Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα iMac - Ερωτησεις/συμβουλες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 26/09/2016 - 15:58

Καλησπερα στην παρεα!

 

Παιδια οπως καταλαβαινετε και απο τον τιτλο, σκεφτομαι καπου μεσα στο επομενο εξαμηνο να προβω στην αγορα ενος iMac και συγκεκριμενα του 21,5" Retina.

 

Επειτα απο πολυ σκεψη και με βαση τις αναγκες που το θελω πιστευω ειναι η καλυτερη λυση (και οχι για παραδειγμα καποιο MacBook.

 

Η χρηση που το θελω ειναι για internet, σερφαρισμα, office, Java Development και συντομα σκεφτομαι να αρχισω iOS App Development (Γιαυτο και σκεφτομαι την αλλαγη στο στρατοπεδο των Mac, επειτα απο πολλα χρονια στα Windows). Παιχνιδια δεν παιζω καθολου.

 

Με προβληματιζει ομως η τιμη του διοτι ξεπερναει κατα πολυ το Budget μου. Ειδα οτι αρχιζει απο τα 1800+ στα μαγαζια της Αθηνας. Skroutz αρχιζει στα 1500, πιο λογικη τιμη. Μετα καποια στιγμη μπηκα στο Apple store UK και ειδα οτι κοστιζει εκει 1199 λιρες Αγγλιας δηλαδη καπου στα 1300+ ευρω, οπως αντιστοιχα και στο Apple Store US με τα 1499 δολαρια που ειναι περιπου 1330 ευρω.

 

Αν γινοταν να το παρω λιγο πανω απο τα 1300 ευρω δηλαδη γυρω στα 1400 ευρω. Θα μπορουσα να προβω σε μια τετοια αγορα.. αλλα 1800+ αδυνατον.

 

Οποτε ερωτηση, υπαρχει τροπος να το παρω απεξω παραγγελια και να μου ερθει πχ απο Αγγλια? Τα μεταφορικα ποσο πανε? Γνωριζετε? Και καταρχην, ειναι καν δυνατον να αγορασω απεξω και να μου ερθει Ελλαδα?

 

Εσεις για παραδειγμα αν θελατε να παρετε κατι αντιστοιχο απο που θα αγοραζατε?

 

Thanks και σορρυ για το μεγαλο κειμενο.


Τελευταία επεξεργασία από: petran17, 26/09/2016 - 16:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/09/2016 - 17:01

δες εδώ https://e-mac.eu/epo...le/epitrapezioi



#3   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/09/2016 - 14:11

 

Οντως πολυ καλο φαινεται. Τιμες επιπεδου Skroutz. Εχεις παρει τιποτα απο εκει φιλε μου? Τι γνωμη εχεις για το συγκεκριμενο μαγαζι?

 

Για αγορα απο εξωτερικο και εισαγωγη εδω δεν γνωριζεις κατι ε?

 

edit: Τωρα μολις ειδα οτι το καταστημα αυτο εχει και στη Γερμανια υποκαταστημα ή εκει ειναι το κεντρικο?

 

Ευχαριστω για την απαντηση!


Τελευταία επεξεργασία από: petran17, 27/09/2016 - 14:13


#4   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/09/2016 - 14:54

Εμένα μου έφερε ο αδερφός μου από το Άμπου Ντάμπι ένα imac 27" χωρίς κανένα πρόβλημα (από αυτό γράφω) αλλά όταν το είδε ένας ξάδερφός μου που είναι πιλότος σε ασιάτικες αερ.γραμμές μου είπε ότι ήμουν πολύ τυχερός που δεν σταμάτησε τελωνεία και ιστορίες. Και αυτό διότι όπως νομίζω και το 21" imac είναι μεγάλα και δεν χωράνε να τα πάρεις μαζί σου ως χειραποσκευές στο αεροπλάνο μέσα. Άρα θα μεταφερθούν με cargo. Και αν μεταφερθούν με cargo υπάρχουν 2 κίνδυνοι. Ο ένας είναι να το χαλάσουν στην μεταφορά (πιο πολύ φοβάμαι τους Έλληνες στο αεροδρόμιο γιατί τα πετάνε τα πάντα λες και είναι τσουβάλια με πατάτες) και ο δεύτερος κίνδυνος είναι να κλειστεί στο τελωνείο διότι το παίρνεις έξω από την Ευρωπαική Ένωση. Και εκεί επειδή υπάρχουν στο τελωνείο, άνθρωποι του υπουργείου οικονομικών και δεν είναι και χαζοί, θέλουν λεφτάκια. Μου έχει τύχει στο παρελθόν και την έχω πατήσει στην δουλειά με DVDs και ζητάγανε παραστατικά και τιμολόγια και αηδίες για να δουν την αξία και πάνω στην οποία θέλουν να βάλουν καπέλο για να πληρώσεις παραπάνω !! Και μερικές φορές μπορεί να είναι παραπάνω από την κανονική αξία που θα το πλήρωνες εδώ ή δεν αξίζει τόσο ταλαιπωρία !!!! Ο αδερφός μου ευτυχώς το έβαλε σε πολύ καλή θήκη - προστασία που του το έφτιαξαν εκεί στο αεροδρόμιο του άμπου ντάμπι αλλά και ευτυχώς μέσα η apple έχει κάνει καλή δουλειά στο imac με τα φελιζόλ και είναι δύσκολο να χαλάσει. Αλλά μέχρι να έρθει πάντα φοβόμουνα τους Έλληνες φίλους μας στο αεροδρόμιο..

Επομένως θα σου πρότεινα αν θέλεις να το παραγγείλεις από έξω, ΜΟΝΟ από την Ευρώπη (τώρα για την Αγγλία που βγήκε - θα βγει δεν ξέρω τι παίζεται) και να μην είναι απάτη. Τώρα για το άλλο που σου έγραψε ο DrBendova, καλό φαίνεται και γράφει ότι είναι Γερμανία. Αν από αυτό έχουν αγοράσει και άλλοι και το προτείνουν, γιατί όχι. Αλλά ναι 1800 ευρώ παρά είναι πολλά ! Αυτές τις βλακείες κάνει η Apple και νομίζει ότι τα μηχανήματά της είναι από χρυσάφι !!



#5   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 27/09/2016 - 15:01

Εμένα μου έφερε ο αδερφός μου από το Άμπου Ντάμπι ένα imac 27" χωρίς κανένα πρόβλημα (από αυτό γράφω) αλλά όταν το είδε ένας ξάδερφός μου που είναι πιλότος σε ασιάτικες αερ.γραμμές μου είπε ότι ήμουν πολύ τυχερός που δεν σταμάτησε τελωνεία και ιστορίες. Και αυτό διότι όπως νομίζω και το 21" imac είναι μεγάλα και δεν χωράνε να τα πάρεις μαζί σου ως χειραποσκευές στο αεροπλάνο μέσα. Άρα θα μεταφερθούν με cargo. Και αν μεταφερθούν με cargo υπάρχουν 2 κίνδυνοι. Ο ένας είναι να το χαλάσουν στην μεταφορά (πιο πολύ φοβάμαι τους Έλληνες στο αεροδρόμιο γιατί τα πετάνε τα πάντα λες και είναι τσουβάλια με πατάτες) και ο δεύτερος κίνδυνος είναι να κλειστεί στο τελωνείο διότι το παίρνεις έξω από την Ευρωπαική Ένωση. Και εκεί επειδή υπάρχουν στο τελωνείο, άνθρωποι του υπουργείου οικονομικών και δεν είναι και χαζοί, θέλουν λεφτάκια. Μου έχει τύχει στο παρελθόν και την έχω πατήσει στην δουλειά με DVDs και ζητάγανε παραστατικά και τιμολόγια και αηδίες για να δουν την αξία και πάνω στην οποία θέλουν να βάλουν καπέλο για να πληρώσεις παραπάνω !! Και μερικές φορές μπορεί να είναι παραπάνω από την κανονική αξία που θα το πλήρωνες εδώ ή δεν αξίζει τόσο ταλαιπωρία !!!! Ο αδερφός μου ευτυχώς το έβαλε σε πολύ καλή θήκη - προστασία που του το έφτιαξαν εκεί στο αεροδρόμιο του άμπου ντάμπι αλλά και ευτυχώς μέσα η apple έχει κάνει καλή δουλειά στο imac με τα φελιζόλ και είναι δύσκολο να χαλάσει. Αλλά μέχρι να έρθει πάντα φοβόμουνα τους Έλληνες φίλους μας στο αεροδρόμιο..
Επομένως θα σου πρότεινα αν θέλεις να το παραγγείλεις από έξω, ΜΟΝΟ από την Ευρώπη (τώρα για την Αγγλία που βγήκε - θα βγει δεν ξέρω τι παίζεται) και να μην είναι απάτη. Τώρα για το άλλο που σου έγραψε ο DrBendova, καλό φαίνεται και γράφει ότι είναι Γερμανία. Αν από αυτό έχουν αγοράσει και άλλοι και το προτείνουν, γιατί όχι. Αλλά ναι 1800 ευρώ παρά είναι πολλά ! Αυτές τις βλακείες κάνει η Apple και νομίζει ότι τα μηχανήματά της είναι από χρυσάφι !!

Το 21.5 iMac χωράει σε χειραποσκευή εκτός κουτιών που έχει και φενιζολ.. Έχει φέρει Οικογενειακος φίλος για λογαριασμό του ξαδέλφου μου πέρυσι καλοκαίρι από Αμερικη.

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 27/09/2016 - 15:02


#6   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/09/2016 - 15:20

Η αληθεια ειναι τα δικα μας παλικαρια φοβαμαι και εγω για την μεταφορα. Ταξιδευα πριν λιγες βδομαδες για Βελγιο και επαθα πλακα με τον τροπο που τις φορτωναν στο αεροπλανο... Παλι καλα που δεν ειχα αποσκευη σκεφτηκα με κανα laptop μεσα...

Οσον αφορα αγορα αν γινει εννοειται πως σκεφτηκα μεσω Ευρωπης για τον λογο των τελωνειων. Επισης ενα αλλο προβλημα ειναι οτι δεν εχω καποιον στο εξωτερικο που να παει να το αγορασει και να μου το φερει..

 

Οσο το σκεφτομαι ομως για το μαγαζι που ανεφερε ο φιλος @DrBendova εχει ενδιαφερον μιας και αν γλυτωσω και το ΦΠΑ (λογω του οτι ο πατερας μου εχει επαγγελματικο ΑΦΜ, αληθεια γνωριζετε αν σιγουρα μπορω να το γλιτωσω?) πεφτει η τιμη του στα 1321 Ευρω οπως αναφερει και στο site. Ετσι φαινεται μια πολυ καλη ευκαιρια.. και αξιζει να το ψαξει καποιος αν μπορει να γινει.

 

@dream21 αληθεια χωραει? διοτι εχω μερικα βιντεακια unboxing στο YouTube και φαινεται τεραστιο το κουτι μαζι με τα φελιζολ μεσα.


Τελευταία επεξεργασία από: petran17, 27/09/2016 - 15:23


#7   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/09/2016 - 15:45

Δεν έχω αγοράσει από το κατάστημα καθώς δεν έχω mac. Μπορείς από ότι βλέπω στο site να πληρώσεις με αντικαταβολή όταν έρθει το μηχάνημα. Θα σου πρότεινα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο στο ελληνικό νούμερο να τους ρωτήσεις για την πληρωμή, για την μεταφορά αλλά και για το ΦΠΑ αν δικαιούσαι να μην το πληρώσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/09/2016 - 15:59

Πριν χρόνια είχα πάρει MacBook Air χωρίς ΦΠΑ και αντικαταβολή από το συγκεκριμένο κατάστημα . Όλα μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/09/2016 - 16:04

Πριν χρόνια είχα πάρει MacBook Air χωρίς ΦΠΑ και αντικαταβολή από το συγκεκριμένο κατάστημα . Όλα μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μια χαρα δηλαδη. Ευχαριστω για την πληροφορια φιλε μου!

 

Η αληθεια ειναι οτι το ψηνω πολυ και εγω με τα δεδομενα αυτου του μαγαζιου.. iMac 21,5" Retina χωρις ΦΠΑ στα 1321 Ευρω... Ακουγεται καλο τελικα.



#10   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/09/2016 - 16:09

Θα ρωτούσα μόνο αν μπορώ να βάλω μετά την αγορά μνήμη και ssd δίσκο ή είναι φιξ το μηχάνημα και πρέπει να προνοήσω τωρα στην αγορά να το φουλαρω σε δυνατότητες.

Είμαι και εγώ στο προβληματισμό για αγορά IMac η mini (αλλά με αγορά οθόνης πληκτρολογίου και ποντικιού βγαίνει όσο το IMac)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/09/2016 - 16:31

Ακριβως τον ιδιο ενδοιασμο ειχα και εγω και ετσι αποφασισα καλυτερα να προχωρισω με τον iMac... Ολα σε ενα και ξεμπερδευεις.

 

Οσον αφορα το αν μπορεις να βαλεις προσθετες RAM & SSD λογικα γινεται γιατι μεσα απο το apple.com/uk μπορεις να τον φτιαξεις οπως θελεις. Φανταζομαι την ιδια βαση βαζουν σε ολους ακομα και στον default.. Παντως οταν παρω τηλ και ρωτησω θα σε πληροφορισω και εσενα να ξερεις.



#12   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2016 - 17:04

Οντως πολυ καλο φαινεται. Τιμες επιπεδου Skroutz. Εχεις παρει τιποτα απο εκει φιλε μου? Τι γνωμη εχεις για το συγκεκριμενο μαγαζι?

 

Για αγορα απο εξωτερικο και εισαγωγη εδω δεν γνωριζεις κατι ε?

 

edit: Τωρα μολις ειδα οτι το καταστημα αυτο εχει και στη Γερμανια υποκαταστημα ή εκει ειναι το κεντρικο?

 

Ευχαριστω για την απαντηση!

Έχω πάρει 2 mbp. Τρομερή εξυπηρέτηση, είναι η πρώτη μου επιλογή όταν θέλω να αγοράσω κάτι, έχει και τηλεφ. γραμμή εξυπηρέτησης στα Ελληνικά. Αν έχεις επαγγελματικο ΑΦΜ δεν πληρώνεις ΦΠΑ



#13   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/09/2016 - 18:30

στα 21,5'' δεν μπορείς να βάλεις μόνος σου ραμ όπως στο 27 που έχει πορτάκι θέλει άνοιγμα ολόκληρο.



#14   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/09/2016 - 20:03

Πάντως Αν, γράφω Αν, μπορείς να αποφύγεις το ΦΠΑ και από εδώ, στα skroutzo μάγαζα, πχ στο smart click που το πουλάει στα 1570 ευρώ τελική μαζί με 24% ΦΠΑ, θα σου βγει πιο οικονομικά, δηλαδή στα 1266 χωρίς ΦΠΑ. Άρα σε συμφέρει γιατί θα είναι και από εδώ αλλά δεν ξέρω αν δέχονται την αφαίρεση του ΦΠΑ.



#15   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2016 - 01:15

Γενικά μην πάρεις από τις γνωστές αλυσίδες δεν σου προσφέρουν κάτι παραπάνω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες