Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Αλλαγή χώρας στο Apple ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   grovolis

grovolis

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Twitter:@georgerovolis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:grovolis

Δημοσίευση 28/07/2016 - 14:29

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σύντομα θα μετακομίσω στο εξωτερικό για σπουδές και σκέφτηκα πως θα πρέπει να αλλάξω την χώρα και στο Store του κινητού. Είδα στο επίσημο site της Apple χρειάζομαι νέα διεύθυνση, νέα μέθοδο πληρωμής (ανάλογη της χώρας) και αυτόματα γυρνάει και στο store. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής:

 

  • You won't see the items that you purchased from the previous country’s store in your Purchased section.

 

Δηλαδή για να καταλάβω εφαρμογές τις οποίες είτε έχω αγοράσει είτε είναι επί πληρωμή και τις έχω πετύχει σε free προσφορά χάνονται? Και αν ναι δεν με συμφέρει να φτιάξω ένα νέο Apple ID και να κρατήσω το Ελληνικό σαν δεύτερο όταν έρχομαι πάλι εδώ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mogolfiero

mogolfiero

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:mogolfiero

Δημοσίευση 31/07/2016 - 09:53

Απαντησες μονος σου βασικα στο ερωτημα σου. Καλυτερα απλα φτιαξε ενα νεο ID για να κατεβαζεις τις εφαρμογες που δεν θα βρισκεις στο ελληνικο μαγαζι.
Οι περισσοτερες θα υπαρχουν παντου, οποτε μπορει να μην το χρειαστεις καν!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   grovolis

grovolis

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Twitter:@georgerovolis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:grovolis

Δημοσίευση 26/08/2016 - 19:07

Απαντησες μονος σου βασικα στο ερωτημα σου. Καλυτερα απλα φτιαξε ενα νεο ID για να κατεβαζεις τις εφαρμογες που δεν θα βρισκεις στο ελληνικο μαγαζι.
Οι περισσοτερες θα υπαρχουν παντου, οποτε μπορει να μην το χρειαστεις καν!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση ήμουν διακοπές και δεν το είδα, το ερώτημα ωστόσο είναι αν μπορώ να εναλλάσσω τα 2 Store και να έχω εφαρμογές αγορασμένες και από τα δύο. 



#4   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2016 - 19:24

Ευχαριστώ για την απάντηση ήμουν διακοπές και δεν το είδα, το ερώτημα ωστόσο είναι αν μπορώ να εναλλάσσω τα 2 Store και να έχω εφαρμογές αγορασμένες και από τα δύο. 

Ναι μπορείς, αλλά χειροκίνητα. Απλά να ξέρεις ότι το apple id που ενεργοποιήθηκε πρώτο στο icloud και είναι η ασφάλεια του κινητού σου, δεν αλλάζει εννοώντας την ασφάλεια, apple pay και άλλα τέτοια.



#5   grovolis

grovolis

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Twitter:@georgerovolis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:grovolis

Δημοσίευση 26/08/2016 - 19:28

Ναι μπορείς, αλλά χειροκίνητα. Απλά να ξέρεις ότι το apple id που ενεργοποιήθηκε πρώτο στο icloud και είναι η ασφάλεια του κινητού σου, δεν αλλάζει εννοώντας την ασφάλεια, apple pay και άλλα τέτοια.


Άρα μου φαίνεται ειναι καλυτερο να κάνω ενα νέο uk account να μεταφέρω τα πάντα εκεί και αν χρειαστώ κάποιο ελληνικό app να κάνω προσωρινό login με το ελληνικό ID και μετά να επιστρέψω πάλι στο ξένο!


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#6   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 26/08/2016 - 19:41

Είμαι και εγώ σε δίλλημα να το γυρίσω σε γερμανικό από ελληνικό. Πέρα όμως ότι πρώτα πρέπειπρώτα να λήξει η συνδρομή του iTunes Match (και του Apple Music), δεν είμαι σίγουρος αν ο Καρράς και η Φουρέιρα έχουν δώσει τα δικαιώματα πανευρωπαϊκώς/παγκοσμίως. Γιατί από τη στιγμή που αλλάζεις, αλλάζει και η διαθέσιμη βιβλιοθήκη περιεχομένου (από ταινίες, μουσική, βιβλία και εφαρμογές).

Και δεν υπάρχει κάποιος συγκεντρωμένος κατάλογος στην Apple, ώστε να ξέρουμε αν θα έχουμε κάποια από αυτά που θέλουμε στον νέο τόπο διαμονής. Θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς τη Φουρέιρα.

Αυτό είναι το μείον αν "μετοικίσεις" τον λογαριασμό σου.

 

Η ενιαία ευρώπη δεν έχει έρθει ακόμα.

 

Οπότε καλό είναι να κάνεις ένα νέο λογαριασμό στην UK. Για κάποια εφαρμογή θα το χρειαστείς. Ίσως να θέλεις αργότερα να δουλέψεις και με το Apple Pay. Άλλα άστο αυτό για αρχή μέχρι να ανακαλύψεις το όποια θέματα και ιδιαιτερότητες προκύψουν σε "μετοίκιση" αλλά και στην "διπλή" χρήση.

 

Περί "διπλής" χρήσης η γνώμη μου:

Μία ωραία λύση είναι ότι νέα εφαρμογή χρειάζεσαι από το UK, να την κατεβάζεις στο PC/Mac iTunes. Εκεί θα κάνεις την διαδικασία logout/login με το νέο και θα το κατεβάζεις. Φτάνει μόνο να έχεις authorized τον ίδιο υπολογιστή και στους δυο λογαριασμούς.

 

Με αυτόν τον τρόπο, στο κινητό δεν αλλάζεις κάτι, απλά το συγχρονίζεις μια στις τόσο για να περαστούν οι νέες "ξένες" εφαρμογές στο iPhone/iPad.

Εγώ προτιμώ αυτό το τελευταίο, μιας και δεν θέλω να μπλέκονται πολύ τα πράγματα στο iPhone, από την στιγμή που δεν προσφέρεται multiple country accounts από την Apple.


Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 26/08/2016 - 19:42


#7   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2016 - 19:53

Πέρα απο το να κάνεις νέο account, σε περίπτωση που θες να χρησιμοποιήσεις πχ apple pay, πρέπει να κάνεις restore as new με το καινούργιο apple id της αγγλίας παράδειγμα. Γι αυτό είπα πιο πάνω ότι με όποιο apple id κάνεις ενεργοποίηση το iPhone σκαλώνει σε αυτό και υπηρεσίες όπως apple pay δεν γίνετε να αλλάξουν. Αν για παράδειγμα έχεις apple pay αμερικής, δεν μπορείς να προσθέσεις κάρτα αγγλίας.



#8   mogolfiero

mogolfiero

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:mogolfiero

Δημοσίευση 26/08/2016 - 22:04

Φυσικα και μπορεις. Το μονο που εχεις να κανεις σε περιπτωση update η οταν ψαχνεις εφαρμογη που ειναι μονο στο ενα απο τα 2 store, ειναι να αλλαζεις. λογαριασμο απο settings -> app store στο κινητο!

#9   yianniskyr

yianniskyr

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2016 - 23:15

Οι εφαρμογές που έχεις απο το ελληνικό Apple Store δεν χάνονται αμα χρησιμοποιήσεις το αγγλικό Apple Store .απλβς εναλλαγή τις χώρες θα κανείς για να κατεβάζεις το αντίστοιχο application που θες .εγω ετσι κάνω

#10   grovolis

grovolis

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Twitter:@georgerovolis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:grovolis

Δημοσίευση 26/08/2016 - 23:55

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Οι εφαρμογές που έχεις απο το ελληνικό Apple Store δεν χάνονται αμα χρησιμοποιήσεις το αγγλικό Apple Store .απλβς εναλλαγή τις χώρες θα κανείς για να κατεβάζεις το αντίστοιχο application που θες .εγω ετσι κάνω

Αν κρατήσω τις υπάρχουσες εφαρμογές και το γυρίσω στο αγγλικό, πχ η εφαρμογή Winbank (που ας υποθέσουμε δεν υπάρχει στο αγγλικό) θα συνεχίσει να δέχεται τα updates κανονικά?



#11   invader

invader

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 27/08/2016 - 05:33

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Αν κρατήσω τις υπάρχουσες εφαρμογές και το γυρίσω στο αγγλικό, πχ η εφαρμογή Winbank (που ας υποθέσουμε δεν υπάρχει στο αγγλικό) θα συνεχίσει να δέχεται τα updates κανονικά?

 

Για να κανει το update πρεπει να κανεις log out απο το αγγλικο να μπεις στο ελληνικο και να δεις αν υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση σε αυτο στα updates και μετα ξανα στο αγγλικο εκει που ησουν.



#12   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 27/08/2016 - 09:56

Για αυτό πρότεινα τον συγχρονισμό μέσω iTunes, όπου οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών, γίνονται μόνο με εισαγωγή του κωδικού του αντίστοιχου Account. Δεν χρειάζεται να κάνεις logout/login, παρά μόνο κατά την αγορά/απόκτηση της εφαρμογής.

 

Μείον ότι θα πρέπει να προσαρμοστείς και να μην κατεβάζεις από το κινητό νέες εφαρμογές.

 

Οι πιο πολλές υπάρχουν. Τις τοπικές μόνο ίσως να χρειαστείς.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες