Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Update σε SSD το Mac Mini - που και ποσο?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/10/2016 - 20:24

Καλησπέρα σε όλους

 

έχω το εξής mac mini

 

Mac mini (Late 2014), 2,6 GHz Intel Core i5, 8 GB 1600 MHz DDR3, Intel Iris 1536 MB

Λοιπόν το μηχάνημα είναι...πιο αργό πεθαίνεις. Ακόμα και για απλά tasks όπως σερφάρισμα, chat στο viber φανταστείτε μετά τη μία γραμμή μηνύματος απλά κολλάει τόσο πολύ που γράφω ολόκληρη πρόταση και την εμφανίζει μετά απο 5 δεύτερα.
Τα system preferences κάτω στο dock για να ανοίξουν απλά...θέλουν 5-6 δεύτερα επίσης για να σταματήσει το χοροπηδηχτό του εικονιδίου.

 

Οπότε συμπεραίνω ότι απλά χρειάζεται ένας ssd καθώς αυτός που έχει είναι τραγικός. 5400 rpm εν έτει 2015 που το πήρα? 

 

Και σα να μη φτάνει αυτό, το κάνανε τόσο δύσκολο να αλλαχθεί ο δίσκος στο συγκεκριμένο που πρέπει να λύσεις κυριολεκτικά ΟΛΟ το μηχάνημα για να φτάσεις σε αυτόν (ακόμα και την μητρικη πρέπει να βγάλεις!!)

Η ερώτηση είναι λοιπόν...το έχει πάει κανείς σε μαγαζί να το φτιάξουν αντίστοιχα? Από αξιοπιστία και εγγύηση πως πάνε? και το βασικό...πόσο κοστίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 08/10/2016 - 20:49

Φίλε μου κάτι συμβαίνει, έχω Late 2012 με Sierra και δεν αντιμετωπίζω τίποτα τέτοιο. Κάτι άλλο συμβαίνει, μήπως να δοκιμάσεις να κανείς ένα reset την P-ram πρώτα; Ίσως σου λύσει προβλήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/10/2016 - 20:53

Φίλε μου κάτι συμβαίνει, έχω Late 2012 με Sierra και δεν αντιμετωπίζω τίποτα τέτοιο. Κάτι άλλο συμβαίνει, μήπως να δοκιμάσεις να κανείς ένα reset την P-ram πρώτα; Ίσως σου λύσει προβλήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Θα το ψάξω στο google άμεσα πως γίνεται αυτό το reset, θα το κάνω και θα επανέλθω...αν και δεν ελπίζω ιδιαίτερα σε θεαματικές αλλαγές. Ήταν αργό αρκετά εξ´αρχής αλλά τώρα τελευταία παράγινε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 08/10/2016 - 20:58

Αυτά που γράφεις είναι ανεπίτρεπτα, 2 χρόνων πιο παλιό το δικό μου χωρίς SSD αλλά δεν έχει τέτοια θέματα. Κλείνεις το Mac και πατάς να ανοίξει με πατημένα τα Command-Option-p-r. Θα ακουστεί δυο φορές ο ηχος εκκίνησης και θα ξεκινήσει κανονικά. Δες και πες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2016 - 21:00

Θα συμφωνήσω ότι ο 5400 rpm HDD δεν είναι ότι το καλύτερο και ότι ένας SSD θα απογειώσει το μηχάνημα, όμως αυτά που περιγράφεις ίσως να παραπέμπουν και σε θέμα software.

 

Ένα Etrecheck report του συστήματος σου λοιπόν  θα βοηθούσε στον εντοπισμό προφανών αιτίων που μπορεί να προκαλούν θέμα.  Κατέβασε το utility, αποσύνδεσε   τυχόν περιφερειακά τρίτων κατασκευαστών,  Choose a problem > Other Problem >Start > Share Report > Copy to clipboard  και με cmd-V ανέβασε το στο νήμα.


vires acquirit eundo


#6   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 08/10/2016 - 21:12

Λέω και εγώ, δε θα εμφανιστεί ο @giodis. Ήρθαν ενισχύσεις!

Πάντως σε εμένα με την εγκατάσταση των Sierra είχα αντίστοιχη απόδοση που το reset της PRAΜ μου ανέστησε το μηχάνημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/10/2016 - 21:12

το εκανα το reset της pram... ανεβαζω βιντεο στο youtube με το ποοοοσο αργο ειναι και θα σας βαλω το link εδω να γελασουμε ολοι μαζι

αμέσως μετα θα ακολουθησω τις προτάσεις του φιλου giodis.



#8   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/10/2016 - 21:21

Για δείτε κι αυτό....

Δε βλέπω κάτι που να κάνει μπαμ...

EtreCheck version: 3.0.6 (315)

Report generated 2016-10-08 22:18:26

Download EtreCheck from https://etrecheck.com

Runtime 2:44

Performance: Excellent

 

Click the [Support] links for help with non-Apple products.

Click the [Details] links for more information about that line.

 

Problem: Other problem

Description:

slow mac mini

 

Hardware Information:

    Mac mini (Late 2014) 

    [Technical Specifications] - [User Guide] - [Warranty & Service]

    Mac mini - model: Macmini7,1

    1 2,6 GHz Intel Core i5 CPU: 2-core

    8 GB RAM Not upgradeable

        BANK 0/DIMM0

            4 GB DDR3 1600 MHz ok

        BANK 1/DIMM0

            4 GB DDR3 1600 MHz ok

    Bluetooth: Good - Handoff/Airdrop2 supported

    Wireless:  en1: 802.11 a/b/g/n/ac

 

Video Information:

    Intel Iris

        W2254 1680 x 1050 @ 60 Hz

 

System Software:

    macOS Sierra  10.12 (16A323) - Time since boot: less than an hour

 

Disk Information:

    APPLE HDD ST1000LM024 disk0 : (1 TB) (Rotational)

        EFI (disk0s1) <not mounted> : 210 MB 

        Recovery HD (disk0s3) <not mounted>  [Recovery]: 650 MB 

        Macintosh HD (disk1) /  [Startup]: 998.98 GB (680.74 GB free)

            Core Storage: disk0s2 999.35 GB Online

 

USB Information:

    Apple, Inc. IR Receiver 

    Apple Inc. BRCM20702 Hub 

        Apple Inc. Bluetooth USB Host Controller 

 

Thunderbolt Information:

    Apple Inc. thunderbolt_bus

 

Gatekeeper:

    Mac App Store and identified developers

 

System Launch Agents:

    [not loaded]    7 Apple tasks

    [loaded]    168 Apple tasks

    [running]    96 Apple tasks

 

System Launch Daemons:

    [not loaded]    42 Apple tasks

    [loaded]    163 Apple tasks

    [running]    98 Apple tasks

 

Launch Agents:

    [not loaded]    com.adobe.AAM.Updater-1.0.plist (2016-10-08) [Support]

    [running]    com.adobe.AdobeCreativeCloud.plist (2016-10-07) [Support]

    [not loaded]    com.teamviewer.teamviewer.plist (2016-07-19) [Support]

    [not loaded]    com.teamviewer.teamviewer_desktop.plist (2016-07-19) [Support]

 

Launch Daemons:

    [running]    com.adobe.adobeupdatedaemon.plist (2016-10-07) [Support]

    [running]    com.adobe.agsservice.plist (2016-10-07) [Support]

    [loaded]    com.adobe.fpsaud.plist (2016-06-29) [Support]

    [loaded]    com.macpaw.CleanMyMac3.Agent.plist (2016-07-19) [Support]

    [loaded]    com.microsoft.office.licensingV2.helper.plist (2015-08-15) [Support]

    [loaded]    com.teamviewer.Helper.plist (2015-09-30) [Support]

    [not loaded]    com.teamviewer.teamviewer_service.plist (2016-07-19) [Support]

 

User Launch Agents:

    [loaded]    com.dxo.OpticsPro10LaunchAgent.plist (2016-09-27) [Support]

    [loaded]    com.google.keystone.agent.plist (2016-07-12) [Support]

    [loaded]    com.macpaw.CleanMyMac3.Scheduler.plist (2016-10-07)

 

User Login Items:

    iTunesHelper    Application  (/Applications/iTunes.app/Contents/MacOS/iTunesHelper.app)

    Mail    Application  (/Applications/Mail.app)

    Dropbox    Application  (/Applications/Dropbox.app)

    Alfred    Application  (/Applications/Alfred.app)

    Plex Media Server    Application  (/Applications/Plex Media Server.app)

 

Internet Plug-ins:

    FlashPlayer-10.6: 22.0.0.209 - SDK 10.9 (2016-07-24) [Support]

    Flash Player: 22.0.0.209 - SDK 10.9 (2016-07-24) Outdated! Update

    QuickTime Plugin: 7.7.3 (2016-09-14)

    AdobeAAMDetect: 3.0.0.0 - SDK 10.9 (2016-10-07) [Support]

 

Safari Extensions:

    AdBlock - BetaFish, Inc. - https://getadblock.com (2016-09-25)

 

3rd Party Preference Panes:

    Flash Player (2016-06-29) [Support]

 

Time Machine:

    Time Machine not configured!

 

Top Processes by CPU:

         4%    WindowServer

         2%    fontd

         2%    kernel_task

         1%    myTuner Radio Free

         1%    coreaudiod

 

Top Processes by Memory:

    1.27 GB    com.apple.WebKit.WebContent(2)

    693 MB    kernel_task

    516 MB    Safari

    295 MB    mdworker(16)

    205 MB    Dropbox

 

Virtual Memory Information:

    1.36 GB    Free RAM 

    6.63 GB    Used RAM (2.11 GB Cached)

    0 B    Swap Used 

 

Diagnostics Information:

    Oct 8, 2016, 10:05:59 PM    Self test - passed

    Oct 8, 2016, 08:10:04 PM    ~/Library/Logs/DiagnosticReports/node_2016-10-08-201004_[redacted].crash

        /Applications/Utilities/Adobe Creative Cloud/*/CCXProcess.app/Contents/libs/node

    Oct 7, 2016, 11:14:21 PM    ~/Library/Logs/DiagnosticReports/[azr+ patcher]_2016-10-07-231421_[redacted].crash

        org.azr+.patcher - /Applications/DxO Labs [patcher]/DxO Labs [azr+ patcher].app/Contents/MacOS/[azr+ patcher]

    Oct 7, 2016, 11:13:42 PM    ~/Library/Logs/DiagnosticReports/[azr+ patcher]_2016-10-07-231342_[redacted].crash

        org.azr+.patcher - /Volumes/VOLUME/*/DxO Labs [azr+ patcher].app/Contents/MacOS/[azr+ patcher]



#9   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2016 - 07:55

1. Θα σου συνιστούσα να ενεργοποιήσεις το Time Machine backup, διαφορετικά στη δύσκολη συγκυρία θα βρεθείς εκτεθειμένος. 

2. Ο δίσκος -λειτουργικά- φαίνεται να είναι εν τάξει, όμως για επιβεβαίωση τρέξε την εντολή diskutil verfyvolume /. Έβγαλε κάποιο σφάλμα ;.
3. Το CleanMyMac είναι ένα περιττό utility που μπορεί ακόμη και να αποσταθεροποιήσει το σύστημα, ενώ είναι ο κύριος ύποπτος για την περίεργη συμπεριφορά του Mac σου. Σου συνιστώ να το απεγκαταστήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του  developer,  αφού για λόγους ασφαλείας έχεις ενεργοποιήσει πρωτύτερα  το Time Machine backup. Δεν γνωρίζω αν  κάνει launch at login. Αν ναι απενεργοποίησε το.
4. Update τον FlashPlayer. 
5.  Το Safari φαίνεται να χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα. Άνοιξε το και πάτησε τα πλήκτρα command-alt-E, ώστε να καθαριστούν τα caches του. Πήγαινε στα preferences του > Privacy / Manage Website Data > Remove All > Remove now. Relaunch.
6.  Start up σε safe mode ώστε να καθαριστούν τα system caches και να τρέξουν διάφορες επισκευαστικές ρουτίνες.  
7.   > Restart.
 
Αν ο Finder συνεχίσει με τα προβλήματα (αναπηδηχτά) , ζήτησε οδηγίες. Το μηχάνημα πρέπει πλέον να τρέχει καλύτερα, ενώ η συντήρηση του συστήματος θα ολοκληρωθεί όταν διώξεις το CleanMyMac. Τότε τρέχεις και την ρουτίνα Reinstall macOS
 
Ελπίζω να βοήθησα. :)

vires acquirit eundo


#10   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2016 - 08:42

Όπως είπε και ο φίλος giodis οπωσδήποτε να ενεργοποιήσεις το Time Machine. Τα μισά θέματα που έχουν ανοιχτεί από τους χρήστες για θέματα βλαβών κλπ καταλήγουν να αναφέρουν ότι δεν έχουν κρατήσει Backup.

Επίσης συμφωνώ και επαυξάνω ότι ο δίσκος με 5200rpm δεν ενδείκνυται για το Sierra. Θα έλεγα ούτε και για το El Capitan. Στον δικό μου (iMac Late 2012) με 7200rpm του έχω περασμένο Yosemite και πάει σφαίρα! Για το El Capitan και το Sierra τώρα πια, έχω εξωτερικό SSD συνδεδεμένο με USB 3.0 και επίσης κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν έχει βέβαια τις επιδώσεις ενός εσωτερικού SSD (σιγά τ' αβγά δηλαδή) αλλά σε σχέση με τον HDD έχει την 3πλάσια ταχύτητα.

Σου προτείνω να αγοράσεις κάποια στιγμή έναν SSD. Θα δεις μεγάλη διαφορά φίλε μου.

Το τελευταίο που έχω να προσθέσω είναι ότι όσα φρεσκαρίσματα και να κάνεις, ότι και να πετάξεις (το CleanMyMac οπωσδήποτε) το μηχάνημά σου θα σέρνεται! Μικροδιαφορές μόνο θα δεις. Με 5200rpm δεν πας πουθενά.



#11   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2016 - 10:27

Θεωρώ ότι μετά το clean my mac (απεγκατάσταση) και ακολουθώντας τα υπόλοιπα του Giodis θα μείνεις ικανοποιημένος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#12   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2016 - 10:50

Για να υπάρχει μια συνολική εικόνα των διαφορών δες εδώ τις διαφορές στο boot και θα καταλάβεις γιατί πράγμα μιλάμε.

Η σύγκριση μεταξύ HDD vs SSD είναι σαν τη μέρα με τη νύχτα.

Τώρα εάν σε ικανοποιεί και έτσι όπως είναι τότε πάσο.



#13   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2016 - 13:35

 

1. Θα σου συνιστούσα να ενεργοποιήσεις το Time Machine backup, διαφορετικά στη δύσκολη συγκυρία θα βρεθείς εκτεθειμένος. 

2. Ο δίσκος -λειτουργικά- φαίνεται να είναι εν τάξει, όμως για επιβεβαίωση τρέξε την εντολή diskutil verfyvolume /. Έβγαλε κάποιο σφάλμα ;.
3. Το CleanMyMac είναι ένα περιττό utility που μπορεί ακόμη και να αποσταθεροποιήσει το σύστημα, ενώ είναι ο κύριος ύποπτος για την περίεργη συμπεριφορά του Mac σου. Σου συνιστώ να το απεγκαταστήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του  developer,  αφού για λόγους ασφαλείας έχεις ενεργοποιήσει πρωτύτερα  το Time Machine backup. Δεν γνωρίζω αν  κάνει launch at login. Αν ναι απενεργοποίησε το.
4. Update τον FlashPlayer. 
5.  Το Safari φαίνεται να χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα. Άνοιξε το και πάτησε τα πλήκτρα command-alt-E, ώστε να καθαριστούν τα caches του. Πήγαινε στα preferences του > Privacy / Manage Website Data > Remove All > Remove now. Relaunch.
6.  Start up σε safe mode ώστε να καθαριστούν τα system caches και να τρέξουν διάφορες επισκευαστικές ρουτίνες.  
7.   > Restart.
 
Αν ο Finder συνεχίσει με τα προβλήματα (αναπηδηχτά) , ζήτησε οδηγίες. Το μηχάνημα πρέπει πλέον να τρέχει καλύτερα, ενώ η συντήρηση του συστήματος θα ολοκληρωθεί όταν διώξεις το CleanMyMac. Τότε τρέχεις και την ρουτίνα Reinstall macOS
 
Ελπίζω να βοήθησα. :)

 

 

Καλημέρα. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το κατατοπιστικότατο ποστ κατ'αρχας.

Ξεκιναω λεγοντας οτι το Clean My Mac δεν ειναι ο υπαιτιος των προβληματων καθως το εβαλα μετά την αρχη αυτων μπας και διορθωθει τιποτα. Αλλα δεν.

Το Time Machine το ξερω οτι πρεπει να το στησω αλλα ειμαι στη φαση τωρα να σκεφτω πρωτα μηπως αλλαξω τον δίσκο ( το budget ειναι για 1 δίσκο για την ωρα :P )

To safari και τα λοιπα θα τα κανω να δω τι θα γινει.

 

Στο επόμενό μου ποστ θα ανεβασω και αυτο το λινκ με το βιντεο, τωρα παλευω το upload γιατι χθες κολλησε (τραβηγμενο με iphone 7 ενα σωρο MB το ατιμο) να δειτε ποσο αργο ειναι.

 



#14   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2016 - 13:36

Όπως είπε και ο φίλος giodis οπωσδήποτε να ενεργοποιήσεις το Time Machine. Τα μισά θέματα που έχουν ανοιχτεί από τους χρήστες για θέματα βλαβών κλπ καταλήγουν να αναφέρουν ότι δεν έχουν κρατήσει Backup.

Επίσης συμφωνώ και επαυξάνω ότι ο δίσκος με 5200rpm δεν ενδείκνυται για το Sierra. Θα έλεγα ούτε και για το El Capitan. Στον δικό μου (iMac Late 2012) με 7200rpm του έχω περασμένο Yosemite και πάει σφαίρα! Για το El Capitan και το Sierra τώρα πια, έχω εξωτερικό SSD συνδεδεμένο με USB 3.0 και επίσης κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν έχει βέβαια τις επιδώσεις ενός εσωτερικού SSD (σιγά τ' αβγά δηλαδή) αλλά σε σχέση με τον HDD έχει την 3πλάσια ταχύτητα.

Σου προτείνω να αγοράσεις κάποια στιγμή έναν SSD. Θα δεις μεγάλη διαφορά φίλε μου.

Το τελευταίο που έχω να προσθέσω είναι ότι όσα φρεσκαρίσματα και να κάνεις, ότι και να πετάξεις (το CleanMyMac οπωσδήποτε) το μηχάνημά σου θα σέρνεται! Μικροδιαφορές μόνο θα δεις. Με 5200rpm δεν πας πουθενά.

Να ρωτησω πανω σ αυτο λοιπον κατι που δεν ειχα σκεφτει...Εφοσον ειναι πολυ δυσκολο και χρονοβορο και κοστοβορο να αλλαξω τον εσωτερικο δισκο...μηπως να αγορασω εναν SSD απλα και να τον συνδεσω με θηκη USB και να κανει το boot απο κει?? Γινεται αυτο? Να τον εχω μονιμα συνδεδεμενο στο Mac Mini ας πουμε, σιγα το πραγμα αφου στο ραφι καθεται. 

Παίζει αυτο?



#15   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2016 - 13:55

Αν δεις αυτό ακριβώς ανέφερα ότι έχω κάνει. Γίνεται.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες