Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Tim Cook: ανοικτή επιστολή για τους κινδύνους που εγκυμονεί η δημιουργία "backdoor" για πλήρη πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα χρηστών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2016 - 12:53

Επειδή

α) έτσι όπως σε κόβω έχω σχεδόν τη διπλάσια ηλικία από σένα

β) κατά πάσα πιθανότητα τα βιώματά μου και η κουλτούρα μου είναι παρόμοια με τα δικά σου, και καθόλου έτσι όπως μπορείς να νομίζεις

γ) λόγω εμπειρίας έχω καταλάβει ότι σε πολλά ζητήματα δεν υπάρχει σωστή ή λάθος άποψη/προσέγγιση, απλά διαφορετική κατανόηση ενός προβλήματος/κινδύνου/λύσης

 

θα πω ότι θα είχε ενδιαφέρον να ακούσεις την άποψή μου για το θέμα αν είχαμε το χρόνο να πιούμε ένα καφέ.... (ή να βρω εγώ το χρόνο να γράψω κάποια πράγματα παραπάνω....) 

;)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/02/2016 - 13:03

 

But now the U.S. government has asked us for something we simply do not have, and something we consider too dangerous to create. They have asked us to build a backdoor to the iPhone.

 

No reasonable person would find that acceptable.

 

Εγώ για να το πάω αλλού, θέλει πολλά Cojones να κάνεις τέτοια δήλωση.

 

Για τα υπόλοιπα, πρέπει να 'σαι τρελός για να μη δείς θετικά τη στάση της Apple. Όχι μόνο σε αυτό συγκεκριμένα, αλλά και σε προηγούμενες περίπτωσεις.

 

Όταν άλλοι ανοίγουν τη πίσω πόρτα με χαρές και πανηγύρια.

 

Επίσης όλο αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το JB. Δε μπορεί να γίνει καμία σύγκριση.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 18/02/2016 - 13:03

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#33   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 13:15

 

Το πρόβλημα δεν είναι αν τελικά δοθεί access στις όποιες δικαστικές αρχές, μιλάμε πάντα για ανθρώπους με τις όποιες αδυναμίες – και τι εννοώ -   αν ο X υπάλληλος που θα χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα για να ξεκλειδώσει το «ύποπτο» τηλέφωνο μπει στο πειρασμό να πάρει μια ωραία κόπια σπίτι του ? Αν πάρει μια τσάντα με λεφτά από τον μεγαλύτερο πλειοδότη ? Φανταστείτε ένα κόμμα η μια οργάνωση με ακραίες αντιλήψεις, την πρόσβαση και την δύναμη που θα αποκτούσε σε μια μεγάλη μερίδα πληθυσμού. 

 

 

Και οι αδυναμίες υπαρχουν στον άνθρωπο, και οι πειρασμοί, απο δημιουργίας του.

Καθως επισης και οι ακραίες οργανώσεις, εδω και....χμμμ 900 και χρόνια! (1119 πρώτα ταγματα Ναϊτων)

 

Παθατε τιποτα ολα αυτα τα χρονια;; Άλλαξε κατι στην ζωη σας, η των δικών σας επειδή υπαρχουν αυτες οι οργανωσεις;

 

Και αν αλλαξε, ειστε σίγουροι οτι ειναι προς το χειροτερο;;

 

Τα πάθη και οι αδυναμιες, υπήρξαν υπάρχουν και θα υπαρχουν.

Ειναι τα μονο που δεν ελέγχονται, και αυτη ειναι η δικια μας δικλείδα ασφαλείας. 

 

Και αν υπαρχουν και κανα δυο 'ταραγμένοι' στον εγκεφαλο που και που, και μπαινουν και κανουν μπανιστήρι στα σπιτια των ξενων ανθρώπων, γιατι ετσι απλως λογο θεσης εχουν την δυνατοτητα, δεν θα κάψουμε ολο το σύστημα για αυτους. 

Δλδ τι; Ποναει κεφαλι κόψει κεφαλι;;

 

Ουτοπικο το ερωτημα περι ελευθερίας πρωσπ. ζωης και δεδομένων. Εχει καταχραστεί ηδη, απο την πρωτη μερα που βγηκε.

 

Το ερωτημα ειναι αλλο. 

 

"The red or the blue pill"?

 

B)

 

0d8621c.jpg


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/02/2016 - 13:16

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#34   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 13:21

Επειδή

α) έτσι όπως σε κόβω έχω σχεδόν τη διπλάσια ηλικία από σένα

β) κατά πάσα πιθανότητα τα βιώματά μου και η κουλτούρα μου είναι παρόμοια με τα δικά σου, και καθόλου έτσι όπως μπορείς να νομίζεις

γ) λόγω εμπειρίας έχω καταλάβει ότι σε πολλά ζητήματα δεν υπάρχει σωστή ή λάθος άποψη/προσέγγιση, απλά διαφορετική κατανόηση ενός προβλήματος/κινδύνου/λύσης

 

θα πω ότι θα είχε ενδιαφέρον να ακούσεις την άποψή μου για το θέμα αν είχαμε το χρόνο να πιούμε ένα καφέ.... (ή να βρω εγώ το χρόνο να γράψω κάποια πράγματα παραπάνω....) 

;)

Eισαι 80 χρονών ρε θηριο;;

 

Απο το αβαταρ σου παντως δε σου φαίνεται. Για μικρότερο σε εκοβα...! :Ρ

 

Για τον καφε οποτε θες. Ειμαι παντα ανοικτός στις συζητήσεις. 

Ειδικα για τοσο ευαίσθητα θεματα.

 

Οταν λοιπον με το καλο περασεις απο την Γαλλια, στειλε πμ και κανονιζουμε.

;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#35   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2016 - 13:30

:)

 

80 δεν είμαι...είμαι όμως μεγαλύτερος από 40....

 

I know...(για την Γαλλία)....περνάω συχνότατα κοντά σου (Βέλγιο, Λουξεμβούργο)...θα το έχω υπόψη όμως, αν και το επόμενο ταξίδι είναι Eurodisney για τη 5μελή οικογένεια...οπότε μάλλον δεν θα είναι κλασικός καφές αυτός σε Παρισινό καφέ.....

;)

 

(Δεν ξέρω αν την γνωρίζεις, αλλά υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα Αγγλική τηλεοπτική σειρά....νομίζω θα σου αρέσει....)  


Τελευταία επεξεργασία από: iUs3r, 18/02/2016 - 13:31


#36   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 13:39

Την γνωρίζω την σειρα. :)

 

5μελη ε;; Χαρα στο κουραγιο σου. Εγω μια κορη εχω και με τρέχει απο το πρωι μεχρι το βραδι. :Ρ

 

Δυστηχως το Παρίσι μου πεφτει ψηλα και μακρια. Ειμαι στην Εβιαν - Σαβοι, γαλλοελβτ. αλπεις. 

Πιο κοντα με Γενευη Λωζανη αν σου κατσει. (40 λεπτα απόσταση και απο τις δυο)

 

Αρκετες πτησεις απο Ελλάδα για Γαλλια πάντως περνανε μεσω Γενευης. Λογο χαμηλών τιμών. 

 

Αν σου κατσει, στειλε πμ.

 

Θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα. 

 

#endofftopic


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/02/2016 - 13:40

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#37   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2016 - 13:52

Γενεύη δούλευα κάμποσα χρόνια... (CERN)...έχω περάσει και από το "χωριό" σου.....τώρα έχω ξεκόψει....

 

#endofftopic



#38   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 14:10

Βρήκα ενα ενδιαφέρον άρθρο (κατα την αποψη μου), και θα ηθελα να το μοιραστώ μαζι σας.


"Back doors in encryption are inherently bad. The FBI is NOT telling Apple to put a backdoor in iOS."

H αποψη μου λοιπον και το τονιζω, ειναι οτι εχω την εντυπωση οτι η αππλ ''πήδηξε'' παλι στην ευκαρια για να κανει ντορο γυρω απο το ονομα της, και την προστασια και καλα που υπερασπίζεται των πελατών της, για το τιποτα!

Μιας που το θεμα θα μπορουσε να λυθει απο κοινή συνεννόηση και των δυο πλευρων.

Απλως τωρα ολος ο κομσος μιλαει για το 'κακο κρατος' (FBI) και τον 'σταυροφόρο' αππλ, προστάτη των απανταχού προσπκ. δεδομένων!
(..βοήθεια μας) :Ρ

Το συγκεκριμενο αρθρο απλοποιει πολυ τα πραματα ομως δεν ειναι ετσι...
Συμφωνα με το αρθρο το FBI ζηταει απο την Apple να αναπτυξει ενα software που θα κανει decryption στο iOS. Υποτιθεται οτι το decryption θα γινεται απο εξουσιοδοτημενα ατομα και σε συνεργασια με την Apple.
Αυτο που λεει η Apple ειναι οτι δεν εχει τετοιο software, δεν ειναι ευκολο να το αναπτυξει καθοτι το iOS ειναι φτιαγμενο να προστετευεται απο τετοιου ειδους προγραμματα και ο μονος τροπος να γινει ειναι με τροποποιηση του ιδιου του iOS!
Φυσικα η τροποποιηση αυτη δεν μπορει να γινει βιαια και χωρις την εγκριση του χρηστη σε υφισταμενη συσκευη (βλεπε το iphone του τρομοκρατη) οπου το ιδιο το iOS προστατευει-και αν χρειαστει διαγραφει-τα δεδομενα αλλα μπορει να γινει με updates του iOS στο μελλον. Αυτο σημαινει οτι στην ουσια το FBI ζηταει οι επομενες εκδοσεις να εχουν backdoor για εξουσιοδοτημενη-ελεγχομενη χρηση.
Σαφως αυτο ειναι που αρνειται να κανει η Apple καθως δημιουργοντας backdoor δινεις την ευκαιρια σε οποιονδηποτε το θελησει να προσπαθησει να αντιγραψει το software-decrypter της Apple και να εχει προσβαση στα δεδομενα των συσκευων ανεξελεγκτα...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 18/02/2016 - 14:12


#39   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 14:51


 

Φιλε μου, προφανως ο καθενας παιζει με τις λεξεις.

 

Και το FBI και η Apple. Και αυτο για λογους εντυπωσιασμού, μαρκετινγ image (το FBI εχει και αυτο ενα) και προφανώς για να κερδισει ο καθενας την υποθεση προς οφελος του.

 

Αυτο που δεν παύω να επαναλαμβανω, ειναι οτι απλως προκειται για ενα παιχνιδι εντυπωσιασμού. 
Τα ζαρια εχουν ριχτεί. 

 

Πιστευεις οτι ολη αυτη η δημοσιότητα εγινε ετσι ξαφνικα για το τιποτα; 

 

Η μηπως πιστευεις οτι η κοινή γνώμη θα μπορουσε να αλλαξει την πορεία των πραγμάτων;

 

Ειτε παράνομα στο σκοταδι, ειτε νόμιμα στο φως της ημερας, τα πραγματα θα συνεχίσουν να γίνονται με τον τροπο που γίνονταν παντα.

Η ελευθερια μας εχει καταχραστεί απο την πρωτη μερα που πολεμήσαμε για αυτην.

 

Αν η κοινη γνωμη αλλαζε το ρου της ιστοριας σε σημαντικα πράγματα, ο κοσμος μας δεν θα ηταν οπως ειναι τωρα.

 

Το γκουανταναμο γιατι δεν εχει κλεισει ακομα μετα απο τοσα χρονια παρανομης κρατησης και βασανιστηρίων ανθρώπων που εικάζεται οτι εχουν σχεση με την τρομοκρατια;

 

Εκει γιατι δεν εχουμε ακούσει την αποψη της Αππλ για τα δικαιωματα!  

Γιατι η κοινη γνωμη περνάει απαρατήρητη; Μηπως η κυβέρνηση χέστηκε λιγο για την αποψη τους;;

 

Απλως δεν εχουν τελειώσει ακομα οι καινουργες μυστικες φυλακες. Οταν τελιωσουν, θα το κλεισουν και το γκουανταναμο, και ο κοσμος θα πανηγυρίζει γιατι θα πιστευει οτι χαρη σε αυτον τα καταφεραν, και ζήσαμε εμεις καλα, και αυτοι καλυτερα.

 

Μας εχουνε βαλει την χοντροδαχτυλαρα τους μπροστα στην μυτη μας, δειχνοντας μας και καλα που να κοιταξουμε (υποθεση pers.data > apple vs fbi) για να μας κρυψουν το δασος απο πισω.

 

Αυτο λεω εγω. 

 

Ολα τ΄αλλα ειναι λογια ν'αγαπιόμαστε. 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/02/2016 - 14:57

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#40   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2016 - 16:38

Ντοκιμαντέρ του NatGeo (2015)στο οποίο μιλάει ο υπεύθυνος που ανέλαβε την υπόθεση να συλλάβει τους υπεύθυνους για το μακελειό στο μαραθώνιο της Βοστώνης.
Σε κάποιο σημείο ο ίδιος αναφέρει on camera ότι ζήτησε τη βοήθεια υπηρεσίας (που δεν κατονόμασε) για να βρει τους δράστες αλλά η άλλη πλευρά αρνήθηκε τη συνεργασία γιατί θα εξέθεταν έτσι τις δυνατότητες παρακολούθησης που διαθέτουν σε αξιωματούχους που δεν έχουν access σε τέτοια κανάλια.
Ένα μικρό δείγμα ανέφερα.
Αν ψάξεις λίγο και ξέρεις να συνδέσεις τις κουκκίδες θα τα βρεις τα στοιχεία που θέλεις.
Και φυσικά εννοώ αξιόπιστες πληροφορίες και όχι από site και forum παρανοϊκών.

 

Ακριβώς αυτό δυνατότητες παρακολούθησης, δηλαδή traffic monitoring. Αυτό συμβαίνει παντού στον πλανήτη, σε χώρες πιο καταπιεστικές ότι δεν μπορούν να κάνουν monitor το μπλοκάρουν  βλ. viber, skype αλλά δεν είδα ποτέ νύξη ότι θα αποκτήσει απομακρυσμένη πρόσβαση στο device σου κάποιος και θα αρχίσει να ψάχνει πχ το file system και να πάρει ένα τοπικό αρχείο. Πιστεύω είναι πιθανό αλλά δεν έχω δει ποτέ αναφορά ότι γίνεται ή έχει γίνει ποτέ.



#41   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:08

Φιλε μου, προφανως ο καθενας παιζει με τις λεξεις.
 
Και το FBI και η Apple. Και αυτο για λογους εντυπωσιασμού, μαρκετινγ image (το FBI εχει και αυτο ενα) και προφανώς για να κερδισει ο καθενας την υποθεση προς οφελος του.
 
Αυτο που δεν παύω να επαναλαμβανω, ειναι οτι απλως προκειται για ενα παιχνιδι εντυπωσιασμού. 
Τα ζαρια εχουν ριχτεί. 
 
Πιστευεις οτι ολη αυτη η δημοσιότητα εγινε ετσι ξαφνικα για το τιποτα; 
 
Η μηπως πιστευεις οτι η κοινή γνώμη θα μπορουσε να αλλαξει την πορεία των πραγμάτων;
 
Ειτε παράνομα στο σκοταδι, ειτε νόμιμα στο φως της ημερας, τα πραγματα θα συνεχίσουν να γίνονται με τον τροπο που γίνονταν παντα.
Η ελευθερια μας εχει καταχραστεί απο την πρωτη μερα που πολεμήσαμε για αυτην.
 
Αν η κοινη γνωμη αλλαζε το ρου της ιστοριας σε σημαντικα πράγματα, ο κοσμος μας δεν θα ηταν οπως ειναι τωρα.
 
Το γκουανταναμο γιατι δεν εχει κλεισει ακομα μετα απο τοσα χρονια παρανομης κρατησης και βασανιστηρίων ανθρώπων που εικάζεται οτι εχουν σχεση με την τρομοκρατια;
 
Εκει γιατι δεν εχουμε ακούσει την αποψη της Αππλ για τα δικαιωματα!  
Γιατι η κοινη γνωμη περνάει απαρατήρητη; Μηπως η κυβέρνηση χέστηκε λιγο για την αποψη τους;;
 
Απλως δεν εχουν τελειώσει ακομα οι καινουργες μυστικες φυλακες. Οταν τελιωσουν, θα το κλεισουν και το γκουανταναμο, και ο κοσμος θα πανηγυρίζει γιατι θα πιστευει οτι χαρη σε αυτον τα καταφεραν, και ζήσαμε εμεις καλα, και αυτοι καλυτερα.
 
Μας εχουνε βαλει την χοντροδαχτυλαρα τους μπροστα στην μυτη μας, δειχνοντας μας και καλα που να κοιταξουμε (υποθεση pers.data > apple vs fbi) για να μας κρυψουν το δασος απο πισω.
 
Αυτο λεω εγω. 
 

Ολα τ΄αλλα ειναι λογια ν'αγαπιόμαστε.

Το πηγες μακρια... Ας μεινουμε στο θεμα!
Εγω δεν κοιταζω το show αλλα την ουσια. Δεν θα κατεβω σε πορεια διαμαρτυριας που θα συγκαλεσει ο Cook υπερ των ανθρωπινων δικαιωματων με την ελπιδα οτι ετσι θα αλλαξω τον κοσμο...
Επι της ουσιας λοιπον αυτο που με ενδιαφερει σαν χρηστη συσκευων της Apple ειναι η αποφυγη του backdoor. Δεν ξερω αν η Apple εχει περιθορια να αποφυγει την αποφαση του δικαστηριου ειτε αποδεικνυοντας οτι αυτο που ζητειται δεν ειναι εφικτο ειτε πληρωνοντας καποιο προστιμο. Δεν ξερω καν πως προτειθεται να κινηθει η εταιρεια περα απο τις διαμαρτυριες και τις επιστολες σε αυτο το θεμα. Αυτο που ξερω ειναι οτι της δινω ενα καρο λεφτα για το επιπεδο ασφαλειας που μου προσφερει στις συσκευες της. Αν με τον ενα ή με τον αλλο τροπο πληγει ο συγκεκριμενος τομεας (ενας απο τους βασικοτερους για εμενα κατα την επιλογη smart-device) δημιουργοντας τρυπες στο λογισμικο για να μπαινει ο καθενας μαλλον συντομα θα πρεπει να ψαξει να βρει αλλου χρηματοδοτηση...
Να σημειωσω οτι δεν εχω να κρυψω κατι απο τις μυστικες υπηρεσιες ουτε εχω μανια καταδιωξης...απλα εχω τη λοξα οτι δεν θελω ο καθενας να εχει προσβαση στα προσωπικα μου αρχεια και δεδομενα (που συμφωνα με τον Cook αυτο ειναι πολυ πιθανο να γινει μεσω της backdoor).


#42   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 19:28

Ας μεινω και εγω στην ουσία λοιπον.

 

Το σκανδαλο με τα sms (imessages) που ελεγε οτι ειναι τοσο ασφαλείς, που ακομα και αν ηθελε, ουτε η Αππλ δεν μπορουσε να τα διαβασει (χαρη στο high end encryption), το 2013 το θυμασαι;;

 

Οριστε η αλλη πλευρα του νομίσματος.

λινκ1

λινκ2

λινκ3 

 ...και ου το καθ'εξης.

 

Αν τωρα εσυ παραυτα πιστευεις οτι εισαι προστατευόμενος, και τα αρχεια σου δεν μπορει να τα δει κανενας, τοτε υπαρχει προβλημα φιλε μου.

 

Και ειδες μονο την κορυφη απο το παγοβουνο.

 

Αλλα να μην αναλυσω παραπέρα, γιατι προφανως θα τα θεωρησεις εκτος και αυτα, και οχι επι του θεματος!!

 

 

 

 

 

υ.γ.  Δε νομιζω να φτασει μακρια η Αππλ με αυτες τις αξιωσεις που εχει, γιατι εκτος απο τους γνωστους εχθρους, (FBI,NSA etc ) θα εχει και τις πιεσεις απο τον ανταγωνισμο στην πλατη της, μιας που αρκετοι εχουν ηδη ενδώσει. Οποτε δεν θα αφησουν την Αππλ να γινει Τζιζους Κραιστ σουπερ σταρ.  Ολο και καποια βομβα θα σκασει ακομα για να 'προωθήσει' τις απόψεις η τα σχεδια κάποιων.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/02/2016 - 19:35

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#43   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 20:30

Τα μεγαλυτερα βηματα στον τομεα της ασφαλειας του iOS εχουν γινει απο το 2014 με την ελευση της εκδοσης 8.
Μεχρι και ο Snowden εφτασε σε σημειο να συγχαρει την Apple για τις κινησεις που κανει για την προστασια των δεδομενων και της ιδιωτικοτητας των χρηστων. Βεβαια το iMessage που ανεφερες ειναι λιγο πιο περιπλοκη υποθεση καθως παρεμβαλεται server κατα τη μεταδοση δεδομενων και δεν εχει να κανει αποκλειστικα με το encryption μεταξυ συσκευης και iOS...

ΥΓ. Λιγο ανενημερωτο και πολυ καχυποπτο σε βλεπω φιλε μου...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 18/02/2016 - 20:34


#44   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 21:03

Δλδ εσυ αγορασες το iPhone απο το 2014 και μετα, με την ελευση του iOS 8 ετσι;;

 

Και προφανως για αυτο δεν σε αφορουν τα παραπανω.

 

Και εγω βρισκω οτι εχεις μια εμμονή με το να δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα, αλλα δεν το κανω και θεμα.

 

Επισης που κολλάει οτι η αππλ επέλεξε να βαλει σερβερ κατα την μεταδοση δεδομένων, με το τι ανακοίνωσε, και το ποσο ειμαι εγω η οχι ενημερωμένος;

 

Ας μην ηταν τοσο σίγουρη λοιπον μιας που παρεμβάλλεται σερβερ, και ας ηταν πιο μετρημένη στις δηλώσεις της.

 

Παλι εμεις φταίμε δλδ; 

 

Στο φιναλε προτιμώ να ειμαι καχύποπτος, παρά να τρώω οτι με ταιζουν. 


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#45   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 21:09

ετσι αρχιζε  και το 1984 του Οργουελ, ολα στο βωμο της τρομοκρατιας!

 

Οι Αγιοι του FBI ερχονται να μας σωσουν... αυτοι που στην ουσια δημιουργησαν (με τη CIA) τους ιδιους τους τρομοκρατες !

 

Ας σταματησουν  να επεμβαινουν σε καθε χωρα που εχουν συμφεροντα και μετα να μιλησουμε... 


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 18/02/2016 - 21:11


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες