Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

AirPods: Τα ασύρματα ακουστικά της Apple (με W1 chip για απροβλημάτιστη σύνδεση)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
888 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 09/09/2016 - 14:01

Τα AirPods, τα νέα ασύρματα ακουστικά της Apple που παρουσιάστηκαν παράλληλα με το iPhone 7 / Plus έχουν ήδη απασχολήσει μεγάλη μερίδα του κοινού… όχι όμως για τους λόγους που θα ήλπιζε η Apple.
 



 

Τα AirPods αποτελούν την εξέλιξη των γνωστών σε όλους μας EarPods. Το καλώδιο σύνδεσης αποτελεί πια παρελθόν και η σύνδεση μεταξύ των ακουστικών και της συσκευής αναπαραγωγής ήχου πραγματοποιείται ασύρματα. Η Apple σχεδίασε και ανέπτυξε δικό της custom chip, χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης, ώστε να εγγυηθεί την απρόσκοπτη ακρόαση μουσικής χωρίς αποσυνδέσεις και απώλεια ηχητικών δεδομένων.

 

Τα AirPods υπόσχονται 5 ώρες χρήσης, ενώ μόλις 15 λεπτά φόρτισης αρκούν για να φορτίσουν τα ακουστικά για 3 ώρες χρήσης!

 

Η Apple έχει φροντίσει ώστε η συσκευασία τους (AirPod Case) να λειτουργεί και ως βάση φόρτισης. Μάλιστα στη θήκη υπάρχει και ενσωματωμένη μπαταρία η οποία μπορεί να φορτίσει τα AirPods 5 φορές, παρέχοντας 24 συνολικά ώρες λειτουργίας! Έτσι, μπορείτε να έχετε πάντοτε μαζί σας τα AirPods και να μην ανησυχείτε μήπως ξεμείνετε από μπαταρία.
 
Τα AirPods δεν διατίθενται μέσα στην συσκευασία του iPhone 7 / Plus. Αποτελούν αξεσουάρ το οποίο πωλείται ξεχωριστά προς $159.
 

Λίγο το περίεργο σχήμα τους, λίγο η απουσία δυνατοτήτων ελέγχου βασικών λειτουργιών όπως αυξομείωση έντασης/απάντηση κλήσεων (απαιτείται η χρήση Siri για όλες τις ενέργειες) και λίγο η τιμή τους ($159) είχαν ως αποτέλεσμα τα AirPods να γίνουν το νέο gadget που όλοι αγαπάνε να μισούνε.
 

Screen-Shot-2016-09-09-at-14.56.41.png

 

Screen-Shot-2016-09-09-at-14.56.50.png

 

Screen-Shot-2016-09-09-at-14.57.01-e1473

 

Screen-Shot-2016-09-09-at-14.57.08-e1473

 

Screen-Shot-2016-09-09-at-14.56.33.png

 

Screen-Shot-2016-09-09-at-14.57.16-e1473

 
Ποια είναι η δική σας άποψη για τα AirPods; Σκέφτεστε να τα αποκτήσετε;


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2016 - 14:23

Εκλαψα με την oral b στα αυτια. Εντυπωσιακα αν και ημουν σκεπτικος στην αρχη. Καποια στιγμη πρεπει να απογαλακτιστουμε απο τα καλωδια. Καταντησε βαρετο.

#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 09/09/2016 - 14:27

Προσωπικά, θεωρώ πολύ δύσκολο να τα χρησιμοποιήσω. Αισθητικά δεν μου αρέσουν (φαίνονται σαν σκουλαρίκια - αν ήμουν γυναίκα, ίσως να μην είχα πρόβλημα) αλλά και η απουσία δυνατότητας χειρισμού (Siri only) είναι τεράστιο φάουλ.


Behind the Scenes...

#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2016 - 14:33

Προσωπικά, θεωρώ πολύ δύσκολο να τα χρησιμοποιήσω. Αισθητικά δεν μου αρέσουν (φαίνονται σαν σκουλαρίκια - αν ήμουν γυναίκα, ίσως να μην είχα πρόβλημα) αλλά και η απουσία δυνατότητας χειρισμού (Siri only) είναι τεράστιο φάουλ.

Χαχαχααχχαχαα κλαίω και με τα καυστικά σχόλια ακούς εκεί σαν σκουλαρίκια :P νομίζω οτι η λειτουργία τους ολοκληρώνεται με την παρουσία του ρολογίου

 

Μην τα καταδικάζεις. Αυτά που τώρα φαίνονται σαν σκουλαρίκια μόλις τα περάσει και η samsung και το βάζω στοίχημα δηλαδή, ξαφνικά θα τα θυμηθούν και όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές και θα γίνει must have. Τελικά το έχει να προκαλεί η apple αλλά και να καινοτομεί ταυτοχρόνως. Βλέπε το πρώτο iphone που ο Ceo της windows το χαρακτήρισε σκουπίδι και που φτάσαμε, βλέπε αφαίρεση δισκέτας από τον υπολογιστή κ.α. Λίγο υπομονή. 

 

 

Αυτός ο μπίχλας με την οδοντόβουρτσα έτσι την βάζει στο στόμα του? Δεν την καθαρίζει?


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 09/09/2016 - 14:37


#5   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/09/2016 - 14:34

Είναι 100% σίγουρο πως το ένα θα το χάσω πριν καν το βγάλω απο το κουτί. Για μένα fail.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#6   zartius

zartius

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/09/2016 - 14:58

Νομιζω ειναι μια καλη πρωτη προσπαθεια της Apple για ασυρματα ακουστικα, καιρος ηταν να φυγουμε απο τα καλωδια οπως προειπε ο φιλος.

Τωρα οσον αφορα το "θα το χασω το ενα " το ακουσα και απο αρκετους, για εξηγηστε μας ρε παιδια τι επρεπε να κανουν δηλαδη για να μην τα παρατησουμε οπου ναναι εφοσον μιλαμε για ασυρματο μικρο ακουστικο...

Δυστηχως μικρες συσκευες ασυρματες (βλεπε bt handsfree που εχω και εγω και το ψαχνω συχνα πυκνα γιατι ειναι ψιρα ) εχουν αυτο το μειον πρεπει να τις προσεχουμε δεν νομιζω πρακτικα να υπαρχει αλλος τροπος, τωρα απο την αλλη επειδη πρεπει να κοιταμε ολες τις πλευρες ισως επρεπε να σκεφτουν κατι να τοποθετουνται σαν μικρη θηκουλα να μπορει να ειναι στην τσεπη μας και οχι μονο το κουτακι/φορτιστης που δινουν.

Για εμενα το μονο μειον (αν και εφοσον ο ηχος ειναι καλος οπως λενε) ειναι οτι δεν εχεις κουμπι για λειτουργιες παρα μονο για σιρι.........

Κλασικα με την apple μαθαμε πλεον λογικα η τριτη γενια ασυρματων ακουστικων θα ειναι σχεδον οτι ακριβως θελουμε οι περισσοτεροι lol .



#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/09/2016 - 15:19

Το οτι κράτησαν τον ίδιο προβληματικό σχεδιασμό με τα Ear Pods (που δε κάθονται ποτέ σωστά στα αυτιά) το λες και τραγικό.

 

Αν εξαιρέσουμε πως είναι πολύ πιθανό να λείπει ήδη ένα απο τα 2 κατά το άνοιγμα, η τιμή ίσως να μην είναι τόσο τραγική όσο ο σχεδιασμός..

 

Η Apple υποστηρίζει πως η αυτονομία θα είναι 5 ώρες, όταν τα Dash της Bragi των 300€, δίνουν 3 ώρες.

 

Τα δε Gear Icon X της Sammy των 200€, δίνουν 2,5 - 3 ώρες.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 09/09/2016 - 18:11

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   Tna

Tna

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 09/09/2016 - 15:19

τραγικά.



#9   syngi

syngi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2016 - 15:34

Μονο εμενα μου αρεσαν και μου φανηκαν οτι καλυτερο εδειξε η apple σε καινοτομια;; Καταρχας δεν ειμαι music fan οποτε μπορει να μην εχω και τις καλυτερες αποψεις πανω στο τομεα! Αλλα η μπαταρια τους και η δυνατοτητα να απαντας και να μιλας νομιζω ειναι κατι διαφορετικο απο την υπολοιπη αγορα. Ακομα και η θηκη τους ειναι γαματη! Επισης σε μενα τουλαχιστον δεν μου εχουν φυγει ποτε απο τα αυτια τα ακουστικα ουτε και με τρεξιμο παρα μονο οταν τραβουσα καταλαθος τα καλωδια! Οποτε πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλη προταση! Ξερουμε περιπου μεχρι τι αποσταση πιανουν;; Πχ μπορεις να εισαι στο σπιτι να ακους μια εκπομπη και να πηγαινεις απο δωματιο σε δωματιο χωρις να εχεις και το κινητο μαζι;;

#10   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/09/2016 - 16:23

Το όλο θέμα μου θυμίζει την εποχή που ήταν να κυκλοφορήσει το πρώτο Apple Watch.Τότε όλοι(ξανά) κατέκριναν και αναρωτιόντουσαν το πόσο χρήσιμο είναι ένα Smartwatch από την Apple με την διόλου ευκαταφρόνητη τιμή του.Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι με την κυκλοφορία του ακόμη και η κουτσή Μαρία έτρεξε να το αγοράσει.Έτσι και τώρα.Πολύς λόγος και σχόλια για κάτι που είναι περισσότερο από σίγουρο ότι θα γίνει Best seller, ειδικά αν το οικειοποιηθούν και ανταγωνίστριες εταιρίες(Samsung,LG κλπ)



#11   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/09/2016 - 16:28

Εμένα με ενοχλεί οτι έχουν το ίδιο σχήμα με τα EarPods τα οποία δεν κάθονται με τίποτα στο αυτί. Το ίδιο και στην γυναίκα μου. Πραγματικά δεν εχω γνωρίσει κάποιον που να του κάθονται στα αυτιά αυτά τα ακουστικά.

#12   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2016 - 16:31

Ολοι κραζουν και ολοι θα τα παρουν.και εμενα μου αρεσαν πολυ.στο αυτι τα earpods καθονται πολυ καλα γενικα αλλα δεν εχουν καλη ποιοτητα ηχου.



#13   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/09/2016 - 16:33

Το οτι κράτησαν τον ίδιο προβληματικό σχεδιασμό με τα Ear Pods (που δε κάθονται ποτέ σωστά στα αυτιά) το λες και τραγικό.

Προσωπικά είναι τα μοναδικά ακουστικά, που δε με ενοχλούν και δεν πονάνε τα αυτιά μου...τα μόνα που εφαρμόζουν άψογα...

Με in ear ακουστικά, έχω πονοκέφαλο σε 5 λεπτά...



#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/09/2016 - 16:39

τα μόνα που εφαρμόζουν άψογα...

Είσαι απο τις λίγες εξαιρέσεις..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2016 - 16:43

Ούτε εγώ έχω θέμα. Εφαρμόζουν άριστα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)