλημένες στο μήλο.

 

Το Restore ακριβώς γι αυτό και διορθώνει το όποιο πρόβλημα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#57   NIKOSTITO

NIKOSTITO

    iPH Member

  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2016 - 12:57

Εγώ πιστεύω πως οποιαδήποτε συσκευή το ίδιο θα κάνει. Από laptop μέχρι samsung και δεν συμμαζεύεται. Εαν κατάλαβα καλά και με βάση το βίντεο που δημοσίευσα είναι bug του κώδικα των 32bit συσκευών. Ή λάθος κατάλαβα?

Καλα καταλαβες! Απλα μαλλον θα διορθωθει στα επομενα χρονια ωστε να βαλουν starting reference μεταγενεστερη ημερομηνια απο το 1970.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#58   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2016 - 13:00

Καλα καταλαβες! Απλα μαλλον θα διορθωθει στα επομενα χρονια ωστε να βαλουν starting reference μεταγενεστερη ημερομηνια απο το 1970.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και εγώ αυτό πιστεύω πως έτσι θα πράξουν. Το θέμα κατ εμε είναι στις 32 bit το πρόβλημα και στο 2038 αλλά πιστεύω εάν το αφαιρέσουν τελείως θα εξαλειφθεί και το πρόβλημα 



#59   NIKOSTITO

NIKOSTITO

    iPH Member

  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2016 - 13:03

Tα Certificates του iOS υπογράφονται για συγκεκριμένες ημ/νιες και ενδεχομένως να ανανεώνονται.

Το οτι κράσαρε η συσκευή, είναι ακριβώς γι αυτό το λόγο, δε μπορεί να γίνει η πιστοποίηση τους απο τους Servers.

Και σου ξαναλέω, δεν έχει καμία σχέση όταν εδώ έχουμε να κάνουμε με συσκευές κολλημένες στο μήλο.

Το Restore ακριβώς γι αυτό και διορθώνει το όποιο πρόβλημα.

Νίκο πάντως προσωπικα θεωρω οτι ειναι θεμα του internal OS. Δεν ληγει κατι. Το πραγμα αυτο δεν το παθαινει το 2039 ή το 2040 αν μπει η ημερομηνια το παθαινει ακριβως στις 19 Γεναρη 2038 και ωρα 3:14 αν θυμαμαι καλα. Τελος παντων βλεπουμε και πραττουμε. Πιστευω συντομα η Apple θα επιληφθει του θεματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#60   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/02/2016 - 13:17

Μπορούν να σταματήσουν την ημερομηνία στο 1971 και να μην πηγαίνει πιο κάτω και στο 2037 και να μην πηγαίνει πιο πάνω ! Δεν είναι δύσκολο πιστεύω να το προσθέσεις στον κώδικα 2 if είναι !


Sent from my iPhone 6s Plus !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες