Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Siri / φωνητική κλήση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   krainer

krainer

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 13:53

Χαιρετώ όλα τα μέλη.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας με το Siri που δυστυχώς δεν υπάρχει στη γλώσσα μας και απ' ό,τι φαίνεται δεν υπάρχει και διάθεση/κίνητρο από την Apple να βάλει ελληνικά στο άμεσο μέλλον. Έχουμε λοιπόν δύο επιλογές, ή την απλή φωνητική εντολή (κυρίως για κλήσεις) στα ελληνικά, ή το Siri στα αγγλικά και δυστυχώς διαλέγουμε και παίρνουμε μόνο ένα από τα δύο. Εμένα το Siri με διευκολύνει απίστευτα για χρονόμετρο / ξυπνητήρι / υπενθυμίσεις αλλά είναι αδύνατο να καταλάβει το "call Νίκος/Γιάννης/Κατερίνα..." καθώς αν και έχω τα πάντα στα αγλλικά οι επαφές μου είναι επι το πλείστον ελληνικά ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες. Ακόμα, βέβαια, και με λατινικούς χαρακτήρες να τα είχα δε θα έμπαινα στη διαδιαδικασία να λέω "call Aristotelis" με αγγλική προφορά. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο workaround ώστε να χρησιμοποιώ το Siri στα αγγλικά αλλά να αναγνωρίζει και τις επαφές μου; Αφού η ριμάδα η συσκευή μπορεί να καταλάβει τα ελληνικά ονόματα στην τελική!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 03/05/2016 - 14:06

Μπορείς νομίζω σε κάθε επαφή να βάλεις κ ένα nickname, πχ στην αδερφή σου που έχεις σαν Μαρία περασμενη να βάλεις κ το nickname sister. Έτσι αν πεις στην Siri call sister θα σου καλέσει την Μαρία


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   krainer

krainer

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 14:13

Μπορείς νομίζω σε κάθε επαφή να βάλεις κ ένα nickname, πχ στην αδερφή σου που έχεις σαν Μαρία περασμενη να βάλεις κ το nickname sister. Έτσι αν πεις στην Siri call sister θα σου καλέσει την Μαρία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, κι εγώ προς κατι τέτοιο προσανατολίζομαι αν και ειναι κρίμα πρώτον και κυριότερον που δεν έχουμε Siri στα ελληνικά και δεύτερον που δε μας δίνουν μία λύση ώστε να μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις φωνητικές κλήσεις ανεξάρτητα. Θα δώσω nickname στις 10 επαφές που καλώ πιο συχνά επομένως. Μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον βέβαια και κατι πεδία που μπορείς να προσθέσεις σε μια επαφή και λέγονται "pronunciation" και "phonetic", δεν έβγαλα άκρη όμως.

#4   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/05/2016 - 16:32

νομίζω υπάρχει μια ρύθμιση που αν απενεργοποίησης την siri έχεις τις φωνητικές εντολές. το θυμάμαι από εποχής 3gs μετά πέρασε σε δεύτερη μοίρα όταν έβγαλαν την siri, αλλά δεν απενεργοποιήθηκε η ρύθμιση. το καλό ήταν ότι καταλάβαινε ελληνικά, έλεγες για παράδειγμα τηλεφώνησε τον γιώργο, τι ώρα είναι και εκτελούσε τις εντολές στα ελληνικά.


Τελευταία επεξεργασία από: 108, 03/05/2016 - 16:32


#5   krainer

krainer

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/05/2016 - 16:37

νομίζω υπάρχει μια ρύθμιση που αν απενεργοποίησης την siri έχεις τις φωνητικές εντολές. το θυμάμαι από εποχής 3gs μετά πέρασε σε δεύτερη μοίρα όταν έβγαλαν την siri, αλλά δεν απενεργοποιήθηκε η ρύθμιση. το καλό ήταν ότι καταλάβαινε ελληνικά, έλεγες για παράδειγμα τηλεφώνησε τον γιώργο, τι ώρα είναι και εκτελούσε τις εντολές στα ελληνικά.

Αυτη η ρυθμιση υπάρχει ακομα αλλα όπως είπες πρέπει να απενεργοποιήσεις τη Siri, πράμα που δε θέλω να κάνω. Θέλω να εχω φωνητική κλήση στα ελληνικά και τη Siri για ολα τα αλλα (μέχρι τέλος πάντων να μαθουν και στη Siri ελληνικά -εδω γελάμε-)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες