Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 2 ψήφοι

iphone SE ή iphone 6s (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   leznts5

leznts5

    iPH User

  • 187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/05/2016 - 00:32

58 φωτογραφίες 5 βίντεο,30 εφαρμογές,5 τραγούδια,και εχω ακομα 6 gb ελεύθερα.iphone 6s 16gb!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/05/2016 - 00:47

Το SE είναι

  1. για να γλιτώσεις κανά φράγκο,
  2. συνειδητή επιλογή μεγέθους οθόνης.

Και όπως είπαν και οι προηγούμενοι, το 16άρι, είναι λίγο. Κυρίως για την εγγραφή 4K βίντεο. Δεν είναι αρκετό. Η ακρόαση μουσικής παλεύεται πλέον με τα διάφορα streaming services.

Αν θες ένα απλό smartphone που θα σε καλύψει σε απλά πράγματα, τότε το iPhone SE 16GB είναι υπεραρκετό για την περίπτωσή σου.

 

Αυτή η άποψη είναι πλήρως υποκειμενική. Ειδικά το (1) δεν ισχύει στο ελάχιστο, κυρίως επειδή η τιμή του SE είναι ανεβασμένη. Το (2) είναι τόσο ορθό για το SE όσο είναι και για κάθε άλλη συσκευή που υπάρχει, από τη στιγμή που αγοράζεις ένα smartphone συνειδητά επιλέγεις το μέγεθος της οθόνης που προσφέρει το ανάλογο μοντέλο.

 

Το SE είναι ένα πολύ δυνατό smartphone, με επιδόσεις επιπέδου 6S. Η (προφανής) διαφορά βρίσκεται στο μέγεθος των ιντσών και, φυσικά, στην έλλειψη 3D Touch. Όπως και να 'χει δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση μια οικονομική επιλογή.



#18   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 05/05/2016 - 10:40

Αυτή η άποψη είναι πλήρως υποκειμενική. Ειδικά το (1) δεν ισχύει στο ελάχιστο, κυρίως επειδή η τιμή του SE είναι ανεβασμένη. Το (2) είναι τόσο ορθό για το SE όσο είναι και για κάθε άλλη συσκευή που υπάρχει, από τη στιγμή που αγοράζεις ένα smartphone συνειδητά επιλέγεις το μέγεθος της οθόνης που προσφέρει το ανάλογο μοντέλο.

 

Το SE είναι ένα πολύ δυνατό smartphone, με επιδόσεις επιπέδου 6S. Η (προφανής) διαφορά βρίσκεται στο μέγεθος των ιντσών και, φυσικά, στην έλλειψη 3D Touch. Όπως και να 'χει δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση μια οικονομική επιλογή.

Δεν λέμε και πολύ διαφορετικά πράγματα. Απλά πιστεύω ότι το SE αξίζει όσο και το 6S. Η διαφορά στο μέγεθος έρχεται και με την διαφορά στην τιμή, την οποία και βλέπω λογική.

Αν όμως έχουν συνηθίσει όλοι τον παράδεισο της μεγάλης οθόνης και τον εκθειάζουν, ας πάνε σε iPhone 6S Plus που έχει και καλύτερη μπαταρία. Αλλά μάλλον όλοι σκέφτονται τα 100€ παραπάνω.

Αν βέβαια μιλάμε για επίσημες τιμές, μιλάμε και για τα δυο. Αλλά υπάρχουν και οι ανεπίσημες τιμές του Skroutz.

 

Και υποκειμενική είναι η άποψη όλων εδώ μέσα. Το σημείο αναφοράς για τον καθένα μας, αλλάζει.

Ανέφερα την συνειδητή επιλογή, καθαρά από το δικό μου σημείο αναφοράς. Είμαι έτοιμος να πάρω το SE, έχοντας ακόμα το iPhone 5, γιατί με αυτά τα Specs (πέρα από την οθόνη) ξέρω ότι θα με πάει για άλλα 2-3 χρόνια άνετα. Ανετότατα. Οι ανάγκες μου δεν ορίζουν να έχω μεγαλύτερη οθόνη.

 

Άρα είμαι ακόμα μια υποκειμενική γνώμη εδώ μέσα, την οποία και ζήτησε ο συμφουρίτης, ανοίγωντας το θέμα αυτό.

 

Συναντήσαμε και φίλους εδώ μέσα για την χωρητικότητα. Η μουσική μου και οι φωτό μου, είναι στο σύννεφο. Αλλά αναγνωρίζω ότι χρειάζεται χώρος για όταν θες να καταγράψεις 4K βίντεο. Αν θες. Οπότε και αναγκάζεσαι να πας σε 64άρι. Είτε είναι SE, είτε είναι 6S, είτε είναι 6S Plus.

Το πιο φθηνό είναι το SE.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 05/05/2016 - 10:41


#19   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/05/2016 - 12:03

Αγόρασα για τη γυναίκα μου το se πριν λίγες μέρες και έχω πάθει πλάκα!!! Έχω το iphone 6s plus 128gb αλλά το μικρό είναι πολύ ζόρικο. Εκείνη είχε το 4αρι οπότε το se της ήρθε μια χαρά. Και μάλιστα μου είπε λίγες μέρες μετά " σα να ήμουν τυφλή και είδα φως, νιώθω με την ταχύτητα του" ! Είναι πολύ καλό το μικρό! Αν θέλεις μικρό τότε είναι μονόδρομος! Αν πάλι θέλεις μεγαλύτερο τότε 6ς. Για τη χωρητικότητα τα 16 είναι λίγα αλλά πάντα εξαρτάται από τη χρήση.



#20   damianos2

damianos2

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 05/05/2016 - 14:57

εγω νομιζα οτι τα 16 ειναι λιγα οταν μου το φερανε δωρο , αλλα πλεον συνειδητοποιω οτι δεν χρειαζομαι και περισσοτερα , αλλα δεν ακουω ουτε μουσικες ουτε τπτ απο κινητο , και δεν τραβαω και συχνα video για να μου γεμισουν



#21   misamisa

misamisa

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/05/2016 - 15:06

καλησπερα και απο μενα κ χρονια πολλα σε ολους,

 

για να μην ξεκιναω αλλο θεμα, εχω ενα 5αρι 32gb, κ η ερωτηση ειναι , να παω για το 5se 64 η να περιμενω να δω το 7 τι θα ειναι κ πως θα ειναι ? :)

 

τι θα επιλεγατε :P :wacko:



#22   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2016 - 15:08

καλησπερα και απο μενα κ χρονια πολλα σε ολους,

 

για να μην ξεκιναω αλλο θεμα, εχω ενα 5αρι 32gb, κ η ερωτηση ειναι , να παω για το 5se 64 η να περιμενω να δω το 7 τι θα ειναι κ πως θα ειναι ? :)

 

τι θα επιλεγατε :P :wacko:

7 να παρεις. Σίγουρα θα είναι ανώτερο από το 5se



#23   Lexuss

Lexuss

    iPH Member

  • 299 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 05/05/2016 - 17:56

τελικα πηρα ενα 6s 1 μηνων   απο αγγελια. το μεγεθος ειναι στο οριο ομως   με το ζωρι φτανω το back στο menu! :D



#24   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 05/05/2016 - 18:05

τελικα πηρα ενα 6s 1 μηνων   απο αγγελια. το μεγεθος ειναι στο οριο ομως   με το ζωρι φτανω το back στο menu! :D

Έχε υπόψιν σου ότι μπορείς να μεταβείς στην προηγούμενη σελίδα της εφαρμογής με swipe-in από την αριστερή άκρη της οθόνης. Δεν χρειάζεται να τεντώσεις τον αντίχειρα μέχρι την αριστερή πάνω γωνία.

Επίσης, με 3D-Touch πίεση σε ακριβώς το ίδιο σημείο (στην αριστερή άκρη της οθόνης) μπορείς να μεταβείς στην προηγούμενη εφαρμογή, δίχως να πατήσεις διπλά το Home Button και να σου ανοίξει ο App Switcher.

 

Καλοδούλευτο λοιπόν. Καλή επιλογή έκανες



#25   Lexuss

Lexuss

    iPH Member

  • 299 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 05/05/2016 - 18:08

Έχε υπόψιν σου ότι μπορείς να μεταβείς στην προηγούμενη σελίδα της εφαρμογής με swipe-in από την αριστερή άκρη της οθόνης. Δεν χρειάζεται να τεντώσεις τον αντίχειρα μέχρι την αριστερή πάνω γωνία.

Επίσης, με 3D-Touch πίεση σε ακριβώς το ίδιο σημείο (στην αριστερή άκρη της οθόνης) μπορείς να μεταβείς στην προηγούμενη εφαρμογή, δίχως να πατήσεις διπλά το Home Button και να σου ανοίξει ο App Switcher.

 

Καλοδούλευτο λοιπόν. Καλή επιλογή έκανες

 

ευχαριστω φιλε μου. κατσε σιγα σιγα το μαθαινω  εχει πολλα κολπακια που δεν τα ξερω.



#26   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 05/05/2016 - 20:11

Αγόρασα για τη γυναίκα μου το se πριν λίγες μέρες και έχω πάθει πλάκα!!! Έχω το iphone 6s plus 128gb αλλά το μικρό είναι πολύ ζόρικο. Εκείνη είχε το 4αρι οπότε το se της ήρθε μια χαρά. Και μάλιστα μου είπε λίγες μέρες μετά " σα να ήμουν τυφλή και είδα φως, νιώθω με την ταχύτητα του" ! Είναι πολύ καλό το μικρό! Αν θέλεις μικρό τότε είναι μονόδρομος! Αν πάλι θέλεις μεγαλύτερο τότε 6ς. Για τη χωρητικότητα τα 16 είναι λίγα αλλά πάντα εξαρτάται από τη χρήση.

 

Έχω την εντύπωση ότι λόγω μεγέθους οθόνης το SE είναι πιο γρήγορο.



#27   petrak1

petrak1

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 06/05/2016 - 00:37

Έχω την εντύπωση ότι λόγω μεγέθους οθόνης το SE είναι πιο γρήγορο.

Πως ακριβως συνδεσες το μεγεθος με την ταχυτητα;;;!

#28   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/05/2016 - 00:47

Μικρότερη οθόνη, μικρότερες ανάγκες για επεξεργαστική ισχύ, περίσσευμα ισχύος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#29   petrak1

petrak1

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 06/05/2016 - 10:28

Μικρότερη οθόνη, μικρότερες ανάγκες για επεξεργαστική ισχύ, περίσσευμα ισχύος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο που λες δεν ισχυει..ιδιο επεξεργαστη με το 6s φοραει

#30   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/05/2016 - 11:48

Ψάξε λίγο στο YouTube


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες