Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Update σε SSD το Mac Mini - που και ποσο?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2016 - 15:04

Για πες μου και ένα τέτοιο καλό μαγαζί....που να έχει και καλό εσπρέσο φυσικά!! χαχα

Σου είπα και πιο πάνω αγαπητέ μου φίλε να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό που είναι στο Χαλάνδρι αν αναλαμβάνει να στο κάνει ειδάλλως να μιλήσεις με milaraki να το στείλεις σαν δέμα. Από κει και πέρα συστήνω coffee island αλλά να κοιτάξεις σε μερικά που να μη δουλεύουν άντρες να σου ανοίξει το μάτι και με τον εσπρέσσο και με τα κορίτσια :P



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/11/2016 - 16:27

Ευχαριστώ ξανά, θα πάω στη λύση του εξωτερικού για να γλιτώσω την ταλαιπωρία βασικά. Ο υπολογιστής basic δουλειά κάνει στο σπίτι (σερφάρισμα, server στο Plex και άντε και κανένα χαλαρό edit με το Lightroom).

Θα ψάξω αυτόν τον 850 για να μην έχουμε θέματα με ταχύτητα και να βγάλει 3-4 χρονάκια. Ακόμα μέσα σε εγγύηση είμαι οπότε  ας το κρατήσω το χρέπι ως έχει μπααααας και τύχει τίποτα.

 

Μια απορία μόνο. Οι άλλοι SSD που λένε ότι έχουν παρόμοιες ταχύτητες read/write...αυτοί από άλλες εταιρείες...που είναι αρκετά πιο φθηνοί...έχουν κάποιο θέμα και είναι φθηνότεροι? Δεν πιάνουν αυτές τις ταχύτητες που ισχυρίζονται?



#33   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2016 - 17:21

Ευχαριστώ ξανά, θα πάω στη λύση του εξωτερικού για να γλιτώσω την ταλαιπωρία βασικά. Ο υπολογιστής basic δουλειά κάνει στο σπίτι (σερφάρισμα, server στο Plex και άντε και κανένα χαλαρό edit με το Lightroom).

Θα ψάξω αυτόν τον 850 για να μην έχουμε θέματα με ταχύτητα και να βγάλει 3-4 χρονάκια. Ακόμα μέσα σε εγγύηση είμαι οπότε  ας το κρατήσω το χρέπι ως έχει μπααααας και τύχει τίποτα.

 

Μια απορία μόνο. Οι άλλοι SSD που λένε ότι έχουν παρόμοιες ταχύτητες read/write...αυτοί από άλλες εταιρείες...που είναι αρκετά πιο φθηνοί...έχουν κάποιο θέμα και είναι φθηνότεροι? Δεν πιάνουν αυτές τις ταχύτητες που ισχυρίζονται?

Φίλε μου καλησπέρα.

Εάν τον υπολογιστή σου δεν τον χρησιμοποιείς για εξωτερικές δουλειές κλπ και θέλεις να βάλεις εξωτερικό SSD άνετα κάνεις την δουλειά σου και μάλιστα με πολύ καλές ταχύτητες.

Κανένας δεν αμφισβητεί το γεγονός ότι ως internal οι επιδόσεις του δίσκου είναι πολύ καλύτερες. Το προτιμότερο είναι αυτό.

Εάν τώρα δεν θέλεις να μπλέξεις με τα service (τους χασάπηδες!) και μια λύση όπως του external σε βολεύει ΟΚ.

Εγώ που το έχω κάνει αυτό σε iMac, έχω πάρει αυτή τη θήκη και έχω βάλει τον Samsung EVO 850 250GB μέσα. Οι ταχύτητες είναι σταθερές στα 378MB/s και στο read και στο write. Τον έχω 1,5 χρόνο τώρα να τρέχω μόνο το λειτουργικό/α και οι επιδόσεις του δεν έχουν πέσει καθόλου.

Και η θήκη και ο συγκεκριμένος δίσκος, ΑΣΤΕΡΙΑ! Στα προτείνω ανεπιφύλακτα! Το μόνο μείων με τη θήκη είναι ότι θέλει 2 USB θύρες, γιατί η μία είναι για το ρεύμα. Αν δεν σε βολεύει αυτή κοίτα για κάποια άλλη.

 

Με τον 120GB τον EVO και την θήκη είσαι περίπου στα 115€!


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 29/11/2016 - 17:25


#34   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2016 - 12:05

Φίλε μου καλησπέρα.

Εάν τον υπολογιστή σου δεν τον χρησιμοποιείς για εξωτερικές δουλειές κλπ και θέλεις να βάλεις εξωτερικό SSD άνετα κάνεις την δουλειά σου και μάλιστα με πολύ καλές ταχύτητες.

Κανένας δεν αμφισβητεί το γεγονός ότι ως internal οι επιδόσεις του δίσκου είναι πολύ καλύτερες. Το προτιμότερο είναι αυτό.

Εάν τώρα δεν θέλεις να μπλέξεις με τα service (τους χασάπηδες!) και μια λύση όπως του external σε βολεύει ΟΚ.

Εγώ που το έχω κάνει αυτό σε iMac, έχω πάρει αυτή τη θήκη και έχω βάλει τον Samsung EVO 850 250GB μέσα. Οι ταχύτητες είναι σταθερές στα 378MB/s και στο read και στο write. Τον έχω 1,5 χρόνο τώρα να τρέχω μόνο το λειτουργικό/α και οι επιδόσεις του δεν έχουν πέσει καθόλου.

Και η θήκη και ο συγκεκριμένος δίσκος, ΑΣΤΕΡΙΑ! Στα προτείνω ανεπιφύλακτα! Το μόνο μείων με τη θήκη είναι ότι θέλει 2 USB θύρες, γιατί η μία είναι για το ρεύμα. Αν δεν σε βολεύει αυτή κοίτα για κάποια άλλη.

 

Με τον 120GB τον EVO και την θήκη είσαι περίπου στα 115€!

Έτσι ακριβώς το σκέφτηκα κι εγώ. Έβαλα τον 850 250GB σε μια θήκη από το Public, μετέφερα όλα τα data με carbon copy cloner και δουλεψε...! απίστευτα γρήγορος ακόμα και με USB 3. Πραγματικά δεν χρειάζεται κάτι άλλο νομίζω.

Τώρα απλά πρέπει να βάλω κάποια data στον παλιό γιατί περίσεψαν μόνο 20 Gb ελεύθερα στον SSD, να κάνω και ένα partition για time machine τα 250 GB από το 1ΤΒ του παλιού.

Πραγματικά σα να έχω νέο ταχύτητο υπολογιστή.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια παιδιά!



#35   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 12:28

Έτσι ακριβώς το σκέφτηκα κι εγώ. Έβαλα τον 850 250GB σε μια θήκη από το Public, μετέφερα όλα τα data με carbon copy cloner και δουλεψε...! απίστευτα γρήγορος ακόμα και με USB 3. Πραγματικά δεν χρειάζεται κάτι άλλο νομίζω.

Τώρα απλά πρέπει να βάλω κάποια data στον παλιό γιατί περίσεψαν μόνο 20 Gb ελεύθερα στον SSD, να κάνω και ένα partition για time machine τα 250 GB από το 1ΤΒ του παλιού.

Πραγματικά σα να έχω νέο ταχύτητο υπολογιστή.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια παιδιά!

Ο 850 είναι η καλύτερη επιλογή. Να τον χαρείς!

α) Δώσε του λίγο αέρα. Με 20GB free τον πνίγεις.

β) Εάν θέλεις βάλε και ένα link με το case.



#36   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 12:45

Άριστη η στρατηγική που υιοθέτησες αλλά και εξαιρετική η επιλογή του συγκεκριμένου SSD.

 

Ο SSD για δουλέψει σωστά πρέπει να έχει γύρω στα 20% της συνολικής του χωρητικότητας σε

ελεύθερο χώρο και βέβαια να ενεργοποιηθεί το εγγενές trim support του macOS.

 

Να παρατηρήσω ότι δεν είναι καλή ιδέα να κάνεις partition στον HDD, αφού σκοπεύεις να τον

χρησιμοποιήσεις σαν Time Machine disk.

 

Πόσο όγκο καταλαμβάνει στον δίσκο το σύστημα σου ;.


vires acquirit eundo


#37   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 30/11/2016 - 13:25

Το θέμα μπορεί να αφορά μοντέλο νεότερο, αλλά εδω

http://www.iphonehel...m/topic/162367-εγκατάσταση-ssd-σε-macmini-2009/

Έχει ανέβει ως ζήτημα συνολικής αντιμετώπισης για μοντέλο του 2009.

Εχει ζητήματα άξια να τα δεις ΠΡΙΝ αγοράσεις οτιδήποτε



#38   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2016 - 14:23

Ο 850 είναι η καλύτερη επιλογή. Να τον χαρείς!

α) Δώσε του λίγο αέρα. Με 20GB free τον πνίγεις.

β) Εάν θέλεις βάλε και ένα link με το case.

Το case είναι αυτό http://www.public.gr.../prod7530190pp/

Μια χαρά κάνει τη δουλειά και δεν χρειάζεται και ξεχωριστή τροφοδοσία.

Θα προσπαθήσω να βρω λίγο αέρα να του δώσω αλλά δυσκολεύομαι λίγο να βρω ποια αρχεία είναι αυτά που πιάνουν τον χώρο. Μόνο τις φωτογραφίες της DSLR θέλω να κρατήσω στον SSD αλλά και αυτές είναι 50 GB τώρα και αυξάνονται. 

Αν και έχω μια υποψία ότι δε βοηθάει ο SSD ιδιαίτερα την επεξεργασία τους καθώς το task του edit είναι CPU oriented σωστά?



#39   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2016 - 14:25

Άριστη η στρατηγική που υιοθέτησες αλλά και εξαιρετική η επιλογή του συγκεκριμένου SSD.

 

Ο SSD για δουλέψει σωστά πρέπει να έχει γύρω στα 20% της συνολικής του χωρητικότητας σε

ελεύθερο χώρο και βέβαια να ενεργοποιηθεί το εγγενές trim support του macOS.

 

Να παρατηρήσω ότι δεν είναι καλή ιδέα να κάνεις partition στον HDD, αφού σκοπεύεις να τον

χρησιμοποιήσεις σαν Time Machine disk.

 

Πόσο όγκο καταλαμβάνει στον δίσκο το σύστημα σου ;.

Χμμμ γιατί δεν είναι καλή ιδέα? 1 ΤΒ είναι ο εσωτερικός HDD και 250 GB ο SSD. Γιατι να μην κάνω ένα partition 250 για Time machine του εσωτερικού και άλλο ένα 750GB για δεδομένα?



#40   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2016 - 14:28

Το θέμα μπορεί να αφορά μοντέλο νεότερο, αλλά εδω

http://www.iphonehel...m/topic/162367-εγκατάσταση-ssd-σε-macmini-2009/

Έχει ανέβει ως ζήτημα συνολικής αντιμετώπισης για μοντέλο του 2009.

Εχει ζητήματα άξια να τα δεις ΠΡΙΝ αγοράσεις οτιδήποτε

Μας κορόιδεψε η Apple με το Mac Mini του 2014 και μετά καθώς τα έφτιαξε λες και ήθελε να μην αλλάζει κανένας τον δίσκο (πρέπει να λύσεις κυριολεκτικά ΟΛΟ το μηχάνημα για να τον βγάλεις!)

Αλλά εγώ που ήθελα mac mini και όχι macbook...δεν είχα άλλες επιλογές. Τα iMac ήταν και είναι απλησίαστα στις τιμές...



#41   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 15:42

Επειδή παρακολούθησα το θέμα μόνο στην αρχή και κατόπιν σήμερα ξανά:

 
1. Σύμφωνα με το EtreCheck report που ανέβασες, το σύστημα σου έχει όγκο ~320GB και ο SSD είναι μόλις 250GB.
Πως χώρεσαν όλα τα data και περίσσεψαν και 20GB ;. 
2. Σύμφωνα με τον οδηγό,  το partition των 250GB που θέλεις να δημιουργήσεις για ΤΜ backup, δεν επαρκεί. Ενώ το
partition δεν είναι καλή ιδέα, με την έννοια ότι τα data σου είναι πολύτιμα για να τα φυλάξεις σε ένα δίσκο με πολλαπλές
λειτουργίες. 
3. Για να δεις την κατανομή του χώρου στο δίσκο, τρέξε το free OmniDiskSweeper

vires acquirit eundo


#42   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2016 - 15:56

 

Επειδή παρακολούθησα το θέμα μόνο στην αρχή και κατόπιν σήμερα ξανά:

 
1. Σύμφωνα με το EtreCheck report που ανέβασες, το σύστημα σου έχει όγκο ~320GB και ο SSD είναι μόλις 250GB.
Πως χώρεσαν όλα τα data και περίσσεψαν και 20GB ;. 
2. Σύμφωνα με τον οδηγό,  το partition των 250GB που θέλεις να δημιουργήσεις για ΤΜ backup, δεν επαρκεί. Ενώ το
partition δεν είναι καλή ιδέα, με την έννοια ότι τα data σου είναι πολύτιμα για να τα φυλάξεις σε ένα δίσκο με πολλαπλές
λειτουργίες. 
3. Για να δεις την κατανομή του χώρου στο δίσκο, τρέξε το free OmniDiskSweeper

 

1. Η διαφορά ήταν torrent downloads, ταινίες κλπ. τα οποία επέλεξα κατά το Carbon Copy του δίσκου να μην αντιγραφούν. Ετσι το transmission θα κατεβάζει στον παλιό δίσκο...

2. Εντάξει 1 TB είναι ο HDD μπορώ να του δώσω και 300GB partition για το Time Machine. Δεν φοβάμαι double fail (και του HDD και του SSD για να χασω τα δεδομενα...με αλλα λογια σιγα μην παρω αλλο δισκο για  ΤΜ ενω μου περισευει μισο Tera άδειο στον εσωτερικο)
3. Ευχαριστώ θα το τσεκάρω το προγραμματάκι!



#43   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 16:54

Ο SSD για δουλέψει σωστά πρέπει να έχει γύρω στα 20% της συνολικής του χωρητικότητας σε

ελεύθερο χώρο και βέβαια να ενεργοποιηθεί το εγγενές trim support του macOS.

 

Φίλε Γιώργο το Trim δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί για external SSD. Είναι το μόνο μείων αυτής της διαδικασίας.

Σίγουρα δεν γίνεται με σύνδεση USB3. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι εφικτό ακόμα και με TB σύνδεση. Νομίζω ούτε και σε αυτή την περίπτωση γίνεται.

Μόνο σε εσωτερικό δίσκο είναι εφικτή η ενεργοποίηση του Trim.

Δεν ξέρω πάντως κατά πόσο το Trim χρειάζεται τελικά. Κάνει όντως δουλειά; Ο δικός μου δίσκος για παράδειγμα είναι 100% λειτουργικός όπως ακριβώς την πρώτη μέρα που τον πήρα. Δεν έχει καμία πτώση σε ταχύτητες που λένε μερικοί. Βέβαια τον έχω μόνο για να τρέχω λειτουργικά. Για τα υπόλοιπα έχω άλλους δίσκους.



#44   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 16:58

Το case είναι αυτό http://www.public.gr.../prod7530190pp/
 

Αδερφέ πολύ ωραία η θήκη. Ψήνομαι να πάρω μία. Δεν έχει τρελό κόστος απ' ότι είδα.

Δες λίγο όμως, τι ταχύτητες σηκώνει. Για τρέξε το Black Magic Speed Test.



#45   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 17:44

Φίλε Γιώργο το Trim δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί για external SSD. Είναι το μόνο μείων αυτής της διαδικασίας.

Σίγουρα δεν γίνεται με σύνδεση USB3. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι εφικτό ακόμα και με TB σύνδεση. Νομίζω ούτε και σε αυτή την περίπτωση γίνεται.

Μόνο σε εσωτερικό δίσκο είναι εφικτή η ενεργοποίηση του Trim.

Δεν ξέρω πάντως κατά πόσο το Trim χρειάζεται τελικά. Κάνει όντως δουλειά; Ο δικός μου δίσκος για παράδειγμα είναι 100% λειτουργικός όπως ακριβώς την πρώτη μέρα που τον πήρα. Δεν έχει καμία πτώση σε ταχύτητες που λένε μερικοί. Βέβαια τον έχω μόνο για να τρέχω λειτουργικά. Για τα υπόλοιπα έχω άλλους δίσκους.

Έχεις δίκιο φίλε μου, κάπου μου ξέφυγε. Πάντως -σύμφωνα με την cindori software- ίσως να υποστηρίζονται δίσκοι thunderbold και esata. Όμως αυτό προφανώς δεν ενδιαφέρει τον μέσο χρήστη.

 

Όσο αφορά στον δίσκο σου που λειτουργεί σαν boot drive, αφού γίνεται τόση φασαρία για τον Macintosh HD, για την αναγκαιότητα του trim support γενικότερα, λογικά γιατί να μην χρειάζεται κι αυτός trim ;. Πάντως έχω την αίσθηση ότι δεν βγαίνει άκρη, αλλά ακόμη κι αν ένας εξωτερικός boot drive όντως χρειάζεται trim, απλά προς το παρόν τουλάχιστον αυτό δεν είναι εφικτό.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες