Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

icloud bypass ipad mini retina


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giannisviz

giannisviz

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 29/03/2016 - 01:14

Καλησπέρα σας, 
 
Είμαι νέο μέλος στο forum και ελπίζω η συσκευή να μου δώσει λόγο νa γ;iνω και ενεργό..
 
Η ιστορία έχει ως εξής. Φίλη μου η οποία εργάζεται ως καμαριέρα σε ξενοδοχείο βρήκε ξεχασμένο ipad. Παραδόθηκε στη διεύθυνση, 
όπου μετά από ένα 6μηνο που είναι η τυπική κράτηση απολεσθέντων αντικειμένων και άλλο ένα 6μηνο "ηθικής ασφαλείας" που ο ιδιοκτήτης
δεν το αναζήτησε, το ipad γύρισε στα χέρια της κοπέλας.[Τυπική αναφορά στη διαδικασία που ακολουθείται μπορείτε να βρείτε στην παράγραφο 7 του παρακάτω κειμένου.
Πρόκειται για οδηγίες που διδάσκονται σε κολέγιο τουριστικών στην Κύπρο, ήtαν το μοναδικό σχετικό έγγραφο που βρήκα..:
Ο πελάτης όμως είχε μαρκάρει το ipad σε κατάσταση find my ipad (αψυχολόγητη κίνηση
δεδομένου ότι δε μπήκε ποτέ στη διαδικασία να το ψάξει..) και για την κοπέλα ήταν άχρηστο. Μου το έδωσε να το έχω ως e-reader κατά βάση
 
Για να μη μακρhγορώ άλλο. Αυτή τη στιγμή έχω ένα ipad το οποίο απέκτησα νομότυπα-κατά πόσο γνωρίζω, καθώς δε βρήκα οτιδήποτε άλλο που να καθορίζει τη συμπεριφορά και τις υποχρεώσεις του ξενοδοχείου ως προς τα απολεσθέντα- και το τονίζω!! (ίσως όχι ηθικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..)
Είναι σε έκδοση ios 8.4 -ευτυχώς- που σημαίνει ότι λειτουργεί μεν, αλλά μου βγάζει συνεχώς ειδοποιήσεις να συνδεθώ σε itunes και gmail.
Όλως παραδόξως όμως συνεχώς δέχομαι φωτογραφίες της προηγούμενης ιδιοκτήτριας.. (και με τις φωτογραφίες που βλέπω, φεύγει κάθε ίχνος
τύψεων, καταλαβαίνω γιατί δε μπήκε στη διαδικασία να ψάξε το ipad ποτέ)
Θέλω λοιπόν να μάθω αν μπορώ να κάνω bypass με κάποιον τρόπο το icloud της ή έστω να βάλω apps στο ipad χωρίς να χρησιμοποιήσω apple id.
Γιατί θα καταλήξω να της στείλω mail να την παρακαλέσω να μου δώσει κωδικούς να το ξεκλειδώσω, είναι κρίμα να το έχω μόνο για e-reader και
safari browser!
 
Αν κάποιος διστάζει να βοηθήσει γιατί έχει αμφιβολίες για την ορθότητα όσων λέω μπορώ να του δείξω το ξένο όνομα στα accounts και τη συνεχή ροή φωτογραφιών που δέχομαι.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά και ελπίζω στη βοήθειά σας! :)
 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/03/2016 - 01:20

Θεωρείς πολύ ηθικό το να έχεις μία συσκευή ανοιχτή με όλα τα στοιχεία του προηγούμενου κατόχου και να μην τον ειδοποιείς?

 

Επίσης πόσο ηθικό είναι το να βλέπεις τις φωτογραφίες του ανθρώπου που συγχρονίζονται στη συσκευή?

 

Μπορείς κάλλιστα να του στείλεις ένα mail και να τον ενημερώσεις ότι το έχεις.



#3   giannisviz

giannisviz

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 29/03/2016 - 01:36

Θεωρείς πολύ ηθικό το να έχεις μία συσκευή ανοιχτή με όλα τα στοιχεία του προηγούμενου κατόχου και να μην τον ειδοποιείς?

 

Επίσης πόσο ηθικό είναι το να βλέπεις τις φωτογραφίες του ανθρώπου που συγχρονίζονται στη συσκευή?

 

Μπορείς κάλλιστα να του στείλεις ένα mail και να τον ενημερώσεις ότι το έχεις.

Δεν το θεωρώ ιδιαίτερα ηθικό, το σχολίασα και να δεχτώ τη συσκευή ήταν κάτι που παρά το δέλεαρ δεν το έκανα εύκολα. Παρ'όλα αυτά όταν γράφω σε κάποιον ξένο την ιστορία φαίνεται τραβηγμένη, πόσο μάλλον να εξηγήσω στην πρώην ιδιοκτήτρια ότι δεν έχω κλέψει τη συσκευή.
Ως προς το "βλέπεις τις φωτογραφίες του ανθρώπου που συγχρονίζονται στη συσκευή" δεν έχω και ιδιαίτερες εναλλακτικές. Έχω κι εγώ αποθηκευμένες φωτογραφίες, τις οποίες πιθανώς και να μπορεί να δει η πρώην ιδιοκτήτρια, οι οποίες βρίσκονται όλες μαζί σε ένα κοινόχρηστο φάκελο καθώς δεν αποθηκεύονται μόνο στο shared φάκελο του icloud αλλά και σε albums απ'τα οποία περνάω για να βρω και δικές μου.
Καταλαβαίνω πως το λες και είναι πολύ πιθανό κι εγώ στη θέση σου να αντιδρούσα έτσι, αλλά δε νιώθω ότι ο πρώτος που θα έπρεπε να ασφαλίσει τα δεδομένα ή να ενδιαφερθεί για την ανάκτηση της συσκευής είμαι εγώ, όταν αποδεδειγμένα δεν το έχει κάνει η ίδια. Αν και το έχω κάνει σε αντίστοιχη περίπτωση που βρήκα κινητό και πιθανώς θα το έκανα και τώρα αν δε διακινδύνευα βρεθώ σε μία κατάσταση όπου θα έπρεπε να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας..



#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/03/2016 - 02:14

Όλα όσα λες θα ήταν σωστά ΕΑΝ της είχες στείλει mail και δεν σου είχε απαντήσει.



#5   giannisviz

giannisviz

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 29/03/2016 - 02:21

Όλα όσα λες θα ήταν σωστά ΕΑΝ της είχες στείλει mail και δεν σου είχε απαντήσει.

Αυτό δε γίνεται γιατί μέρος αυτών που λέω είναι αποτρεπτικοί παράγοντες για να της στείλω το mail εξ'αρχής.. Εν πάσει περιπτώσει, θα επιχειρήσω να το κάνω και αυτό. Ελπίζω να είναι και τώρα εξ'ίσου αδιάφορη απέναντι στην απώλεια και να το κρατήσω και με τις ευλογίες της. Επειδή όμως το να μου δώσει κωδικούς είναι εντελώς άλλου παπά ευαγγέλιο, θα εκτιμούσα ακόμη οποιαδήποτε πρόταση για να βάλω εφαρμογές στο ipad αν υπάρχει..



#6   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/03/2016 - 03:41

Εάν αυτή δεχτεί να το αφαιρέσει από το fin my iphone εφόσον δεν το θέλει πλέον μπορείς να το έχεις κανονικά χωρίς να σου δώσει τους κωδικούς της.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες