Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Tim Cook: ανοικτή επιστολή για τους κινδύνους που εγκυμονεί η δημιουργία "backdoor" για πλήρη πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα χρηστών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 21:17

Δλδ εσυ αγορασες το iPhone απο το 2014 και μετα, με την ελευση του iOS 8 ετσι;;

Και προφανως για αυτο δεν σε αφορουν τα παραπανω.

Και εγω βρισκω οτι εχεις μια εμμονή με το να δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα, αλλα δεν το κανω και θεμα.

Επισης που κολλάει οτι η αππλ επέλεξε να βαλει σερβερ κατα την μεταδοση δεδομένων, με το τι ανακοίνωσε, και το ποσο ειμαι εγω η οχι ενημερωμένος;

Ας μην ηταν τοσο σίγουρη λοιπον μιας που παρεμβάλλεται σερβερ, και ας ηταν πιο μετρημένη στις δηλώσεις της.

Παλι εμεις φταίμε δλδ;

Στο φιναλε προτιμώ να ειμαι καχύποπτος, παρά να τρώω οτι με ταιζουν.

Οχι...ειχα και νωριτερα...αλλα ηταν η πιο ασφαλης επιλογη και τοτε σε σχεση με τον ανταγωνισμο...
Τελευταια το εχει βελτιωσει σε πολυ μεγαλο βαθμο και μονο θετικο δεν θα χαρακτηριζα ενα πισογυρισμα.
Επειδη προφανως εισαι μεγαλυτερος γνωστης των θεωριων συνομοσιας απο την τεχνολογια δικαιολογω τη συγχηση...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 18/02/2016 - 21:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 21:22

Και εγω δικαιολογώ την επιμονή σου με την αππλ, και το παραμύθι που λέγεται ασφάλεια δεδομένων, μιας που προφανώς πρεπει να εισαι μετοχος.

 

Αλλη δικαιολογία δεν μπορώ να σου βρω αυτή τη στιγμή. (και ουτε νομιζω οτι υπαρχει).


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#48   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 21:26

ετσι αρχιζε  και το 1984 του Οργουελ, ολα στο βωμο της τρομοκρατιας!

 

Οι Αγιοι του FBI ερχονται να μας σωσουν... αυτοι που στην ουσια δημιουργησαν (με τη CIA) τους ιδιους τους τρομοκρατες !

 

Ας σταματησουν  να επεμβαινουν σε καθε χωρα που εχουν συμφεροντα και μετα να μιλησουμε... 

 

Λιγο δύσκολο.  :rolleyes:

 

Αν ησουν και εσυ υπερδυναμη, και συμφέροντα να μην ειχες, θα εψαχνες να βρεις.

Ξερω, ξερω, life is bitch.  B)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#49   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 21:43

Γι αυτο καλα θα κανει να μην υποκυψει σε υποκριτες... Αν μπορει βεβαια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#50   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 18/02/2016 - 21:54

Και εγω δικαιολογώ την επιμονή σου με την αππλ, και το παραμύθι που λέγεται ασφάλεια δεδομένων, μιας που προφανώς πρεπει να εισαι μετοχος.

 

Αλλη δικαιολογία δεν μπορώ να σου βρω αυτή τη στιγμή. (και ουτε νομιζω οτι υπαρχει).

Το παραμυθι δηλ. που λεει το FBI εσυ το χαφτεις ?

 

Το παραμυθι που θα πουν μετα ΟΛΕΣ οι μυστικες υπηρεσιες σε ολο το κοσμο , με αφορμη αυτο το δεδικασμενο , εσενα σ αρεσει ?

 

Οτι παραμυθι  "χαφτουμε"  εμεις , το αντιστοιχο χαφτεις κι εσυ και μαλιστα πολυ πιο επικυνδυνο.


Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 18/02/2016 - 21:55


#51   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2016 - 22:02

Και εγω δικαιολογώ την επιμονή σου με την αππλ, και το παραμύθι που λέγεται ασφάλεια δεδομένων, μιας που προφανώς πρεπει να εισαι μετοχος.
 
Αλλη δικαιολογία δεν μπορώ να σου βρω αυτή τη στιγμή. (και ουτε νομιζω οτι υπαρχει).

Βασικα ειμαι ο ιδιος ο Tim! Που με καταλαβες;
Φανταζομαι εσυ που δεν τρως το "παραμυθι" δεν εχεις συσκευες της Apple και απλα μπαινεις και μας ενημερωνεις για τη νεα ταξη πραγματων σωστα;

ΥΓ. Αλλοι μιλανε με δεδομενα και αλλοι με εικασιες...


#52   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 22:33

Το παραμυθι δηλ. που λεει το FBI εσυ το χαφτεις ?

 

Το παραμυθι που θα πουν μετα ΟΛΕΣ οι μυστικες υπηρεσιες σε ολο το κοσμο , με αφορμη αυτο το δεδικασμενο , εσενα σ αρεσει ?

 

Οτι παραμυθι  "χαφτουμε"  εμεις , το αντιστοιχο χαφτεις κι εσυ και μαλιστα πολυ πιο επικυνδυνο.

 

Εγω το εχω χωνέψει ηδη φίλτατε.  :rolleyes:

 

 

 

Βασικα ειμαι ο ιδιος ο Tim! Που με καταλαβες;
Φανταζομαι εσυ που δεν τρως το "παραμυθι" δεν εχεις συσκευες της Apple και απλα μπαινεις και μας ενημερωνεις για τη νεα ταξη πραγματων σωστα;

ΥΓ. Αλλοι μιλανε με δεδομενα και αλλοι με εικασιες...

 

Τα δεδομενα σου ειναι οτι δεν έφταιγε η αππλ, αλλα ο σερβερ που ειχανε;; 

Μαλιστα, πειστικότατος.

 

Εχω σχεδον ολη την γκαμα απο τα προιοντα της αππλ εδω και κατι χρονια. Λεει κατι;

Εν γνωση μου παντα. 

 

Πειραζει δλδ που μου γυρίζουν τα ματια σαν τα φρουτάκια απο το jukebox οταν ακουω λαλακιες;;

 

 

Καλα, το τελευταίο αστο. Εδω δεν μπορουμε ακομα να ξεχωρίσουμε το ψεμα, απο το αρχιψεμα, θες και νεα ταξη πραγμάτων;

 

 

Επειδη βλεπω οτι παει αλλου σιγα σιγα η συζήτηση, και μπαίνουμε και σε προσωπικές διαμάχες, δεν εχω καμια ορεξη να τσακωθω με κάποιον χωρις λογο, για τα συμφεροντα της αππλ, και τα 'προβληματα΄ της. 

 

Αν επαιρνα το 1/10 του Κουκ, γιατι οχι, αλλα ετσι τσαμπα και βερεσέ, αστο να παει στο διάολο βραδιάτικα. 

 

Πιστευω οτι ειχα να πω, στις 4 σελιδες το ειπα, απο εκει και περα φοβαμαι οτι θα επαναλαμβάνομαι.

 

Καλη συνέχεια σε οσους μείνουν σε αυτο το τοπικ.


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#53   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/02/2016 - 22:50

Πειραζει δλδ που μου γυρίζουν τα ματια σαν τα φρουτάκια απο το jukebox οταν ακουω λαλακιες;;


.


Off topic mode on:
Εχει φρουτακια το jukebox???
Και ο κουλοχερης τι εχει???


discord.gg/ajkUM8J

#54   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2016 - 23:02

https://petitions.wh...rivacy-petition

ας το υπογράψουμε και ο λουξους μπορεί να κελαηδάει


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 18/02/2016 - 23:03


#55   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 23:04

Off topic mode on:
Εχει φρουτακια το jukebox???
Και ο κουλοχερης τι εχει :huh:

 

Κομμένα χερια προφανως!  :rolleyes:

 

Στο χωριό μου παντως ετσι τα λεγαμε παλια, τωρα αν λεγεται και αλλιως...

λινκ

 

;-)


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#56   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/02/2016 - 23:08

https://petitions.wh...rivacy-petition

ας το υπογράψουμε και ο λουξους μπορεί να κελαηδάει

 

Υπέγραψα..! :Ρ

 

Όπου γαμος και χαρα, ο Τζονι μεσα. :)

 

Λινκ:


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#57   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/02/2016 - 00:22

Τα δεδομενα σου ειναι οτι δεν έφταιγε η αππλ, αλλα ο σερβερ που ειχανε;;
Μαλιστα, πειστικότατος.

Καμια σχεση...αυτο που εγραψα για το iMessage ειναι οτι δεν εχει σχεση με το encryption των δεδομενων της ιδιας της συσκευης και του iOS.
Στην μια περιπτωση οι πληροφοριες κωδικοποιουνται με κλειδι που περιλαμβανεται στην ιδια τη συσκευη και δεν εχει αντιγραφο ουτε η Apple ουτε κανενας (συμφωνα με τις μεχρι τωρα πληροφοριες).
Στην περιπτωση του iMessage (οπως και του iCloud) το κλειδι το δημιουργει η Apple στους server της και το συνδεει με τον λογαριασμο Apple ID. Οι server της Apple λαμβανουν τα iMessages κωδικοποιημενα, τα αποκωδικοποιουν και τα ξανακωδικοποιουν με το κλειδι του παραληπτη. Επισης το παραπανω σου δινει την δυνατοτητα να εχεις προσβαση στα δεδομενα του λογαριασμου σου απο οποιαδηποτε συσκευη κατι ομως που δεν γινεται για τα δεδομενα της ιδιας της συσκευης! Αυτο βεβαια σημαινει οτι η Apple μπορει να εχει προσβαση μεσω των κλειδιων στις πληροφοριες των iMessages, οπως και καποιος hacker που θα καταφερει να μπει στους server της...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 19/02/2016 - 00:24


#58   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 20/02/2016 - 18:41

Καμια σχεση...αυτο που εγραψα για το iMessage ειναι οτι δεν εχει σχεση με το encryption των δεδομενων της ιδιας της συσκευης και του iOS.
Στην μια περιπτωση οι πληροφοριες κωδικοποιουνται με κλειδι που περιλαμβανεται στην ιδια τη συσκευη και δεν εχει αντιγραφο ουτε η Apple ουτε κανενας (συμφωνα με τις μεχρι τωρα πληροφοριες).
Στην περιπτωση του iMessage (οπως και του iCloud) το κλειδι το δημιουργει η Apple στους server της και το συνδεει με τον λογαριασμο Apple ID. Οι server της Apple λαμβανουν τα iMessages κωδικοποιημενα, τα αποκωδικοποιουν και τα ξανακωδικοποιουν με το κλειδι του παραληπτη. Επισης το παραπανω σου δινει την δυνατοτητα να εχεις προσβαση στα δεδομενα του λογαριασμου σου απο οποιαδηποτε συσκευη κατι ομως που δεν γινεται για τα δεδομενα της ιδιας της συσκευης! Αυτο βεβαια σημαινει οτι η Apple μπορει να εχει προσβαση μεσω των κλειδιων στις πληροφοριες των iMessages, οπως και καποιος hacker που θα καταφερει να μπει στους server της...

 

Λάθος. Η Apple δεν μπορεί να διαβάσει κανένα μήνυμα καθώς το κλειδί το ξέρουν μόνο ο αποστολέας και ο(ι) παραλήπτης/ες. Η Apple απλά ξέρει και αναλαμβάνει τον ρόλο του να πεί ποιό είναι το κλειδί του κάθε ενός. 



#59   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/02/2016 - 13:20

Λάθος. Η Apple δεν μπορεί να διαβάσει κανένα μήνυμα καθώς το κλειδί το ξέρουν μόνο ο αποστολέας και ο(ι) παραλήπτης/ες. Η Apple απλά ξέρει και αναλαμβάνει τον ρόλο του να πεί ποιό είναι το κλειδί του κάθε ενός.

Μα εφοσον η apple μπρει να πει πιο κλειδι ειναι του καθενος πως το κλειδι το ξερουν μονο ο αποστολεας και ο παραληπτης;

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 21/02/2016 - 13:21


#60   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/02/2016 - 14:09

Η Apple μπορεί να διαβάσει τα iMSGs αν το επιλέξει.

 

Είχε αποδειχθεί πρίν κάποια χρόνια απο τον pod2g μέσω του MITM Protect, με τις αποκαλύψεις του Prism και της καλής NSA για όποιους ξεχνάνε.
 

"The weakness is in the [encryption] key infrastructure as it is controlled by Apple: they can change a key anytime they want, thus read the content of our iMessages."

 

"This makes interception on Apple’s behalf even easier, since they don’t technically need to perform a strict ‘man in the middle’ attack. They can just add their own key to the list, and the sender will encrypt a copy directly to Apple in addition to the copy that gets sent normally.”

http://www.macworld....encryption.html


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 21/02/2016 - 14:09

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες