Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

5s vs SE


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   petecj

petecj

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2016 - 17:11

Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα, γράφω εδώ.

 

Λοιπόν, έχω εδώ και κάμποοοοσαααα χρόνια το 4S.

Το αγαπάω, με έχει βολέψει άπειρα όλο αυτό το καιρό (πριν πάρω το 4S άλλαζα συσκευή κάθε 3-4 μήνες) αλλά δυστυχώς έχει έρθει το πλήρωμα του χρόνου και η συσκευή πρέπει να περάσει σε δεύτερη μοίρα και να μπει στην άκρη. Sad bad true.

 

Από εκεί και πέρα, έχοντας αποκλείσει κάθε συσκευή android (έπειτα από τόσα χρόνια με ios δεν ξέρω αν θα το άντεχα :P ) και απ΄ τη στιγμή που δεν τρελαίνομαι για μεγαλύτερη οθόνη (εξάλλου τόσα χρόνια με το 4S ήμουν), έχω ουσιαστικά καταλήξει σε 2 περιπτώσεις : 5s ή SE.

 

Το 5s βρίσκεται γύρω στα 200 ευρώ μεταχειρισμένο και γύρω στα 280 καινούργιο ( και στις 2 περιπτώσεις μπορώ να διαθέσω τα χρήματα άμεσα).

Το SE παίζει μπάλα γύρω στα 400 ευρώ που δεν έχω σκοπό να δώσω άμεσα.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής. Να πάω τώρα για το 5S καινούργιο ή μεταχειρισμένο ή να περιμένω λίγο καιρό και να πάρω το SE ;

Στην ουσία το ερώτημα διατυπώνεται και ως εξής :

 

Αξίζει να δώσεις 100+ ευρώ παραπάνω για το SE σε σχέση με το 5S ;

 

 

Με το 5s κερδίζεις χρήματα ειναι μια πολύ τίμια συσκευή στα χρηματα της. Εν όψη της κρίσης μια χαρά οικονομική αγορά ειναι.

Στο SE κερδίζεις χρόνια καθώς ειναι καινούργια συσκευή και θα αργήσει πιο πολύ να παλιώσει για να φτάσει στη κατάσταση που εισαι τώρα με το 4s.

Οικονομικά σκεπτόμενος , αν το SE σε βγάλει διπλάσιο χρόνια απο το 5s , (ώστε να γλυτώσεις μια πιθανή επόμενη αγορά μια άλλης συσκευής πιο σύντομα) τότε τα 100€ παραπάνω συμφέρει να τα δώσεις. Αν πάλι δεν σε βγαλει διπλάσια χρόνια το SE σε σχεςη με το 5s , ζημιώνεις.

Η επιλογή δίκη σου !!!!



 Petervgr 

Σαν να διαβάζω τι έκανα!!! Είχα το 4, πήγα σε 4s κι έμεινα εκεί μέχρι πριν λίγο καιρό. Για μένα το 4s ήταν το απόλυτο iPhone, ως προς τα χαρακτηριστικά για την εποχή του σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά και ως προς τον σχεδιασμό. Ακόμη και το 5άρι μου φαίνεται μεγάλο και δεν μου κάθεται καλα. Αλλά έπρεπε να το αλλάξω το 4s μετά από 5 χρόνια. Στην αρχή είπα να πάω να πάρω το 5άρι, αλλά σε λίγο καιρό θα έπρεπε να ξαναπληρώσω για κάποιο άλλο. Μόλις ανακοινώθηκε το se είπα θα το πάρω άμεσα και δεν το μετάνιωσα, αν κι ακόμη δεν μπορώ να συνηθίσω το μέγεθος αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ParisChav

ParisChav

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2016 - 01:25

Σαν να διαβάζω τι έκανα!!! Είχα το 4, πήγα σε 4s κι έμεινα εκεί μέχρι πριν λίγο καιρό. Για μένα το 4s ήταν το απόλυτο iPhone, ως προς τα χαρακτηριστικά για την εποχή του σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά και ως προς τον σχεδιασμό. Ακόμη και το 5άρι μου φαίνεται μεγάλο και δεν μου κάθεται καλα. Αλλά έπρεπε να το αλλάξω το 4s μετά από 5 χρόνια. Στην αρχή είπα να πάω να πάρω το 5άρι, αλλά σε λίγο καιρό θα έπρεπε να ξαναπληρώσω για κάποιο άλλο. Μόλις ανακοινώθηκε το se είπα θα το πάρω άμεσα και δεν το μετάνιωσα, αν κι ακόμη δεν μπορώ να συνηθίσω το μέγεθος αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα...

 

Δεν μπορείς να συνηθίσεις το μέγεθος ; Εδώ που τα λέμε δεν έχει και την πολύ μεγάλη διαφορά απ' τις 3,5 ίντσες πήγες στις 4.

Εγώ ἐκανα την απόλυτη έκπληξη και ενώ ήμουν σχεδόν αποφασισμένος να πάω για 5s ή SE, κατέληξα με 6s Plus :P

Θέμα γούστου και συνήθειας είναι καθαρά αλλά εμένα όχι απλώς δεν μου κακοφάνηκε η μετάβαση απ' τις 3,5 ίντσες στις 5,5 αλλά έφτασα να αναρωτιέμαι πώς άντεχα 3 χρόνια με τόσο μικρή οθόνη.



#33   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/10/2016 - 08:58

Σαν να διαβάζω τι έκανα!!! Είχα το 4, πήγα σε 4s κι έμεινα εκεί μέχρι πριν λίγο καιρό. Για μένα το 4s ήταν το απόλυτο iPhone, ως προς τα χαρακτηριστικά για την εποχή του σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά και ως προς τον σχεδιασμό. Ακόμη και το 5άρι μου φαίνεται μεγάλο και δεν μου κάθεται καλα. Αλλά έπρεπε να το αλλάξω το 4s μετά από 5 χρόνια. Στην αρχή είπα να πάω να πάρω το 5άρι, αλλά σε λίγο καιρό θα έπρεπε να ξαναπληρώσω για κάποιο άλλο. Μόλις ανακοινώθηκε το se είπα θα το πάρω άμεσα και δεν το μετάνιωσα, αν κι ακόμη δεν μπορώ να συνηθίσω το μέγεθος αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα...

Τι δε μπορείς να συνηθίσεις? Περίπου 8mm πιο μακρύ από το 4s είναι και 1.5mm πιο λεπτό είναι...






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες