Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

προβλημα με external driver se time machine


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iVagos

iVagos

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2016 - 22:45

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο με σκοπό να κάνω backup το Mac Mini . Συνέδεσα το δίσκο όμως δεν ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης του και πάτησα την επιλογή στο Time Machine << use as back up disk >> κατι που δεν έπρεπε. Τώρα όταν τον συνδεω δεν τον αναγνωριζει ? Έχετε καμιά ιδέα ?? (Ο δίσκος είναι Seagate backup Plus )



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2016 - 23:09

1) Άνοιξε το Disk Utility.

2) Στην αριστερή πλευρά θα δεις τον δίσκο σου. (Αυτόν που θέλεις να χρησιμοποιήσεις για Backup).

3) Κάνε κλικ επάνω του και πάτα Erase.

4) Θα δεις να ανοίγει ένα drop down menu. Στην πρώτη επιλογή δώσε το όνομα που θέλεις και στην επιλογή του Format ακριβώς από κάτω, επέλεξε Mac Os Extended (Journaled).

5) Πάτα Erase και ο δίσκος είναι έτοιμος.

6) Μετά System Preferences>Time Machine>Select Disk>Κλικ στο όνομα που έδωσες στον δίσκο>Use Disk και είσαι έτοιμος.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 06/10/2016 - 23:11


#3   iVagos

iVagos

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2016 - 08:06

1) Άνοιξε το Disk Utility.

2) Στην αριστερή πλευρά θα δεις τον δίσκο σου. (Αυτόν που θέλεις να χρησιμοποιήσεις για Backup).

3) Κάνε κλικ επάνω του και πάτα Erase.

4) Θα δεις να ανοίγει ένα drop down menu. Στην πρώτη επιλογή δώσε το όνομα που θέλεις και στην επιλογή του Format ακριβώς από κάτω, επέλεξε Mac Os Extended (Journaled).

5) Πάτα Erase και ο δίσκος είναι έτοιμος.

6) Μετά System Preferences>Time Machine>Select Disk>Κλικ στο όνομα που έδωσες στον δίσκο>Use Disk και είσαι έτοιμος.

Καλημέρα φίλε ! Αν δεν μου το εφανιζει στο disk utility ??



#4   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2016 - 09:00

Καλημέρα φίλε μου!

 

Άνοιξε το Terminal και γράψε:

 

diskutil list και πάτα Enter

 

Τον βλέπεις στην λίστα τον δίσκο;



#5   iVagos

iVagos

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2016 - 11:23

Καλημέρα φίλε μου!

 

Άνοιξε το Terminal και γράψε:

 

diskutil list και πάτα Enter

 

Τον βλέπεις στην λίστα τον δίσκο;

ευχαριστω πολυ φιλε μου !



#6   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 08/10/2016 - 14:55

Να ρωτησω και γω κατι με την ευκαιρια!εχω εναν εξωτερικο σκληρο που τον εχω απο windows με πολυ πραμα μεσα (που δεν θελω να σβησω)με ntfs λογικα και το διαβαζω και προσθαφαιρω με paragon ntfs for mac!τωρα μπορω να χρησσιμοποιησω αυτον τον σκληρο για να παρω back up χωρις να πειραξω μορφη αφου αν πειραξω πρεπει να σβηστουν ολα μεσα για να σεταριστει για os x?δεν εχω κανει ποτε time machine και δεν ξερω τι να κανω και φυσικα δεν ξερω κ πως να παρω back up αλλα θα βρω κανα tutorial..αλλα με δισκο τι κανω;καθε βοηθεια πολυτιμη

#7   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 09/10/2016 - 18:21

kαποιος γι αυτο που ρωτησα????



#8   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2016 - 19:36

Γίνεται, εάν φτιάξεις ένα partition στον δίσκο σου και το partition αυτό στη συνέχεια το φορμάρεις ως Mac OS Extended (Journaled).

Αλλά, εγώ θα σου πρότεινα εάν έχεις πάρα πολλά αρχεία μέσα στον δίσκο αυτόν που λες ότι τον χρησιμοποιείς μέσω του Paragon κλπ να μην τον πειράξεις καθόλου!

Εάν γίνει μια στραβή θα τραβάς τα μαλλιά σου.

Κοίτα μήπως μπορείς να αγοράσεις έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο έστω και 500GB (δεν ξέρω τι μπορεί να αντέχεις οικονομικά) τον οποίο να τον έχεις μόνο για τα Backups του Time Machine.

Για οδηγό δες εδώ.



#9   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 10/10/2016 - 08:46

Γίνεται, εάν φτιάξεις ένα partition στον δίσκο σου και το partition αυτό στη συνέχεια το φορμάρεις ως Mac OS Extended (Journaled).
Αλλά, εγώ θα σου πρότεινα εάν έχεις πάρα πολλά αρχεία μέσα στον δίσκο αυτόν που λες ότι τον χρησιμοποιείς μέσω του Paragon κλπ να μην τον πειράξεις καθόλου!
Εάν γίνει μια στραβή θα τραβάς τα μαλλιά σου.
Κοίτα μήπως μπορείς να αγοράσεις έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο έστω και 500GB (δεν ξέρω τι μπορεί να αντέχεις οικονομικά) τον οποίο να τον έχεις μόνο για τα Backups του Time Machine.
Για οδηγό δες εδώ.


Μαλλον παω δλδ για αγορα νεου εξωτερικου να χω το κεφαλι μου ησυχο!!!ευχαριστω φιλε μ!

#10   iVagos

iVagos

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/10/2016 - 18:26

Καλημέρα φίλε μου!

 

Άνοιξε το Terminal και γράψε:

 

diskutil list και πάτα Enter

 

Τον βλέπεις στην λίστα τον δίσκο;

φιλε μου με αυτόν τον τροπο που τον εκανα σετ απ , μπορω τώρα να τον συνδεσω σε windows και να αντιγραψω καποια αρχεια video ??



#11   jjkarag

jjkarag

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Twitter:@jjkarag
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 26/10/2016 - 19:35

φιλε μου με αυτόν τον τροπο που τον εκανα σετ απ , μπορω τώρα να τον συνδεσω σε windows και να αντιγραψω καποια αρχεια video ??

Αν τον 'εκανες για Backup me format journaled τα windows δεν τον βλέπουν κάν



#12   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/10/2016 - 10:40

φιλε μου με αυτόν τον τροπο που τον εκανα σετ απ , μπορω τώρα να τον συνδεσω σε windows και να αντιγραψω καποια αρχεια video ??

Όχι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν διαμορφωμένο δίσκο με format Mac OS Extended (Journaled) σε περιβάλλον Windows.

Θα πρέπει να έχεις ξεχωριστό partition για τα backups του Time Machine και ξεχωριστό partition σε NTFS format για τα Windows, όπου για να μπορείς να κάνεις ανάγνωση/εγγραφή των αρχείων σε MacOS λειτουργικό θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα τύπου Paragon NTFS.

Χώρισε τον δίσκο σου σε δύο κομμάτια, δίνοντας ένα ικανοποιητικό χώρο για τα backups του Time Machine αρχικά, και το υπόλοιπο χρησιμοποίησέ το για να παίζεις μπάλα μεταξύ των δύο λειτουργικών.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 27/10/2016 - 10:41





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες