Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μεταφορά φωτογραφιών και βίντεο.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 05/05/2016 - 14:44

Παιδιά καλησπέρα. Χρόνια πολλά. Έχω ένα iPhone 6s Plus το οποίο περιέχει 10gb σε φωτογραφίες και βίντεο. Τα Ινδία αρχεία τα έχω συγχρονίσει και στο cloud αλλά και στο laptop. Θα ήθελα να ελευθερώσω λίγο χώρο. Εάν σβήσω τις φωτογραφίες από το κινητό θα τις χάσω από παντού ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2016 - 15:13

Παιδιά καλησπέρα. Χρόνια πολλά. Έχω ένα iPhone 6s Plus το οποίο περιέχει 10gb σε φωτογραφίες και βίντεο. Τα Ινδία αρχεία τα έχω συγχρονίσει και στο cloud αλλά και στο laptop. Θα ήθελα να ελευθερώσω λίγο χώρο. Εάν σβήσω τις φωτογραφίες από το κινητό θα τις χάσω από παντού ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα. Το σίγουρο είναι ότι θα διαγραφούν από την βιβλιοθήκη του iCloud. Το πιο συνετό θα είναι να συνδέσεις το τηλ με το PC και να πάρεις τις φωτό (over Usb) backup σε μια επιπλέον διαδρομή πέραν αυτής του iCloud.


Big things have small beginnings

#3   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 05/05/2016 - 19:42

Τότε ποια η λογική του iCloud;;; Αφού δεν μπορώ να κρατήσω τις φωτογραφίες μόνο εκεί


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 05/05/2016 - 19:59

Θα κανείς το backup στο pc όπως είπε πιο πάνω και μετά θα διαλέξεις ποιες φωτογραφίες θέλεις να έχεις στο κινητό και θα τις βάλεις σε ένα φάκελο.
Μετά από το iTunes θα βάλεις το κινητό να συγχρονίζει τις φωτογραφίες με το φάκελο που έκανες πριν ,όποτε με αυτό τον τροπο δεν θα τις έχεις στο iCloud αλλά θα είναι συνέχεια στο iPhone σου.

#5   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2016 - 20:04

Τότε ποια η λογική του iCloud;;; Αφού δεν μπορώ να κρατήσω τις φωτογραφίες μόνο εκεί


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η φιλοσοφία της βιβλιοθήκης δεν ταυτίζεται με αυτή του backup.

Δεν συμφωνώ ούτε γω με αυτό, αλλά έτσι είναι:
http://www.iphonehel...ost__p__1629175

http://www.iphonehel...ost__p__1627779

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 05/05/2016 - 20:10

Big things have small beginnings

#6   yianniskyr

yianniskyr

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2016 - 20:10

Εγω προσωπικά όλες τις φώτο τις εχω σε δυο back up και στο iCloud εχω τις πιο πρόσφατες

#7   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2016 - 20:20

Θα κανείς το backup στο pc όπως είπε πιο πάνω και μετά θα διαλέξεις ποιες φωτογραφίες θέλεις να έχεις στο κινητό και θα τις βάλεις σε ένα φάκελο.
Μετά από το iTunes θα βάλεις το κινητό να συγχρονίζει τις φωτογραφίες με το φάκελο που έκανες πριν ,όποτε με αυτό τον τροπο δεν θα τις έχεις στο iCloud αλλά θα είναι συνέχεια στο iPhone σου.


Δυστυχώς φίλε μου, όσο έχει την βιβλιοθήκη ενεργοποιημένη, ΔΕΝ μπορεί να συγχρονίσει φακέλους φωτογραφιών με iTunes.

Αυτή η λειτουργία ακυρώνεται.
Big things have small beginnings

#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/05/2016 - 20:30

Παιδιά καλησπέρα. Χρόνια πολλά. Έχω ένα iPhone 6s Plus το οποίο περιέχει 10gb σε φωτογραφίες και βίντεο. Τα Ινδία αρχεία τα έχω συγχρονίσει και στο cloud αλλά και στο laptop. Θα ήθελα να ελευθερώσω λίγο χώρο. Εάν σβήσω τις φωτογραφίες από το κινητό θα τις χάσω από παντού ;;

Το iCloud Photo Library είναι απο τα πιο άκυρα και ανούσια πράγματα που έφερε το iOS.

 

Αυτό το Optimized με το να μη μπορείς να διαγράψεις αρχεία ξεχωριστά, δεν έχει λογική. Απεν/ποίησε το και εν/ποίησε τη ροή να τις παίρνεις Backup μετά στο PC σου.

 

Η αμέσως καλύτερη λύση που έχεις, είναι να τις περνάς σε κάποιο άλλο Cloud Service. DropBox, OneDrive κτλ.

 

Προσωπικά τις περνάω στο 2ο για Backup και έχω βρεί την ηρεμία μου.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 05/05/2016 - 20:31

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2016 - 20:37

Το iCloud Photo Library είναι απο τα πιο άκυρα και ανούσια πράγματα που έφερε το iOS.

Αυτό το Optimized με το να μη μπορείς να διαγράψεις αρχεία ξεχωριστά, δεν έχει λογική. Απεν/ποίησε το και εν/ποίησε τη ροή να τις παίρνεις Backup μετά στο PC σου.

Η αμέσως καλύτερη λύση που έχεις, είναι να τις περνάς σε κάποιο άλλο Cloud Service. DropBox, OneDrive κτλ.

Προσωπικά τις περνάω στο 2ο για Backup και έχω βρεί την ηρεμία μου.


Ακριβώς όπως τα λες είναι τα πράγματα.

http://www.iphonehel...ost__p__1742792
Big things have small beginnings

#10   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 06/05/2016 - 08:47

Το iCloud Photo Library είναι απο τα πιο άκυρα και ανούσια πράγματα που έφερε το iOS.

Αυτό το Optimized με το να μη μπορείς να διαγράψεις αρχεία ξεχωριστά, δεν έχει λογική. Απεν/ποίησε το και εν/ποίησε τη ροή να τις παίρνεις Backup μετά στο PC σου.

Η αμέσως καλύτερη λύση που έχεις, είναι να τις περνάς σε κάποιο άλλο Cloud Service. DropBox, OneDrive κτλ.

Προσωπικά τις περνάω στο 2ο για Backup και έχω βρεί την ηρεμία μου.

Τελικά αυτό θα κάνω. Έχω συνδρομή office 365 οποτε μου δίνει 1 TB χώρο. Πάντως όντως είναι μεγάλη βλακεία. Τελικά ποιο το νόημα του iCloud εφόσον δεν μπορείς να κάνεις τ απλά. Και την ροή που έχω ενεργοποιήσει εάν πάω να διαγράψω κάτι από το iPhone μου λέι οτι θα σβηστεί από όλες τις συσκευές.

#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/05/2016 - 11:51

Ε μια χαρά είσαι τότε. Και πολύ το άργησες..

 

Δεν έχει καμία λογική αυτό που έχουν κάνει. Μην το ψάχνεις.

 

Τη ροή ο μόνος λόγος που στο 'πα, για να τις παίρνεις Backup απο το PC σου πιο γρήγορα, χωρίς να χρειάζεται να συνδέεις καλώδια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 06/05/2016 - 20:02

Επίσης μια άλλη λύση είναι αν υπάρχει NAS στο σπίτι..

#13   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 18/05/2016 - 09:52

Τελικά τις πέρασα όλες στο Onedrive. Δεν νομίζω να υπάρχει ποιο ολοκληρωμένη υπηρεσία. Έχω τις φωτογραφίες μου σε όλες μου τις συσκευές χωρίς να καταλαμβάνουν και χώρο ανεξάρτητα με το λειτουργικό του σύστημα. Τις μοιράζουμε με την οικογένεια. Συγχρονίζει και τις δικές τους πάνω, τις έχω βάλει να κατεβαίνουν αυτόματα στο laptop για να είναι και εκεί αποθηκευμένες και είναι και στο cloud. Πόσο μπροστά είσαι ρε Microsoft σε κάποια θέματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες