Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Tip : Πως να κερδίσετε μέχρι και 2GB αποθηκευτικό χώρο στο iPhone σας ΧΩΡΙΣ να χάσετε τα δεδομένα σας με ένα κλικ..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
109 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2016 - 00:59

Το πρόβλημα που βασανίζει πολλούς χρήστες με τον αποθηκευτικό χώρο στα iDevices με μικρές χωρητικότητες όπως τα 8GB - 16Gb (ίσως και τα 32GB για κάποιους) είναι ότι αν θελήσουν να κερδίσουν χώρο στην συσκευή τους η πρώτη σκέψη που θα κάνουν είναι ...Τι να αφαιρέσω..Αφού ότι έχω μέσα τα χρειάζομαι...

Μια καλά κρυμμένη λύση στο πρόβλημα αυτό δίνει η ίδια η Apple χωρίς κάποιο τρίτο πρόγραμμα κτλ με ένα πολύ απλό τρικάκι που μπορεί να σας ελευθερώσει μέχρι και 2GB περίπου ( Στην δική μου περίπτωση) και έτσι να κερδίσετε εξτρά χώρο στην συσκευή σας..

Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά ..

Πριν κάνω την όλη διαδικασία είχα στην συσκευή μου iPhone 6 16GB  διαθέσιμα 1,2GB προς χρήση όπως θα δείτε παρακάτω..
 

IMG_0413.png

 
Στη συνέχεια ακολούθησα τα εξής βήματα και βγήκα κερδισμένος κατά 2GB κοντά..Δείτε τι να κάνετε για να κερδίσετε και εσείς πολύτιμο χώρο στην συσκευή σας..

1) Μεταφερθείτε στις πληροφορίες της συσκευής και δείτε πόσο ελεύθερο χώρο έχετε..
2) Μεταφερθείτε στο iTunes Store και επιλέξτε μια ταινία που να υπερβαίνει κατά πολύ τον διαθέσιμο χώρο στην συσκευή σας.. :


Εγώ επέλεξα το The Revenant το οποίο είναι 6,31 GB και όπως φαίνεται στην εικόνα παραπάνω δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσει να κατεβεί  στην συσκευή μου σε καμία περίπτωση λόγο του μικρότερου διαθέσιμου χώρου και έτσι το iTunes με ενημέρωσε "λέγοντάς μου" με ένα μήνυμα  το εξής :

 

IMG_0414.png

 


Εκεί εγώ πάτησα  " Οκ  " και επέστρεψα στις πληροφορίες τις συσκευής για να δω την πρώτη φορά ότι μου έχετε ελευθερώσει από μόνο του άλλα 800mb..Αλλά σαν περίεργος να δω τι θα κάνει αν κάνω τα ίδια βήματα ξανά διαπίστωσα ότι όταν το έκανα και για δεύτερη φορά την απόπειρα να " αγοράσω " την ταινία και πήρα πήρα πάλι το ίδιο μήνυμα ότι δεν μπορεί να κατέβει η ταινία κτλ όταν επέστρεψα στις πληροφορίες είχα διαθέσιμα πλέον 2,9Gb...!!!
 
 

IMG_0415.png

 

 

Το συγκεκριμένο τρικάκι το ανακάλυψε εντελώς τυχαία ένας χρήστης του Reddit και από ότι φαίνεται είναι ένα καλά κρυμμένο "μυστικό" διαχείρησης χώρου στα iDevices από την ίδια την Apple το οποίο στην ουσία αφαιρεί άχρηστα αρχεία από το cache της συσκευής έτσι ώστε να μπορέσει να κατέβει κάποιο μεγάλο αρχείο αν δεν έχουμε χώρο..
 
Στην προκειμένη όμως έτσι και αλλιώς ένα και μόνο αρχείο των 6,31GB δύσκολα θα περνούσε κάποιος χρήστης με iPhone των 8GB & 16GB οπότε αν το δοκιμάσετε και δεν θα χρεωθείτε μιας και δεν θα κατέβει ποτέ αυτό το αρχείο και θα κερδίσετε και ένα αρκετά μεγάλο χώρο στην συσκευή σας..

 

ΠΡΟΣΧΟΗ : θα πρέπει να είναι κατά ΠΟΛΥ μεγαλύτερο το αρχείο έτσι ώστε να μην χωράει ΣΙΓΟΥΡΑ για να γίνει η όλη διαδικασία χωρίς ανεπιθύμητες χρεώσεις κτλ κτλ .Εναλλακτικά κάντε την όλη διαδικασία με Apple ID που ΔΕΝ έχει μέσα πιστωτική κάρτα.


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 01/04/2016 - 12:00

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2016 - 01:43

Αν το ήξερα λίγο καιρό νωρίτερα δεν θα αντάλλαζα το μικρό και λατρεμένο μου iPhone 5C με το ελεϊνο LG G3 για λίγα επιπλέον GB αποθηκευτικού χώρου.Τώρα δυστιχώς είμαι αναγκασμένος να δουλεύω και να υπομένω το δύσχρηστο Android με ότι αυτό συνεπάγεται( ασυμβατότητες εφαρμογών,κολλήματα,επανεκκινήσεις και δε συμμαζεύεται)



#3   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 01/04/2016 - 01:43

αρκετα καλο φαινεται..θα σωσει πολλους (σαν και μενα) με χωρητικοτητα 16gb.

ερωτηση:επιλεγουμε την ιδια?η αρκει να ειναι πολλα gb?



#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2016 - 01:54

Δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις την ίδια..Αρκεί να ξεπερνά κατά πολύ τον διαθέσιμο χώρο που έχεις συσκευή σου..Έτσι και αλλιώς δεν θα την δούμε σαν ταινιά οπότε μην σε προβληματίζει ιδιαίτερα η επιλογή :P


ezgif_com_crop_2.gif


#5   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2016 - 01:54

Αν το ήξερα λίγο καιρό νωρίτερα δεν θα αντάλλαζα το μικρό και λατρεμένο μου iPhone 5C με το ελεϊνο LG G3 για λίγα επιπλέον GB αποθηκευτικού χώρου.Τώρα δυστιχώς είμαι αναγκασμένος να δουλεύω και να υπομένω το δύσχρηστο Android με ότι αυτό συνεπάγεται( ασυμβατότητες εφαρμογών,κολλήματα,επανεκκινήσεις και δε συμμαζεύεται)

Καλό κουράγιο.. :)


ezgif_com_crop_2.gif


#6   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 01/04/2016 - 02:04

Καθάρισμα cache μνήμης ειναι όπως λες και εσύ Θανάση.

Ότι θα κάναμε δηλαδή και με ενα battery doctor κλπ.

Θετικό το γεγονός οτι υπάρχει έστω και σαν κρυμμένη ρουτίνα στο iOS.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#7   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 01/04/2016 - 02:09

Δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις την ίδια..Αρκεί να ξεπερνά κατά πολύ τον διαθέσιμο χώρο που έχεις συσκευή σου..Έτσι και αλλιώς δεν θα την δούμε σαν ταινιά οπότε μην σε προβληματίζει ιδιαίτερα η επιλογή :P

χαχα σωστα :P



#8   StavSanis

StavSanis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2016 - 02:24

haha. Καλή φάση.

Το έκανα κι εγώ. Μου ελευθέρωσε άλλο 1,5gb. :D



#9   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 01/04/2016 - 06:05

Καλημέρα..και γω από 1,7 πήγα στα 4!!!!



#10   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 01/04/2016 - 09:51

Και μόλις ανακάλυψα κάτι άσχετο, ψάχνοντας για τσάμπα ταινία.

Off topic
Όποια τραγούδια αναγνωρίζονται μέσω Siri/Shazam, υπάρχουν ως λίστα, στη λίστα επιθυμιών του iTunes.


Είναι σίγουρο ότι δεν θα χρεωθεί η ταινία αν την κατεβάσουμε?
Με κάποιο άλλο μεγάλο αρχείο και μέσω εφαρμογών iCloud, OneDrive, κτλ, είναι εφικτό να γίνει ή έχει δώσει απόλυτη προτεραιότητα η Apple στα αρχεία που αποδίδουν τζίρο?




Sent from my iPad using Tapatalk

#11   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/04/2016 - 10:03

Οι HD ταινίες διατίθενται σε 1080p και 720p χωρίς όμως να έχεις επιλογή ποιά να κατεβάσεις, μήπως αν επιλέξεις hd κατεβάζει αυτή που "χωράει" στη συσκευή σου?



#12   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2016 - 10:16

Είναι σίγουρο ότι δεν θα χρεωθεί η ταινία αν την κατεβάσουμε?
Με κάποιο άλλο μεγάλο αρχείο και μέσω εφαρμογών iCloud, OneDrive, κτλ, είναι εφικτό να γίνει ή έχει δώσει απόλυτη προτεραιότητα η Apple στα αρχεία που αποδίδουν τζίρο?




Sent from my iPad using Tapatalk

Μόνο με ταινία. :) Αν είναι κατά πολύ μεγαλύτερη δεν θα κατέβει και έτσι δεν θα σε χρεώσει..

 

 

Οι HD ταινίες διατίθενται σε 1080p και 720p χωρίς όμως να έχεις επιλογή ποιά να κατεβάσεις, μήπως αν επιλέξεις hd κατεβάζει αυτή που "χωράει" στη συσκευή σου?

Πιθανόν άρα λοιπόν όπως λέω παραπάνω θα πρέπει να βρεις μια που δεν θα χωράει 100%..Αν έχεις διαθέσιμα 1GB και πας να κατεβάσεις μια ταινία η οποία είναι 6GB όπως λέω και παραπάνω τότε όσο χώρο και να σου καθαρίσει πάλι δεν θα χωράει. 


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 01/04/2016 - 10:18

ezgif_com_crop_2.gif


#13   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/04/2016 - 10:22

Μόνο με ταινία. :) Αν είναι κατά πολύ μεγαλύτερη δεν θα κατέβει και έτσι δεν θα σε χρεώσει..

 

 

Πιθανόν άρα λοιπόν όπως λέω παραπάνω θα πρέπει να βρεις μια που δεν θα χωράει 100%..Αν έχεις διαθέσιμα 1GB και πας να κατεβάσεις μια ταινία η οποία είναι 6GB όπως λέω και παραπάνω τότε όσο χώρο και να σου καθαρίσει πάλι δεν θα χωράει. 

Το δοκίμασα με το revenant και από τα 4,8gb πήγα στα 5,3gb



#14   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2016 - 10:24

Με κάποιο άλλο μεγάλο αρχείο και μέσω εφαρμογών iCloud, OneDrive, κτλ, είναι εφικτό να γίνει ή έχει δώσει απόλυτη προτεραιότητα η Apple στα αρχεία που αποδίδουν τζίρο?

Καλημέρα.

 

Πάγια "τακτική" του iOS είναι να απελευθερώνει αυτόματα χώρο (System + App cache files), όταν διαπιστώσει ότι ο αποθηκευτικός χώρος είναι ανεπαρκής για να καλύψει μια ανάγκη του χρήστη. Η έξυπνη αυτή αντίδραση του iOS γίνεται για ευνόητους λόγους.

 

Μάλιστα η ποικιλία των εφαρμογών που υπάρχει στο App Store και επικαλούνται ότι κάνουν διαγραφή των Junk files... εκμεταλλεύονται (ή τουλάχιστον προσπαθούν) "πλαγίως" αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Επειδή όμως στην πραγματικότητα καμία εφαρμογή δεν έχει δικαιώματα root και επιπλέον όλες οι εφαρμογές είναι sandboxed, δεν μπορούν να διαγράψουν system cache files ή να βάλουν χέρι στην cache μνήμη σε άλλα apps. 

 

Τι κάνουν λοιπόν ;;; Το μόνο που κάνουν είναι να γεμίζουν τον εναπομείναντα ελεύθερο χώρο της συσκευής, με ένα εικονικό αρχείο τεράστιου μεγέθους, εκβιάζοντας το iOS να αντιδράσει όπως παραπάνω, χωρίς όμως στην ουσία να γνωρίζουν τι διαγράφεται και από που.

 

Το αξιοθαύμαστο στην δημοσίευση του Mod @thanasis είναι το ότι μια stock εφαρμογή (iTunes), έχει σαφώς δικαιώματα που επεκτείνονται σε ένα πολύ μεγαλύτερο μέρος του συστήματος που οδηγεί σε μεγαλύτερη ελάφρυνση χώρου.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 01/04/2016 - 10:29

Big things have small beginnings

#15   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2016 - 10:25

Εγω έχω 3.6 gb ελεύθερο χώρο διάλεξα την ίδια ταινία με εσένα και μου έσκασε τιμολόγιο μόλις τώρα χρέωση 13,99 και έκανα ακύρωση αγοράς

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες