Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

MacBook for Development


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kwstak0s

kwstak0s

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/05/2016 - 12:48

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εμπιστεύομαι την εμπειρία σας!!

 

Είμαι ένα βήμα πριν αγοράσω κάποιο macbook για να ξεκινήσω development για iOS apps καθώς και άλλα πράγματα για τη δουλειά μου. 

Θα ήθελα να επισημάνω ότι το budget θα είναι μέχρι το πολύ 1500-1700€. Εννοείται ότι όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο.

Τι μου προτείνεται να αγοράσω; Air ? Pro ? 

Κάθε απάντηση μου είναι χρήσιμη και αν υπάρχει και μια σχετική αιτιολογία θα το εκτιμήσω ακόμη περισσότερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Κωνσταντίνος.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/05/2016 - 15:21

Αυτό που θα κάνει διαφορά στη χρήση του μηχανήματος είναι ο τύπος του δίσκου και φυσικά η μνήμη. Οπότε, πάρε μηχάνημα με ssd δίσκο, και περίπου 8GB μνήμη.

Αν είναι να επιλέξεις μεταξύ 12GB μνήμη και καλύτερου CPU, επίλεξε τη μνήμη (εκτός, αν είσαι σίγουρος ότι θα μείνεις μόνο στο Xcode)


Τελευταία επεξεργασία από: MasterX, 18/05/2016 - 15:22


#3   kwstak0s

kwstak0s

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/05/2016 - 15:40

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. Κατά δεύτερον θεωρείς πως τα 8Gb δεν είναι αρκετά; Άσχετα με το τι θέλω να κάνω development.

Ο κύριος λόγος που θα πάρω max είναι προφανώς το xCode. Να κινηθώ προς Pro ή Air ?

 

Ευχαριστώ και πάλι  :D



#4   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/05/2016 - 10:38

Το πρόβλημα με τα Air είναι οτι έχουν μικρή οθόνη. Μην πάρεις με τίποτα υπολογιστή με οθόνη μικρότερη από 13". Το 15" είναι αρκετά ακριβό, οπότε θα πρέπει να επιλέξεις από τα μηχανήματα με 13" οθόνη.

 

Θα επέλεγα τη σειρά Pro, γιατί έχουν πιο δυνατό CPU, μπορώ να προσθέσω επιπλέον μνήμη (ρώτα τους, γιατί γράφει onboard), έχουν πιο γρήγορη μνήμη

 

Σχετικά με την ερώτησή σου για την μνήμη, η απάντηση είναι οχι, τα 8GB δεν είναι αρκετά, και θα πρότεινα τα 16GB (ή τα 12GB). Το καλό είναι ότι έχουν ssd δίσκο, οπότε αν το μηχάνημα με 8GB μείνει από μνήμη θα γράψει στο δίσκο, και δε θα καταλάβεις τη διαφορά. Όμως...

 

Μην ξεχνάς ότι θέλεις να αγοράσεις ένα μηχάνημα και να το κρατήσεις μερικά χρόνια. Οπότε ρώτα τον εαυτό σου τι θα κάνεις τα επόμενα 2 χρόνια. Θα μείνεις μόνο στο iOS ή θα πάς και στο Android / Windows. Θα μείνεις μόνο στο προγραμματισμό ή θα ασχοληθεί και λίγο (ερασιτεχνικά) με τα γραφικά. Σκέφτεσαι να κάνεις dual boot ή να χρησιμοποιήσεις Virtual machine?



#5   kwstak0s

kwstak0s

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/06/2016 - 16:11

Καλησπέρα, 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. 

Τελικά αγόρασα το MacBook Pro 13.3 Retina. Με 8Gb Ram και 256ssd. Για development το θέλω. Μόνο για iOS applications. 

Για τα υπόλοιπα έχω  τo Desktop.

 

Να σαι καλά :)






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες