Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Φωτογραφίες και Συγχρονισμός με iCloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
115 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iMov

iMov

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/02/2016 - 18:30

Καλησπέρα!
1)Το αυτόματο Back Up στο iCloud λέει ότι γίνεται όταν είναι συνδεδεμένο στη φόρτιση και σε κάποιο WiFi.
Εμένα γιατί έχει να κάνει τρεις ημέρες;
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ώρα που γίνεται;
2)Η φωτογραφίες και τα βίντεο στη συσκευή μου (64GB) μετά από Back Up είναι μεν αποθηκευμένες αλλά όταν μπαίνω να τις δω είναι σε μορφή επισκόπησης (δεν ξέρω πως να το πω) με χάλια ποιότητα και περιμένω να φορτώσει για να τα δω κανονικά.
Είναι φυσιολογικό αυτό;
Αν ναι, πως γίνεται να φορτώσουν όλες στη συσκευή μου έτσι ως ώστε χωρίς σύνδεση να τις βλέπω κανονικά;
Να σημειώσω πως στη διαδρομή: Ρυθμίσεις>iCloud>Φωτογραφίες, έχω τσεκαρισμένη την επιλογή "Βελτιστοποίηση Αποθήκευσης", καθώς και 896 φωτογραφίες και 67 βίντεο που συγχρονίζονται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/02/2016 - 18:37

Καλησπέρα!
1)Το αυτόματο Back Up στο iCloud λέει ότι γίνεται όταν είναι συνδεδεμένο στη φόρτιση και σε κάποιο WiFi.
Εμένα γιατί έχει να κάνει τρεις ημέρες;
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ώρα που γίνεται;
2)Η φωτογραφίες και τα βίντεο στη συσκευή μου (64GB) μετά από Back Up είναι μεν αποθηκευμένες αλλά όταν μπαίνω να τις δω είναι σε μορφή επισκόπησης (δεν ξέρω πως να το πω) με χάλια ποιότητα και περιμένω να φορτώσει για να τα δω κανονικά.
Είναι φυσιολογικό αυτό;
Αν ναι, πως γίνεται να φορτώσουν όλες στη συσκευή μου έτσι ως ώστε χωρίς σύνδεση να τις βλέπω κανονικά;
Να σημειώσω πως στη διαδρομή: Ρυθμίσεις>iCloud>Φωτογραφίες, έχω τσεκαρισμένη την επιλογή "Βελτιστοποίηση Αποθήκευσης", καθώς και 896 φωτογραφίες και 67 βίντεο που συγχρονίζονται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

1.) Γιατί δεν έμεινε επαρκή χρόνο κλειδωμένο + σε WiFi + στη φόρτιση για να ολοκληρωθεί το Backup.  ( πιθανή αιτία: μεγάλο backup + μικρές upload ταχύτητες)

 

2.) Κλείσε τον διακόπτη "Βελτιστοποίηση Αποθήκευσης"


Big things have small beginnings

#3   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 10/03/2016 - 20:59

Εγώ έχω τις παρακάτω ρυθμίσεις και μου κάνει το ίδιο με εσένα (2). Ξέρει κάποιος πως θα γίνει να τις βλέπω σε κανονική ανάλυση τις φωτογραφιες??

35d8a266589394649418691367e8633e.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2016 - 21:31

Εγώ έχω τις παρακάτω ρυθμίσεις και μου κάνει το ίδιο με εσένα (2). Ξέρει κάποιος πως θα γίνει να τις βλέπω σε κανονική ανάλυση τις φωτογραφιες??

35d8a266589394649418691367e8633e.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

Κλείσε τον διακόπτη του iCloud backup (αν τον έχεις ενεργοποιημένο)
Κλείσε τον διακόπτη του iCloud Photo Library.
Κάνε ένα Hard Reset & άνοιξε ξανά τον διακόπτη του iCloud Photo Library.
Χωρίς να αλλάξεις άλλη ρύθμιση & έχοντας σταθερές συνθήκες WiFi, "άραξε" και άσε το τηλ να κατεβάσει τις φωτό.
Big things have small beginnings

#5   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 11/03/2016 - 02:26

Κλείσε τον διακόπτη του iCloud backup (αν τον έχεις ενεργοποιημένο)
Κλείσε τον διακόπτη του iCloud Photo Library.
Κάνε ένα Hard Reset & άνοιξε ξανά τον διακόπτη του iCloud Photo Library.
Χωρίς να αλλάξεις άλλη ρύθμιση & έχοντας σταθερές συνθήκες WiFi, "άραξε" και άσε το τηλ να κατεβάσει τις φωτό.


Μέγιστος vrachamis..
Thnx man.

#6   dandri

dandri

    iPH Addict

  • 876 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/03/2016 - 23:55

Καλησπερα
 
1) Πως διαγραφω τις φωτογραφιες που βρισκονται στο iCloud Photo Library ;

2) Πως μεταφερω τις φωτογραφιες που βρισκονται στο Αλμπουμ Καμερας στο icloud του iPhone ;


Τελευταία επεξεργασία από: dandri, 19/03/2016 - 23:56


#7   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2016 - 00:00

Καλησπερα

1) Πως διαγραφω τις φωτογραφιες που βρισκονται στο iCloud Photo Library ;
2) Πως μεταφερω τις φωτογραφιες που βρισκονται στο Αλμπουμ Καμερας στο icloud του iPhone ;


1. Κλείνεις τον διακόπτη του και θα διαγραφούν αυτόματα μετά από 30 ημέρες. Εναλλακτικά, τις σβήνεις χειροκίνητα μετά το κλείσιμο του διακόπτη από icloud.com.

2. Κάνεις backup στο iCloud.
Αν ωστόσο εννοείς το iCloud Drive, το κάνεις και αυτό από icloud.com.
Big things have small beginnings

#8   dandri

dandri

    iPH Addict

  • 876 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/03/2016 - 00:25

1. Κλείνεις τον διακόπτη του και θα διαγραφούν αυτόματα μετά από 30 ημέρες. Εναλλακτικά, τις σβήνεις χειροκίνητα μετά το κλείσιμο του διακόπτη από icloud.com.
 

δεν μου δινει δυνατοτητα διαγραφης



#9   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 20/03/2016 - 00:45

Παιδια ερωτηση αυριο θα αγορασω το πρωτο tier στο icloud για τις φωτο. Θελω να τις αφησω σε φουλ αναλυση στο κινητο και μα ανεβαινουν ομως στο συννεφο για back up. Τι διακοπτες αφηνω; Επισης σε ποια φακελο αν διαγραψω απο το κινητο φευγουν και απο το συννεφο και που οχι; Σκοπος ειναι να τις πηγαινω συννεφο και μετα σε εξωτερικο σκληρο.

#10   dandri

dandri

    iPH Addict

  • 876 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/03/2016 - 01:11

2. Κάνεις backup στο iCloud.
Αν ωστόσο εννοείς το iCloud Drive, το κάνεις και αυτό από icloud.com.

 

Απο το Αλμπουμ στο  iCloud Drive του κινητου πως γινεται ;



#11   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2016 - 01:41

Απο το Αλμπουμ στο iCloud Drive του κινητου πως γινεται ;


Δεν γίνεται, εκτός εάν φτιάξεις στο iCloud Drive στο PC ένα ξεχωριστό φάκελο και τις "πετάξεις" μέσα πάλι από το PC.
Τότε θα φανούν στην εφαρμογή του iCloud Drive της συσκευής.
Big things have small beginnings

#12   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2016 - 01:45

Σκοπος ειναι να τις πηγαινω συννεφο και μετα σε εξωτερικο σκληρο.

Αν ο σκοπός σου είναι μονοδιάστατα αυτός, το μόνο που χρειάζεσαι είναι να συνδέσεις το τηλ με το PC και να μεταφέρεις τις φωτό απ´ευθείας στον σκληρό. Δεν χρειάζεται να πας μέσω "Λαμίας"

Βιβλιοθηκη φωτογραφιων iCloud

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι όσο αφορά την βιβλιοθήκη iCloud:

Όταν ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένη η βιβλιοθήκη τότε στις φωτό και συγκεκριμένα στο tab albums, ο πρώτος φάκελος χαρακτηρίζεται σαν ''camera roll''.
Επίσης όταν ταυτόχρονα είναι ενεργοποιημένη και η ροή, τότε κάτω ακριβώς κάτω από τον φάκελο του ''camera roll'' υπάρχει ο φάκελος ''my photo stream'' που έχει την λειτουργία που είχε πάντα.
Σε περίπτωση όμως που η βιβλιοθήκη ΕΙΝΑΙ ενεργοποιημένη όλα αυτά αυτομάτως αλλάζουν ως εξής:

Στις φωτό και συγκεκριμένα στο tab albums, ο πρώτος φάκελος χαρακτηρίζεται σαν ''all photos'', και ο φάκελος ''my photo stream'' εξαφανίζεται.

Αυτό που συμβαίνει είναι απόλυτα λογικό εφόσον η βιβλιοθήκη συγχρονίζει αμφίδρομα φωτό και βίντεο σε 2 ή παραπάνω συσκευές. Έτσι ο πραγματικός χαρακτήρας της ροής εξασθενεί (ακυρώνεται) αφού η βιβλιοθήκη αναλαμβάνει να "μοιράσει" ούτως ή άλλως τις μη κοινές φωτό στις συσκευές (στον φάκελο all photos), γι΄αυτό και εξαφανίζεται.

Γι΄αυτό πολλοί από τους φίλους παραπονέθηκαν για εξαφάνιση της ροής ή την βλέπουν σε μια από τις 2 συσκευές τους.
http://www.iphonehel...ost__p__1645147

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 20/03/2016 - 01:49

Big things have small beginnings

#13   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 20/03/2016 - 01:58

Ναι αλλα οι εντιταρισμενες στο iphone δε μεταφερονται με τις αλλαγες και τις θελω χαχαχα. Συν οτι θελω να υπαρχει μια δικλειδια ασφαλειας σε πειπτωση που κατι γινει και εχω καιρο να κανω μπακ απ στον υπολογιστη

#14   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 20/03/2016 - 02:03

Για να κανω αυτο που θελω θα ανοιξω μονο το φωτο στριμ; Και αν θελω να διαγραψω κατι και απο το συννεφο απο που διαγραφω στο κινητο; Σορρυ για το βομβαρδισμο

#15   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2016 - 02:38

Για να κανω αυτο που θελω θα ανοιξω μονο το φωτο στριμ; Και αν θελω να διαγραψω κατι και απο το συννεφο απο που διαγραφω στο κινητο; Σορρυ για το βομβαρδισμο

Θα ανοίξεις μόνο τον διακόπτη της βιβλιοθήκης και αυτόν που αφορά τις φωτό στο backup του iCloud.
Η ροή είναι άσχετη με αυτό που θες και έχει σοβαρούς περιορισμούς.
Προσοχή. Η διαγραφή/ αλλαγή μιας φωτό στο τηλ, σηματοδοτεί την διαγραφή/αλλαγή της ίδιας στην βιβλιοθήκη & αντίστροφα.
Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση.
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες