Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Update σε SSD το Mac Mini - που και ποσο?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2016 - 13:58

Για δείτε και το βίντεο.... https://youtu.be/quFNrDwxC_Q



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2016 - 13:59

Αν δεις αυτό ακριβώς ανέφερα ότι έχω κάνει. Γίνεται.

Αυτό ακριβώς είδα. Υπάρχει κανένας οδηγός κάπου με λεπτομέρειες για το πως? Να πάρω έναν 128άρη ας πουμε και ολα τα αρχεία απλά να είναι στον αργό με εξαίρεση τις εφαρμογές, φωτογραφίες κλπ?



#18   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2016 - 14:00

Να ρωτησω πανω σ αυτο λοιπον κατι που δεν ειχα σκεφτει...Εφοσον ειναι πολυ δυσκολο και χρονοβορο και κοστοβορο να αλλαξω τον εσωτερικο δισκο...μηπως να αγορασω εναν SSD απλα και να τον συνδεσω με θηκη USB και να κανει το boot απο κει?? Γινεται αυτο? Να τον εχω μονιμα συνδεδεμενο στο Mac Mini ας πουμε, σιγα το πραγμα αφου στο ραφι καθεται. 

Παίζει αυτο?

Γιατί παιδεύεσαι? Βρες έναν καλό τεχνικό ρώτα το κόστος δες αν σε συμφέρει τσίμπα έναν 850 evo και πήγαινε το να στο φτιάξει και πιείτε και μια φραπεδιά. Δες στο φορουμ τεχνικούς έχει καλούς. Ειδάλλως μίλα με milaraki να στο φτιάξουν αυτοί. 



#19   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2016 - 14:05

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ. Εάν μπορείς να τον βάλεις σαν εσωτερικό με χαμηλό κόστος ή ακόμα και τζάμπα πάει καλά. Εγώ ας πούμε έχω iMac και τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα για να τον ανοίξω.

Όσο και να το στριμώξω το πράγμα έχει κόστος.

Λεφτά τζάμπα σε service χασάπηδες ΔΕΝ δίνω οπότε έχω κάνει αυτό με τον εξωτερικό.

Είδα το βιντεάκι σου. Ποιο αργό και από τον ίδιο τον θάνατο!



#20   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2016 - 14:09

Γιατί παιδεύεσαι? Βρες έναν καλό τεχνικό ρώτα το κόστος δες αν σε συμφέρει τσίμπα έναν 850 evo και πήγαινε το να στο φτιάξει και πιείτε και μια φραπεδιά. Δες στο φορουμ τεχνικούς έχει καλούς. Ειδάλλως μίλα με milaraki να στο φτιάξουν αυτοί. 

Αυτος ηταν ο σκοπος του ποστ εξαρχης βασικα! χαχα

Milaraki λοιπον? Συστήνεται για τετοιες δουλειες? Τωρα ειδα πρωτη φορα το site τους..



#21   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2016 - 14:11

Αυτος ηταν ο σκοπος του ποστ εξαρχης βασικα! χαχα

Milaraki λοιπον? Συστήνεται για τετοιες δουλειες? Τωρα ειδα πρωτη φορα το site τους..

Εγώ εαν Αθήνα θα πήγαινα matman που είναι καλός. Ειδάλλως και μιλαρακι. Είδα καλά σχόλια χρόνια τώρα



#22   92249224

92249224

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2016 - 22:03

Αυτος ηταν ο σκοπος του ποστ εξαρχης βασικα! χαχα

Milaraki λοιπον? Συστήνεται για τετοιες δουλειες? Τωρα ειδα πρωτη φορα το site τους..

Πάντως το να αλλάξεις σκληρό η Να προσθέσεις δεύτερο σκληρό σε macmini δεν είναι τίποτα τρομερό.
Απλά θέλει χρόνο (30 λεπτά για την αλλαγή + τον χρόνο για την εγκατάσταση του Mac os).
Εχει βίντεο στο YouTube αλλά και στα site που πουλάνε data double layer.
Δεν χρειάζεται να είσαι τεχνικός να το κάνεις.
Όντως λυνεις όλο το μηχάνημα μέχρι το σασί.
Από το βίντεο εγώ δεν βλέπω τραγικά πράγματα αλλά σίγουρα με ssd θα έχεις άλλο μηχάνημα.
Φυσικά κάνεις ότι σε βολεύει.

Redmi Note 3 Pro Kenzo
gkalen 6.9.29 Kenzo thunder

#23   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2016 - 22:08

Εγώ εαν Αθήνα θα πήγαινα matman που είναι καλός. Ειδάλλως και μιλαρακι. Είδα καλά σχόλια χρόνια τώρα

τι εστί matman? ψαχνω στο γκουγκλι αλλα δε βγάζει κάτι...



#24   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2016 - 22:18

Ψαξες στο φορουμ. Εμενα μου ειχε πει οτι ασχολειται και με μακ ειναι μελος του φορουμ. Ρωτα τον κοστος ομως

#25   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/11/2016 - 12:48

Μετά από καιρό λοιπόν αποφάσισα ότι η καλύτερη και η πιο efficient επιλογή είναι να πάρω εναν SSD και μία εξωτερική θήκη, να τον συνδέσω σε μία από τις USB 3.0 που έχει το mini και να bootαρω απο αυτόν. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από τον SSD μόνο να ανοιγεί γρήγορα τις εφαρμογές και να μην υπάρχει  αυτό το χάλι που δημοσίευσα στο λινκ με το βίντεο παλαιότερα.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να χτυπήσω αυτή τη θήκη από τα Public στα 20ευρώ.http://www.public.gr.../prod7530187pp/ είναι και όμορφη (σχετικά)

 

και να πάρω και τον Samsung EVO 750 250GB https://www.kaizersh...product_id=3694

 

100 ευρώ περίπου θα στοιχήσει το όλο. 

 

Carbon Copy Cloner τον υπάρχονται σκληρό μου δίσκο και θα είναι μια χαρά ιδέα. 

 

έχει κανείς να προτείνει κάτι διαφορετικό? περίπου σε αυτό το budget +/- 30 ευρώ.



#26   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2016 - 12:59

Μετά από καιρό λοιπόν αποφάσισα ότι η καλύτερη και η πιο efficient επιλογή είναι να πάρω εναν SSD και μία εξωτερική θήκη, να τον συνδέσω σε μία από τις USB 3.0 που έχει το mini και να bootαρω απο αυτόν. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από τον SSD μόνο να ανοιγεί γρήγορα τις εφαρμογές και να μην υπάρχει  αυτό το χάλι που δημοσίευσα στο λινκ με το βίντεο παλαιότερα.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να χτυπήσω αυτή τη θήκη από τα Public στα 20ευρώ.http://www.public.gr.../prod7530187pp/ είναι και όμορφη (σχετικά)

 

και να πάρω και τον Samsung EVO 750 250GB https://www.kaizersh...product_id=3694

 

100 ευρώ περίπου θα στοιχήσει το όλο. 

 

Carbon Copy Cloner τον υπάρχονται σκληρό μου δίσκο και θα είναι μια χαρά ιδέα. 

 

έχει κανείς να προτείνει κάτι διαφορετικό? περίπου σε αυτό το budget +/- 30 ευρώ.

Ναι εγώ!!!! Όχι τον 750 νομίζω εάν δεν με απατάει η μνήμη παρουσίαζε το ίδιο φαινόμενο με τον 840 που έχανε ταχύτητα. Πάρε έναν 850 evo και πάνε να στον περάσουν εσωτερικό θα απογειώσεις το μηχάνημα σου + οτι θα στον καθαρίσουν και από μέσα και θα σου βάλουν και πάστα με μείωση της θερμοκρασίας του υπολογιστή και καλύτερα αποτελέσματα για τον cpu και θα ξεμπερδέψεις μια για πάντα.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 29/11/2016 - 13:00


#27   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/11/2016 - 13:01

Θα συμφωνήσω με τον Billy (φούρνος γκρεμίστηκε λογικά :P )

 

Στα 90 ευρώ περίπου ο 850 Evo είναι η καλύτερη λύση (ο 250gb). 

 

Δίνεις και κοντά άλλα 50 ευρώ να στον περάσουν (ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο).

 

Περίπου ίδιο κόστος, και η διαφορά τεράστια.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#28   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/11/2016 - 13:05

Ευχαριστώ παιδιά! Έχουμε λινκ για κανένα κατάστημα που έχει τον 850 σε αυτή την τιμή? Στα 100 τον βρίσκω σε ένα σκρουτζομάγαζο στην αττική. (όχι ότι θα τα χαλάσουμε για 10€)

Σίγουρα θα παίξω με εξωτερική σύνδεση γιατί δεν είμαι σε φάση να τον πηγαίνω σε κατάστημα να τον ανοίξουν κλπ κλπ.

 

Κουμπώνω το καλωδιάκι στο USB και έτοιμος!



#29   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2016 - 13:05

Θα συμφωνήσω με τον Billy (φούρνος γκρεμίστηκε λογικά :P )

 

Στα 90 ευρώ περίπου ο 850 Evo είναι η καλύτερη λύση (ο 250gb). 

 

Δίνεις και κοντά άλλα 50 ευρώ να στον περάσουν (ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο).

 

Περίπου ίδιο κόστος, και η διαφορά τεράστια.

 

 

 

 

Κακίες :P μια φορά είχαμε διαφορετική άποψη για να υπάρχει και λίγο ίντριγκα. :P

 

Να κάνετε και το update samsung magician για τον 850 evo κυριολεκτικά γίνεται πύραυλος!

 

Εάν δεν έχεις εγγύηση καλύτερα να γίνει εσωτερικός στο λέω με πλήρη επίγνωση. Σε εξωτερικό θα χάσεις πολύ σε ταχύτητα. Θα πας σε καλό μαγαζί και θα ζητήσεις να στο κάνουν επιτόπου. Θα μπει και καινούργια πάστα οπότε υπολόγισε 4 με 5 βαθμούς κάτω για τον επεξεργαστή νέος ssd μέσα που δεν αναπτύσει θερμότητα οπότε κατεβάζεις και άλλο την θερμοκρασία και για 5-8 χρόνια είσαι καλυμμένος και εσύ εκείνη την ώρα θα πίνεις τον εσπρέσσο άνετος και ωραίος. 

 

https://www.skroutz....-Evo-250GB.html


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 29/11/2016 - 13:11


#30   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/11/2016 - 14:16

Κακίες :P μια φορά είχαμε διαφορετική άποψη για να υπάρχει και λίγο ίντριγκα. :P

 

Να κάνετε και το update samsung magician για τον 850 evo κυριολεκτικά γίνεται πύραυλος!

 

Εάν δεν έχεις εγγύηση καλύτερα να γίνει εσωτερικός στο λέω με πλήρη επίγνωση. Σε εξωτερικό θα χάσεις πολύ σε ταχύτητα. Θα πας σε καλό μαγαζί και θα ζητήσεις να στο κάνουν επιτόπου. Θα μπει και καινούργια πάστα οπότε υπολόγισε 4 με 5 βαθμούς κάτω για τον επεξεργαστή νέος ssd μέσα που δεν αναπτύσει θερμότητα οπότε κατεβάζεις και άλλο την θερμοκρασία και για 5-8 χρόνια είσαι καλυμμένος και εσύ εκείνη την ώρα θα πίνεις τον εσπρέσσο άνετος και ωραίος. 

 

https://www.skroutz....-Evo-250GB.html

Για πες μου και ένα τέτοιο καλό μαγαζί....που να έχει και καλό εσπρέσο φυσικά!! χαχα



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες