Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σκέτη αποτυχία: MacBook Pro Repair Extension Program for Video Issues


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   agmac

agmac

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/07/2016 - 09:18

Καλημέρα,

 

Έχω ένα MacBook Pro Late 2011. Η συσκευή είναι εκτός εγγύησης, αναβαθμισμένη στα επιτρεπτά όρια με SSD σκληρό δίσκο και 16GB RAM, και έως τις 2/3/2016 λειτουργούσε άψογα. Είχα την ατυχία να ανήκω στα προβληματικά μοντέλα που εμφάνισαν video issues. Μετά από επικοινωνία με το Apple Support Line, ενημερώθηκα πως υπάρχει πρόγραμμα ανάκλησης και πως θα μου αλλάξουν εξ' ολοκλήρου μητρική «μην ανησυχείς, θα πάρεις μία νέα μητρική κάρτα, με νέα κάρτα γραφικών, και ο υπολογιστής σου πλέον θα είναι σαν καινούριος», ήταν η διατύπωση.

 

Αλλαγή πρώτη: Όταν παρέλαβα το μηχάνημά μου, τα ηχεία σφύριζαν. Με κάθε ήχο. Ακόμη κι όταν ο ήχος ήταν κλειστός. Από την iStorm (που χειρίστηκαν το service) η απάντηση ήταν αρχικά «δεν μπορεί! αφού πριν σας το στείλουμε πέρασε όλα τα διαγνωστικά». Μου ζήτησαν να κάνω NV-RAM reset, μήπως ήταν κάτι προσωρινό, αλλά εκεί ήταν που τα είδα όλα. Μετά το NV-RAM reset, η οθόνη έβγαλε distortions (καρικατούρες, λαικά) κατά μήκος όλης της οθόνης. Ήταν οι ίδιες καρικατούρες που είχε και η δική μου μητρική όταν χάλασε η κάρτα γραφικών της, μόνο που αρχικά ήταν σε όλη την οθόνη, τώρα περιορισμένα.

 

Αλλαγή δεύτερη: αφου τους το έστειλα ξανά, την άλλαξαν εκ νέου, μου την στέλνουν ξανά, βίδες έκοβαν βόλτες ξεβίδωτες μέσα στο μηχάνημα, η συσκευή ζεματούσε ακόμη και μετά από χρήση browsing, αλλά το χειρότερο, με κάθε NV-RAM reset, έβγαζε τις ίδιες καρικατούρες. Αγόρασα παιχνίδι, το έβαλα να παίξει, μετά από μία ώρα έβγαλε καρικατούρες και στο παιχνίδι. Επικοινωνώ με κάθε πλευρά, το στέλνω ξανά στην iStorm, στις 4/4/16.

 

Από τότε, επικοινώνησε το Apple Support Line και η iStorm με τους μηχανικούς της Apple, οι οποίοι αποφάνθηκαν το εξής: είναι cosmetical issue due to firmware behavior with refurbished/repaired replacement logic boards. Ανταπάντησα με καταγγελία στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή. «Δεν το παρέδωσα ποτέ με τέτοιο cosmetical issue, όταν με ενημερώσατε ότι θα αλλάξατε μητρική δεν μου είπατε ότι θα πάρω μία refurbished / repaired αλλά μία καινούρια, παραλάβατε μία άψογη συσκευή με μόνο πρόβλημα ένα defective εξάρτημα που γνωρίζατε από την αρχή ότι ήταν προβληματικό και ότι ίσως χαλούσε, αντί να αλλάξετε το εξάρτημα μου αλλάξατε όλη την μητρική, όχι μία καινούρια, αλλά με μία μεταχειρισμένη / επανακατασκευασμένη / επιδιορθωμένη, η οποία .... έχει 90 μέρες εγγύηση!!!» Το χειρότερο; Πετάνε το μπαλάκι αλλού, καθώς λέει επειδή η συσκευή αγοράστηκε εντός Ελλάδος, δεν ισχύει το Irish Consumer Law. Ποιος ενέκρινε τις μητρικές για αντικατάσταση; Ποιός τις έστειλε στην Ελλάδα; Η iStorm; Δεν νομίζω.

 

Η συσκευή έχει παραμείνει στα χέρια του iStorm από τις 4/4 (η τελευταία αποστολή από πλευράς μου) έως και σήμερα, και εννοείται πως δεν μπορώ να παραλάβω κάτι που δεν είναι επιδιορθωμένο ή κάτι στο οποίο προκλήθηκαν ζημιές όσο ήταν στην κατοχή τους. Και .... «τσακωνόμαστε» όχι για το αν έχει issue, αλλά για το αν είναι κοσμητικής φύσεως ή όχι! Αν είναι δυνατόν! Δεν με νοιάζει να γίνω τεχνικός, ούτε να μάθω τι έχει, το θέλω πίσω χωρίς να έχει κανένα issue, πόσο μάλλον issue που εγώ δεν είχα πριν τους το παραδώσω.

 

 

Υ.γ. Για την ιστορία, με El Capitan, δοκιμάσαμε σε συνεργασία με γνωστή αλυσίδα ηλεκτρονικών να κάνουμε NV-RAM reset σε iMac, Macbook, Macbook Pro και MacBook Air, κανένα από τα παραπάνω δεν εμφάνισε το ίδιο cosmetical issue!!!!

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2016 - 10:11

Λυπάμαι πολύ φίλε για την όλη ταλαιπωρία. Είμαι ομοιοπαθής βασικά. Μηχανάκι με ίδιο configuration όπως το δικό σου (MacBook Pro (15-inch, Early 2011)) και τα έπαιξε η κάρτα γραφικών. Όμως αυτό συνέβη ένα μήνα πριν η Apple αποφανθεί επί του προβλήματος, οπότε το δικό μου ήταν εκτός εγγύησης. 

 

Πήγα στο milaraki (δεν έχω καμία σχέση με παιδιά συγγενική ή φιλική) και μου άλλαξαν την κάρτα γραφικών μόνο με γύρω στα 170-200 ευρώ. Όλα τέλεια έκτοτε. Μετά από ένα μήνα βγήκε και αυτό της Apple και πήγα να αυτοκτονήσω αλλά τελικά φαίνεται πως έκανα τη σωστή επιλογή.

 

Το μηχάνημα το έστησες από την αρχή μήπως;


Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 11/07/2016 - 10:12


#3   agmac

agmac

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/07/2016 - 12:45

Λυπάμαι πολύ φίλε για την όλη ταλαιπωρία. Είμαι ομοιοπαθής βασικά. Μηχανάκι με ίδιο configuration όπως το δικό σου (MacBook Pro (15-inch, Early 2011)) και τα έπαιξε η κάρτα γραφικών. Όμως αυτό συνέβη ένα μήνα πριν η Apple αποφανθεί επί του προβλήματος, οπότε το δικό μου ήταν εκτός εγγύησης. 

 

Πήγα στο milaraki (δεν έχω καμία σχέση με παιδιά συγγενική ή φιλική) και μου άλλαξαν την κάρτα γραφικών μόνο με γύρω στα 170-200 ευρώ. Όλα τέλεια έκτοτε. Μετά από ένα μήνα βγήκε και αυτό της Apple και πήγα να αυτοκτονήσω αλλά τελικά φαίνεται πως έκανα τη σωστή επιλογή.

 

Το μηχάνημα το έστησες από την αρχή μήπως;

 

1. Θέλω να μου κάνεις μια χάρη. Αν και εσύ έχεις δύο κάρτες γραφικών, την discrete και την Intel, θέλω στις ρυθμίσεις ενέργειας, να επιλέξεις να ΜΗΝ γίνεται το fast switch. Να αποθηκεύσεις την ρύθμιση, και να κάνεις επανεκκίνηση. Σε εμένα, ως δια μαγείας, όταν το έκανα και γυρνούσα στην ίδια ρύθμιση, η επιλογή ήταν πάλι επιλεγμένη, πάλι δηλαδή να κάνει fast switch, πάλι να ξεκινάει με την Intel εξ' ορισμού, ενώ ήθελα μόνο την την AMD. Πολύ βολικό bug, θα έλεγα.

 

2. Όχι, δεν το έστησα από την αρχή, το αγόρασα τότε 3300, έτοιμο, του κουτιού, με δύο κάρτες γραφικών, και αναβάθμισα τις μνήμες RAM γιατί κάνω αναλύσεις δεδομένων και ήθελα 16GB.

 

3. Δεν σκοπεύω να το αφήσω έτσι, η νομοθεσία είναι υπερ μου (έκατσα και τους έψαξα), απλά, τρώει πολύ χρόνο. Από τη στιγμή που εγώ ΔΕΝ το παρέδωσα με κανενός είδους τέτοιο cosmetical issue όπως το βάφτισαν (που μία μονοκόματη γραμμή ενός δαχτύλου ύψους και μήκους ίσο με το μήκος της οθόνης στο boot είναι λες και βλέπεις πολύχρωμα χιόνια σε τηλεόραση), δεν το δέχομαι πίσω με ανάλογo issue. Τέλος, δεν μου έδωσαν κανενός είδους τεκμήριο για την εκτίμησή τους αυτή, μόνο το ότι "it is more like a cosmetical issue".

 

4. Και, αποδεδειγμένα, σε εμένα τουλάχιστον, εγώ δίνω τεκμήρια ότι το διαγνωστικό τους δεν τα πιάνει όλα, τρανό παράδειγμα η κάρτα ήχου, όπου υποτίθεται πέρασε με επιτυχία το διαγνωστικό αλλά στην πράξη είχε θέμα. Δεν μου κάνουν χάρη, ανάκληση είναι που την βάφτισαν ως επέκταση εγγύησης. Και γκρινιάζουν γιατί στην τρίτη αλλαγή είναι υποχρεωμένοι πλέον να δώσουν καινούρια συσκευή.

 

 

Υ.γ.Αν ήθελες να σου αλλάξουν σε ένα Porsche τη μηχανή, και σου απαντούσαν πρέπει να αλλαχθεί και το καπό μαζί με καινούριο, και έλεγες ναι, και σου έδιναν μια τέλεια να σου πω εγώ (έστω ότι) μηχανή με ένα γρατσουνισμένο καπό (ενώ το δικό σου δεν ήταν γρατσουνισμένο, θα δεχόσουν να το κρατήσεις με την αιτιολογία «μην ανησυχείς, δεν επηρεάζεται η επίδοση της μηχανής»;;;; Σοβαρά;;;; Αυτό μου λένε, άσχετα με το ότι ΔΕΝ είναι cosmetical μόνο, γιατί απο όταν έβαλα πάλι τον σκληρό μου θέλω 5 δευτερόλεπτα να ανοίξω έναν φάκελο σε υπολογιστή με i7 τετραπυρηνο, SSD σκληρό και 16GB Ram. Ενώ πριν γινόταν ακαριαία. 


Τελευταία επεξεργασία από: agmac, 11/07/2016 - 12:48


#4   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2016 - 14:24

Δε ξέρω αν απαντώ στην ερώτησή σου, αλλά εγώ το πρόβλημα το συμπέρανα χρησιμοποιώντας το gfxstatus. Εκεί όταν όριζα να λειτουργεί μόνο η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών όλα ρολόι. Όταν έβαζα την εξωτερική, τότε τετραγωνάκια παντού στην οθόνη-> έτσι έγινε η διάγνωση. 

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το το προγραμματάκι για να σου κάνει έστω προσωρινά τη δουλειά, αλλά μη διανοηθείς να ανοίξεις photoshop, CAD κλπ. 

 

Ελπίζω να κρατάς χρονολόγιο των κινήσεών σου και των εγγράφων σου ώστε να τα μοιραστείς μαζί μας μετά.



#5   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 11/07/2016 - 19:13

Πάντως πρόσφατα (πριν 1 μήνα) άλλαξα κι εγώ μητρική λόγω του προβλήματος με την κάρτα γραφικών στο ΜΒΡ τέλη 2011 και μέχρι στιγμής όλα καλά.



#6   agmac

agmac

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/07/2016 - 09:32

Δε ξέρω αν απαντώ στην ερώτησή σου, αλλά εγώ το πρόβλημα το συμπέρανα χρησιμοποιώντας το gfxstatus. Εκεί όταν όριζα να λειτουργεί μόνο η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών όλα ρολόι. Όταν έβαζα την εξωτερική, τότε τετραγωνάκια παντού στην οθόνη-> έτσι έγινε η διάγνωση. 

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το το προγραμματάκι για να σου κάνει έστω προσωρινά τη δουλειά, αλλά μη διανοηθείς να ανοίξεις photoshop, CAD κλπ. 

 

Ελπίζω να κρατάς χρονολόγιο των κινήσεών σου και των εγγράφων σου ώστε να τα μοιραστείς μαζί μας μετά.

Όχι απλά κρατάω, αλλά όσο μπορώ, θα το κυνηγήσω ως εκεί που δεν πάει. Όχι, δεν θέλω τον ανεπίσημο τρόπο να χρησιμοποιώ μόνο την dedicated κάρτα, θέλω να μάθω ο επίσημος σε εσένα πως λειτουργεί. Σε εμένα, με το επίσημο software της Apple, δεν με άφηνε εν τέλει να χρησιμοποιώ μόνο την dedicated, όσες φορές κι αν ξε-τσέκαρα την συγκεκριμένη ρύθμιση, στο επόμενο reboot ήταν πάντα επιλεγμένη. Πολύ βολικό, για να είναι απλά bug, γι'αυτό ζήτησα και από άλλους με την ίδια σειρά μηχανήματος να το κάνουν. Δεν είναι πολύ δύσκολο για έναν προγραμματιστή να δει συγκεκριμένους τύπους μητρικών, και αν εμπίπτει σε αυτές μία μητρική, τότε το software να της κλείσει την δυνατότητα να χρησιμοποιεί και τις δύο κάρτες, ώστε να επιβραδύνει την εμφάνιση τυχόν προβλημάτων.

 

Σου θυμίζω οτι οι repaired/refurbished κάρτες που δίνουν ως ανταλλακτικό, είναι της ίδιας γενιάς με αυτή που εμφάνισε το πρόβλημα. Που σημαίνει ότι οπως η δική μου έκανε χρόνια να το βγάλει και σε άλλους εμφανίστηκε μετά από δέκα μέρες, ΤΟ ΙΔΙΟ όμως πρόβλημα, τότε, και οι "ανταλλακτικές" που δίνουν, έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα απλά το μεταφέρουμε χρονικά και παίζουμε τζόκερ αν θα εμφανιστεί εντός των 90 ημερών που δίνουν εγγύηση στο ανταλλακτικό ή εκτός των 90 ημερών και θα σου πουν τώρα πάρε καινούριο δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε κάπως. Ή πλήρωσε μία νέα μητρική.

 

Δεν το ανέχομαι αυτό, ούτε από ένα φθηνό λάπτοπ των 300 ευρώ, πόσο μάλλον από μια συσκευή που μου κόστισε πάνω από 3000 ευρώ.

 

 

Πάντως πρόσφατα (πριν 1 μήνα) άλλαξα κι εγώ μητρική λόγω του προβλήματος με την κάρτα γραφικών στο ΜΒΡ τέλη 2011 και μέχρι στιγμής όλα καλά.

Αν θέλεις, κάνε ένα NV-RAM reset (εφ'όσων θέλεις, και εφ' όσων ξέρεις τι ειναι). Και παρατήρησε πολύ καλά την οθόνη σου από τη στιγμή που θα ξεκινήσει ο υπολογιστής έως ότου σου εμφανίσει την επιφάνεια εργασίας σου. Αν σου εμφανίσει μία ή περισσότερες πολύχρωμες γραμμές (σαν χιόνια πολύχρωμα, σκέψου το), τότε.... μη παίρνεις και όρκο ότι όλα είναι μέχρι στιγμής καλά (αν και στο εύχομαι ολόψυχα).


Τελευταία επεξεργασία από: agmac, 12/07/2016 - 09:35


#7   agmac

agmac

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/07/2016 - 11:28

Και επειδή πριν δεν ήξερα, πάρτε και ένα screenshot να δείτε ποιο είναι το cosmetical issue!!!!

Συνημμένα αρχεία



#8   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/07/2016 - 12:19

Κρίμα για την ταλαιπωρία που τραβάς. Εχω και εγω το ιδιο μηχάνημα και τρέμω την στιγμή που θα χαλάσει η κάρτα γραφικών.
Πάντως θα έπρεπε να στο λύσουν άμεσα και μην δεχτείς τίποτα λιγότερο.

#9   agmac

agmac

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/07/2016 - 12:48

Κρίμα για την ταλαιπωρία που τραβάς. Εχω και εγω το ιδιο μηχάνημα και τρέμω την στιγμή που θα χαλάσει η κάρτα γραφικών.
Πάντως θα έπρεπε να στο λύσουν άμεσα και μην δεχτείς τίποτα λιγότερο.

 

1. Από τον Μάρτιο, και έχουμε συνέχεια ακόμη.

2. Έως τέλους του 2016 ισχύει η ανάκληση, που σημαίνει.... αν σου συμβεί έως τότε, είσαι καλυμμένος *

 

* Το πρόβλημα είναι πόσο σωστά είσαι καλυμμένος!



#10   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/07/2016 - 16:18

1. Από τον Μάρτιο, και έχουμε συνέχεια ακόμη.
2. Έως τέλους του 2016 ισχύει η ανάκληση, που σημαίνει.... αν σου συμβεί έως τότε, είσαι καλυμμένος *

* Το πρόβλημα είναι πόσο σωστά είσαι καλυμμένος!

Το θέμα ειναι οτι του εχω βάλει Ssd, εχω βγάλει το dvd και εχω βάλει δεύτερο σκληρό και μπαταρία απο owc. Σιγά μην με καλύψουν με τόσο πείραγμα.

#11   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 12/07/2016 - 16:32

Παιδια εχω και γω ακριβως το ιδιο μηχανημα αλλα δεν κου εχει βγαλει καποιο προβλημα.πρεπει να ελεγξω κάτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#12   agmac

agmac

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/07/2016 - 09:06

Το θέμα ειναι οτι του εχω βάλει Ssd, εχω βγάλει το dvd και εχω βάλει δεύτερο σκληρό και μπαταρία απο owc. Σιγά μην με καλύψουν με τόσο πείραγμα.

 

Δεν θα σε καλύψουν. Επισήμως, τα pro μοντέλα επιτρέπεται να παρέμβεις μόνο σε μνήμες και σκληρό. Ωστόσο, δεν έχεις να χάσεις κάτι μιας και .... είναι κατά μία έννοια ανάκληση. Μπορούν απλά να σου αλλάξουν το προβληματικό που είναι υποχρεωμένοι και κατά δήλωσή σου -ίσως- να μην ευθύνονται αν για κάποιο λόγο δεν λειτουργήσει μετά επειδή το «πείραξες». ΑΝ σου τύχει, δεν έχεις να χάσεις κάτι με το να δοκιμάσεις. Δεν είναι η επίσημη εγγύηση, αυτή έχει λήξει, είναι η επέκταση εγγύησης που δίνουν και αφορά μόνο την μητρική. Μπορεί και να'σαι τυχερός (να θυμάσαι, όλα εξαρτώνται από το πως θα πεις ότι θα πεις).

 

Παιδια εχω και γω ακριβως το ιδιο μηχανημα αλλα δεν κου εχει βγαλει καποιο προβλημα.πρεπει να ελεγξω κάτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι, θα πρέπει να το εμφανίσει το πρόβλημα πρώτα και μετά να γίνει ότι είναι να γίνει.

 

 

 

Παιδιά, απο χθες έχουν κατατεθεί οι νεότερες των απαντήσεων στο Ευρωπαικο Κέντρο Καταναλωτή, μαζί με την σχετική νομοθεσία, η οποία απο ότι ενημερώθηκα με υπερ-καλύπτει, απλά.... θα πρέπει να την αποδεχθεί και η Apple. Το περίεργο είναι πως από όσο έμαθα, η Apple είναι πολύ συνεργάσιμη σε ότι αφορά τα προβλήματα των iPhone όταν οι υποθέσεις φτανουν σε τέτοιο βαθμό, αλλά έχει επιλέξει να μου ψήσει το ψάρι στα χείλια εδώ και 4 μήνες για ένα MacBook Pro.

 

Πφφφ...



#13   freebil

freebil

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2016 - 10:08

Λυπάμαι πολύ φίλε για την όλη ταλαιπωρία. Είμαι ομοιοπαθής βασικά. Μηχανάκι με ίδιο configuration όπως το δικό σου (MacBook Pro (15-inch, Early 2011)) και τα έπαιξε η κάρτα γραφικών. Όμως αυτό συνέβη ένα μήνα πριν η Apple αποφανθεί επί του προβλήματος, οπότε το δικό μου ήταν εκτός εγγύησης. 

 

Πήγα στο milaraki (δεν έχω καμία σχέση με παιδιά συγγενική ή φιλική) και μου άλλαξαν την κάρτα γραφικών μόνο με γύρω στα 170-200 ευρώ. Όλα τέλεια έκτοτε. Μετά από ένα μήνα βγήκε και αυτό της Apple και πήγα να αυτοκτονήσω αλλά τελικά φαίνεται πως έκανα τη σωστή επιλογή.

 

Το μηχάνημα το έστησες από την αρχή μήπως;

 

Αλλαγή της κάρτας γραφικών δεν γίνεται στο συγκεκριμένο μοντέλο διότι είναι ενσωματωμένη. Μπορεί να σου έκανε reflow/reball. Επίσης, μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα της επισκευής από την apple και να τα πάρεις. Έχει κάνει refund σε όσους πλήρωσαν για τη συγκεκριμένη βλάβη.

 

Apple is contacting customers who paid for a repair either through Apple or an Apple Authorized Service Provider to arrange reimbursement.  If you have not been contacted, but paid for a repair that you think was due to this issue, please contact Apple.


Τελευταία επεξεργασία από: freebil, 20/10/2016 - 10:11


#14   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 20/10/2016 - 10:26

Έχω και εγώ το ίδιο μηχάνημα και του έχω προσθέσει ram, ssd, αλλαγή του dvd με σκληρό δίσκο και μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών για την ακρίβεια το μηχάνημα δεν ξεκινούσε καν.

 

To πήγα στην Document μου άλλαξαν board (χωρίς χρέωση) και όλα ΟΚ, το περίεργο είναι ότι μίλησα με istorm και μου είπαν ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση της Apple γιατί έχουν περάσει 2 χρόνια από την αγορά και ότι το τέλος του 2016 ισχύει εφόσον δεν έχουν περάσει τα 2 έτη από την αγορά.

 

Όλο αυτό έγινε πριν ένα χρόνο περίπου.



#15   lunadark

lunadark

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/10/2016 - 11:07

Αλλαγή της κάρτας γραφικών δεν γίνεται στο συγκεκριμένο μοντέλο διότι είναι ενσωματωμένη. Μπορεί να σου έκανε reflow/reball. Επίσης, μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα της επισκευής από την apple και να τα πάρεις. Έχει κάνει refund σε όσους πλήρωσαν για τη συγκεκριμένη βλάβη.

 

Apple is contacting customers who paid for a repair either through Apple or an Apple Authorized Service Provider to arrange reimbursement.  If you have not been contacted, but paid for a repair that you think was due to this issue, please contact Apple.

 

​και να φανταστείς ότι όπως λέει παραπάνω έδωσε 170-200€ για reflow..............



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες