Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Apple AirPods - Alternative Wireless


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
125 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 20/10/2017 - 22:20

Εν ολίγοις συμφωνείς πως ήταν άκυρη εξαρχής η σύγκριση σου. Γιατί υπάρχουν και ενσύρματα ακουστικά των 200€ και 300€. Το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα. Τώρα αν μπορεί να τα πάρει. Πχ αυτή την στιγμή στο Σκρουτζ τα βρίσκεις 159€. Μια πολύ καλή τιμή δεδομένου και του ανταγωνισμού.
Τα b&o σαφώς και είναι άλλη κατηγορία (και τιμής).

ΥΓ να περιμένουμε και την Mark Levinson να βγάλει ακουστικά; :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/10/2017 - 22:56

Η σύγκριση δεν ήταν άκυρη, είναι πολύ συγκεκριμένη η περίπτωση που συγκρίνω. Αν βάλουμε το κόστος των AirPods μαζί με την θήκη που κανονικά θα έπρεπε να την πουλάει μαζί και όχι ξεχωριστά πάμε στα 265 ευρώ. Τα E8 με πολύ καλύτερο design, ήχο, touch controls κοστίζουν 300 Ευρώ. Όταν φτάνουμε σε αυτά τα λεφτά τότε δεν αξίζουν τα AirPods ούτε για πλάκα. Σκέτα τα AirPods στα 160 ευρώ πχ είναι no brainer αγορά εννοείται αυτό. 

Για την Mark Levinson δεν νομίζω να βγάλει είναι κυρίως στην κατηγορία players, amps και preamps. Aν αναλογιστούμε ότι ανήκει στην Harman που έχει και την AKG που φημίζεται για τα ακουστικά της ακόμα πιο δύσκολο. Η Harman βέβαια φέτος αγοράστηκε από την Samsung με ότι αυτό συνεπάγεται.

Κι εγώ ψάχνομαι για  εντελώς ασύρματα ακουστικά, τα AirPods είναι μία από τις πρώτες επιλογές μου. Τα καινούργια Sony WF 1000X που περίμενα δυστυχώς έχουν θέμα με το connections μεταξύ δεξιού και αριστερού ακουστικού. Ακόμα δεν έχει προσδιοριστεί αν είναι κάτι που διορθώνεται ή είναι πρόβλημα κατασκευής και δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Τα Bose SoundSport Free βγήκαν επίσης αλλά είναι μεγάλα συγκριτικά με τον ανταγωνισμό. Περιμένω να δω αν θα βγάλουν κανένα θέμα και τα B&O E8 στο προσεχές διάστημα. Σε περίπτωση που παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα τότε τα AirPods είναι μονόδρομος.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 20/10/2017 - 23:03


#63   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/10/2017 - 10:23

Το άσχετη το είπα για την τιμή. Δεν έχει νόημα να συζητάμε την τιμή όταν υπάρχουν λύσεις φθηνότερες.
Κατά ταλλα συμφωνώ με το τελευταίο σου post. Αν θέλεις την άποψη μου, τα AirPods αξίζουν. Αν δεν σου κάνει κλικ το πακέτο της B&O τότε πιστεύω θα σου αρέσουν τα pods

#64   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/10/2017 - 11:05

Κλικ μου κάνουν της B&O αλλά επειδή η τεχνολογία είναι καινούργια στην κατηγορία όλο και κάτι μπορεί να βγάλουν γι'αυτό και περιμένω. Τα AirPods από την άλλη είναι καιρό στην αγορά, δοκιμασμένα και σίγουρη λύση. Θα περιμένω, έτσι κι αλλιώς η κατηγορία θα αναπτυχθεί πολύ το επόμενο διάστημα ειδικά τώρα που και στα android καταργούν την θύρα ακουστικών.



#65   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/10/2017 - 09:50

Με 4 ώρες (claimed) διάρκεια μπαταρίας δεν πας πουθενά...20 λεπτά μόνο μουσική να ακούσεις πηγαίνοντας στη δουλειά σου και λίγα τηλεφωνήματα να κανεις τα ακουστικά με μεγάλη δυσκολία θα βγάζουν τη μέρα.

#66   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/10/2017 - 10:13

Με 4 ώρες (claimed) διάρκεια μπαταρίας δεν πας πουθενά...20 λεπτά μόνο μουσική να ακούσεις πηγαίνοντας στη δουλειά σου και λίγα τηλεφωνήματα να κανεις τα ακουστικά με μεγάλη δυσκολία θα βγάζουν τη μέρα.

 

αν εννοείς για τα E8 έχουν θήκη μικρή που τα επαναφορτίζει.



#67   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/10/2017 - 13:35

Ναι, τα για τα Β&Ο λεω. Η θηκη δεν λυνει το προβλημα κατα τη γνωμη μου καθως για να φορτισουνε πρεπει να μην τα χρησιμοποιεις.

Γενικα οσες φορες ειχα bluetooth με μικρη μπαταρια (standby κατω απο 6 ωρες) γρηγορα το παρατησα καθως δυσκολα εβγαζε μερα χωρις εξτρα φορτιση και το ζητουμενο ειναι να μην κουβαλαω ακομα ενα φορτιστη μαζι μου περα απο τα ακουστικα. Φυσικα καποιον αλλο αυτο μπορει να μην τον ενοχλει αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη μετα απο λιγο κατανταει κουραστικο. Γενικα πιστευω οτι αν καποιος θελει stereo bluetooth το θελει βασικα γιατι περναει αρκετη ωρα εν κινησει και ακουει αρκετα μουσικη οποτε πρεπει το συγκεκριμενο αξεσουαρ να εχει πολυ καλη απομονωση εξωτερικων θορυβων και μεγαλη αυτονομια.



#68   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/10/2017 - 14:18

στην παρούσα φάση της τεχνολογίας αν κάποιος θέλει πολλές ώρες αυτονομία χωρις ενδιάμεση φόρτιση τότε κοιτάει αναγκαστικά σε wireless με καλώδιο ή σε wireless headphones τύπου Bose QC35 κτλ.  :)



#69   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 22/10/2017 - 14:50

Τέλεια για running. Άμεση σύνδεση με το Apple Watch.

https://www.amazon.c...k/dp/B017I9CBPC


Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 22/10/2017 - 14:51


#70   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/10/2017 - 11:22

Ναι, τα για τα Β&Ο λεω. Η θηκη δεν λυνει το προβλημα κατα τη γνωμη μου καθως για να φορτισουνε πρεπει να μην τα χρησιμοποιεις.
Γενικα οσες φορες ειχα bluetooth με μικρη μπαταρια (standby κατω απο 6 ωρες) γρηγορα το παρατησα καθως δυσκολα εβγαζε μερα χωρις εξτρα φορτιση και το ζητουμενο ειναι να μην κουβαλαω ακομα ενα φορτιστη μαζι μου περα απο τα ακουστικα. Φυσικα καποιον αλλο αυτο μπορει να μην τον ενοχλει αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη μετα απο λιγο κατανταει κουραστικο. Γενικα πιστευω οτι αν καποιος θελει stereo bluetooth το θελει βασικα γιατι περναει αρκετη ωρα εν κινησει και ακουει αρκετα μουσικη οποτε πρεπει το συγκεκριμενο αξεσουαρ να εχει πολυ καλη απομονωση εξωτερικων θορυβων και μεγαλη αυτονομια.


Φίλε μου κανείς λάθος. Δεν είναι μόνο αυτό το target group για τα ασύρματα ακουστικά. Εγώ πχ τα πήρα πρωτίστως για την ευκολία χρήσης και για ομιλία (έχω και plantronics hands free) και δευτερευόντως για να μην έχω καλώδια. Παρατήρησα πως σε αναπαραγωγή μουσικής ή βίντεο όντως λειτουργούν όπως υποστηρίζει η Apple.
Γενικά τα ασύρματα (άρα θέλουν μπαταρία) και ταυτόχρονα μικρά σε μέγεθος ακουστικά σίγουρα θα μειονεκτούν μπροστά στα «μεγάλα» όπως τα beats αλλά στην χρήση δεν «χάνουν» καθόλου.

#71   TasosK

TasosK

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 29/10/2017 - 16:54

Καλησπέρα παιδιά. Έχει δοκιμάσει κανείς ακουστικά απο τη soundpeats? Ψάχνοντας για κάποια με σχετικά καλές κριτικές έπεσα πάνω στα SoundPEATS Q29. Έχει να προτείνει κανείς κάτι αντίστοιχο σε τιμές μέχρι 100 ευρώ;


Τελευταία επεξεργασία από: TasosK, 29/10/2017 - 16:54


#72   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/10/2017 - 17:03

Καλησπέρα παιδιά. Έχει δοκιμάσει κανείς ακουστικά απο τη soundpeats? Ψάχνοντας για κάποια με σχετικά καλές κριτικές έπεσα πάνω στα SoundPEATS Q29. Έχει να προτείνει κανείς κάτι αντίστοιχο σε τιμές μέχρι 100 ευρώ;

εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις άλλα 50 και να πας για AirPods από σκρουτζ. Αλλά δοκίμασε τα πρώτα γιατί δεν κάνουν για όλα τα αυτιά. Αν δεν σε ενοχλεί το καλώδιο υπάρχει κ η λύση των Beats X γύρω στα 100.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 29/10/2017 - 17:03


#73   TasosK

TasosK

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 29/10/2017 - 17:17

εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις άλλα 50 και να πας για AirPods από σκρουτζ. Αλλά δοκίμασε τα πρώτα γιατί δεν κάνουν για όλα τα αυτιά. Αν δεν σε ενοχλεί το καλώδιο υπάρχει κ η λύση των Beats X γύρω στα 100.

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τα Backbeats go 2, αλλά δε με εχουν βολέψει ιδιαίτερα, και είπα να κοιτάξω σε κάποια χωρίς καλώδιο και με charging case. Όσο για τα Airpods, είπα να μην ανέβω τόσο σε τιμή για ακουστικά αυτή την περίοδο. 



#74   ioannispsa92

ioannispsa92

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@ioann1s_psa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 29/10/2017 - 18:00

Υπάρχει Κάποιος που χρησιμοποιώντας τα νιώθει ζαλάδα η πονοκέφαλο;

#75   TasosK

TasosK

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 16/11/2017 - 11:27

Λοιπόν, τελικά προχώρησα στην αγορά των soundPEATS Q29 που ανέφερα παραπάνω από το Amazon US. Οι μέχρι στιγμής εντυπώσεις είναι άριστες όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και τη λειτουργικότητά τους. Το μόνο αρνητικό που έχω βρει για την ώρα είναι ότι αποσυνδέονται όταν τα βάζεις στη θήκη φόρτισης και πρέπει να ξαναπατησεις το power button για να συνδεθουν όταν σε καλούν και θέλεις να μιλήσεις (ευτυχώς βέβαια η σύνδεση γίνεται σε 2-3 δευτερόλεπτα).

 

soundpeats_Q29.JPG?dl=0

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες