Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με Fusion drive


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/09/2016 - 15:13

Καληςπερα παιδιά..Αντιμετωπίζω ένα μεγάλο θέμα ( δεν τον βλέπω καθόλου από 1T έχω μόνο 120GB Flash) με τον Fusion drive στον iMac μου ( 27' late 2012 ) θα είναι λιγάκι μεγάλο το ποστ μου για να εξηγήσω αναλυτικά πως έφτασα σε αυτό το σημείο όποτε ζήτω προκαταβολικά συγγνώμη ...λοιπόν είχα εγκατεστημένα τα Lion και μετά από τρία χρόνια προχώρησα σε clean install μια μέρα πριν δώσουν την αναβάθμιση για Sierra όποτε πέρασα καθαρά τα El Capitan.. Παράλληλα έβαλα ακόμη 8GB ram που είχα παραγγείλει μια βδομάδα πριν στις δυο κενές θέσεις που είχε πίσω και μόλις πάτησα για να ανοίξει δεν έκανε τίποτα παρά μόνο ένα περίεργο ήχο ... Ξεκουμπωνω και αλλάζω θέσεις στις μνήμες ανοίγω κι όλα κομπλέ .. Μετά από 2-3 μέρες αφού έδωσαν τα Sierra κάνω την αναβάθμιση κι όλα δουλεύουν ρολόι εκτός από κάτι μικρά ψιλό κολλήματα σε Vlc και iTunes ...μέχρι χτες όλα αυτά .. Χτες λοιπόν κι ενώ τον είχα ανοιχτο από το πρωί κάποια στιγμή το απόγευμα ενώ ήταν σε αναμονή πατάω το ποντίκι έτσι να δώσω κωδικό μου εμφανίζει το στρογγυλό σύμβολο που δείχνει όταν φορτώνει κάτι με μαύρη οθόνη.. Το άφησα έτσι αφού πάτησα μερικά κουμπιά και το ποντίκι για περίπου 20 λεπτά αλλά τίποτα .. Πατάω λοιπόν συνεχόμενα το κουμπί έναρξης για να κλείσει και να το ξαναανοιξω με αποτελεσμα να μου εμφανίσει άσπρη οθόνη και το σύμβολο 🚫 ( σε χρώμα γκρι ) κάπου εκεί αρχίζω και τα χάνω λιγάκι να πω την αλήθεια .. Ψάχνω λοιπόν στο web και βρίσκω ένα άρθρο για το ίδιο θέμα όποτε και δοκιμάζω αυτά που λέει .. Ξε συνδέω τα καλώδια από usb θύρες και κάνω reset NVRAM -> τίποτα , δοκιμάζω να μπω σε safe mode -> τίποτα , μετά ανοίγω το disk utility με command+R για να κάνω επαλήθευση κι επιδιόρθωση του Macintosh Hd όπου κάποια στιγμή παίρνω με κόκκινα γράμματα το εξής μήνυμα invalid volume heaper @ O : I/0 error κι ένα ακόμη από κάτω που δεν το συγκρατήσα...( κάπου έκανα χοντρή μαλάκια λέω ) έν τέλη συνεχίζω λίγο ακόμη με άλλες δοκιμασίες .. Πατάω τερματισμό Βγάζω το καλώδιο τροφοδοσίας για 30 + λεπτά .. Ξαναανοιγω μπαίνω στο disk utility και πλέον μου βγάζει μόνο ένα Macintosh Hd με 120GB Flash άδειο , όλος διαθέσιμος ... Ξανακάνω την ίδια διαδικασία πάλι μόνο 120GB.. Μη έχοντας κάτι άλλο να κάνω πατάω επανεγκατάσταση και μου περνάει τα Snow Leopard... Τελειώνει και δουλεύει κανονικά αλλά συνεχίζω να μην βλέπω τον υπόλοιπο σκληρό.. Κάνω επανεκκίνηση πατώντας το alt και μου εμφανίζει 2 Macintosh Hd. Επιλέγω την αντίθετο από αυτο που έχει προεπιλεγμένο και μου βγάζει άσπρη οθόνη και το 🚫..οποτε κλείνω και το αφήνω .. Σήμερα τον ανοίγω το πρωί μπαίνει κανονικά στα Snow Leopard κάνω επανεκκίνηση με alt επιλέγω το αντίθετο πάλι και πάλι τα ίδια .. Μπαίνω στο disk utility και τσουπ :) μου εμφανίζει και τον υπόλοιπο σκληρό από κάτω με όνομα πάλι Macintosh Hd αλλά με κόκκινα γράμματα και χώρο 990GB κι όλα free .. Πατάω πάνω του και μου ανοίγει ένα άλλο παράθυρο που με ρωτάει εάν θέλω να προχωρήσω σε κάποια ενέργεια που θυμάμαι αλλά πάτησα άκυρο και τον έκλεισα γιατί έπρεπε δυστυχώς να φύγω για δουλειά ...
1η ερώτηση : υπάρχει περίπτωση-δυνατότητα με οποίο κόστος να μπορώ να σώσω κάποια αρχεία από μέσα( φάκελος με φωτό βασικά ) ή πολλά θέλω ;;
2η ερώτηση : αν κι εφόσον δεν μπορώ να σώσω κάτι πως μπορώ να επαναφέρω τους δυο σκληρούς σε ένα όπως ήταν πριν ο Fusion και να περάσω τα Sierra ;;
3ή ερώτηση : μήπως πάω για αντικατάσταση σκληρού ;;
Αυτά τα λίγα .. Συγγνώμη για το τεράστιο ποστ ελπίζω να μην κούρασα κι εύχομαι να μην βρεθεί κανείς σε παρόμοια κατάσταση !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2016 - 16:10

Το μηχάνημα σου ήρθε με το 10.8 Mountain Lion. Όσο αφορά στο Snow Leopard, η εγκατάσταση του δεν είναι εφικτή δικτυακά παρά μόνο μέσω του Install DVD του.

 
Όταν δε λες ότι θέλεις να σώσεις τα αρχεία σου, υποθέτω ότι έχεις ένα Time Machine backup οπότε δεν υπάρχει θέμα.
 
Μήπως σου έβγαλε “Invalid node structure” ;.
 
Συνημμένο αρχείο  DU.jpg   31,42KB   16 λήψεις
 
Όπως και να έχει  οι μνήμες φαίνεται να έχουν conflict με τις εργοστασιακές, αλλά δεν μπορεί να έχουν προκαλέσει αυτή την κατάσταση.

vires acquirit eundo


#3   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/09/2016 - 16:31

Σε ευχαριστώ Πολύ για την απάντηση,, Έχεις δίκιο λάθος δικό μου για το Snow Leopard... Όχι δεν έχω time machine backup δυστυχώς όποτε άκυρες οι φωτό (ευτυχώς τις έχω κι άλλου κάποιες ) ... Ούτε άμα ανοιχτεί και βγει ο σκληρός μπορεί κάτι να γίνει ;;Οι μνήμες είναι αγορασμένες από το επίσημο σάιτ της crucial..ελπίζω να μην έχουν αυτές το θέμα !! Όσο για το μήνυμα που λες όχι ήταν πιο μεγάλο περισσότερες λέξεις από ότι μπορώ να θυμηθώ ..

#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2016 - 16:44

Αν φορμάρισες μόνο τον SSD, τότε ο HDD πρέπει ακόμη να έχει τα αρχεία σου.

 

Για boot στο internet recovery (cmd-alt-R), στο disk utility δες πως ονομάζεται ο  HDD και τρέξε την 

εντολή όπου ^ υποδεικνύει κενό. User = το user name σου.

 

ls^/Volumes/Macintosh\^HD/Users/User

 

Βγάζει κάτι παρόμοιο ;.

 

26872123490_2734ff6d24_o.jpg


vires acquirit eundo


#5   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/09/2016 - 16:57

Ναι μόνο το ssd έχω πειράξει τον hdd δεν μου τον εμφάνιζε καν και σήμερα που τον έβγαλε δεν έκανα κάτι .. Απλά στη χωρητηκοτητα του μου τον έδειχνε τελείως άδειο .. Επειδή λείπω εκτός αύριο βράδυ θα δοκιμάσω την εντολή που λες και θα σε ενημερώσω .. Σε υπερευχαριστω που ασχολείσαι !!

#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2016 - 17:13

Ναι μόνο το ssd έχω πειράξει τον hdd δεν μου τον εμφάνιζε καν και σήμερα που τον έβγαλε δεν έκανα κάτι .. Απλά στη χωρητηκοτητα του μου τον έδειχνε τελείως άδειο .. Επειδή λείπω εκτός αύριο βράδυ θα δοκιμάσω την εντολή που λες και θα σε ενημερώσω .. Σε υπερευχαριστω που ασχολείσαι !!

 

Αυτό είναι βέβαια ανησυχητικό, όμως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. :)

Λέω ανησυχητικό διότι, απ' ότι έχω διαβάσει, όταν γίνει διαχωρισμός

(split) των δίσκων χάνονται τα αρχεία. 


vires acquirit eundo


#7   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/09/2016 - 18:39

Θα δω αύριο λοιπόν εάν σώσουμε κατι η όχι .. Καλά και να μην δεν χάθηκε ο κόσμος το θέμα είναι να επανέλθει ο σκληρός :) .. Βασικά μια που σε βρήκα να σου πω και το άλλο το κουλό .. Τώρα που είμαι στο iPhone όταν ανοίγω το σαφάρι και ανοίγω νέα καρτέλα μου εμφανίζει απο κάτω τις σελίδες που έχω ανοιχτές στο iPad και στον iMac .. Λοιπόν για τον Mac μου εμφανίζει και τις σελίδες που είχα στο σαφάρι πριν εμφανιστεί το θέμα και απο κάτω μου βγάζει κι αυτές που άνοιξα στα mountain lion... Τόσο μπέρδεμα στο iCloud , που εμφανίζει και απο τα δυο αφού έχουν τα ακριβώς ίδια στοιχεία ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/09/2016 - 22:50

Αν φορμάρισες μόνο τον SSD, τότε ο HDD πρέπει ακόμη να έχει τα αρχεία σου.

Για boot στο internet recovery (cmd-alt-R), στο disk utility δες πως ονομάζεται ο HDD και τρέξε την
εντολή όπου ^ υποδεικνύει κενό. User = το user name σου.

ls^/Volumes/Macintosh^HD/Users/User

Βγάζει κάτι παρόμοιο ;.

26872123490_2734ff6d24_o.jpg



Ξεκίνησα να κάνω αυτό που περιγράφεις και αυτή είναι η ονομασία του HDD και μόλις πατάω πάνω του μου βγάζει αυτό το μήνυμα ... Πως να προχωρήσω ;; Την εντολή που να την γράψω ;;

393105247c0e5e4e0e3caa5274333a25.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2016 - 06:02

menu bar > utilities > terminal


vires acquirit eundo


#10   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/10/2016 - 09:55

Καλημέρα !! Έγραψα την εντολή .. Μου βγάζει αυτά ακριβώς
a9eba1bac4cc8282ca257e51ceedecea.jpg

Απλά αμα παρατηρήσεις κι ο SSD κι ο HDD έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα αλλά ο HDD είναι σαν να μην υπάρχει ... Ίσως θα πρέπει πρώτα να πατήσω επιδιόρθωση κι όχι αγνόηση που πατάω εγώ στο παράθυρο που σου δείχνω στο προηγούμενο ποστ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: vasilakis, 01/10/2016 - 09:56


#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2016 - 10:06

Οι φάκελοι υπάρχουν, αλλά εγγενώς δεν εμφανίζεται ο όγκος τους, δηλαδή αν περιέχουν αρχεία.

 

Σύνδεσε ένα εξωτερικό δίσκο ή partition που ενδεικτικά τον ονομάζεις External και πληκτρολογείς

την εντολή (το ^ υποδεικνύει κενό) 

 
cp^-r^“/Volumes/Macintosh^HD/Users/User/Documents/“^“/Volumes/External”
 
Αν υπάρχουν αρχεία, θα πρέπει να αντιγραφούν. Βέβαια υπάρχει και το θέμα ποιόν Macintosh θα
αναγνωρίσει η εντολή. 
 
Ίδωμεν.... :)

vires acquirit eundo


#12   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/10/2016 - 10:29

Μπα ... Ένα κενό που λέμε τελικά γιατί μάλλον αναγνωρίζει τον SSD .. Επέστρεψα πίσω στο μενού πάτησα επιδιόρθωση του HDD και μου εμφανίζει πλέον τα εξής :
270ae4c0777bd358b6e4b4a4a5c0dd3d.jpg

Πως μπορώ να τους ενώσω ξανά και τους δυο Macintosh HD και να γίνουν όπως πριν για να περάσω τα MacOS ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2016 - 10:38

Ωραία, εμφανίζεται ο HDD στο Desktop ;.

 

Αν ναι, άνοιξε τον να δούμε τι έχει μέσα.


vires acquirit eundo


#14   vasilakis

vasilakis

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/10/2016 - 10:48

Τι εννοείς να τον ανοίξω ;; Να τον bootαρω με alt στην έναρξη ή απλά να πατήσω πάνω του ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2016 - 11:01

Διπλό  click επάνω του.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες