Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] “Reinstall” vs “Clean Install” OS X vs “Restore From Time Machine Backup”


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/07/2016 - 06:44

Υπαρχει περιπτωση η διαδικασια reinstall osx να δημιουργησει "θεματα" που δεν υπηρχαν;
απο οταν την εκανα μετα απο restart και ανοιγοντας το mail app μου ζητα κωδικους στα gmail accounts (yahoo,hotmail ανεπηρεαστα) ενω δεν τους ζηταγε ποτε. Και πηγαινοντας system preferences-internet accounts εχει δημιουργηθει ενα καινουργιο "αδειο" gmail account (null) που δεν διαγραφεται με τιποτα (πατωντας το [-] κατω αριστερα )

 

Όχι βέβαια δεν δημιουργεί θέματα, όμως μου κάνει εντύπωση ότι έχει θέμα το κατά τα άλλα σταθερό gmail. Αυτό είναι το pop-up ;.

 

6329481718_e7b059d951_o.jpg

 

Για το "άδειο" account, θα το κοιτάξω.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 16/07/2016 - 07:51

Όχι βέβαια δεν δημιουργεί θέματα, όμως μου κάνει εντύπωση ότι έχει θέμα το κατά τα άλλα σταθερό gmail. Αυτό είναι το pop-up ;.

 

6329481718_e7b059d951_o.jpg

 

Για το "άδειο" account, θα το κοιτάξω.

καλημερα.

οχι γιωργο δεν ειναι αυτο το pop up.εκανα restart αλλα σημερα δεν το ξανακανε.εμφανιζοταν σαν notification στο πλαι και κανοντας κλικ εβγαινε στο internet accounts στη σελιδα του gmail και ζηταγε κωδικο ξανα.και για τα 3 gmail πουχω.οσο για το "κενο" gmail επειδη τοψαξα και γω δεν βρηκα κατι σχετικο . μονο για κενο twitter βρηκα 

 

https://discussions....022053?tstart=0

 

https://discussions....tart=0&tstart=0

 

επισυναπτω screenshot απο internet accounts με το κενο gmail (που δεν διαγραφεται με τιποτα) και screenshot απο το pop up για log in στο gmail account

Συνημμένα αρχεία


discord.gg/ajkUM8J

#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/07/2016 - 11:18

Αφού το po-up προκύπτει από το notifications center, μην σε απασχολεί. Είναι περιστασιακό και προκύπτει συνήθως μετά από wake from sleep (προκύπτει και σε ‘μένα) και όταν δεν είναι ενεργοποιημένο το Power Nap. Και δεν προκλήθηκε βέβαια από το reinstall.

 
Για το null, δεν έχω ερμηνεία ούτε μπόρεσα να βρω κάτι.

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 16/07/2016 - 11:23

vires acquirit eundo


#19   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 16/07/2016 - 13:16

Για το null, δεν έχω ερμηνεία ούτε μπόρεσα να βρω κάτι.


Οκ. Θενκς. Και το ωραιο ειναι πως δεν σβηνει να μην το βλεπω.
Οχι πως θα σκασω κιολας....
discord.gg/ajkUM8J

#20   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/07/2016 - 17:05

@giodis καλησπερα.ως δια μαγειας σημερα διαγραφηκε ο null gmail account.ειχα ανοιξει τις επαφες για να τις διαχειριστω και στα accounts τον ειχε και αυτον ως inactive (τυχαια το προσεξα).πατησα το πλην (-) αλλα με παρεπεμψε στα system preferences-internet accounts οπου και αποκει διεγραφει.

Αυτα....

Τι bug ηταν αυτο και απο που κανεις δεν ξερει.

ψιλιαζομαι απο keychain...


discord.gg/ajkUM8J

#21   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 01/08/2016 - 12:56

παιδες οντας νεος στο χωρο των mac, εχω εναν iMac, στον υπολογιστη εκανα login χρησημοποιωντας το icloud λογαριασμο μου, καποια στιγμη τον αλλαξα και εβαλα αλλον αντι του icloud και εκτοτε οποτε κανω login μου πεταει αρκετα παραθυρα για να βαζω κωδικους για τα imessage, icloud, commandcenter και διαφορα αλλα που δεν τα εχω συγκρατησει και εχει καταντησει εκνευριστηκο, πως θα μπορουσα να απαλαγω απο αυτο;

εχετε καποια ιδεα? να κανω format? 



#22   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/08/2016 - 13:03

παιδες οντας νεος στο χωρο των mac, εχω εναν iMac, στον υπολογιστη εκανα login χρησημοποιωντας το icloud λογαριασμο μου, καποια στιγμη τον αλλαξα και εβαλα αλλον αντι του icloud και εκτοτε οποτε κανω login μου πεταει αρκετα παραθυρα για να βαζω κωδικους για τα imessage, icloud, commandcenter και διαφορα αλλα που δεν τα εχω συγκρατησει και εχει καταντησει εκνευριστηκο, πως θα μπορουσα να απαλαγω απο αυτο;

εχετε καποια ιδεα? να κανω format? 

 

 

Μιας και ερώτηση σου δεν σχετίζεται με το νήμα, θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο θέμα.

Πιστεύω ότι θα εξυπηρετηθείς καλύτερα. :)


vires acquirit eundo


#23   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/12/2018 - 12:02

 

Reinstall OS X

 
Είναι μια ρουτίνα για  αντιμετώπιση, άρση δυσλειτουργιών του OS X. Η  χρήση της είναι εφικτή μόνο σε λειτουργικό μηχάνημα όπου απλά και μόνο αντικαθιστά αλλοιωμένα system files με μια νέα, λειτουργική version τους, ή όπως έχει επικρατήσει σαν έκφραση περνάει πάνω από την τρέχουσα εγκατάσταση μια φρέσκια κόπια του OS X, ενώ·
 
• Τα αρχεία, οι προσωπικές σας ρυθμίσεις στο OS X δεν θίγονται.
• Οι third party εφαρμογές, τα αρχεία, οι προσωπικές σας ρυθμίσεις παρακάμπτονται, αγνοούνται.
 
Όταν λοιπόν το μηχάνημα παρουσιάσει ασυνήθη συμπεριφορά που προκαλείται από αλλοίωση του OS X, είναι βέβαιο ότι το Reinstall θα αποκαταστήσει το θέμα. Αντίθετα όταν η ασυνήθης συμπεριφορά προκαλείται από μια third party εφαρμογή (για παράδειγμα από έναν cleaner ή antivirus scanner), είναι δεδομένο ότι δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα.
 
Για πρόσβαση στο utility startup με πατημένα τα πλήκτρα cmd-R για boot στο Recovery Partition. Για να το τρέξετε, ακολουθείτε τις οδηγίες στην οθόνη. Όμως για λόγους ασφαλείας, αφού γίνονται παρεμβάσεις στο σύστημα, μεριμνάτε πρωτύτερα για ένα Time Machine backup.  
 
Tip: συνιστάται να το τρέχετε μερικές φορές τον χρόνο, απλά για “φρεσκάρισμα” του συστήματος. 
 

 

Στο reinstall macOS μου ζητάει "unlock macintosh HD". Ο κωδικός που ζητάει είναι αυτός που έχω όταν ανοίγει το macbook? Γιατί δεν τον παίρνει και δεν θυμάμαι να έχω κάποιον άλλο κωδικό.

Επίσης, έχω απενεργοποιήσει το file vault (δεν ξέρω αν σχετίζεται)



#24   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/12/2018 - 16:38

Στο reinstall macOS μου ζητάει "unlock macintosh HD". Ο κωδικός που ζητάει είναι αυτός που έχω όταν ανοίγει το macbook? Γιατί δεν τον παίρνει και δεν θυμάμαι να έχω κάποιον άλλο κωδικό.

Επίσης, έχω απενεργοποιήσει το file vault (δεν ξέρω αν σχετίζεται)

 

1. Μήπως έχεις πειράξει κάτι ;.

2. Για τρέξε στο Terminal την εντολή diskutil list / και ανέβασε το screen shot

3. Ανέβασε και το screen shot του σφάλματος.

4. Ποια version τρέχεις ;.


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 28/12/2018 - 16:43

vires acquirit eundo


#25   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 30/12/2018 - 12:55

1. Μήπως έχεις πειράξει κάτι ;.

2. Για τρέξε στο Terminal την εντολή diskutil list / και ανέβασε το screen shot

3. Ανέβασε και το screen shot του σφάλματος.

4. Ποια version τρέχεις ;.

 

Το ξαναπροσπάθησα και έγινε τελικά...(είμαι στο 10.14.2). Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες