Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 7/7Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3342 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.695 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 07/10/2016 - 09:55

Σε αυτό το θέμα ελπίζω πως αυτή την φορά θα γραφτούν μόνο οι εντυπώσεις μας από τα iPhone 7/7 Plus. Οτιδήποτε άλλο που να περιλαμβάνει διαθεσιμότητα κλπ θα διαγράφεται αυτομάτως και χωρίς καμία ειδοποίηση διότι υπάρχει ήδη θέμα για αυτό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.695 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 07/10/2016 - 09:56


Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 08/10/2016 - 16:34


#3   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.695 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 07/10/2016 - 09:56


Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 08/10/2016 - 16:35


#4   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 07/10/2016 - 10:34

[quote name="PanosMouz" post="1842904" timestamp="1475772872"]
Και ναι, πριν λίγο κράσαρε το Plus.

Όπως ήμουν στα iMessages και πάτησα να βγάλω φωτογραφία από το μικρό thumbnail κάμερας που δείχνει, έκανε respring η συσκευή.

Προσπάθησα να το ξαναπετύχω, αλλά τίποτα.[/quote

[quote name="george992" post="1843117" timestamp="1475829195"]
Εμένα δούλεψε κανονικά ! Μόλις το δοκίμασα


Sent from my iPhone using Tapatalk[/quote]
Ε εννοείται δεν το κάνει συνέχεια. Αν το έκανε συνέχεια θα είχαμε πρόβλημα . Μια φορά το έχει κάνει και την συγκρεκριμενη διαδικασία την κάνω πολλές φορές

Τελευταία επεξεργασία από: Spiroslp, 07/10/2016 - 10:36


#5   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 07/10/2016 - 10:40

Ας γραψω μερικες εντυπωσεις μιας και συμπληρωσα μια βδομαδα που το εχω στη κατοχη μου. Ερχομαι απο 6 Plus 16GB.

-Πολυ πιο γρηγορο.
-Στον Safari πλεον δεν κανει συνεχεια refresh.
-Για τη καμερα αν και δεν ειμαι ειδικος σε προχειρη συγκριση πολυ πιο ζωντανα χρωματα και στη πισω αλλα και στη μπροστινη καμερα.
-Σχεδιασμος ιδιος αν εξαιρεσεις τις γραμμες πισω αλλα το χρωμα (μαυρο) ειναι ολα τα λεφτα. ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ !
-Το κουμπι το συνηθιζεις απο τα πρωτα λεπτα και αν γυρισεις σε καποιο που εχει μηχανικο σου φαινεται ξενο. Θα φυγει και ο φοβος απο πολλους οτι με το πατημα θα χαλασει.
-Η οθονη ειδικα οταν εισαι στον ηλιο ειναι πλεον πολυ πιο φωτεινη. Με το 6 plus καμια φορα σε νταλα ηλιο δεν εβλεπα την οθονη.
-Τα ηχεια μιας και προσθεσαν και στο πανω μερος τη συσκευης εμφανως πιο δυνατα.
-Το 3D Touch μολις το συνηθισεις πολυ βολικο (για να ανοιγεις multitasking, να κινεις τον κερσορα οταν γραφεις κτλ ). Αν και νομιζω εχει και αλλα περιθωρια βελτιωσης.
-Το raise to wake πολυ βολικο.
-Επισης τα 32GB ειναι μια καλοδεχουμενη αναβαθμιση.
Σε νερο δεν τον εχω βουτηξει. :P

Στα αρνητικα οτι οντως αν κολλησω το αυτι μου στο πισω μερος του κινητου θα ακουσω το hissing. Μονο σε απολυτη ησυχια. Αλλα ειναι τοσο ανεπαισθητος ο ηχος που αν δεν ειχε γινει θεμα δεν θα το παρατηρουσα ποτε.
Αλλωστε να ηταν κατι που θα με ενοχλουσε σε κανονικες συνθηκες να γινοταν θεμα. Αλλα οπως ειπα αν δεν ειχε αναφερθει δεν θα το ειχε προσεξει κανεις. Νταξ μονο ο στεβο. :P

Οσο για τη μεγαλη διαφορα με το 7 στη καμερα το depth effect περιμενουμε τη 10.1 να το δοκιμασουμε. Αν και το ειδα σε φιλο και φαινεται πολυ ωραιο.

Αυτα τα λιγα.

Τελευταία επεξεργασία από: tgousopoulos, 07/10/2016 - 10:47


#6   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 07/10/2016 - 10:47

Ας γραψω μερικες εντυπωσεις μιας και συμπληρωσα μια βδομαδα που το εχω στη κατοχη μου. Ερχομαι απο Plus 16GB.

-Πολυ πιο γρηγορο.
-Στον Safari πλεον δεν κανει συνεχεια refresh.
-Για τη καμερα αν και δεν ειμαι ειδικος σε προχειρη συγκριση πολυ πιο ζωντανα χρωματα και στη πισω αλλα και στη μπροστινη καμερα.
-Σχεδιασμος ιδιος αν εξαιρεσεις τις γραμμες πισω αλλα το χρωμα (μαυρο) ειναι ολα τα λεφτα. ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ !
-Το κουμπι το συνηθιζεις απο τα πρωτα λεπτα και αν γυρισεις σε καποιο που εχει μηχανικο σου φαινεται ξενο. Θα φυγει και ο φοβος απο πολλους οτι με το πατημα θα χαλασει.
Η οθονη ειδικα οταν εισαι στον ηλιο ειναι πλεον πολυ πιο φωτεινη. Με το 6 plus καμια φορα σε νταλα ηλιο δεν εβλεπα την οθονη.
Τα ηχεια μιας και προσθεσαν και στο πανω μερος τη συσκευης εμφανως πιο δυνατα.
Το 3D Touch μολις το συνηθισεις πολυ βολικο (για να ανοιγεις multitasking, να κινεις τον κερσορα οταν γραφεις κτλ ). Αν και νομιζω εχει και αλλα περιθωρια βελτιωσης.
Το raise to wake πολυ βολικο.
Επισης τα 32GB ειναι μια καλοδεχουμενη αναβαθμιση.
Σε νερο δεν τον εχω βουτηξει. :P

Στα αρνητικα οτι οντως αν κολλησω το αυτι μου στο πισω μερος του κινητου θα ακουσω το hissing. Μονο σε απολυτη ησυχια. Αλλα ειναι τοσο ανεπαισθητος ο ηχος που αν δεν ειχε γινει θεμα δεν θα το παρατηρουσα ποτε.
Αλλωστε να ηταν κατι που θα με ενοχλουσε σε κανονικες συνθηκες να γινοταν θεμα. Αλλα οπως ειπα αν δεν ειχε αναφερθει δεν θα το ειχε προσεξει κανεις. Νταξ μονο ο στεβο. :P

Αυτα τα λιγα.


Ωραιος Τολη με γεια και παλι!

Εγω στα αρνητικα παντως σε σχεση με το 6αρι βαζω σιγουρα την ελλειψη θυρας για τα ακουστικα. Μια τρυπα οπως εχει δειξει ενας τυπος στο youtube με τρυπανι, θα την κανω.

You'll Never Walk Alone


#7   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 07/10/2016 - 10:49

Ωραιος Τολη με γεια και παλι!

Εγω στα αρνητικα παντως σε σχεση με το 6αρι βαζω σιγουρα την ελλειψη θυρας για τα ακουστικα. Μια τρυπα οπως εχει δειξει ενας τυπος στο youtube με τρυπανι, θα την κανω.


Ψαχνω να βρω μικρο. Εχεις κανενα να περασω να με βολεψεις; :P

#8   n4speed

n4speed

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2016 - 11:07

Ρε παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά και ακούω μουσική ή κάνω υπαγορευση στο whatsapp, και μετά κάνω κλήση ή με πάρουν δεν λειτουργεί το μικρόφωνο των ακουστικών. Πρέπει να το βγάλω το βύσμα και να το ξαναβάλω. Τι παίζει? Bug του ios?

#9   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2016 - 11:56

Άλλη μια ερώτηση και από εμένα. Επειδή μου έχουν μπει ψύλλοι για την μπαταρία,η καλύτερη λύση είναι set up as new?

#10   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.695 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 07/10/2016 - 12:01

Ρε παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά και ακούω μουσική ή κάνω υπαγορευση στο whatsapp, και μετά κάνω κλήση ή με πάρουν δεν λειτουργεί το μικρόφωνο των ακουστικών. Πρέπει να το βγάλω το βύσμα και να το ξαναβάλω. Τι παίζει? Bug του ios?


Πρέπει να είναι bug του iOS γιατί το κάνει και στην γυναίκα μου το ίδιο και με έχει πρήξει.

#11   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 07/10/2016 - 12:03

Ρε παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά και ακούω μουσική ή κάνω υπαγορευση στο whatsapp, και μετά κάνω κλήση ή με πάρουν δεν λειτουργεί το μικρόφωνο των ακουστικών. Πρέπει να το βγάλω το βύσμα και να το ξαναβάλω. Τι παίζει? Bug του ios?


Σε ποιος iOS εισαι? Αυτο νομιζω ηταν θεμα στο 10.0.1 και διορθωθηκε στη. 10.0.2. Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.

#12   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/10/2016 - 12:54

Ενα μικρο lag που κανει οταν κλεινεις εφαρμογες, οταν κανεις scroll σε μηνυματα και email, εχει διορθωθει στην 10.1 οσοι εχουν βαλει τη beta?

sto 6s plus που ειχα δεν υπηρχε κατι τετοιο, στο 7 Plus το παρατηρησα.

Τα ακουστικα τα εχω μονιμα συνδεδεμενα στο κινητο, ειναι προεκταση του αυτιου μου. Προς το παρον χρησιμοποιω earpods 3,5mm με ανταπτορα. Στη 10.0.2 μια φορα ετυχε να μη δουλευουν τα πληκτρα των ακουστικων. Με ενα βγαλε-βαλε ολα καλα.

Επισης 2 φορες εκαναν εναν τσιριχτο ηχο, μετα απο αρκετα βαλε-βγαλε του βυσματος που εκανα για να ακουω τα βιντεο που τραβουσα. (εβγαζα ακουστικα για να τραβηξω βιντεο, και μετα τα ξαναεβαζα για να ακουσω το "χυσινκγ"  :D 

εκτος απο το χυσινγκ ακουσα και αυτο τον ηχο λες και πλησιαζεις μικροφωνο σε ηχειο.



#13   geomac31

geomac31

    iPH Enthousiast

  • 445 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2016 - 12:55

Iphone 7 plus με headphones banks & olufsen αποτελεσμα ηχου εξωπραγματικο παιδια

#14   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.695 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 07/10/2016 - 13:18

Ας πω και εγώ δυο λογάκια για το 7αρι.Αγορά 23/09/2016. Επίσης κάτοχος και 6S Plus.

 

- Αρκετά γρηγορότερο απο το 6αρι και το 6S Plus. 

- Το καινούργιο Home Button είναι όλα τα λεφτά.

- Μου την δίνει πλεόν οτι δεν υπάρχει το κλασικό Slide to unlock. Ακόμα δεν μπορώ να το συνηθίσω. Καλό χρυσό το raise to wake αλλά...

- Η iOS 10 κλάσεις ανώτερη απο την προβληματική 9 αλλά με βλέψεις για να γίνει καλύτερη.

- Η μπαταρία του είναι σε αρκετά καλύτερα επίπεδα απο το 6 και ίσως απο το 6S Plus που έχω και μπορώ να συγκρίνω.

 

 

Τώρα ένα δίλλημα που έχω είναι οτι ενώ έλεγα να μην πάρω το 7 Plus και να περιμένω του χρόνου ( 1η φορα θα γινόταν αυτό) έχω μπει σε σκέψεις να το πάρω αλλά επίσης βλέπω οτι μου κάνει και το 7αρι ενώ προπέρσι με το 6/6 Plus ήμουν ανενδοτος στην αγορά του μεγάλου.(Απο τότε η γυναίκα μου έχει το μικρό και εγώ συνεχώς το μεγάλο). Ίσως η μπαταρία του και το ότι μάλλον με έχει κουράσει το μεγάλο πλεον με έχουν βάλει σε σκέψεις μετά απο πάρα πολύ καιρό και επίσης δεν έχω βοηθηθεί απο τις εντυπώσεις και video που έχω διαβάσει και δει.

 

Αυτά τα λίγα.


Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 07/10/2016 - 13:19


#15   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/10/2016 - 13:24

Εκτος μεγαλυτερης οθονης, υπερτερει στη διπλη καμερα (μιας εχει και το κανονικο ois πλεον) και στη μπαταρια.

διπλη καμερα περαν του depth effect που ακομα δεν εχουμε δει, ειναι ψιλοαχρηστη

και μπαταρια οπως εχουν πει και αλλα παιδια εδω μεσα, ειτε κανονικο ειτε πλασ στο τελος της ημερας θα το βαλεις πριζα ;)

Οποτε αν σε βολευει το μεγεθος καλα εισαι



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες