Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Οδηγός Χρήσης του Apple Wallet στο iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
110 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/03/2016 - 09:58

Το apple pay λειτουργει στην Ελλαδα, βασικα λειτουργει οπουδηποτε στον κοσμο υπαρχει τερματικο για ανεπαφες συναλλαγες.
Το προβλημα ειναι οτι λειτουργει προς το παρον με αμερικανικες, μερικες αγγλικες και κανα δυο αυστραλεζικες καρτες.
Αν εχετε ομως καποια απο αυτες, αλλαξτε την περιοχη του τηλεφωνου σε Η.Π.Α. και θα εμφανιστει το apple pay (οπως και το news αλλα αυτο ειναι για αλλο ποστ)
Μετα θα μπορεσετε να περασετε την (αμερικανικη) καρτα σας και να τη χρησιμοποιειτε κανονικα στην ελλαδα (εξτρα χρεωσεις μπορει να υπαρχουν λογω οτι θα ειναι σαν να τη χρησιμοποιειτε στο εξωτερικο)
Επισης το apple pay δε λειτουργει με προπληρωμενες αμερικανικες virtual visa οπως ειναι στα www.usunlocked.com και https://www.entropay.com/
Αν πατε καποιο ταξιδι Αμερικη, ειναι σχεδον αδυνατο να βγαλετε καρτα αν δεν εχετε αριθμο κοινωνικης ασφαλισης εκει.Παρολαυτα με λιγο ψαξιμο στο google θα βρειτε οτι κανα δυο ττραπεζες εχουν τη δυνατοτητα αυτη.Δεν ειναι ευκολο ομως.
Προς το παρον περιμενουμε να δουμε ποτε η visa europe θα επιτρεψει τη χρηση του apple pay (ειναι θεμα συμφωνιων)

αυτο δεν ισχύει. Εγω μένω Λονδίνο και εχω κάρτες απο αγγλικες τράπεζες και φυσικα χρησιμοποιώ το Apple Pay στην Αγγλία. Όταν ήρθα Αθήνα για επίσκεψη δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω και στην Ελλάδα αλλα δεν λειτούργησε φυσικα πουθενά. Το hardware υπάρχει στην Ελλάδα αλλα δεν υπάρχει η δυνατότητα για χρήση ακόμα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 12:10

Όπως είχα και μια κουβέντα με ενα άλλο παιδι απο το φορούμ χρειαζόμαστε και τα ανάλογα nfc pos.


Λειτουργεί σε οποιαδήποτε Pos που δέχονται contactless payment κάρτες (εννοείται με nfc) . Δε χρειάζεται ειδικό pos για το Apple Pay.
Δείτε στο https://www.visaeuro...ments/applepay/ στο σημείο "where can I use apple pay" αναφέρεται ότι μπορείς να πληρώσεις σε 2,500,000 σημεία σε όλη την Ευρώπη. (και όχι μόνο Ευρώπη απλά μπήκα στο Ευρωπαίκο site).
Κατα τον ίδιο τροπο και στον Καναδά που δε λειτουργ το Apple Pay, αν ψάξετε στο YouTube θα δείτε ότι κάνανε πληρωμή μέσω του Apple Pay σε αυτόματο πωλητή αναψυκτικών που δεχόταν και contactless payments κάρτες.

#18   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 12:12

αυτο δεν ισχύει. Εγω μένω Λονδίνο και εχω κάρτες απο αγγλικες τράπεζες και φυσικα χρησιμοποιώ το Apple Pay στην Αγγλία. Όταν ήρθα Αθήνα για επίσκεψη δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω και στην Ελλάδα αλλα δεν λειτούργησε φυσικα πουθενά. Το hardware υπάρχει στην Ελλάδα αλλα δεν υπάρχει η δυνατότητα για χρήση ακόμα.


Έχει αρχίσει πολύ πρόσφατα. Ποτέ είχες έρθει Ελλάδα;

#19   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 28/03/2016 - 12:14

Άρα πλέον λείπει η συμφωνία με τις ελληνικές τράπεζες μονο και τη visa Europe ?



Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#20   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 12:37

Άρα πλέον λείπει η συμφωνία με τις ελληνικές τράπεζες μονο και τη visa Europe ?
Sent from my iPhone 6 using Tapatalk


Ναι όσον αφορά για να χρησιμοποιούμε ελληνικές κάρτες. Πάντως στη τράπεζα Πειραιώς που είχα ρωτήσει δε ξεράνε τίποτα. Δε με βλέπανε σαν κινέζο ακριβώς, αλλά αρκετά κοντά.
Επίσης στο Λίνκ που σου έγραψα πριν αν πας στο σημείο που λέει "can I use Apple Pay to make contactless payments when I am overseas" θα δεις ότι λέει ψάξτε για το σύμβολο του contactless σε οποιοδήποτε σημείο πώλησης.
Και πιο κάτω εκεί που λέει
Apple Pay coming to millions of UK visa cardholders αν διαβάσεις το κείμενο θα δεις ότι λέει " Apple Pay can be used to touch and pay wherever visa contactless payment is accepted. There are already more than 2.6 million Visa contactless terminals across Europe with over 4000,000 terminals in 250,000 outlets in the UK... "Κλπ κλπ

#21   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/03/2016 - 12:40

Λειτουργεί σε οποιαδήποτε Pos που δέχονται contactless payment κάρτες (εννοείται με nfc) . Δε χρειάζεται ειδικό pos για το Apple Pay.
Δείτε στο https://www.visaeuro...ments/applepay/ στο σημείο "where can I use apple pay" αναφέρεται ότι μπορείς να πληρώσεις σε 2,500,000 σημεία σε όλη την Ευρώπη. (και όχι μόνο Ευρώπη απλά μπήκα στο Ευρωπαίκο site).
Κατα τον ίδιο τροπο και στον Καναδά που δε λειτουργ το Apple Pay, αν ψάξετε στο YouTube θα δείτε ότι κάνανε πληρωμή μέσω του Apple Pay σε αυτόματο πωλητή αναψυκτικών που δεχόταν και contactless payments κάρτες.

Τα pos που δέχονται contactless έχουν σύστημα MST που έχουν οι κάρτες για να παίξει το Apple Pay / android pay θέλει άλλο pos που να υποστηρίζει nfc πληροφορία από τεχνικό pos από ελληνική τράπεζα είναι αυτό που λέω όχι από το κεφάλι μου γι αυτό στο εξωτερικό έχουν δυο τρία pos όχι γιατί είναι από άλλη κάρτα αλλά για να τα υποστηρίζει όλα τα format.

Knowledge Is Power


#22   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 28/03/2016 - 12:42

Ναι το διάβασα απλά μου μοιάζει λιγο απίθανο γιατί η eurobank φαντάσου στις κάρτες ταμιευτήριου δεν έχει ακομη contactless
Οποτε είμαστε ήδη πολυ μακριά πιστεύω μακράς απο πολλές χώρες αν και μπαίνουν σιγά σιγά πολλα pos και εκπλήσσομαι καφετέριες βενζινάδικα πχ νου ήρθε τις προάλλες ο άλλος με το μηχάνημα μεσα στο αμάξι
Έπαθα λιγο σοκ


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#23   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 12:46

Τα pos που δέχονται contactless έχουν σύστημα MST που έχουν οι κάρτες για να παίξει το Apple Pay / android pay θέλει άλλο pos που να υποστηρίζει nfc πληροφορία από τεχνικό pos από ελληνική τράπεζα είναι αυτό που λέω όχι από το κεφάλι μου γι αυτό στο εξωτερικό έχουν δυο τρία pos όχι γιατί είναι από άλλη κάρτα αλλά για να τα υποστηρίζει όλα τα format.


Το σύμβολο το συγκεκριμένο που δείχνει στο Λίνκ που ανάρτησα το έχω δει πάντως εδώ στην Ελλάδα.

#24   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/03/2016 - 12:53

Το σύμβολο το συγκεκριμένο που δείχνει στο Λίνκ που ανάρτησα το έχω δει πάντως εδώ στην Ελλάδα.

Βρε ναι το σύμβολο είναι ίδιο αλλά το θέμα είναι το μηχάνημα.Θα σου πω ένα απλό άσχετο με την υπόθεση παράδειγμα αλλά όπως θα δεις πολύ σχετικό...αν θυμασαι στην Ελλάδα πρώτη έφερε την ψηφιακή η ΕΡΤ τρέχαμε όλοι να πάρουμε δεκτή και όταν βγήκε η digea οι δεκτές για την ΕΡΤ δεν έκαναν γιατί η digea είχε άλλη κωδικοποίηση άρα έπρεπε να πάρουμε άλλους δεκτες και ας ήταν και τα δυο ψηφιακά σήματα..το ίδιο είναι και εδώ ίδια τεχνολογια contactless αλλά άλλη τεχνολογια ανάγνωσης τσιπ...μπορεί να σου βάλω και το βίντεο που εξηγεί το πως και το γιατί...

 

edit: Εδω ο ανθρωπος εξηγει το πως και το γιατι τι ειναι το MST και τι NFC


Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 28/03/2016 - 12:58

Knowledge Is Power


#25   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:01

Ναι το διάβασα απλά μου μοιάζει λιγο απίθανο γιατί η eurobank φαντάσου στις κάρτες ταμιευτήριου δεν έχει ακομη contactless
Οποτε είμαστε ήδη πολυ μακριά πιστεύω μακράς απο πολλές χώρες αν και μπαίνουν σιγά σιγά πολλα pos και εκπλήσσομαι καφετέριες βενζινάδικα πχ νου ήρθε τις προάλλες ο άλλος με το μηχάνημα μεσα στο αμάξι
Έπαθα λιγο σοκ
Sent from my iPhone 6 using Tapatalk


Η Πειραιώς μόνο contactless βγάζει πια( για ταμιευτηρίου). Πήγα να βγάλω μια contactless και να αντικαταστήσω και τη δίκη μου τη συμβατική (μπορείς να βγάλεις μέχρι 2, μια MasterCard debit και μια visa debit) και μου δώσανε και τις δυο contactless. Και τους λέω ότι θέλω συμβατική και μου είπαν δεν βγάζουμε πια συμβατικές.

#26   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:04

Και η εθνική πλέον σε MasterCard
Εμενα η δικιά μου δεν βγάζει ακομη και απο οτι ρώτησα ούτε οι νέες ειναι ανέπαφες μονο οι πιστωτικές


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#27   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:07

Βρε ναι το σύμβολο είναι ίδιο αλλά το θέμα είναι το μηχάνημα.Θα σου πω ένα απλό άσχετο με την υπόθεση παράδειγμα αλλά όπως θα δεις πολύ σχετικό...αν θυμασαι στην Ελλάδα πρώτη έφερε την ψηφιακή η ΕΡΤ τρέχαμε όλοι να πάρουμε δεκτή και όταν βγήκε η digea οι δεκτές για την ΕΡΤ δεν έκαναν γιατί η digea είχε άλλη κωδικοποίηση άρα έπρεπε να πάρουμε άλλους δεκτες και ας ήταν και τα δυο ψηφιακά σήματα..το ίδιο είναι και εδώ ίδια τεχνολογια contactless αλλά άλλη τεχνολογια ανάγνωσης τσιπ...μπορεί να σου βάλω και το βίντεο που εξηγεί το πως και το γιατί...
 
edit: Εδω ο ανθρωπος εξηγει το πως και το γιατι τι ειναι το MST και τι NFC


Αυτό με τη digea... Απο το κω**ο mpeg2 που το πήγανε mpg4 τη τελευταία στιγμή.... (Αν και λειτουργούσε άρχικα με τα πρώτα επίγεια της ΕΡΤ)

Θα το κοιτάξω αυτό με τα mst γιατί τώρα που ξεπηδάνε παντού τα pos τερματικά σίγουρα κάπου θα εμφανιστούνε.

#28   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:09

Εγώ το έψαξα γιατί είμαι σε αναζήτησή αγοράς νέου κινητού και επειδή αλλάζω σπάνια κοιτάζω να τα έχει όσο τον δυνατόν όλα πάνω...


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#29   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:28

Έχει αρχίσει πολύ πρόσφατα. Ποτέ είχες έρθει Ελλάδα;

τα Χριστούγεννα. Δεν δούλευε πουθενα. Τα POS τα ίδια ειναι δεν χρειάζεται να αλλάξουν, αυτο το γνωρίζω αλλα ίσως θέλουν αναβάθμιση λογισμικού. Πάντως στην Ελλάδα δεν δούλεψε. Και εκτός αυτού ειναι αδύνατον σχεδόν να ανοίξει κάποιος λογαριασμό σε Αγγλία η Αμερική αν ζει Ελλάδα όποτε ανούσιο.

#30   skrikman

skrikman

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:skrikman

Δημοσίευση 28/03/2016 - 13:29

Αυτό με τη digea... Απο το κω**ο mpeg2 που το πήγανε mpg4 τη τελευταία στιγμή.... (Αν και λειτουργούσε άρχικα με τα πρώτα επίγεια της ΕΡΤ)
Θα το κοιτάξω αυτό με τα mst γιατί τώρα που ξεπηδάνε παντού τα pos τερματικά σίγουρα κάπου θα εμφανιστούνε.

Εγώ το έψαξα γιατί είμαι σε αναζήτησή αγοράς νέου κινητού και επειδή αλλάζω σπάνια κοιτάζω να τα έχει όσο τον δυνατόν όλα πάνω...
Knowledge is Power


Λοιπόν. Το είδα τώρα. Το mst δεν είναι τίποτα άλλο απο την παραδοσιακή μαγνητική τεχνολογία που απλά περνας (swipe) τη κάρτα μεσα στο μηχάνημα (αυτό δηλαδή που κάναν όλα τα pos παλιά) και το έχει βάλει η Samsung απλά για να ηταν συμβατή με τα ήδη υπάρχοντα pos. Έκανε δηλαδή ένα τροπο contactless χωρίς να είναι ακριβώς contactless. Το Apple Pay δουλεύει μόνο με nfc, δηλαδή με τα τερματικά "Contactless payment" ( αυτά που έχουν και το σήμα που σου περιέγραψα πριν) τα οποία είναι και αυτά που δέχονται και τις άλλες κάρτες όπως της Πειραιώς. Άρα όπου έχει τερματικά με ανέπαφες πληρωμές, το δέχεται. Το nfc έχει ένα προτωκολλο επικοινωνίας και αυτό είναι το ISO/IEC 14443 μέσω APDU transmission.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)