Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iPad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   pantelistyler

pantelistyler

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Twitter:@Panteliskesk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/06/2016 - 17:12

Καλησπέρα παιδια , σκέφτομαι να αγοράσω iPad αλλα δεν ξέρω πιο από ολα να αγοράσω . Διαθέτω μέχρι 450 . Εγώ κλίνω προς το Air 2 16GB Wifi + Cellular. Θα ήθελα την γνώμη σας . Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/06/2016 - 17:14

σιγουρα μια μεγαλυτερη χωρητικοτητα θα σε βολευε καλυτερα αλλα και παλι ειναι θεμα χρησης.



#3   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 07/06/2016 - 17:28

Πες μας περίπου τι το θες, να σου πούμε αν θες 16άρι + 4G, ή αν είναι καλύτερα να πας σε μεγαλύτερη χωρητικότητα και να λειτουργείς σε WiFi.



#4   pantelistyler

pantelistyler

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Twitter:@Panteliskesk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/06/2016 - 19:42

Το θέλω για περιήγηση στο ιντερνετ, για καμία ταινία , για επεξεργασία εικόνας με photoshop και lightroom,για φωτογραφίες και άλλες διάφορες εφαρμογές, επίσης για τον χώρο θα αγοράσω 50 gb  στο icloud γιατι έχω και το 4S και πιστεύω συμφερει περισσοτερο. Επίσης θέλω να ρωτήσω άμα συμφέρει να πάρω το ipad μονο wifi και χωρις 4G και να κάνω hotspot απο το iphone .



#5   pantelistyler

pantelistyler

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Twitter:@Panteliskesk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/06/2016 - 19:47

Το θέλω για περιήγηση στο ιντερνετ, για καμία ταινία , για επεξεργασία εικόνας με photoshop και lightroom,για φωτογραφίες και άλλες διάφορες εφαρμογές, επίσης για τον χώρο θα αγοράσω 50 gb  στο icloud γιατι έχω και το 4S και πιστεύω συμφερει περισσοτερο. Επίσης θέλω να ρωτήσω άμα συμφέρει να πάρω το ipad μονο wifi και χωρις 4G και να κάνω hotspot απο το iphone .

Επίσης θελω να ρωτησω όλα τα μοντελα ipad εχουν την ιδια χωρητικότητα στην μπαταρία ?? 



#6   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:21

Κι απο μενα η γνωμη μου παρε wifi μοντελο με περισσοτερα gb μνημης. Αν χρειαστεις καπου ιντερνετ που δεν εχει wifi κανεις hotspot το τηλεφωνο σου. Τα 16 giga ειναι πολυ λιγα πλεον

#7   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:22

Επίσης θελω να ρωτησω όλα τα μοντελα ipad εχουν την ιδια χωρητικότητα στην μπαταρία ??


Αν εννοεις ολα τα air 2 ειτε ειναι wifi η cellular, ναι εχουν ιδια μπαταρια

#8   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:26

ιδια αυτονομια περιπου βγαζουν σε γενικες γραμμες.Προσωπικα και για αυτο που λες οτι θες θα πηγαινα σε 64αρι (2 ταινιες να περασεις αρχιζει και τιγκαρει το 16αρι αν υπαρχουν και 4-5 γαιδουροεφαρμογες).

Τωρα για το 4G ...αν εισαι traveller τυπος ειναι απαραιτητο γιατι το κινητο πεθαινει οταν δινει ....αν εισαι σαν τους περισσοτερους απο εμας πιο στατικος τυπος τοτε αστο,Wifi σκετο



#9   pantelistyler

pantelistyler

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Twitter:@Panteliskesk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:27

Εννοω σε σχέση με όλα τα μοντέλα πχ mini , pro και τα αλλα , επίσης ανάμεσα στο air 2 και mini 4 πιο είναι σε επιδόσεις καλύτερο ?? 



#10   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:39

Εννοω σε σχέση με όλα τα μοντέλα πχ mini , pro και τα αλλα , επίσης ανάμεσα στο air 2 και mini 4 πιο είναι σε επιδόσεις καλύτερο ??


Α τοτε οχι. Το καθε μοντελο εχει αλλη μπαταρια. Τσεκαρε στο google specs του καθε μοντελου για να συγκρινεις

#11   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:55

Την μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις, θα την δεις στο iPad Pro 9,7". Αλλά η κατώτερη τιμή του αυτή τη στιγμή είναι στα 660€ περίπου. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο να φτάσεις τόσο ψηλά, πίστεψέ με θα το απολαύσεις.

 

Αν δεν μπορείς, καλό είναι να πάρεις κάτι από τα αμέσως προηγούμενα σε γενιά. Δεν έχουν αξιοσημείωτη διαφορά σε επιδόσεις.

iPad Air 2

ή

iPad Mini 4

Ότι θα κάνεις πιο άνετα στο 9,7", θα το χάσεις σε φορητότητα από το 7,9". 

 

Από μπαταρία θα σε βγάλουν και τα δύο κοντά στο 10ωρο με απλά και σωστά γραμμένα προγράμματα, ασχέτως των mAh που έχει το καθένα. Μην κοιτάς την χωρητικότητα της μπαταρίας γιατί δεν δουλεύει έτσι η Apple. Από τα πρώτα iPads δεν έχει αλλάξει αυτό. Βέβαια μετά από 3 χρόνια μην περιμένεις να κρατάνε τόσο.

 

Χωρητικότητα, μην πάρεις 16άρι. Θα σε μαλώσω. Μπορεί να έχεις 50Gb iCloud όπως έχω και εγώ, αλλά είναι κρίμα να παίζεις συνέχεια με 12,5 στα 13 GB πραγματικό χώρο. Το έζησα πολύ πρόσφατα που από iPhone 16άρι πήρα νέο iPhone 64άρι, και παίζω μπάλα πολύ άνετα τώρα.

Είναι λίγα για media σκοπούς. Και όπως ειπώθηκε, 2 ταινίες και 4-5 βαρβάτες εφαρμογές, και θα σκέφτεσαι τι να σβήσεις για να περάσεις οτιδήποτε νέο.

 

Όσο για την 4G συνδεσιμότητα, είναι καλό να υπάρχει, αλλά είναι 2η προτεραιότητα σε σχέση με την χωρητικότητα. Το hotspot μέσω κινητού κάνει για χρήση 1-2 φορές το μήνα.

Όταν το κάνεις το hotspot, θα πέφτει τόσο γρήγορα η μπαταρία και τα δεδομένα, που δε θα θες να το χρησιμοποιείς σε συχνή βάση. Και ειδικά με το iPhone 4S δεν ξέρω πόσο θα τη βγάζεις ακαλωδίωτος.

Επίσης, για τα δεδομένα δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνει ότι είσαι μέσω hotspot και το κατά πόσο "αφήνεται" ελεύθερο στους background συγχρονισμούς. Που σημαίνει ότι θα καταπίνει το πακέτο δεδομένων σου. Το iOS for iPad δεν έχει διακόπτες για τον έλεγχο της κίνησης δεδομένων στις εφαρμογές, μέσω hotspot σύνδεσης.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 07/06/2016 - 20:57


#12   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/06/2016 - 21:03

Την μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις, θα την δεις στο iPad Pro 9,7". Αλλά η κατώτερη τιμή του αυτή τη στιγμή είναι στα 660€ περίπου. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο να φτάσεις τόσο ψηλά, πίστεψέ με θα το απολαύσεις.

Αν δεν μπορείς, καλό είναι να πάρεις κάτι από τα αμέσως προηγούμενα σε γενιά. Δεν έχουν αξιοσημείωτη διαφορά σε επιδόσεις.
iPad Air 2
ή
iPad Mini 4
Ότι θα κάνεις πιο άνετα στο 9,7", θα το χάσεις σε φορητότητα από το 7,9".

Από μπαταρία θα σε βγάλουν και τα δύο κοντά στο 10ωρο με απλά και σωστά γραμμένα προγράμματα, ασχέτως των mAh που έχει το καθένα. Μην κοιτάς την χωρητικότητα της μπαταρίας γιατί δεν δουλεύει έτσι η Apple. Από τα πρώτα iPads δεν έχει αλλάξει αυτό. Βέβαια μετά από 3 χρόνια μην περιμένεις να κρατάνε τόσο.

Χωρητικότητα, μην πάρεις 16άρι. Θα σε μαλώσω. Μπορεί να έχεις 50Gb iCloud όπως έχω και εγώ, αλλά είναι κρίμα να παίζεις συνέχεια με 12,5 στα 13 GB πραγματικό χώρο. Το έζησα πολύ πρόσφατα που από iPhone 16άρι πήρα νέο iPhone 64άρι, και παίζω μπάλα πολύ άνετα τώρα.
Είναι λίγα για media σκοπούς. Και όπως ειπώθηκε, 2 ταινίες και 4-5 βαρβάτες εφαρμογές, και θα σκέφτεσαι τι να σβήσεις για να περάσεις οτιδήποτε νέο.

Όσο για την 4G συνδεσιμότητα, είναι καλό να υπάρχει, αλλά είναι 2η προτεραιότητα σε σχέση με την χωρητικότητα. Το hotspot μέσω κινητού κάνει για χρήση 1-2 φορές το μήνα.
Όταν το κάνεις το hotspot, θα πέφτει τόσο γρήγορα η μπαταρία και τα δεδομένα, που δε θα θες να το χρησιμοποιείς σε συχνή βάση. Και ειδικά με το iPhone 4S δεν ξέρω πόσο θα τη βγάζεις ακαλωδίωτος.
Επίσης, για τα δεδομένα δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνει ότι είσαι μέσω hotspot και το κατά πόσο "αφήνεται" ελεύθερο στους background συγχρονισμούς. Που σημαίνει ότι θα καταπίνει το πακέτο δεδομένων σου. Το iOS for iPad δεν έχει διακόπτες για τον έλεγχο της κίνησης δεδομένων στις εφαρμογές, μέσω hotspot σύνδεσης.


Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...

discord.gg/ajkUM8J

#13   pantelistyler

pantelistyler

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Twitter:@Panteliskesk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 07/06/2016 - 21:13

Την μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις, θα την δεις στο iPad Pro 9,7". Αλλά η κατώτερη τιμή του αυτή τη στιγμή είναι στα 660€ περίπου. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο να φτάσεις τόσο ψηλά, πίστεψέ με θα το απολαύσεις.

 

Αν δεν μπορείς, καλό είναι να πάρεις κάτι από τα αμέσως προηγούμενα σε γενιά. Δεν έχουν αξιοσημείωτη διαφορά σε επιδόσεις.

iPad Air 2

ή

iPad Mini 4

Ότι θα κάνεις πιο άνετα στο 9,7", θα το χάσεις σε φορητότητα από το 7,9". 

 

Από μπαταρία θα σε βγάλουν και τα δύο κοντά στο 10ωρο με απλά και σωστά γραμμένα προγράμματα, ασχέτως των mAh που έχει το καθένα. Μην κοιτάς την χωρητικότητα της μπαταρίας γιατί δεν δουλεύει έτσι η Apple. Από τα πρώτα iPads δεν έχει αλλάξει αυτό. Βέβαια μετά από 3 χρόνια μην περιμένεις να κρατάνε τόσο.

 

Χωρητικότητα, μην πάρεις 16άρι. Θα σε μαλώσω. Μπορεί να έχεις 50Gb iCloud όπως έχω και εγώ, αλλά είναι κρίμα να παίζεις συνέχεια με 12,5 στα 13 GB πραγματικό χώρο. Το έζησα πολύ πρόσφατα που από iPhone 16άρι πήρα νέο iPhone 64άρι, και παίζω μπάλα πολύ άνετα τώρα.

Είναι λίγα για media σκοπούς. Και όπως ειπώθηκε, 2 ταινίες και 4-5 βαρβάτες εφαρμογές, και θα σκέφτεσαι τι να σβήσεις για να περάσεις οτιδήποτε νέο.

 

Όσο για την 4G συνδεσιμότητα, είναι καλό να υπάρχει, αλλά είναι 2η προτεραιότητα σε σχέση με την χωρητικότητα. Το hotspot μέσω κινητού κάνει για χρήση 1-2 φορές το μήνα.

Όταν το κάνεις το hotspot, θα πέφτει τόσο γρήγορα η μπαταρία και τα δεδομένα, που δε θα θες να το χρησιμοποιείς σε συχνή βάση. Και ειδικά με το iPhone 4S δεν ξέρω πόσο θα τη βγάζεις ακαλωδίωτος.

Επίσης, για τα δεδομένα δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνει ότι είσαι μέσω hotspot και το κατά πόσο "αφήνεται" ελεύθερο στους background συγχρονισμούς. Που σημαίνει ότι θα καταπίνει το πακέτο δεδομένων σου. Το iOS for iPad δεν έχει διακόπτες για τον έλεγχο της κίνησης δεδομένων στις εφαρμογές, μέσω hotspot σύνδεσης.

Με έχεις καλύψη πλήρως δεν ξέρω τι να πώ :P Σε ευχαριστώ για την πλήρη απάντηση σου . Θα τα σκεφτώ όλα αυτά ,για το ipad pro είμαι λίγο δύσκολα, γιατί δεν θέλω να δωσω πάνω από 450 €, το πιο πιθανό είναι να καταλήξω στο Air 2 στα 64 GB



#14   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 07/06/2016 - 21:41

Με έχεις καλύψη πλήρως δεν ξέρω τι να πώ :P Σε ευχαριστώ για την πλήρη απάντηση σου . Θα τα σκεφτώ όλα αυτά ,για το ipad pro είμαι λίγο δύσκολα, γιατί δεν θέλω να δωσω πάνω από 450 €, το πιο πιθανό είναι να καταλήξω στο Air 2 στα 64 GB

Νομιζω οτι ότι air 2 64gb ειναι η καλύτερη επιλογή και σε πολύ καλη τιμή...Το 4g αν δεν ταξιδεύεις συχνά μόνο στην παραλία θα το χρειαστείς...Είχα το μίνι 2 παλιότερα με 4g και το έκανα χρήση μόνο στις διακοπές..Το επόμενο iPad που αγόρασα ήταν το air 2 64gb wifi only και ειλικρινά το 4g δε μου έλειψε καθόλου.


You'll Never Walk Alone **JFT96**

#15   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 15:12

Νομιζω οτι ότι air 2 64gb ειναι η καλύτερη επιλογή και σε πολύ καλη τιμή...Το 4g αν δεν ταξιδεύεις συχνά μόνο στην παραλία θα το χρειαστείς...Είχα το μίνι 2 παλιότερα με 4g και το έκανα χρήση μόνο στις διακοπές..Το επόμενο iPad που αγόρασα ήταν το air 2 64gb wifi only και ειλικρινά το 4g δε μου έλειψε καθόλου.


You'll Never Walk Alone **JFT96**

σχεδον ολα τα beach bar εχουν wifi :P



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες