Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Apple Watch πολυ ντόρος για το τιποτα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
144 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/03/2016 - 18:12

Φοράω κάτι ημιδιάφανα μηλογυαλιά. Είναι η αλήθεια. Αλλιώς δεν θα βρισκόμουν σε αυτό το forum.
Έχω πεισθεί από την Apple, χρόνια τώρα, ότι αυτό που πουλάει, δεν είναι harware ούτε software. Πουλάει την πολυπόθητη εμπειρία. Παράδειγμα:

Σήμερα, κατάφερα να μεταβιβάσω μια κλήση από το ρολόι στο κινητό, απλά χρησιμοποιώντας το χαρακτηριστικό του Handsoff. Ή μήπως είναι το Continuity? Τα μπερδεύω. Δεν την είχα ανακαλύψει μέχρι τώρα.
Θυμάμαι που το δοκίμαζε/λάνσαρε το εν λόγω χαρακτηριστικό για δήθεν συνεργασία του iPhone με iPad ή και Mac, αλλά τελικά αποκτά μεγαλύτερη σημασία αν έχεις το ρολόι. Γιατί ακριβώς δεν μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα σε μικρή οθόνη. Είναι για άλλες δουλειές.

Το ίδιο είχε κάνει με το Touch ID, στο iPhone 5s, προετοιμάζοντας τον κόσμο και τις τράπεζες για το Apple Pay ένα χρόνο μετά, έτσι ώστε να καταλήξει ο απλός ο χρήστης να πληρώνει με το ρολόι. Αρκεί να μπει στην ιδέα.
Τα ίδια μπορώ να πω και για την Siri. Μαθηματικές πράξεις και ερωτήσεις από το Wolfram Alpha διεκπεραιώνονται από εκείνη.

Όσο αφορά το Apple Watch λοιπόν, βλέπω ότι όλοι οι ανταγωνιστές ψάχνονται για το πόσες λειτουργίες θα προσθέσουν, ενώ οι πελάτες της Apple, ήδη το έχουν ενσωματώσει στη ζωή τους, ασχέτως αν θα μπορούσε και καλύτερα. Αυτό έχουν τη δεδομένη χρονική στιγμή, αυτό αξιοποιούν.

Το πλεονέκτημα που έχουν τα αμιγώς αθλητικά SmartWatches είναι ότι έχουν πιο ξεκάθαρους στόχους και μπορούν να λένε ΟΧΙ, αν είναι να "προσβληθεί" η ταυτότητα και η χρήση τους. Αν και βλέπω κάποιες εταιρίες να προσπαθούν να πείσουν ότι το G-Shock-like SmartSportWatch μπορεί να φορεθεί από κουστουμάτους.
Και φαντάζομαι με είδες και μένα (πιο πάνω ποστς) να υπερασπίζομαι τους καταναλωτές με καθαρά αθλητικά ενδιαφέροντα. Για αυτούς δεν κάνει το Apple Watch.

επιτελους μια σωστη κουβεντα με καποιον χωρις φασαριες και ειρωνισμους.σεβομαι την αποψη σου παρ´ολα αυτα και κραταω την δικη μου!παω να ετοιμαστω γιατι σε 50 ξεκιναει η παρουσιαση!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   gzisis69

gzisis69

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/03/2016 - 18:25

Διαβαζω τοσο καιρο για το περιφημο ρολοι της αππλε. Εχουν περεσει απο τα χερια μου πολλα προιοντα απλλε και αλλων εταιρειων φυσικα. Αυτο το συγκρκριμενο με αφηνει παγερα αδιαφορο σε ολους τους τομεις. Θελει φορτιση συχνα κιολας απ οτι διαβαζω λες και δεν εχουμε αλλα αγχη τωρα τελευταια θα βαλουμε και ενα ακομα. Ειναι παρα πολυ μετριο εμφανησιακα και εγω προσωπικα θα το χρησιμοποιουσα μονο για κανενα γυμναστηριο ουτε καν για καφε ποσο μαλλον για κοστουμι η υποκαμισο. Εκει γελαει ο κοσμος. Η εμφανιση ειναι υποκειμενικη βεβαια( εγω τρεχω με asics ο αλλος τα βαζει για καλα) . Το κυριο προβλημα αυτης της συσκευης ειναι για μενα οτι δεν ειναι αυτονομη. Ζηταει πολλα( φροντιδα φορτιση ενεσχοληση κλπ) ενω στην ουσια προσφερει παρα πολυ λιγα. Οποιος θελει ρολοι παιρνει ρολοι οποιος θελει κινητο παιρνει κινητο. Αυτο ενα κακο κραμα μου ακουγεται που δεν ειχα καν την κεριεργεια να το δω λαιβ. Θελω να πιστευω οτι θα παραγκωνιστει μετα απο καποια χρονια εκτος αν γινει κατι συνταρακτικο η θα ενσωματωθει οπως εγινε με το αι ποντ. Ως τοτε για κανεναν φοιτητακο που θελει κανενα μηνυμα να περασει το μαθημα καλο φαινεται..

#138   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 21/03/2016 - 18:51

Διαβαζω τοσο καιρο για το περιφημο ρολοι της αππλε. Εχουν περεσει απο τα χερια μου πολλα προιοντα απλλε και αλλων εταιρειων φυσικα. Αυτο το συγκρκριμενο με αφηνει παγερα αδιαφορο σε ολους τους τομεις. Θελει φορτιση συχνα κιολας απ οτι διαβαζω λες και δεν εχουμε αλλα αγχη τωρα τελευταια θα βαλουμε και ενα ακομα. Ειναι παρα πολυ μετριο εμφανησιακα και εγω προσωπικα θα το χρησιμοποιουσα μονο για κανενα γυμναστηριο ουτε καν για καφε ποσο μαλλον για κοστουμι η υποκαμισο. Εκει γελαει ο κοσμος. Η εμφανιση ειναι υποκειμενικη βεβαια( εγω τρεχω με asics ο αλλος τα βαζει για καλα) . Το κυριο προβλημα αυτης της συσκευης ειναι για μενα οτι δεν ειναι αυτονομη. Ζηταει πολλα( φροντιδα φορτιση ενεσχοληση κλπ) ενω στην ουσια προσφερει παρα πολυ λιγα. Οποιος θελει ρολοι παιρνει ρολοι οποιος θελει κινητο παιρνει κινητο. Αυτο ενα κακο κραμα μου ακουγεται που δεν ειχα καν την κεριεργεια να το δω λαιβ. Θελω να πιστευω οτι θα παραγκωνιστει μετα απο καποια χρονια εκτος αν γινει κατι συνταρακτικο η θα ενσωματωθει οπως εγινε με το αι ποντ. Ως τοτε για κανεναν φοιτητακο που θελει κανενα μηνυμα να περασει το μαθημα καλο φαινεται..


Πάρε Adidas boost ! Ειναι τρομερό ! Σε όλα τα αλλά συμφωνούμε !

#139   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/03/2016 - 20:08

Στο event πάντως, οπως υποστήριζα, δεν είδαμε νέο ρολοι με ότι αυτό συνεπάγεται ;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#140   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2016 - 00:10

φήμη για νέο ρολόι τον Ιούνιο. θυμάμαι παλιά που η ίδια η apple προσπαθούσε να τα συγχωνεύσει όλα σε μια παρουσίαση και τώρα κάνει ξεχωριστές για το κάθε τι.



#141   sorentoclub

sorentoclub

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Twitter:@studiof32
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 14/04/2016 - 00:01

Νομίζω ειναι άδικο να τα βάζουμε όλα σε ενα καζάνι.Μετα απο,ενα πέρασμα σε samsung ξαναγύρισα σε Apple.
Η ποιότητα των προϊόντων δεν υπάρχει άλλου.μακραν τα καλύτερα προϊόντα.με όλα τα ελαττώματα τους.ο καθένας βρίσκει και επιλέγει αυτο που του κάθεται καλύτερα.εχω απο το πρώτο iPhone 2g μέχρι το 6ς πλας τωρα.ipad pro, που σε κανέναν δεν αρέσει εχει γίνει το βασικό εργαλείο δουλειά μου.ετοιμαζομι για ρολόι.με χαλάει το θέμα της μπαταρίας.μακαρι να το φτιάξουν,αλλα όλα τα αλλα ειναι οκ...θελεις απλά να βλέπεις τα μηνύματα και τις ειδοποιήσεις χωρίς να βγάζεις το κινητό απο την τσάντα,τόσο απλά...δεν θα πήγαινα στην θάλασσα με αυτο. Κανει την ζωή μου απλά ποιο εύκολη και λέει και την ώρα.ενα νορμαλ ρολόι να πάρει κάποιος εχει 200 ευρώ.νομιζω τα αξίζει τα λεφτά του σε τιμές που εχει τωρα....τα λουράκια ειναι πανκριβα,αλλα τι να κάνουμε μια απο της χαζομάρες της Apple...

#142   lalakis005

lalakis005

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/04/2016 - 02:48

Νομίζω ειναι άδικο να τα βάζουμε όλα σε ενα καζάνι.Μετα απο,ενα πέρασμα σε samsung ξαναγύρισα σε Apple.
Η ποιότητα των προϊόντων δεν υπάρχει άλλου.μακραν τα καλύτερα προϊόντα.με όλα τα ελαττώματα τους.ο καθένας βρίσκει και επιλέγει αυτο που του κάθεται καλύτερα.εχω απο το πρώτο iPhone 2g μέχρι το 6ς πλας τωρα.ipad pro, που σε κανέναν δεν αρέσει εχει γίνει το βασικό εργαλείο δουλειά μου.ετοιμαζομι για ρολόι.με χαλάει το θέμα της μπαταρίας.μακαρι να το φτιάξουν,αλλα όλα τα αλλα ειναι οκ...θελεις απλά να βλέπεις τα μηνύματα και τις ειδοποιήσεις χωρίς να βγάζεις το κινητό απο την τσάντα,τόσο απλά...δεν θα πήγαινα στην θάλασσα με αυτο. Κανει την ζωή μου απλά ποιο εύκολη και λέει και την ώρα.ενα νορμαλ ρολόι να πάρει κάποιος εχει 200 ευρώ.νομιζω τα αξίζει τα λεφτά του σε τιμές που εχει τωρα....τα λουράκια ειναι πανκριβα,αλλα τι να κάνουμε μια απο της χαζομάρες της Apple...

και οι θηκες ειναι πανακριβες.. τι σημαινει αυτο? Η αππλ δεν γινεται να βγαλει φθηνα λουρακια, γιατι να το κανει? το καλωδιο της για να φορτισεις το κινητο σου σε περιπτωση που σου κοπει, εχει 25 ευρω, ενω ενα micrο usb εχει 5. Τα ακουστικα 35, αυτη ειναι η πολιτικη της. Γι αυτο το αγοραζεις.. Μια απλη apple θηκη για το iPad εχει οσα χρηματα εχει ενα ολοκληρο tablet samsung, turbox κλπ


Τελευταία επεξεργασία από: lalakis005, 14/04/2016 - 02:48


#143   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/04/2016 - 07:47

Πάντως αυτό το θέλει φόρτιση συχνά είναι τρομερά χαζό πραγματικά. Κάνετε λες και δεν κοιμάστε το βράδυ :)

#144   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 14/04/2016 - 07:51

Μα τι λέτε για τις τιμές των παρελκομένων; Ναι ειναι πανάκριβα τις Apple αλλά υπάρχουν τοσαααααα ακόμα από άλλους κατασκευαστές που σίγουρα θα βρείτε κάτι καλο που να σας αρέσει. Θήκες καλώδια κλπ γίνεται χαμός στο Ίντερνετ. Όσον αφορά τις τιμές, αν και τα έχουμε ξαναπεί ρίξτε μια μάτια πχ στο νέο huawei 9 plus. Δεν ειναι όλα μόνο άσπρο μαύρο. Υπάρχουν και αλλά θέματα πχ στα MacBook βρείτε μου αντίστοιχα με τέτοια μπαταρία. Ειναι γενικά πολύ ιδιαίτερο το θέμα. Τα έχουμε πει πολλές φορές και σίγουρα δεν ειναι ο χώρος εδω για τέτοια συζήτηση.
Ο καθένας επιλέγει. Άλλος θέλει το Audi και άλλος το skoda... :) καθένας για τους λόγους του.

#145   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 06/05/2016 - 21:57

Πάντως αυτό το θέλει φόρτιση συχνά είναι τρομερά χαζό πραγματικά. Κάνετε λες και δεν κοιμάστε το βράδυ :)

Απλά εγώ προσωπικά δεν βγάζω το ρολόι μου ποτέ από το χέρι. Ούτε όταν κοιμάμε. Οπότε το να το βγάζω και να το φορτίζω κάθε βράδυείναι κάτι που γενικά δεν με βολεύει




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες