Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ MACBOOK


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   artcore

artcore

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Twitter:@argyVD
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 12:48

Λοιπον βρηκα ενα macbook για αγορα (μεταχειρισμενο) και μου ειπε ο τυπας απο την αγγελια οτι οταν το φερει ο κουριερ τσεκαρω κι αν δεν μου κανει το στελνω πισω. δεν δινει λεει φωτο ειναι ολοκαινουργιο, μιλησαμε και στο τηλ. δεν ξερω κατα ποσο ειναι λογικό αυτό. κι είναι το πρώτο μου ερώτημα αυτό. επίσης μου είπε ότι απόδειξη δεν έχει οπότε η εγγύηση είναι από τον σειριακό αριθμό. εμπιστεύομαι κάτι τέτοιο; και πως τσεκάρω τον σειριακο αριθμο αν ειναι legit ; σορυ για τις χαζες ισως ερωτησεις απλα πρωτη φορα θα παρω macbook και δεν γνωριζω πως λειτουργουν αυτα τα πραγματα. 

 

επίσης είναι macbook pro retina early 2015, 49 κυκλους φορτισης, 128 gb , 1000 € ....... (πείτε μου ως προς την τιμή επίσης αν είναι καλή προσφορά)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 13:02

Μπες στο selfsolve της Apple.
Απο που ειναι ο πωλητής; Ειναι αξιόπιστος; 13"; Αν ναι, στον electronic King βγαίνει λιγο πιο ακριβό ομως ειναι σφραγισμένο ( http://pages.ebay.co...id=381476749522 )

Δεν δίνει φωτο; Καλα πες του.. Μην ασχοληθείς αλλο..

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 03/05/2016 - 13:03


#3   artcore

artcore

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Twitter:@argyVD
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 18:32

Απλά επειδή μου είπε ότι το παίρνω από τον κούριερ επί τόπου το τσεκάρω (τσεκαρω και το serial number αν ειναι real) και αν δε μου κανει το στελνω πισω και δεν πληρωνω τιποτα, δηλαδη λεω στον κουριερ λεω οτι δεν το θελω και ολα οκ ..... Πως σας φαινεται αυτο; Συγνώμη που επιμένω αλλά μου φαίνεται legit η αγγελία. Το ξέρω ότι τον τελευταίο λόγο τον εχω εγω αλλα νομιζω οτι θα ήθελα γνώμες.



#4   artcore

artcore

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Twitter:@argyVD
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 18:33

Απλά επειδή μου είπε ότι το παίρνω από τον κούριερ επί τόπου το τσεκάρω (τσεκαρω και το serial number αν ειναι real) και αν δε μου κανει το στελνω πισω και δεν πληρωνω τιποτα, δηλαδη λεω στον κουριερ λεω οτι δεν το θελω και ολα οκ ..... Πως σας φαινεται αυτο; Συγνώμη που επιμένω αλλά μου φαίνεται legit η αγγελία. Το ξέρω ότι τον τελευταίο λόγο τον εχω εγω αλλα νομιζω οτι θα ήθελα γνώμες.


Τελευταία επεξεργασία από: artcore, 03/05/2016 - 18:33


#5   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 03/05/2016 - 18:59

Έχω την εντύπωση πως ο κούριερ για να σε αφήσει να το ανοιξεις θα ζητήσει πρωτα τα λεφτά.. Αν δώσεις τα λεφτά και μετα το ανοιξεις και βρεις πρόβλημα, όταν το στειλεις πίσω ο άλλος δεν θα παραλάβει!

#6   artcore

artcore

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Twitter:@argyVD
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 19:16

Α. Εγώ έλεγα ότι ο κούριερ θα περιμένει να τσεκάρω κανά δεκάλεπτο το macbook και μετά να του δώσω χρήματα. Ή να δώσω τα χρήματα , τσεκάρω , βρίσκω πρόβλημα, του δίνω macbook και μου δίνει τα λεφτά επί τόπου.



#7   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 03/05/2016 - 19:24

Για να σε αφήσει ο κούριερ να το τσεκαρεις χωρίς να δώσεις τα χρήματα θα πρεπει ο πωλητής να το αναφέρει πανω στο πακέτο οτι το επιτρέπει. Μονο τοτε θα εχεις τη δυνατότητα να το δώσεις πίσω στον κούριερ. Αν δεν αναφέρει τίποτα δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσει να το ανοιξεις.

#8   artcore

artcore

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Twitter:@argyVD
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 19:33

Ζήτησα σειριακό αριθμό , μου τον έστειλε , και το τσέκαρα και είναι τα πράγματα όπως μου τα είπε . Το μοντέλο που ανέφερε και υπόλοιπο εγγύησης 1 μήνα. (παίζει να υπάρχουν fake serials ή να κάνει κάπως λαδιά αυτός;

 

Αν τον ρωτήσω/ζητήσω να κάνει αυτή την διευκρίνιση στον κούριερ , και δώσει το οκ , προχωράω ;



#9   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 03/05/2016 - 19:48

Η αλήθεια είναι οτι μπορεί να σου δώσει οποιοδήποτε λειτουργικό σειριακό απλα για να τσεκαρεις κάτι.. Το θέμα είναι να σου επιτρέψει να το ανοιξεις πριν πληρωσεις στον κούριερ και να δεις οτι όντως είναι ίδιος σειριακός..
Αν το επιτρέψει τοτε δεν βλέπω λογο να μη προχωρήσει ς.

#10   artcore

artcore

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Twitter:@argyVD
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 20:12

Μου δωσε το οκ , ότι μπορώ να το ανοίξω και να πληρώσω μετά!  Οπότε προχωράω . Τώρα επόμενη φάση ερωτήσεων αν δεν σε εχω κουρασει ακομη, τι τσεκάρω σε ενα μεταχειρισμένο macbook ; 1000 ΕΥΡΩ ειναι καλα για το μοντέλο που ανέφερα; (Ξαναλέω: Macbook Pro Retina 128GB, 49 κυκλοι φορτισης, κατασταση καινουργιου λεει, EARLY 2015 , 1000 € )



#11   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 20:28

Το λινκ που εβαλα μαλλον δεν μπήκες στον κόπο να το δεις..

#12   artcore

artcore

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Twitter:@argyVD
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 20:36

1184 € βγαίνει (το χα τσεκαρει και πριν) . 184 ευρώ πάνω ! Αξίζει τόσα λεφτά παραπάνω για ένα καινούργιο ;



#13   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2016 - 21:08

πλάκα μας κάνεις...? 

 

Φυσικά και αξίζει. Και να σου εξηγήσω και το γιατί.... βάζει ο κάθε πικραμένος, το macbook το μεταχειρισμένο πιο ακριβό από καινούριο ...

 

Για 186 ευρώ, παίρνεις τα εξής:

 

1) ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ εγγύηση

 

2) Έναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ χρόνο ΧΡΗΣΗΣ στα ΔΙΚΑ ΣΟΥ τα χεράκια. Ξέρεις αν το βάραγε..? Αν του έχει πέσει νερό? Καφές? Ακόμα και εγώ που είμαι μίζερος

    και το προσέχω και το ξεσκονίζω κάθε μέρα, εσύ πως μπορείς να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ??

 

3) Έχεις και τη χαρά του UNBOXING.

 

4) Αν έχεις επιχείρηση, μπαίνει και στα έξοδα σου. Αν μάλιστα έχεις κάποιο γνωστό, το αγοράζει αυτός με τιμολόγιο και δεν πληρώνεις τον ΦΠΑ

 

 

Οπότε, ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ να είσαι σίγουρος. Να μην έχεις ποτέ το άγχος του μεταχειρισμένου.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, η τιμή του μεταχειρισμένου πρέπει να είναι ως εξής:

 

Σε σχέση με το καινούριο: ΜΕΙΟΝ το ΦΠΑ, ΜΕΙΟΝ ένα ποσοστό που δε θα έχεις ολόκληρη εγγύηση, ΜΕΙΟΝ ένα ΣΟΒΑΡΟ ποσό για να λειτουργήσει ως κίνητρο και να ξεπεράσεις το ρίσκο του μεταχειρισμένου.

 

Με κατάλαβες? 


Τελευταία επεξεργασία από: fouskmech, 03/05/2016 - 21:12


#14   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 03/05/2016 - 21:19

Θα συμφωνησω σε όλα με τον φιλο απο πανω και ειδικα με την τελευταια παράγραφο.. 800 θα το έβλεπα λογική τιμη .

Επίσης σε περιπτωση που το προχωρησεις δεν αρκεί το οτι σου έδωσε άδεια τηλεφωνικά να το ανοιξεις.. ΔΕΝ θα σε αφήσει ο κούριερ! Πρεπει να το δηλώσει όταν το παραδώσει και πρεπει να τυπωθεί πανω στο χαρτί αποστολής!!

#15   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/05/2016 - 21:29

Να συμπληρώσω·

 

Δεν έχεις πρόσβαση στις δωρεάν εφαρμογές της Apple Pages, Keynote, Numbers, iMovie και νομίζω GarageBand.

 

Κι όπως ερμήνευε η αξέχαστη Βίκυ Μοσχολιού : "Το καινούριο πράγμα είναι άλλο πράγμα", πως να το κάνουμε....   :)


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες