Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τι συνδεση ιντερνετ να βαλω.; (24mbps) Oτε, vodafone,wind,cyta.?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kavou

kavou

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2016 - 17:18

Παιδια θελω να βαλω καινουρια συνδεση ιντερνετ 24mbps..Θελω να ειναι μονο ιντερνετ χωρις τηλεφωνα..η vodafone με ειπε φοιτητικο 15€/μηνα και ο οτε 22€/μηνα..η αληθεια ειναι πως ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο..δεν θελω wind η cyta..ειμαι κεντρο θεσσαλονικης..Λογω χαμηλοτερης τιμης τεινω προς την vodafone. Θελω να ακουσω και την δικη σας γνωμη αν αξιζει!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2016 - 18:53

Οτε μακράν ο καλύτερος πάροχος. Λίγο παραπάνω δίνεις και

1. Συνδέεσαι την επόμενη μέρα στους άλλους παρόχους θες 14 μέρες να συνδεθείς περίπου

2. Σχεδόν μηδενικές αποσυνδέσεις εγώ φέτος μπορεί να πήρα 2,3 όλο το χρόνο μπορεί να ήταν και 1 θα σε γελάσω.

3. Υψηλές ταχύτητες χωρίς μεγάλο ping οπότε και με gaming δεν θα έχεις θεμα

 

4. Άμεση απάντηση στο τηλεφωνικό κέντρο στην φορθνετ έσπαγαν καρύδια και μου έχει βγει και αναμονή 28 λεπτά μετά από άπειρες αποσυνδέσεις.

5. Εαν έχει πρόβλημα στην γραμμή σου ο (π)οτε την επιδιορθώνει την επόμενη μέρα και δεν θέλει καμιά βδομάδα όπως οι υπόλοιποι πάροχοι

6. Για όλο το διάστημα δεν θα πέσει καθόλου η ταχύτητα σου. Δες άλλους παρόχους πως ρίχνουν τις ταχύτητες. Να ξέρεις οτι προηγούνται σε ταχύτητα πάντα οι πελάτες του οτε και μετά έπονται οι υπόλοιποι

 

 

 

Πρώην δυσαρεστημένος από φορθνετ σε Θεσσαλονίκη. 


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 11/09/2016 - 18:56


#3   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/09/2016 - 21:13

ΟΤΕ και για εμένα τρομερός ... Είχα forthnet Ελλάδα από το 7;8; Σχεδόν 7 χρόνια και όταν με πήραν από τον ΟΤΕ για προσφορά πήρα ο ίδιος την forthnet να ενημερώσω και να ρωτήσω τι θα μου έδιναν για να μείνω εκεί και με έγραφαν .... Ε αφού υπέγραψα μετα από 3-4 μέρες με πήραν και μου έλεγαν μα.... 5 € πιο πολλά από ΟΤΕ μου ζηταγαν για 150 φορές πιο χάλια πακέτο ...

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#4   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2016 - 16:50

με voda-hol κανενα προβλημα απλα ο οτε ειναι ενα βημα μπροστα στις εξελιξεις οσο αφορα το σταθερο ιντερνετ



#5   kavou

kavou

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/09/2016 - 19:39

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Λεω να βαλω βονταφον λογω της διαφορας στην τιμη. Αν και θα περιμενω λιγες μερες ακομα μπας και απαντησει και κανενα αλλο μελος του φορουμ.

#6   kavou

kavou

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/09/2016 - 19:43

με voda-hol κανενα προβλημα απλα ο οτε ειναι ενα βημα μπροστα στις εξελιξεις οσο αφορα το σταθερο ιντερνετ

Να σε ρωτησω. Σε ποια περιοχη εισαι και τι ταχυτητα πιανεις? Με την βονταφον εχεις θεμα ping.? Ρωταω γιατι με ενδιαφερει το online gaming. Ευχαριστω



#7   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2016 - 19:55

Εγω για online gaming θα προτεινα μονο οτε. Πολυ χαμηλο ping της ταξης του 8-20. Αναφερομαι σε Νεαπολη και Ρετζικι Θεσσαλονικης.
Gaming fifa 16 ultimate team με lag αλλα παιζεται σε αλλους παροχους δεν ξερω τι ping βαραει νομιζω στην φορθνετ επιανα και 40-70 ping

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 12/09/2016 - 20:01


#8   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2016 - 13:11

αν παιζεις παιχνιδια ονλαιν τοτε θα σου προτεινα και εγω ΟΤΕ οχι λογω εμπειριας αλλα βασει μετρησεων,εγωδεν παιζω παιχνιδια αλλα τα ping προς ελλαδα η εξω ειναι χοντρικα αυτα (wifi)

 

--- forthnet.gr ping statistics ---
10 packets transmitted, 10 packets received, 0.0% packet loss
round-trip min/avg/max/stddev = 26.957/27.749/29.348/0.732 ms

 

--- google.com ping statistics ---
10 packets transmitted, 9 packets received, 10.0% packet loss
round-trip min/avg/max/stddev = 67.286/68.218/69.429/0.596 ms

 

μενω Πατρα  και κλειδωνω γυρω στα 13.8 με 14



#9   FRAGIARDAN

FRAGIARDAN

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 01/10/2016 - 16:56

Φιλος μου εργαζεται στη βονταφον. Πηρα πρωτοβουλια θελω να επηρεασω κανεναν απλα εαν το χετε αποφασισει να κανετε φορητοτητα η νεα συνδεση στη βοντα στειλτε μου εδω μνμ να κανει αυτος την αιτηση στο ονομα του (μετα απο επικοινωνια ανταλλαγη φωτο φαξ κτλ εννοειται)γιατι δεν τα παει και τοσο καλα τελευταια και εχει αναγκη τα χρηματα(προβλημα υγειας..νομιζω καταλαβαινετε). Ευχαριστω παρα πολυ

#10   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 02/10/2016 - 14:32

FRAGIARDAN επειδη ενδεχεται να κανω φοιτιτικο vodafone θεσσαλονικη ειμαι κεντρο φαληρο!εσυ απο π εισαι;

#11   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/11/2016 - 13:09

Είχα οτε πλήρωνα κάτι 80 ρια το δίμηνο...για ταχύτητα 14 τ μέγιστο ενώ ητν 24. Χαχαχ ένα χρόνο τ κράτησα μετά ίντερνετ στο κινητό και τώρα γειτονετ και δεν μ νοιάζει. Από apple συσκευες μπαινω , ασε που το εχει ηλικιωμενος χαχαχ .. Αποταμιευση...κριση εχουμε..

#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/11/2016 - 10:13

Είναι ανάλογα και την περιοχή, καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον γείτονα να δεις τι ταχύτητες πιάνεις στην περιοχή που είσαι. 

 

Εγώ με Forthenet Αθήνα πάνω από μια 10ετία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, κλειδώνω στα 17,800 με γυρισμένη την γραμμή σε fast path mode λόγω gaming και με ping 12. 

 

Αλλά ξέρω και άλλους με forthnet που έχουν τεράστια προβλήματα. Ρώτα γύρω γύρω να μάθεις τι παίζει με την κάθε εταιρία. 

 

Επίσης μετά από προσφορά είμαι με το double play στα 18 ευρώ το μήνα. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 05/11/2016 - 10:13

Once You Go Mac You Never Go Back

#13   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/07/2018 - 21:20

Δεν ξερω για αλλους παροχους ,αλλα μακρια απο forthnet,ειμαι υπερδυσσαρεστημενος και περιμενω  καρτερικα,να ληξει το συμβολαιο και να φυγω τρεχοντας.

Συνεχεις αποσυνδεσεις,πολλες αποσυνδεσεις ,την ημερα εχω στανταρ 1-2 στη καλυτερη,και υπαρχουν φορες που φτανει και τις 5-6 ,συνεχεια σηκωνομαι και ανοιγοκλεινω το ρουτερ.

Εχω αλλαξει 4ρουτερ,φιλτρακια,τι συσκευες εχω μειωσει  τιποτα.Μετα απο αναμονη στην επικοινωνια το μονο που καναν ηταν να μου ριξουν την ταχυτητα αλλα οι αποσυνδεσεις συνεχιζουν.

Αλλα και οταν ειναι συνδεμενο ειναι αθλιο.Αυτη τη στιγμη εχω download 5,1 -upload 1,1-ping 0,90ms!(στην καλυτερη το χω δει 0,60ms).

 

Για τον Οτε τωρα.Καποια στιγμη οταν θελησαμε να κανουμε μια νεα συνδεση(νεα γραμμη) σε ενα αλλο διαμερισμα ,περασαν τοσες μερες,στο τηλ τους επιανες και αυτους με ταμα ,που απο θυμο ακυρωσαμε την αιτηση.(απο ποιοτητα δεν γνωριζω)

 

Αισχος,στο μονο πραγμα που η λεξη "συνεπεια" οντως ισχυει ,ειναι τα sms για να σου θυμιζουν τη πληρωμη.


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 21/07/2018 - 21:21


#14   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/07/2018 - 08:05

Δεν ξερω για αλλους παροχους ,αλλα μακρια απο forthnet,ειμαι υπερδυσσαρεστημενος και περιμενω  καρτερικα,να ληξει το συμβολαιο και να φυγω τρεχοντας.
Συνεχεις αποσυνδεσεις,πολλες αποσυνδεσεις ,την ημερα εχω στανταρ 1-2 στη καλυτερη,και υπαρχουν φορες που φτανει και τις 5-6 ,συνεχεια σηκωνομαι και ανοιγοκλεινω το ρουτερ.
Εχω αλλαξει 4ρουτερ,φιλτρακια,τι συσκευες εχω μειωσει  τιποτα.Μετα απο αναμονη στην επικοινωνια το μονο που καναν ηταν να μου ριξουν την ταχυτητα αλλα οι αποσυνδεσεις συνεχιζουν.
Αλλα και οταν ειναι συνδεμενο ειναι αθλιο.Αυτη τη στιγμη εχω download 5,1 -upload 1,1-ping 0,90ms!(στην καλυτερη το χω δει 0,60ms).
 
Για τον Οτε τωρα.Καποια στιγμη οταν θελησαμε να κανουμε μια νεα συνδεση(νεα γραμμη) σε ενα αλλο διαμερισμα ,περασαν τοσες μερες,στο τηλ τους επιανες και αυτους με ταμα ,που απο θυμο ακυρωσαμε την αιτηση.(απο ποιοτητα δεν γνωριζω)
 
Αισχος,στο μονο πραγμα που η λεξη "συνεπεια" οντως ισχυει ,ειναι τα sms για να σου θυμιζουν τη πληρωμη.




Φέρε έναν ηλεκτρολόγο να ελέγξει την καλωδίωση σου πρώτα πιθανόν εκεί να εντοπίζεται το πρόβλημα. Διαφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες. Εγώ τους δήλωνα βλάβη γραμμής Δευτέρα και Τρίτη ήταν σπίτι μου.

#15   girafe

girafe

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/08/2018 - 23:05

Βαλαμε Βονταφον.! μηνα περιπου και ειμαστε ολοι πολυ ευχαριστημενοι.Πιανει καλες ταχυτητες ολη μερα!Απο ΟΤΕ οχι και τοσο..Καταρχην και εγω ειχα θεμα με την συνεπεια τους,και δεν μου επιανε τις ταχυτητες που επρεπε...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες