Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro Early 2017


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2016 - 10:07

Όλοι σας ξεχνάτε κάτι πολύ σημαντικό.Εμείς είμαστε αυτοί που ακολουθούν την τεχνολογία και όχι το αντίθετο.Δυστιχώς οι εταιρίες καθορίζουν τις ανάγκες και το μέλλον της ύπαρξης η όχι μιας συγκεκριμένης τεχνολογίας.Φιλικά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2016 - 11:01

@Αλέξανδρε, συμφωνώ ότι εμείς ακολουθούμε και αυτοί χαράσουν στρατηγικές... όμως..... ΜΗΝ ξεχνάμε... ότι όλοι αυτοί υπάρχουν ΧΑΡΗ ΣΕ ΜΑΣ.

 

Με τα δικά μας λεφτουδάκια υπάρχουνε και ζούνε. Δεν απαιτώ λοιπόν να μου κάνουν εικόνισμα, αλλά να ακούνε και τις δικές μας ανάγκες.

 

Ας μην τα εξαφανίσουν όλα με τη μια, ας αφήσουν κάποια ΒΑΣΙΚΑ απλά για να υπάρχει συνέχεια.....

 

Το magsafe τι σους πειράζει? Το SD card reader? Δεν τους κάνει κόπο να αφήσουνε κάποιες θύρες αφού τα μηχανήματα υποστηρίζουν διάφορες - και καλά - PRO λειτουργίες.

 

Εκτός αν θέλουν να μας κάνουν Professional adaptor holders.....

 

Εννοείται φιλικά !



#48   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2016 - 11:39

@Αλέξανδρε, συμφωνώ ότι εμείς ακολουθούμε και αυτοί χαράσουν στρατηγικές... όμως..... ΜΗΝ ξεχνάμε... ότι όλοι αυτοί υπάρχουν ΧΑΡΗ ΣΕ ΜΑΣ.

 

Με τα δικά μας λεφτουδάκια υπάρχουνε και ζούνε. Δεν απαιτώ λοιπόν να μου κάνουν εικόνισμα, αλλά να ακούνε και τις δικές μας ανάγκες.

 

Ας μην τα εξαφανίσουν όλα με τη μια, ας αφήσουν κάποια ΒΑΣΙΚΑ απλά για να υπάρχει συνέχεια.....

 

Το magsafe τι σους πειράζει? Το SD card reader? Δεν τους κάνει κόπο να αφήσουνε κάποιες θύρες αφού τα μηχανήματα υποστηρίζουν διάφορες - και καλά - PRO λειτουργίες.

 

Εκτός αν θέλουν να μας κάνουν Professional adaptor holders.....

 

Εννοείται φιλικά !

Θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα μαζί σου.Και λέω σχεδόν διότι υπάρχει κατα τη γνώμη μου μια μικρή παρατήρηση που βέβαια δεν τους βρίσκει σύμφωνους όλους.Σίγουρα όλες αυτές οι εταιρίες υπάρχουν και λειτουργούν χάρη στα δικά μας χρήματα.Σίγουρα θα πρέπει αρκετά τακτικά να ακούν τις παρατηρήσεις των καταναλωτών.Αλλά για να μπορέσει να υπάρξει η ''επανάσταση'' και το επόμενο βήμα, θα πρέπει να γίνουν και κάποιες θυσίες που πολλές φορές δεν είναι αποδεκτές από όλους.Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα δισκάκια CD.Μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν μπορούσαμε καν να φανταστούμε την αποθήκευση και εγγραφή κάπου αλλού πέραν από τα CD η και τα USB Stick.Τα τελευταία 3-4 χρόνια αν έχεις παρατηρήσει, αυτό τίνει να εξαλληφθεί  λόγο της χρήσης cloud υπηρεσιών.Για να φτάσουμε όμως να καταργήσουμε τα CD και τα USB Stick κάποιος έκανε την αρχή.Ναι και εμένα με ενοχλεί κάποιες φορές που τα νέα μοντέλα εταιριών ακολουθούν άλλα πρότυπα, ναι και εμένα με ενοχλεί όταν αφαιρούν κάποιες λειτουργίες που είχα συνηθίσει να χρησιμοποιώ και έκαναν τη ζωή μου εύκολη,αλλά παρόλα αυτά η τεχνολογία συνεχίζει την επανάστασή της και εμείς καλούμαστε κάθε φορά να την ακολουθήσουμε.Διαφορετικά μένουμε πίσω(με όλα τα υπέρ και κατά) 



#49   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/10/2016 - 13:23

Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να κάνουν γνωστό οι αγοραστές τις προτιμήσεις τους είναι η επιλογή αγοράς ή όχι
Εάν δεν καλύπτει τις ανάγκες σου μην το αγοράζεις...έτσι αν δεν το αγοράσουμε πολλοί τότε θα αναγκαστεί η εκάστοτε εταιρεία να συμμορφωθεί
Βλέπε παράδειγμα iPhone plus που ήταν αντίθετη στα μεγάλα μεγέθη
Το MagSafe δεν το βλέπω τόσο πρόβλημα αφού για την φόρτιση είναι βολικό να μην θες ξεχωριστή θύρα
Απο την άλλη το παλαιό USB αποτελεί πρόβλημα στην μείωση του πάχος επομένως είναι ξεκάθαρο το δίλλημα. Εδώ όμως η apple έχει ξεκάθαρη θέση στο design
Το hdmi για τους pro είναι χρήσιμο, επιφέρει σίγουρα και άλλους αντάπτορες
HDMI σε thunderbolt
Ethernet σε thunderbolt
Sd reader σε thunderbolt
Χαμός!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#50   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2016 - 19:54

ωραία λοιπόν, θα χρειαστώ:

 

α) Ένα ανταπτοράκι που θα είναι USB-C σε magsafe. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που κουμπώνει σε micro-USB για θύρες κινητών, για να μην ταλαιπωρείται η θύρα του τηλεφώνου. Όλοι μας έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας με τα καλώδιακαι το magasafe είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της πρακτικότητας (μόλις ξεκουμπώσει και σε σώσει από την καταστροφή, λες ουφφφφφφ... και μετά σκάει ένα χαμόγελο στα χείλη και έρχεται η σκέψη... "γεια σου ρε apple με τα ωραία σου...".) Ε, δε θέλω το χαμόγελο να αντικατασταθει με καντήλια.......

 

β) Να αλλάξω το thunderbolt 2 ethernet με νέο για USB-C, γιατί στο γραφείο έχουμε γραμμή 1 Giga-bit

 

γ) Να αλλάξω το thunderbolt 2 DVI για την εξωτερική οθόνη στο γραφείο μου

 

δ) Να αλλάξω το thunderbolt 2 VGA για τα προβολικά και τις παρουσιάσεις μου

 

ε) Θα χρειαστώ ένα USB-C 2 HDMI για να βλέπω ταινίες που κατεβάζω στο laptop στην τηλεόρασή μας

 

στ) Θα χρειαστώ USB-C 2 SD card reader για να μεταφέρω αρχεία από τις κάρτες SD

 

ζ) Θα χρειαστώ ένα USB-C 2 USB-3 για τον εξωτερικό σκληρό.

 

... και δεν ξέρω τι έχω ξεχάσει. Και μου λές να μην τους βρίζω... ε όχι ρε Αλέξανδρε, νομίζω ότι έχω δίκιο....

 

Και δεν είναι ότι δε θα αγοράσω το laptop για τις θύρες, δεν είναι αυτός σοβαρός λόγος, σοβαρός λόγος είναι η οθόνη (αν ας πούμε ΔΕ βάλουνε retina, η αυτονομία, το βάρος, η ποιότητα κατασκευής)....... 

 

Και δεν ισχύει στο σχεδιασμό... "τι είναι ο πόνος μπρος τα κάλλη" ας κάνουνε πειράματα με το απλό macbook και ας το κάνουνε τσιγαρόχαρτο χωρίς θύρες. Να συνδέεις δίσκο με τη.... σκέψη......... Στο PRO, θέλουμε κάποια σοβαρότητα και σίγουρα ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ.

 

Πάντα φιλικά εννεοείται, ένας αγανακτισμένος........ μελλοντικός Professional Adapter Holder


Τελευταία επεξεργασία από: fouskmech, 21/10/2016 - 19:59


#51   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2016 - 20:00

Φήμες λένε μόνο για USB-c ας ξεθάψουμε καμμία παλιά τσαντούλα για laptop , θα χρειαστεί όπως φαίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#52   krazekas

krazekas

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Twitter:@krazekas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 21/10/2016 - 21:29

Η μονη λογικη για αντικατασταση -καταργηση θυρών αποκλειστικά με USB-c

για μενα ειναι καταστροφικη για επαγγελματια που θελει πρακτικοτητα και ευελιξια

απο το κυριο εργαλειο τησ δουλειάς του. Δηλαδη αν ξεχασεις τους 10 ανταπτορες

οταν πηγαινεις σε μια αλλη εταιρεία για παρουσιαση ή εργασία τι θα πεις?
 

Ηθελαν να φτιαξουν πιο λεπτο πλαισιο και για λογους αρχιτεκτονικής τα κατήργησαν ολα

αλλα εγω ηθελα ενα επαγγελματικο μηχανημα και πηρα αυτο που ηθελε 10 ανταπτορες για να δουλευει...

 

Ευχαριστώ δεν θα παρω..σεβομαι τη δουλεια μου και τα χρήματα μου..

Το καλύτερο με τα νεα macbook Pro (??) ειναι οτι θα μειωθει η τιμη στα μοντελα του 2015.

 

http://gizmodo.com/w...vent-1788068512

 

The MacBook Pro is also expected to add USB-C ports and Thunderbolt 3 ports for faster connectivity.

In fact, a recent Macotakara report suggests Apple will only have USB-C ports on the MacBook Pro.

Apple could even get rid of MagSafe, its long-patented (and very useful) power adaptor, and use just USB-C.



#53   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/10/2016 - 21:39

Σχεδόν ότι έγινε με το Νέο Mac Pro μπαλαζετοκαλώδια παντού και εξωτερικές πήγες ... 

 

 

Ελπίζω αν τελικά σεβαστούν το επαγγελματία, να έχουν ένα μηχάνημα ξεχωριστά για τις δικές του ανάγκες. Μεγάλο Fail στα Pro μηχανήματα να πάνε με μία και μοναδική Θύρα, θα είναι μεγάλη αποτυχία.


@CaLi@


#54   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2016 - 21:45

Γιατι να σου φορτωσει ενα καρο θυρες που δεν χρειαζεσαι; Θυμαμαι ειχα ενα laptop γεματο θυρες που το μονο που εκαναν ηταν να πιανουν σκονη(vga, s-video, firewire, pcmcia, s/pdif,rj14) Καλυτερα μια πολυθυρα που να γινεται οτι θελεις και χρειαζεσαι!


#55   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/10/2016 - 22:39

Γιατι να σου φορτωσει ενα καρο θυρες που δεν χρειαζεσαι; Θυμαμαι ειχα ενα laptop γεματο θυρες που το μονο που εκαναν ηταν να πιανουν σκονη(vga, s-video, firewire, pcmcia, s/pdif,rj14) Καλυτερα μια πολυθυρα που να γινεται οτι θελεις και χρειαζεσαι!

 

Το κακό με τον επαγγελματία δεν είναι τι χρειάζεται μόνο αλλά αυτό που χρειάζεται να δουλέψει σωστά..

 

Αν θα πρέπει να φορτίσω, να έχω εξωτερική κάρτα Video, να έχω εξωτερικό σκληρό, και άλλα που αν στα πω ίσως να μην τα ξέρεις, είμαι σίγουρος πως από μια θύρα θα τα παίξει και θα με κρεμάσει επάνω στην δουλειά. Γιαυτό δεν είναι σωστό να το κάνει για όλα τα μηχανήματα.

 

Τώρα αν δώσει στο 15αρι παραπάνω από μια USB -C είναι άλλο καπέλο. Αλλά και το Magsafe ακόμα είναι μεγάλη αποτυχία να το βγάλουν για μένα..

 

Για να δούμε τι θα δούμε.. Δεν αργεί...


@CaLi@


#56   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2016 - 23:10

Δεν εννοω να εχει μονο μια usb-c...λεω να κανει καθε μια θυρα για ολα! Συμφωνα με τις πληροφοριες παντως θα εχει 4 usb-c...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 21/10/2016 - 23:11


#57   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 23/10/2016 - 15:09

Εγω παιδια αγορασα το προ 15΄΄ του 2015 και τελειωσε η υποθεση προχθες το πηρα. :P



#58   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/10/2016 - 16:18

Εγω παιδια αγορασα το προ 15΄΄ του 2015 και τελειωσε η υποθεση προχθες το πηρα. :P


Καλοριζικο...εγω περιμενω τις ddr4!


#59   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 23/10/2016 - 23:04

Σαν νεος χρηστης και εγω εχω και γω καποιες αποριες θελω καταρχην να ρωτησω επειδη προκειται να το δουλευω αρκετες ωρες την ημερα και θα ειναι στην πριζα κατα πασα πιθανοτητα θα παθει η μπαταρια αν ειναι με τον φορτιστη πανω; και αλλη μια απορια σχετικα στο να παιρνω monitoring cpu κτλ. το istat ειναι αξιοπιστο;

 

Προκειται για macbook pro 15'' 2.5ghz mid2015


Τελευταία επεξεργασία από: Axi, 23/10/2016 - 23:05


#60   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 23/10/2016 - 23:05

Καλοριζικο...εγω περιμενω τις ddr4!

Ευχαριστω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες