Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβλήματα - Δυσλειτουργίες Apple Watch


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 29/05/2016 - 14:17

Καλησπερα σε όλο το Forum.

Ανοίγω νέο section σχετικα με το Apple Watch με σκοπό να ειπωθούν ολα τα προβληματα που μας απασχολούν ΟΧΙ στις λειτουργίες του ρολογιού αλλα σε επιπεδο hardware ( τυχον σπασίματα , γρατσουνιες , φθορά πλαισίου- bands κτλ ).

 

Απ΄ οσο είδα και έψαξα στην κατηγορία Apple Watch δεν υπάρχει κατι παρόμοιο και επειδή την στιγμή που γραφω με απασχολεί ενα θέμα σε επίπεδο hardware για να μην ειμαστε Off Topic σε αλλες κατηγορίες ειπα να κανω αυτή την κίνηση.

 

 

 

 

Το πρωτο θεμα λοιπον που θα μπει στην κατηγορια αυτη και με απασχολει προσωπικα τον τελευταιο καιρο ειναι το : Sticky Digital Crown στο Apple Watch.

Επειτα απο 3 μηνες στην κατοχη μου το Digital Crown εχει αρχισει να κολλαει , σε επιπεδο σπαστικο πλεον , καμια σχεση με την smooth αισθηση που εχει κανονικα..

Μετα απο googlαρισμα σε σχετικα forum Ελλαδας αλλα και εξωτετικου , το θεμα αυτο αποτελει μειζον προβλημα αρκετου κοσμου που εχει αναφερθει ακομα και στο επισημο site την εταιριας.  ( βλεπετε Link : https://support.appl.../en-us/HT204639 )

 

H ερωτηση μου αρχικα ειναι αν καποιος απο σας εχει το ιδιο προβλημα στο Apple Watch του κι αν ναι πως το καταπολεμησε ωστε να ξεκινησουμε την συζητηση.

Εγω προσωπικα αρνουμαι να παρω το ρισκο και να το βαλω ετσι κατω απο το νερο , σκεπτομενος οτι δεν ειναι πληρως αδιαβροχοποιημενο και τι θα γινει αν προκυψει καποιο προβλημα κατα την διαδικασια αυτη?
Γιατι να μην ειναι δουλεια των Apple Store ή καλυτερα των Premium Resellers στην Ελλαδα απο την στιγμη που δεν εχουμε φυσικη παρουσια της εταιριας στην χωρα μας?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

 

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2016 - 14:59

Εγω αυριο το παραδιδω στην Θεσσαλονικη στο istorm ας το στειλουν στην Αθηνα να το ελεγξουν. Εμενα το touch ειναι laggy και επιθυμω αντικατασταση.

#3   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 29/05/2016 - 15:56

Καλησπερα σε όλο το Forum.

Ανοίγω νέο section σχετικα με το Apple Watch με σκοπό να ειπωθούν ολα τα προβληματα που μας απασχολούν ΟΧΙ στις λειτουργίες του ρολογιού αλλα σε επιπεδο hardware ( τυχον σπασίματα , γρατσουνιες , φθορά πλαισίου- bands κτλ ).

 

Απ΄ οσο είδα και έψαξα στην κατηγορία Apple Watch δεν υπάρχει κατι παρόμοιο και επειδή την στιγμή που γραφω με απασχολεί ενα θέμα σε επίπεδο hardware για να μην ειμαστε Off Topic σε αλλες κατηγορίες ειπα να κανω αυτή την κίνηση.

 

 

 

 

Το πρωτο θεμα λοιπον που θα μπει στην κατηγορια αυτη και με απασχολει προσωπικα τον τελευταιο καιρο ειναι το : Sticky Digital Crown στο Apple Watch.

Επειτα απο 3 μηνες στην κατοχη μου το Digital Crown εχει αρχισει να κολλαει , σε επιπεδο σπαστικο πλεον , καμια σχεση με την smooth αισθηση που εχει κανονικα..

Μετα απο googlαρισμα σε σχετικα forum Ελλαδας αλλα και εξωτετικου , το θεμα αυτο αποτελει μειζον προβλημα αρκετου κοσμου που εχει αναφερθει ακομα και στο επισημο site την εταιριας.  ( βλεπετε Link : https://support.appl.../en-us/HT204639 )

 

H ερωτηση μου αρχικα ειναι αν καποιος απο σας εχει το ιδιο προβλημα στο Apple Watch του κι αν ναι πως το καταπολεμησε ωστε να ξεκινησουμε την συζητηση.

Εγω προσωπικα αρνουμαι να παρω το ρισκο και να το βαλω ετσι κατω απο το νερο , σκεπτομενος οτι δεν ειναι πληρως αδιαβροχοποιημενο και τι θα γινει αν προκυψει καποιο προβλημα κατα την διαδικασια αυτη?
Γιατι να μην ειναι δουλεια των Apple Store ή καλυτερα των Premium Resellers στην Ελλαδα απο την στιγμη που δεν εχουμε φυσικη παρουσια της εταιριας στην χωρα μας?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

Καλά έκανες για την συγκεκριμένη θεματική ενότητα.

 

Όσο για το Digital Crown, βάλε το κάτω από δροσερό νερό. Δεν πρόκειται να χαλάσει με λίγο νεράκι. Ο Tim Cook "ψευτοδιαφήμισε" την αδιαβροχοποίηση, όταν είπε ότι κάνει καθημερινά ντουζ. Ο τίτλος "Water Resistant" είναι για την νομική κάλυψη από τις ανοησίες που μπορεί να κάνει κάθε πικραμένος με την Apple για να την βγάλει τζαμπέ και να έχει τα 10 λεπτά δημοσιότητας. Βλέπε BendGate.

 

Αν δεν λυθεί το πρόβλημα του stickyness, τότε ίσως να υπάρχει επιπλέον θέμα.

 

Το χρησιμοποιώ όλη την ημέρα, σε ντουζ, και πλύσιμο πιάτων, από τον Ιανουάριο. Η κορώνα είναι smooth.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 29/05/2016 - 15:57


#4   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 29/05/2016 - 16:03

Το χρησιμοποιώ όλη την ημέρα, σε ντουζ, και πλύσιμο πιάτων, από τον Ιανουάριο. Η κορώνα είναι smooth.

Σοβαρα το φορας ενω κανει ντουζ;;;


You'll Never Walk Alone **JFT96**

#5   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 29/05/2016 - 16:07

Σοβαρα το φορας ενω κανει ντουζ;;;


You'll Never Walk Alone **JFT96**

Ναι.

Δεν το σαπουνίζω βέβαια. Όχι ότι φυλάγομαι να μην πέσει λίγο syoss πάνω.

Ούτε βάζω το "μασάζ-mode" με την πίεση και το στρέφω προς το ρολόι.



#6   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 29/05/2016 - 16:09

Ναι.
Δεν το σαπουνίζω βέβαια. Όχι ότι φυλάγομαι να μην πέσει λίγο syoss πάνω.
Ούτε βάζω το "μασάζ-mode" με την πίεση και το στρέφω προς το ρολόι.

Πολυ τολμηρό σε βρίσκω ακομη και με το απλό ντουζ...Δεν θα το κάνω ποτε.


You'll Never Walk Alone **JFT96**

#7   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 29/05/2016 - 16:28

Να σου εξηγήσω λίγο τον τρόπο σκέψης μου.
Όταν ο μάγειρας βγήκε και είπε κάνω μπάνιο κάθε μέρα με το ρολόι φορεμένο, δεν εννοούσε ότι κάνω κάθε μέρα και κάθε δεύτερη πάω και αγοράζω καινούργιο ρολόι γιατί χάλασε και σαν μάγειρας μπορώ και τα παίρνω τζάμπα.

Αν συνέβαινε αυτό και ο κάθε πικραμένος έκανε μπάνιο με το ρολόι καταστρέφοντάς το, τότε θα είχε βουίξει όλο το ίντερνετ για την άκυρη δήλωση του αφεντικού.

Εννοείται στην θάλασσα δεν παίζει να το βάλω. Σε κανά ποτάμι ίσως.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 29/05/2016 - 16:39

Να σου εξηγήσω λίγο τον τρόπο σκέψης μου.
Όταν ο μάγειρας βγήκε και είπε κάνω μπάνιο κάθε μέρα με το ρολόι φορεμένο, δεν εννοούσε ότι κάνω κάθε μέρα και κάθε δεύτερη πάω και αγοράζω καινούργιο ρολόι γιατί χάλασε και σαν μάγειρας μπορώ και τα παίρνω τζάμπα.

Αν συνέβαινε αυτό και ο κάθε πικραμένος έκανε μπάνιο με το ρολόι καταστρέφοντάς το, τότε θα είχε βουίξει όλο το ίντερνετ για την άκυρη δήλωση του αφεντικού.

Εννοείται στην θάλασσα δεν παίζει να το βάλω. Σε κανά ποτάμι ίσως.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Περαν της μερικής αδιαβροχοποιησης και του φόβου μην χαλάσει, ειναι και εντελώς ανούσιο να φοράω το ρολόι στο ντουζ και γιαυτο δεν πρόκειται να το δοκιμάσω ποτε.Αφου το εχεις κανει εσυ φυσικά και μου έλυσες την απορία περί αδιαβροχοποιησης.


You'll Never Walk Alone **JFT96**

#9   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 29/05/2016 - 17:38

Να φανταστω ομως αν τυχον παθει κατι και εχει υγρασια οταν το πας για service, θα το βγαλουν εκτος;

#10   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 29/05/2016 - 19:32

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με απολυτότητα σε αυτό.

Είναι "water resistant" με πιστοποίηση IPX7, και όχι απόλυτα νερόφοβο.

Έχοντάς το αγοράσει από Apple Store Γερμανίας, θα αφεθώ στο σέρβις που υποτίθεται έχουν τα καταστήματα στο εξωτερικό.

Αν τώρα όταν το επιστρέψω για βλάβη, έχουν τρόπο να αποδείξουν ότι μπήκαν και βγήκαν 200 λίτρα νερό από ντουζ και όχι 10 λίτρα από πλύσιμο χεριών, τότε θα χάσω το Apple Watch και θα χάσουν αυτοί εμένα.

Δεν χτίζεις έτσι εμπιστοσύνη στον πελάτη.

Και έτσι τυχαίνει να έχω ένα άγχος λιγότερο. Αυτά πληρώνω εντέλει στην Apple.


Sent from my iPad using Tapatalk

#11   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 29/05/2016 - 21:52

Στο λεω αυτο γιατι εχει τυχει σε γνωστο μου να παρει νερο ενα αδιαβροχο SONY xperia, το οποιο διαφημιζοταν ως αδιαβροχο, και οταν εβγαλε βλαβη του το βγαζαν εκτος εγγυησης γιατι λεει δεν ειχες κουμπωσει σωστα τα καπακια και αλλα τετοια.



#12   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/05/2016 - 22:44

Στο λεω αυτο γιατι εχει τυχει σε γνωστο μου να παρει νερο ενα αδιαβροχο SONY xperia, το οποιο διαφημιζοταν ως αδιαβροχο, και οταν εβγαλε βλαβη του το βγαζαν εκτος εγγυησης γιατι λεει δεν ειχες κουμπωσει σωστα τα καπακια και αλλα τετοια.

Καλά με την sony είχε βουίξω το ιντερνετ. Αλλωστε είναι γεγονός πως ενώ το διαφημίζουν ως αδιάβροχο δεν καλύπτουν τον πελάτη σε περίπτωση που έχει πάρει υγρασία. Είχε γίνει θέμα με το πως το γράφανε στην εγγύηση και τουλάχιστον για Ευρώπη/Αμερική το αλλάξανε. Αλλά δυστυχώς ισχύει.

Η samsung σε αυτό το θέμα είναι καλύτερη. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορούν να αποδείξουν την αδιαβροχοποίηση με βάση τα στανταρ και αν πχ η υγρασία και αντίστοιχα η βλάβη οφείλεται σε αλμυρό νερό και όχι σε γλυκό.

 

anyway, το πρόβλημα με την κορώνα το αντιμετώπισα και εγώ κάποια στιγμή και λύθηκε απο μόνο του! Μάλλον είναι θέμα συσσώρευσης βρωμιάς και αν πλυθεί να λύνεται.



#13   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/05/2016 - 22:46

Θα επιβεβαιώσω κι εγώ την αδιαβροχοποιηση έως ενός σημείου. Έχω το stainless steal σε ασημί. Οπότε πλένω χέρια μέσα στην μέρα βρέχεται (αρκετά) χωρίς να έχει πάθει το παραμικρό. Το έχω απο τα Χριστουγεννα. Επίσης του αδερφού μου, έχει το μαύρο sport, έχει κάνει βουτιά στην πισίνα (ασχολείται με κολύμπι) επειδή το ξέχασε, το έβγαλε έξω, το φύσηξε, και είναι άθικτο. Αυτό έγινε Φεβρουαριο. Αρα, όσο αναφορά ένα "ξεπλυματακι" για θέμα συντήρησης, δεν έχει κανένα φόβο!

Τελευταία επεξεργασία από: tfd1978, 29/05/2016 - 22:46


#14   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 29/05/2016 - 23:07

Εγω αυριο το παραδιδω στην Θεσσαλονικη στο istorm ας το στειλουν στην Αθηνα να το ελεγξουν. Εμενα το touch ειναι laggy και επιθυμω αντικατασταση.

 

καλησπερα φιλε Βασιλη , εχεις επικοινωνησει μαζι τους και σου ειπαν να το στειλεις?
Η αντικατασταση ξερεις, γιατι εγω δεν ειμαι σιγουρος , αν ειναι πληρης? εννοω αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχουν ανακατασκευασμενα και παιρνεις καινουργιο αν περασει σαν προβλημα. Θα το στειλεις με κουτι κτλ η σκετο σαν συσκευη?

 

Καλά έκανες για την συγκεκριμένη θεματική ενότητα.

 

Όσο για το Digital Crown, βάλε το κάτω από δροσερό νερό. Δεν πρόκειται να χαλάσει με λίγο νεράκι. Ο Tim Cook "ψευτοδιαφήμισε" την αδιαβροχοποίηση, όταν είπε ότι κάνει καθημερινά ντουζ. Ο τίτλος "Water Resistant" είναι για την νομική κάλυψη από τις ανοησίες που μπορεί να κάνει κάθε πικραμένος με την Apple για να την βγάλει τζαμπέ και να έχει τα 10 λεπτά δημοσιότητας. Βλέπε BendGate.

 

Αν δεν λυθεί το πρόβλημα του stickyness, τότε ίσως να υπάρχει επιπλέον θέμα.

 

Το χρησιμοποιώ όλη την ημέρα, σε ντουζ, και πλύσιμο πιάτων, από τον Ιανουάριο. Η κορώνα είναι smooth.

 

Γεια σου και σενα φιλε μου και σ ευχαριστω που διαβασες το θεμα κ ασχοληθηκες να γραψεις σ αυτο.

Παμε στο θεμα τωρα..

Ο Cook αμα του χαλασει ομως δεν θα εχει κανενα προβλημα να παρει καινουργιο αλλα εμεις για να τα παρουμε κανουμε και τα παιρνουμε απο τις οικονομιες μας.

Αποψη μου σ αυτο το θεμα ειναι οτι τα πραγματα θα επρεπε να ειναι πιο κατανοητα για εμας τους ΄΄κοινους θνητους''  και να μην κανουμε εικασιες σαν την Πυθια στο συγκεκριμενο θεμα..

Οπως η διαφημιση του s7 πλεον πχ που το πεταει μεσα στο νερο η το λειτουργει στην βροχη...Να μου πεις κ εκει υπαρχουν παραθυρακια αν θελησουν να σε βγαλουν εκτος εγγυησης αλλα σιγουρα εισαι πιο ανετος στην χρηση του.

 

Οσο για το ντουζ σου εισαι πολυ yolo :P και μακαρι να μην σου παθει ποτε τιποτα πραγματικα..

Η κορωνα ωστοσο αν δεν φτιαξει με αυτον τον τροπο χρηζει αντικαταστασης? Γιατι υπηρχε και λιγο πιο παλια σε μενα εφτιαξε και τωρα παλι τα ιδια.. 

 



#15   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 29/05/2016 - 23:09

Καλά με την sony είχε βουίξω το ιντερνετ. Αλλωστε είναι γεγονός πως ενώ το διαφημίζουν ως αδιάβροχο δεν καλύπτουν τον πελάτη σε περίπτωση που έχει πάρει υγρασία. Είχε γίνει θέμα με το πως το γράφανε στην εγγύηση και τουλάχιστον για Ευρώπη/Αμερική το αλλάξανε. Αλλά δυστυχώς ισχύει.

Η samsung σε αυτό το θέμα είναι καλύτερη. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορούν να αποδείξουν την αδιαβροχοποίηση με βάση τα στανταρ και αν πχ η υγρασία και αντίστοιχα η βλάβη οφείλεται σε αλμυρό νερό και όχι σε γλυκό.

 

anyway, το πρόβλημα με την κορώνα το αντιμετώπισα και εγώ κάποια στιγμή και λύθηκε απο μόνο του! Μάλλον είναι θέμα συσσώρευσης βρωμιάς και αν πλυθεί να λύνεται.

ειχε λυθει κ σε μενα φιλε απο μονο του αλλα τωρα παλι τα ιδια , δεν ειναι κριμα για κατι που εχεις δωσει τοσα χρηματα να συμβαινει αυτο? δεν ειναι λογος αντικαταστασης? και απο την στιγμη που δεν το δινουν αδιαβροχο εγω γιατι να πρεπει να μπω στην διαδικασια αυτη? Δεν ειμαι και ο πιο τυχερος σ αυτα τα θεματα οποτε καταλαβαινεις οτι τρεμει η καρδουλα μου ! χαχα



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες