Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Κατασκευαστικό πρόβλημα στα iPhone 6 / Plus; Η οθόνη σταματάει να ανταποκρίνεται στο άγγιγμα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/08/2016 - 16:32

Διαστάσεις επιδημίας φαίνεται να λαμβάνει κατασκευαστικό πρόβλημα που αφορά τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus. Σύμφωνα με πολλές δημοσιεύσεις χρηστών στο forum της Apple [1 , 2] αλλά και αναφορές από 3rd-party καταστήματα επιδιόρθωσης iPhone, τα συγκεκριμένα μοντέλα της Apple πολύ συχνά εμφανίζουν μία γκρίζα οριζόντια γραμμή κάτω από το status bar η οποία τρεμοσβήνει ενώ παράλληλα η οθόνη σταματάει να ανταποκρίνεται στα αγγίγματα των χρηστών.

 

Το πρόβλημα περιγράφεται αναλυτικά στο παρακάτω βίντεο του iFixit:

 

 

"This issue is widespread enough that I feel like almost every iPhone 6/6+ has a touch of it (no pun intended) and are like ticking bombs just waiting to act up," says Jason Villmer, owner of STS Telecom--a board repair shop in Missouri. [...]
 

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, η Apple δεν αναγνωρίζει επίσημα το πρόβλημα και, εφόσον δεν διαθέτετε τα χρήματα για την αντικατάσταση της συσκευής με μία refurbished, η μοναδική λύση είναι η επίσκεψη σε ένα 3rd-party κατάστημα επιδιόρθωσης για αλλαγή της logic board, ή των Touch ICs της logic board (χάνοντας βεβαίως την όποια εναπομείνασα εγγύηση).

 

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει το προαναφερθέν πρόβλημα με την γκρίζα οριζόντια γραμμή και την έλλειψη απόκρισης της οθόνης; 


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2016 - 16:39

Ο matman μου το ειχε αναφερει στην επισκεψη που του ειχα κανει για αλλαγη μπαταριας. Δεν θα κατσω να πεθανω αν μου συμβει επιδιορθωνω το 4αρη και οταν ειναι κανω την μεταβαση στο επομενο η μεθεπομενο iphone.


Υγ: Η ζωη ειναι μικρη φερε και μια φιλη σου μαζι

#3   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 24/08/2016 - 16:48

Ο matman μου το ειχε αναφερει στην επισκεψη που του ειχα κανει για αλλαγη μπαταριας. Δεν θα κατσω να πεθανω αν μου συμβει επιδιορθωνω το 4αρη και οταν ειναι κανω την μεταβαση στο επομενο η μεθεπομενο iphone.


Υγ: Η ζωη ειναι μικρη φερε και μια φιλη σου μαζι


Το θέμα ειναι το πρόβλημα λύθηκε στα 6S/6S Plus ή θα τρέχουμε και εμείς σε κανένα χρόνο? :P


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/08/2016 - 16:48

Όταν λέμε "η Apple δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα" προφανώς φαντάζομαι μιλάμε για μία γενικότερη αναγνώριση γιατί τότε θα έπρεπε να κάνει κάποια ανάκληση πολλών συσκευών.

 

Γιατί προφανώς αν κάποιος πάει με κάποιο τηλέφωνο με οθόνη που δεν δουλεύει εντός εγγύησης σε κάποιο service δεν γίνεται να του πουν ότι δεν τον καλύπτουν.

 

Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι τουλάχιστον για το ελληνικό κοινό ΟΛΑ τα iPhone 6/6 Plus που αγοράστηκαν εντός Ελλάδας είναι ακόμα εντός διετούς εγγύησης οπότε για λίγους μήνες ακόμα δεν έχουν ανάγκη από κανένα πρόγραμμα ανάκλησης για να καλυφθούν σε περίπτωση που τους τύχει κάτι.


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 24/08/2016 - 16:49


#5   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2016 - 16:49

Το θέμα ειναι το πρόβλημα λύθηκε στα 6S/6S Plus ή θα τρέχουμε και εμείς σε κανένα χρόνο? :P
Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Εμενα μου ειπε οτι στη σειρα s επιδιορθωθηκε.

#6   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/08/2016 - 18:55

Καλησπέρα,

 

Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό εδώ και πολλούς μήνες σε ολόκληρο το repair community παγκοσμίως.

Η κύρια αιτία είναι η έλλειψη underfill(ειδική ρητίνη η οποία συγκρατεί τα ολοκληρωμένα στη θέση τους) στα δυο ICs που ευθύνονται για τη λειτουργία της αφής.

Παρουσιάζεται στα iphone 6 κυρίως μετά από πτώση (συχνό φαινόμενο είναι να σπάει η οθόνη και μετά από αντικατάστασή της η αφή να εξακολουθεί να μην λειτουργεί, ενώ στα 6 plus λόγω μεγέθους το ευκολότερο bending της συσκευής στρεσάρει αρκετά τη logic board στην καθημερινή χρήση (τσέπες, μικροχτυπήματα κτλ.) με αποτέλεσμα να το συναντάμε ακόμη συχνότερα.

 

Όσοι είναι τυχεροί και συμβεί κάτι τέτοιο εντός εγγύησης και χωρίς η συσκευή να έχει σημάδια πτώσης θα μπορέσουν να πάρουν συσκευή αντικατάστασης, οι υπόλοιποι δύσκολα.

 

Οι κάτοχοι 6s/6s+ δεν χρειάζεται να ανησυχούν καθώς εκτός του ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα δεν έχουν κάποια τέτοια ασθένεια, τα touch ics έχουν ενσωματωθεί στην οθόνη. 


Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 24/08/2016 - 18:59


#7   antonispap40

antonispap40

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Twitter:@antonispap40
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:antonispap40

Δημοσίευση 24/08/2016 - 20:18

Μου το εμφανίζει και το δικό μου 6+ ειδικά τώρα το καλοκαίρι!!! Αν έχει ζέστη και κάνω το λάθος να το βάλω στην τσέπη μετά θα δυσκολευτώ να απαντήσω σε τηλεφώνημα! Μου εμφανίζει 2 κάθετες γραμμές δίπλα από την ώρα περίπου.

#8   teodore88

teodore88

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/08/2016 - 20:29

Στα 100k iPhone 6/6+ Που πουλήθηκαν, ποσά παρουσίασαν πρόβλημα? ν αρχίσουμε ν ανησυχούμε?

#9   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/08/2016 - 21:24

Στα 100k iPhone 6/6+ Που πουλήθηκαν, ποσά παρουσίασαν πρόβλημα? ν αρχίσουμε ν ανησυχούμε?


Είναι αρκετά σπάνιο να προκληθεί η συγκεκριμένη βλάβη χωρίς να προηγηθεί κάποια έντονη πτώση. Ειδικά στα 6. Το 6 plus όπως ανέφερα είναι εμφανώς πιο ευαίσθητο αλλά και πάλι όσοι από εσάς προσέχουν τις συσκευές τους και δεν τις κακομεταχειριζονται δεν έχουν λόγο να ανησυχούν. Όσες πιθανότητες έχει να σπάσει η οθόνη της συσκευής σας τόσες είναι οι πιθανότητες να βρεθείτε αντιμέτωποι με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Η μεγάλη ''ήττα'' είναι όταν συμβεί ο συνδυασμός σπασμένη οθόνη και πρόβλημα στο touch IC.

#10   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2016 - 21:30

Με μια καλη θηκη με αντοχη στις πτωσεις (δοκιμασμενη) και τζαμι tempered glass ειμαστε καλυμενοι; Εμενα πχ επεσες μερικες φορες αλλα δεν εμφανισε κανενα προβλημα. Βεβαια στο βιντεο λεει οτι αυτο μπορει να προελθει απο λυγισμα αν καταλαβα σωστα.

#11   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/08/2016 - 22:42

Με μια καλη θηκη με αντοχη στις πτωσεις (δοκιμασμενη) και τζαμι tempered glass ειμαστε καλυμενοι; Εμενα πχ επεσες μερικες φορες αλλα δεν εμφανισε κανενα προβλημα. Βεβαια στο βιντεο λεει οτι αυτο μπορει να προελθει απο λυγισμα αν καταλαβα σωστα.

Με απλά λόγια για να μην μπω σε πολύ τεχνικές λεπτομέρειες, όχι.
Και πάλι από την στιγμή που δεν υπάρχει underfill στα συγκεκριμένα chips, ένας ισχυρός κραδασμός μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα κι αυτό μπορεί να εμφανιστεί αρκετά μετά από την όποια πτώση.

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 24/08/2016 - 22:43


#12   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2016 - 22:48

Κοινως αναβαθμιση εδω και τωρα! Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες σου.

Προλαμβανεται καπως;

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 24/08/2016 - 22:50


#13   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/08/2016 - 23:27

Κοινως αναβαθμιση εδω και τωρα! Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες σου.
Προλαμβανεται καπως;


Όπως έγραψα και παραπάνω, αν προσέχετε τις συσκευές σας δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Προσωπικά εγώ δεν έχω δει κάποιο τηλέφωνο το οποία να έχει παρουσιάσει το συγκεκριμένο θέμα χωρίς να έχει προηγηθεί σοβαρό χτύπημα της συσκευής. Κοινώς δεν έχω δει συσκευή σε καλή κατάσταση με αυτό το πρόβλημα. Όλες οι συσκευές που έχουν έρθει σε εμένα για touch ic, είναι πολύ ταλαιπωρημενες και η συντριπτική πλειοψηφία έχουν σπασμένες οθόνες η έχουν αλλάξει κάποια στιγμή οθόνη. σημειώστε πως το δείγμα μου είναι αρκετά μεγάλο.

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 24/08/2016 - 23:30


#14   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 25/08/2016 - 10:13

Κανένα προβλημα και ούτε έχει ξανακουστει από πολλούς φίλους ....



#15   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 25/08/2016 - 11:59

Έχω μία γκρίζα γραμμή στο πάνω μέρος της οθόνης εδώ και μήνες. Το 6άρι το έχω σχεδόν 1,5 χρόνο και πρόβλημα στο touch δεν έχω προσέξει μέχρι στιγμής. Η γραμμή ήταν πολύ αχνή και φαίνονταν μόνο όταν η οθόνη είναι λευκή π.χ. στον Safari. Έχει όμως λίγο καιρό που πάνω αριστερά έχει μαυρίσει για κάποια χιλιοστά χωρίς να επηρεάζει βέβαια την θέαση ή το touch. Από ότι φαίνεται μάλλον πνέει τα λοίσθια η οθόνη και θα μας αναγκάσει η apple να αναβαθμίσουμε και ήθελα να περιμένω το 2017 που φημολογείται ότι θα  έχει amoled κλπ. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες