Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με σύνδεση wifi...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/08/2016 - 15:11

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ένα πρόβλημα και μάλιστα όσο άσχετο κι αν θεωρώ τον εαυτό μου με το συγκεκριμένο θέμα, οι άνθρωποι στην εξυπηρέτηση του οτε είναι ακόμη πιο άσχετοι κ από μένα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι πολύ συχνά και χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο δεν μπορώ να συνδέσω ΚΑΜΙΑ συσκευή μου με το ρουτερ του οτε.

Γυρίζει το κυκλάκι, προσπαθεί να συνδεθεί αλλά τίποτα. Απότι καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι πως το ρούτερ δεν δίνει ip στις συσκευές. Έχω δοκιμάσει με 3 διαφορετικά iphones (jb αλλά και non-jb), δύο ipad αλλά και το macbook μου.

Έχοντας εγκατεστημένο το wifi booster στο jb iphone βλέπω πως μετά από λίγη ώρα που προσπαθεί να συνδεθεί, η συσκευή παίρνει μια ip ότι να 'ναι (τύπου 169.345.57.87), ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι 192.168.1.ΧΧ...

 

Το παράξενο είναι πως σήμερα μπορεί να το κάνει ενώ αύριο όχι. Είναι με τις μέρες του δηλαδή. Εγώ όμως δεν είμαι με τις μέρες μου όταν πληρώνω τον οτε... 24άρι πληρώνω, 8-με το ζόρι έχω και δεν λειτουργεί κίολας σωστά...

 

Παρακαλώ εάν ξέρετε τι μπορώ να κάνω από τις ρυθμίσεις του ρούτερ πείτε καμιά γνώμη. Στο τηλέφωνο οι τύποι μου έχουν προτείνει να ακολουθήσω την επιστημονική προσέγγιση του "δώστε του χρόνο" και την ακόμη πιο επιστημονική "βγάλτε το από την πρίζα, περιμένετε λίγο και ξαναβάλτε το".

Επειδή λοιπόν αυτά δεν λύνουν το πρόβλημα, ΙΣΩΣ μόνο το αντιμετωπίζουν ΚΑΠΟΙΕΣ φορές, ψάχνω να βρώ καμία ιδέα για το τι άλλο μπορώ να κάνω...

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tsompa

tsompa

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/08/2016 - 15:36

παίρνεις καινούριο ρούτερ φίλε μου έχει αξιόλογα κάτω απο 50 αρικό άμα δεν θες να δώσεις πολλά χρήματα


Τελευταία επεξεργασία από: tsompa, 25/08/2016 - 15:36


#3   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/08/2016 - 15:43

Και τί κινήσεις πρέπει να κάνω όταν πάρω καινούριο? Εννοώ, ο οτε με το που το ανοίγεις το ρούτερ πρώτη φορά βάζει όλους τους κωδικούς, usernames settings κλπ για να έχεις πρόσβαση στο ιντερνετ...

Έχεις να προτείνεις κάποιο??



#4   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 25/08/2016 - 15:47

πάρε τον οτε να σου δώσει καινούριο και μην δίνεις λεφτά για ρουτερ ειναι η γνώμη μου! η διάφορες είναι μικρές..θα σου δώσουν το καινούριο που μοιράζεσαι και μου τούς άλλους αλλα πάει σφαίρα 



#5   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/08/2016 - 15:52

Αυτό μου έχουν δώσει. ένα Speedport κάτι...



#6   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/08/2016 - 15:55

Αυτό μου έχουν δώσει. ένα Speedport κάτι...

Εγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με το speedport. Ζήτα αλλαγή πες οτι μάλλον έχει σφάλμα και λογικά θα στο αλλάξουν δωρεάν. Εμένα ένα άλλο που είχα δεν θυμάμαι τι μάρκα ένα κινέζικο με πράσινα λαμπάκια μου το άλλαξαν δωρεάν. Τα υπόλοιπα είναι σκέτο χάλι που δίνει ο (π)οτε. 



#7   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/08/2016 - 16:01

Ένα δράμα είναι γενικώς το ιντερνετ στο σπίτι... :Ρ

Είναι και 3 επίπεδα και έχουμε κάνει κ πατέντες εκεί με powerlines και access points και δουλεύουν και αυτά με τις μέρες τους...

 

Αλλά εντάξει να μην δουλεύει σωστά το ιντερνετ από τον πάνω πάνω όροφο στον κάτω κάτω στον οποίο μεταφέρεται με powerline και access point κλπ, αυτό να το καταλάβω. Αλλά να είμαι ΔΙΠΛΑ στο κεντρικό ρούτερ του οτε και να μην συνδέεται ΚΑΜΙΑ συσκευή είναι τραγικό!

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως παιδιά...



#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/08/2016 - 17:17

Ένα δράμα είναι γενικώς το ιντερνετ στο σπίτι... :Ρ

Είναι και 3 επίπεδα και έχουμε κάνει κ πατέντες εκεί με powerlines και access points και δουλεύουν και αυτά με τις μέρες τους...

 

Αλλά εντάξει να μην δουλεύει σωστά το ιντερνετ από τον πάνω πάνω όροφο στον κάτω κάτω στον οποίο μεταφέρεται με powerline και access point κλπ, αυτό να το καταλάβω. Αλλά να είμαι ΔΙΠΛΑ στο κεντρικό ρούτερ του οτε και να μην συνδέεται ΚΑΜΙΑ συσκευή είναι τραγικό!

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως παιδιά...

Από μόνος σου, αυτό που μπορείς να κάνεις και καμιά φορά πιάνει σε τέτοιου είδους θέματα, είναι να μπεις να αλλάξεις όνομα αρχικά στο router, μετά αλλάζεις και το password και τέλος αλλάζεις και το κανάλι εκπομπής. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#9   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/08/2016 - 17:38

Μήπως προκύπτει το μήνυμα ;.

 

 

Συνημμένο αρχείο  connected.png   88,92KB   15 λήψεις


vires acquirit eundo


#10   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/08/2016 - 23:23

Από μόνος σου, αυτό που μπορείς να κάνεις και καμιά φορά πιάνει σε τέτοιου είδους θέματα, είναι να μπεις να αλλάξεις όνομα αρχικά στο router, μετά αλλάζεις και το password και τέλος αλλάζεις και το κανάλι εκπομπής.


Φίλε μου δεν κανω και καμια αλλη δουλεια :Ρ
Καθε τρεις κ λιγο αλλαζω ονομα και καναλι. Εχω τρελαθει στο ζαπινγκ :Ρ

#11   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/08/2016 - 23:25

Μήπως προκύπτει το μήνυμα ;.


connected.png


Ναι πολλες φορες μου βγαζει αυτο. Αλλες απλα φορτωνει αιωνιως η σελιδα και ΟΤΑΝ και ΑΝ φορτωσει ειναι σαν να ταξιδεψα πισω στον χρονο. Στο ιντερνετ του 1995 :Ρ

#12   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2016 - 06:37

Για πληκτρολόγησε στην address bar του Safari· 192.168.1.1

Προκύπτει η σελίδα ;.

 

Συνημμένο αρχείο  dev_pass.png   66,9KB   17 λήψεις


vires acquirit eundo


#13   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 26/08/2016 - 08:18

Ζήτα αντικατάσταση από τον OTE. είναι υποχρεωμένοι να στο κάνουν.



#14   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/08/2016 - 01:56

Για πληκτρολόγησε στην address bar του Safari· 192.168.1.1
Προκύπτει η σελίδα ;.

dev_pass.png


Ναι, στην σελιδα του ρουτερ σχεδον παντα μπαινει...

#15   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/08/2016 - 08:34

Το σύστημα βλέπει τον router επομένως -σε περίπτωση που δεν συντρέχει βλάβη σε hardware του- φαίνεται να έχει αλλοιωθεί το τρέχον location του router.

 
Στο MacBook λοιπόν πήγαινε System Preferences > Network > Wi-Fi, click το μπουτόν Assist me > Assistant και ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη για setup του νέου location από το οποίο προσπαθείς να συνδεθείς στη συνέχεια.
 
Ελπίζω να βοήθησα.    :)

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες