Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εύρεση Iphone 5S


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 12/09/2016 - 19:50

Περίεργο "πρόβλημα":

 

Με πήρε πριν λίγο το αφεντικό μου και μου είπε πως συγγενής του βρήκε ένα iphone 5s, το οποίο δεν κατάφερε να ανοίξει (λογικό) για να βρει σε ποιον ανήκει και του το άφησε επειδή θα επέστρεφε στην Αμερική. Ως φανατικός Linuxάς και αντίApple και αντιEverything γενικότερα απαξιεί να ασχοληθεί και μου είπε πως θα μου το δώσει για να προσπαθήσω εγώ.

 

Επειδή δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω με σπασίματα κλπ, κι επειδή και εγώ θα'θελα αν το έχανα κάποιος να μπει στον ίδιο κόπο για να μπορέσει να με βρει, υπάρχει κάποιος τρόπος για να γίνει αυτό; Αν πχ βγάλω την κάρτα sim και απευθυνθώ στις εταιρείες κινητής, υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν το όνομα ή το τηλέφωνο του κατόχου ή θα μου αρχίσουν τα περί προσωπικών δεδομένων κλπ;

 

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

ΥΓ: Το δε αφεντικό μου είχε βρει και ένα ακόμη iphone (!) πριν από ένα μήνα και βάζοντας σημειώματα στην περιοχή που το βρήκε, βρήκε και τον ιδιοκτήτη! Αυτό εδώ δεν παίζει, γιατί ο συγγενής του το βρήκε κάπου στις διακοπές του.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2016 - 20:03

Iphone + cloud +ανευ αποδειξης= τουβλο με μια φωτεινη οθονη απο κει και περα με τι sim εαν δεις τον αριθμο και στενοντας μειλ ισως βρεθει ο κατοχος της συσκευης

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 12/09/2016 - 20:04


#3   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 12/09/2016 - 20:08

Mail εννοείς στις εταιρείες υποθέτω;



#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2016 - 20:10

Mail εννοείς στις εταιρείες υποθέτω;

sim είχε το κινητό σωστά? Βγάλε την εν λειτουργία και στείλε μειλ στην αντίστοιχη εταιρία π.χ. at&t να βρεθεί ο χρήστης της συσκευής. Η κάθε σιμ είναι μαρκαρισμένη με ένα μακρυνάρι για κωδικό αυτόν θα δώσεις και πιθανότατα θα βρεθεί ο χρήστης.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 12/09/2016 - 20:11


#5   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 12/09/2016 - 20:34

Θα το δω αύριο που θα μου το φέρει. Αν βγει άκρη θα βάλω ένα update, έτσι για την ιστορία. Ευχαριστώ.



#6   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 27/10/2016 - 12:56

Το κινητό είχε τελικά κλειδωθεί από την κάτοχό του, την οποία ματαίως προσπάθησα να εντοπίσω και να επικοινωνήσω μαζί της, καλώντας και αφήνοντας voice mails και sms στον αριθμό που είχε δηλώσει στην Apple.

:(



#7   Tasos1312

Tasos1312

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/10/2016 - 13:39

Εμένα που έχει πρόβλημα η μητρική στο 5s,μπορώ να το αγοράσω για ανταλλακτικά?ή λόγω το οτι είναι κλειδωμένο,είναι παντελώς άχρηστο?Είμαι άσχετος,γι'αυτό ρωτάω!Παράδειγμα η δικιά σου περίπτωση



#8   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 27/10/2016 - 14:24

Δεν το έχω/έχει καν, το έδωσε απ'ότι μου είπε σε ένα γνωστό του παιδάκι για να παίζει (!)



#9   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2016 - 16:14

Μην το ψάχνετε εάν είναι cloud locked είναι ένα τούβλινο iphone που πέρα από τα βελάκια μπρος πίσω δεν κάνει τίποτα άλλο. Η μητρική έχει κολλημένα πάνω της τα τσιπάκια. Οπότε οτι χαλάσετε πάει στράφι. 



#10   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/11/2016 - 13:18

Αφου δε βρεθηκε ο αγοραστης και δεν μπορει να βρεθει.... Πουλατο για ανταλλακτικα και με τα λεφτα αυτα κανε μια δωρεα σε εναν οργανισμο




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες