Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPlus από την iStorm. Διαβάστε τα ψιλά γράμματα, too good to be true.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ha1des3

ha1des3

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/05/2016 - 14:28

Καλησπερα

Πριν απο κανα μηνα πηγα και πηρα ενα iphone 6s plus 128gb στον πατερα μου απο το  ιστορμ στο golden hall. Μολισ διαλεξα χρωμα, ο υπαλληλος του καταστηματος μου λεει: Εχουμε και ενα πακετο αποκλειτστικα απο την Ιστορμ που καλυπτει βλαβες, σπασιμο οθονης και απωλεια κλοπης! Ουαου λεω, ασφαλεια κλοπης? Δηλαδη και το κινητο που κανει 1099 ευρω να σου κλεψουνε, μπορεις πλεον να το ασφαλισεις με 50 ευρω!! Αυτο ειναι τελειο (τοσο μλκς ημουν).

Για να μην τα πολυλογω τελοσπαντων, αγοραζω το ιπλασ. Χθες ενω με περιμενε ο πατερας μου για να φαμε καπου στου ψυρρη, πιανει την κουβεντα με μια γωνστη του, και καποιος αλητης εκει που μιλουσε του το βουτηξε απο την τσεπη. Παω τον βρισκω και λεω πατερα μην ανησυχεις, εχουμε ασφαλεια! Παιρνω σημερα στο ιστορμ τηλεφωνο και τι μου λενε: Κλοπη θεωρειται το να σου κλεψουν το κινητο μεσα απο το σπιτι με εμφανη στοιχεια διαρρηξης, ενω ληστεια η αφαιρεση οτυ κινητου με χρηση βιας η απειλη βιας. Συγγνωμη ρε παιδια, αν σου βουτηξουν το κινητο απο την τσεπη, στα ελληνικα ποια ειναι η λεξη? Κλοπη δεν λεγεται? Ο υπαλληλος στο ιστορμ γιατι δεν εκανε καμια διευκρινηση πριν αγορασω το πακετο? Καταλαβαινω οτι ειναι δικια μου ευθηνη να διαβασω τους ορους, αλλα σε αυτο φαινεται να στηριζονται. Επισης παλι καταλαβαινω οτι οντως, δεν εχεις τροπο να "αποδειξεις" οτι στο βουτηξαν απο την τσεπη, αλλα αυτο ειναι προβλημα τους. Το πως οριζει την κλοπη η καθε ασφαλιστικη που θελει να σε εξαπατησει ειανι ασυλληπτο. Εν κατακλειδι, αν ψαχνετε για ασφαλεια κλοπης για το κινητο σας, να διαβασετε ποια ειδη κλοπης περιλαμβανει! Αν εινα ιδυνατον να μιλαμε για ¨ειδη¨κλοπης. Αισχος. Επισης αν μπουν στο σπιτι μου και δεν υπαρχουν εμφανη σημαδια παραβιασης ωστε να μπορουν να αποδειξουν την κλοπη, παλι δεν το καλυπτουν. ΤΙ να πω, τα γ@μημεν@ ψιλα γραμματα....
Ευχαριστω για τον χρονο σας


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 27/05/2016 - 14:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 27/05/2016 - 14:48

Δυστυχως αν το γραφει εχουν δικιο η ληστεια γινεται με τη χρηση βιας αντιθετα κλοπη θεωρειται χωρις τη χρηση βιας πχ να σου αποσπασουν τη προσοχη, οταν λειπεις κλπ. Και νομικα νομιζω καλυπτονται γιατι ετσι τα διακρινει ο νομος.

#3   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 27/05/2016 - 15:25

Θα έρθει δλδ κλιμάκιο στο σπίτι για να δει αν έχει κατσαβιδιές η πόρτα ή σπασμένη γρύλια?



#4   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2016 - 15:27

Θα έρθει δλδ κλιμάκιο στο σπίτι για να δει αν έχει κατσαβιδιές η πόρτα ή σπασμένη γρύλια?

Όχι, αλλά θα ζητήσουν αντίγραφο της Αστυνομικής έκθεσης του συμβάντος. 


Big things have small beginnings

#5   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 27/05/2016 - 15:49

Ασφαλιστικές φιλε μου...Παντα έχουν παραθυράκια να καλύπτονται.Η ergo δεν ειναι η εταιρία της iPlus???


You'll Never Walk Alone **JFT96**

#6   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2016 - 18:19

Γνωστό το παραμύθι που πουλάνε προκειμένου να προσελκύσουν νέους πελάτες.Πριν λίγα χρόνια η μητέρα μου αγόρασε από Κωτσόβολο ένα κινητό Sony μεγάλης αξίας και ο πωλητής(που παρεπιπτόντως παίρνει προμήθεια από κάθε επιτυχημένη πώληση) κατάφερε να της πασάρει και την απατεωνιά που λέγεται Total Support.Λίγους μήνες μετά το κινητό λόγο πτώσης χρειαζόταν αλλαγή πλάτης.Όταν απευθυνθήκαμε λοιπόν στο εν λόγο κατάστημα έκαναν τα πάντα για να αποφύγουν την επισκευή.Μια ο τεχνικός έλλειπε σε άδεια,μια είχε τα μητρικά του,μια είχαν απεργία τα ταχυδρομεία και πάει λέγοντας το παραμύθι.Συμπέρασμα: Δεν αγοράζεις ποτέ υπηρεσία(ειδικά ασφαλιστική) που δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να την υποστηρίξει το κατάστημα.



#7   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 27/05/2016 - 18:39

Την πρωτη περιπτωση να καταλαβω οτι καλυπτονται νομικα και απλα σε εξαπαταν, στη 2η τελικα για ποιο λογο δεν εγινε τελικα η αλλαγη; Βαρεθηκες να το κυνηγας και το παρατησες;

#8   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/05/2016 - 19:01

Την πρωτη περιπτωση να καταλαβω οτι καλυπτονται νομικα και απλα σε εξαπαταν, στη 2η τελικα για ποιο λογο δεν εγινε τελικα η αλλαγη; Βαρεθηκες να το κυνηγας και το παρατησες;

Λάθος μου αλλά ναι.



#9   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2016 - 09:14

Πριν πάρεις την ασφαλιστική έπρεπε να διαβάσεις τους όρους. Αν πήγαινε ο πατέρας σου σε ένα Αστυνομικό Τμήμα και έλεγε ότι του την έπεσαν στον δρόμο και του το αφαίρεσαν με την απειλή μαχαιριού και έκανα μήνυση προς άγνωστο θα τον είχαν αποζημιώσει.



#10   lunadark

lunadark

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/05/2016 - 09:29

Εμένα όταν μου το προτείναν το πακέτο με ενημερωσαν εξαρχής ότι οποιαδήποτε ληστεία κλοπή πρέπει να αποδεικνειτεται απο δελτίο συμβάντων της αστυνομίας. Τώρα εάν στην δίκη σας περίπτωση δεν σας το ανέφεραν είναι λάθος του υπαλλήλου. Αυτό καλύπτει και την εταιρία γιατί μπορεί ο οποιοσδήποτε έχει κάνει ασφάλιση σ αυτό το πακέτο να κρύψει το κινητό του και να ισχυριστεί ότι κλάπηκε.

Πάντως ακομα και να μην σας το ανέφερε ο υπάλληλος εσεις έπρεπε πριν υπογράψετε οτιδήποτε πρώτα να διαβάσετε τους όρους. Εφόσον έχετε υπογράψει αποδέχεστε και τους όρους ασφάλισης.

Εάν όταν σας συνεβει το περιστατικό είχατε καλέσει την αστυνομία ή είχατε επισκεφθεί ενα αστυνομικό τμήμα δηλώνοντας την κλοπή θα ήσασταν καλυμμένος πιστεύω

Τελευταία επεξεργασία από: lunadark, 30/05/2016 - 09:31





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες