Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγη σε SSD σε iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 15/08/2016 - 11:54

Καλημέρα χρόνια πολλά
Έχω έναν iMac 2013 late (entry model)
Μιας και παρουσίασε πρόβλημα για δεύτερη φορά με σκιές στην οθόνη , θα πάει για αλλαγή οθόνης ( apple care) και σκέφτομαι για αλλαγή του σκληρού hdd σε ssd
Να κάνω αντικατάσταση του σκληρού εσωτερικά με ssd , η να βάλω με thunderbolt έναν εξωτερικό ssd και να bootaρω από εκεί ;
Βασικά από Τετάρτη θα πάει για επισκευή και ακόμη δεν έχω συνεννοηθεί με το service για το κόστος αλλαγής εσωτερικού ssd ,απλά δεν θα χρεωθω τα εργατικά μιας και θα ανοιχτεί ο Mac για αλλαγή οθόνης
Με ενδιαφέρει κάτι στα 500g και εάν έχετε να μου προτείνεται κάτι καλό σε εξωτερικό ssd σύνδεση thunderbolt καλοδεχούμενο
Ευχαριστω



Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2016 - 11:56

Καλημέρα χρόνια πολλά
Έχω έναν iMac 2013 late (entry model)
Μιας και παρουσίασε πρόβλημα για δεύτερη φορά με σκιές στην οθόνη , θα πάει για αλλαγή οθόνης ( apple care) και σκέφτομαι για αλλαγή του σκληρού hdd σε ssd
Να κάνω αντικατάσταση του σκληρού εσωτερικά με ssd , η να βάλω με thunderbolt έναν εξωτερικό ssd και να bootaρω από εκεί ;
Βασικά από Τετάρτη θα πάει για επισκευή και ακόμη δεν έχω συνεννοηθεί με το service για το κόστος αλλαγής εσωτερικού ssd ,απλά δεν θα χρεωθω τα εργατικά μιας και θα ανοιχτεί ο Mac για αλλαγή οθόνης
Με ενδιαφέρει κάτι στα 500g και εάν έχετε να μου προτείνεται κάτι καλό σε εξωτερικό ssd σύνδεση thunderbolt καλοδεχούμενο
Ευχαριστω

Βάλε έναν εσωτερικό Samsung 850 να δεις το φως το αληθινό και παίξε με εξωτερικό για αποθήκευση.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 15/08/2016 - 11:59

Δημήτρη σε ευχαριστω
Το θέμα είναι στο service μιας και θα μιλήσω αύριο μαζί τους για εξωτερικό , μπορώ να τους αναφέρω για τον συγκεκριμένο σκληρό , η θα βάλουν αυτοί αυτόν που θέλουν ....;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2016 - 12:00

Δημήτρη σε ευχαριστω
Το θέμα είναι στο service μιας και θα μιλήσω αύριο μαζί τους για εξωτερικό , μπορώ να τους αναφέρω για τον συγκεκριμένο σκληρό , η θα βάλουν αυτοί αυτόν που θέλουν ....;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μια και θα ειναι ορθάνοιχτος ο υπολογιστής δεν νομίζω να σου φέρουν αντίρρηση να τους πας εσυ κάποιον δικό σου δίσκο.
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 15/08/2016 - 12:07

Χμμμ
Δυστυχώς από επαρχία θα φύγει και δεν θα είμαι παρόν :(
Βασικά να πω κάτι το όποιο ξέχασα να αναφέρω
Η συννενόηση έγινε για επέκταση μνήμης από 8 στα 16 . Το entry μοντέλο επίσημα δεν γίνεται αναβάθμιση , αλλά σε συννενόηση μαζί τους θα γίνει αλλαγή από το εξουσιοδοτημένο service ,χωρίς κόστος εργατικών μιας και θα ανοιχτεί για αλλαγή οθόνης (έτσι έγινε η συννενόηση )
Το θέμα είναι οτι τώρα προβληματίζομαι αν πρέπει να αναβάθμισω ram η σκληρό διότι και τα δυο μαζί θα ανέβουμε σε κόστος πολύ . Δεν ξέρω όπως σου ανέφερα όμως αν μπορώ να τους πω για τον συγκεκριμένο σκληρό ....



Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2016 - 13:30

Χμμμ
Δυστυχώς από επαρχία θα φύγει και δεν θα είμαι παρόν :(
Βασικά να πω κάτι το όποιο ξέχασα να αναφέρω
Η συννενόηση έγινε για επέκταση μνήμης από 8 στα 16 . Το entry μοντέλο επίσημα δεν γίνεται αναβάθμιση , αλλά σε συννενόηση μαζί τους θα γίνει αλλαγή από το εξουσιοδοτημένο service ,χωρίς κόστος εργατικών μιας και θα ανοιχτεί για αλλαγή οθόνης (έτσι έγινε η συννενόηση )
Το θέμα είναι οτι τώρα προβληματίζομαι αν πρέπει να αναβάθμισω ram η σκληρό διότι και τα δυο μαζί θα ανέβουμε σε κόστος πολύ . Δεν ξέρω όπως σου ανέφερα όμως αν μπορώ να τους πω για τον συγκεκριμένο σκληρό ....

Σαν αναβάθμιση ειναι προτιμότερο να βάλεις ssd και να αφήσεις την μνήμη στα 8GB. Μιλάς μαζί τους για το αν μπορεις να σου βάλουν δίσκο που θα τους πας εσυ και πράττεις αναλόγως.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Once You Go Mac You Never Go Back

#7   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 15/08/2016 - 13:35

Οκ απλά δεν ξέρω με το thermo cable αν βάλω ssd τι θα παίξει ... Αν μπει απλά ο evo στην θέση του hdd θα έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2016 - 13:36

Οκ απλά δεν ξέρω με το thermo cable αν βάλω ssd τι θα παίξει ... Αν μπει απλά ο evo στην θέση του hdd θα έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις.
Once You Go Mac You Never Go Back

#9   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 15/08/2016 - 13:40

Δημήτρη σε αυτόν αναφέρεσαι ;
https://www.skroutz....favorites_popup


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#10   tempo

tempo

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2016 - 20:08

βάλε τον ssd στην θέση που έχεις το dvd drive....έτσι δεν θα έχεις προβλήματα με τους αισθητήρες θερμοκρασίας και θα έχεις και τον σκληρό ως αποθηκευτικό χώρο. Το έχω κάνει και το μηχάνημα (imac late 2009) είναι σφαίρα....

 

επίσης αν είναι να διαλέξεις να θυμάσαι ότι την μνήμη την αναβαθμίζεις και μόνος σου αργότερα ενώ το ssd για να μπει θέλει κάποιον που να γνωρίζει και να πιάνει το χέρι του



#11   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 15/08/2016 - 21:52

βάλε τον ssd στην θέση που έχεις το dvd drive....έτσι δεν θα έχεις προβλήματα με τους αισθητήρες θερμοκρασίας και θα έχεις και τον σκληρό ως αποθηκευτικό χώρο. Το έχω κάνει και το μηχάνημα (imac late 2009) είναι σφαίρα....

επίσης αν είναι να διαλέξεις να θυμάσαι ότι την μνήμη την αναβαθμίζεις και μόνος σου αργότερα ενώ το ssd για να μπει θέλει κάποιον που να γνωρίζει και να πιάνει το χέρι του

iMac late 2013 έχω το entry μοντέλο , το οποίο δεν έχει ούτε DVD αλλά και η μνήμες δεν είναι προσβάσιμες από πίσω . Πρέπει να λυθούν τα πάντα ... Επίσημα από την Apple δεν γίνεται η αναβάθμιση , αλλά μετά από συννενόηση με εξουσιοδοτημένο service θα μου το κάνουν από 8 στα 16
Πιο εύκολη είναι η αλλαγή ssd στη θέση του hdd παρά στις μνήμες . Το μόνο πρόβλημα που κολλάω είναι με τις θερμοκρασίες , αλλά μου εξήγησε το μέλος giodis και πιστεύω όλα θα πάνε καλά
Thanks


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: canecorso, 15/08/2016 - 21:53

  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2016 - 21:59

Δημήτρη σε αυτόν αναφέρεσαι ;
https://www.skroutz....favorites_popup


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι αυτόν. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#13   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 15/08/2016 - 23:09

Ναι αυτόν.

Ok ευχαριστω δημητρη


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#14   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 16/08/2016 - 14:00

Η αλλαγή στις μνήμες μπορει να γίνει αλλά δυστυχώς το εξουσιοδοτημένο σέρβις δεν αναλαμβάνει την αλλαγή hdd σε ssd , λόγω του οτι θα προκύψουν στο μέλλον προβλήματα με θερμοκρασίες κτλ ....



Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#15   iAkis

iAkis

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@Akispapazoglou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/08/2016 - 12:30

Από την στιγμή που έχεις ή μπορείς να ανοίξεις τον υπολογιστή σου, αγοράζεις ένα bracket μετατροπής 2.5"(13 cm) σε 3,5" (8,9 εκατ.) και έναν SSD της αρεσκείας σου που να παρέχει ταχύτητες 3G ή 6G(ανάλογα το iMac σου), κατεβάζεις το Macs FanControl http://www.crystalid...acs-fan-control και είσαι έτοιμος!

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες