Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

WiFox: Κωδικοί WiFi αεροδρομίων, για όσους ταξιδεύουν συχνά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 10/10/2016 - 12:01

wifox-airports-wifi-codes.jpg


Αν συνηθίζετε να ταξιδεύετε συχνά, τότε σίγουρα θα σας έχει τύχει να περιμένετε μερικές ώρες στον χώρο του αεροδρομίου για κάποια πτήση. Στην εποχή μας, οι περισσότεροι επιβάτες σκοτώνουν την ώρα του στο smartphone/tablet/laptop τους, επομένως, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να γνωρίζουν τους κωδικούς WiFi για το αεροδρόμιο στο οποίο βρίσκονται (τουλάχιστον μέχρι να καταργηθούν οι χρεώσεις roaming...).
 
Αυτό σκέφτηκε και ο travel blogger Anil Polat και αποφάσισε να δημιουργήσει έναν παγκόσμιο διαδραστικό χάρτη στο Google Maps, τον οποίο ανανεώνει τακτικά προσθέτωντας αεροδρόμια και τους κωδικούς WiFi. Πατώντας επάνω σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο, ο χρήστης λαμβάνει οδηγίες χρήσης για να συνδεθεί στο εκάστοτε δίκτυο WiFi και παράλληλα ενημερώνεται σε ποια σημεία είναι πιο δυνατό το σήμα.
 
Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ και φυσικά να συμβάλετε και εσείς στην εξέλιξη του χάρτη. Για την ώρα, στα ελληνικά αεροδρόμια βλέπουμε μόνο αυτό της Κέρκυρας.
 
Ο χάρτης είναι διαθέσιμος και ως εφαρμογή για συσκευές iOS και Android:

via Techgear


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/10/2016 - 12:29


πολυ ωραιο!το τιμησα γιατι χρειαζεται!thanks.

#3   rs280ps

rs280ps

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/10/2016 - 19:19

Σιγα μην δωσω 1,99. Το wifi Map ειναι free και εξισου πολυ καλο



#4   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/10/2016 - 00:00

Δεν καταλαβαινω κατι, σε οσα αεροδρομια εχω βρεθει ελλαδα κ εξωτερικο, το wifi ηταν ή δωρεάν ( εστω και για συγκεκριμενη διαρκεια) ή επι πληρωμη. Ποτε δεν χρειαστηκα κωδικο για κανενα.

legit


#5   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/10/2016 - 07:59

Δεν καταλαβαινω κατι, σε οσα αεροδρομια εχω βρεθει ελλαδα κ εξωτερικο, το wifi ηταν ή δωρεάν ( εστω και για συγκεκριμενη διαρκεια) ή επι πληρωμη. Ποτε δεν χρειαστηκα κωδικο για κανενα.



Όχι σε όλα φίλε μου ... Το Barajas στην Μαδρίτη μέχρι και κάποιον καιρό πριν είχε net cafe και οχι wifi ... Κατι σάπια PC και πληρωμές 5 ευρώ τα 3 λεπτά ή 10 ευρώ τα 15 κατι τέτοιο αν θυμάμαι ... Προτίμησα να ανοίξω data - roaming για να μιλήσω και να ενημερώσω που είμαι, ότι έφτασα κτλ κτλ ...

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#6   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 11/10/2016 - 11:54

Όχι σε όλα φίλε μου ... Το Barajas στην Μαδρίτη μέχρι και κάποιον καιρό πριν είχε net cafe και οχι wifi ... Κατι σάπια PC και πληρωμές 5 ευρώ τα 3 λεπτά ή 10 ευρώ τα 15 κατι τέτοιο αν θυμάμαι ... Προτίμησα να ανοίξω data - roaming για να μιλήσω και να ενημερώσω που είμαι, ότι έφτασα κτλ κτλ ...


Το ιδιο πραγμα λεμε νομιζω, δλδ η εφαρμογη σε τι θα σου αλλαζε τη ζωη σε αυτη την περιπτωση; αφου δεν υπηρχε wifi, ενω αν υπηρχε ή θα ταν δωρεαν ή θα επρεπε να το πληρωσεις...

legit


#7   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 13/10/2016 - 08:02

Το ιδιο πραγμα λεμε νομιζω, δλδ η εφαρμογη σε τι θα σου αλλαζε τη ζωη σε αυτη την περιπτωση; αφου δεν υπηρχε wifi, ενω αν υπηρχε ή θα ταν δωρεαν ή θα επρεπε να το πληρωσεις...



Σε μερικά αεροδρόμια είναι κλειδωμένο (Βάρνα) Βουλγαρίας πχ ή και στην Σόφια στο terminal 2 που είναι για "μεγάλες πτήσεις" οπότε αν κάποιος έχει ένα app που σου δείχνει τους κωδικούς γιατί να μην δώσω 1 ευρώ από το να πρέπει να πάρω 1 μπουκαλάκι νερό (Σόφια στα 3.5 € ή ενα σάντουιτς με γαλοπούλα και τυρί 12 €) όσοι έχουν πάει στην Βουλγαρία νομίζω έχουν δει ότι το αεροδρόμιο είναι πιο ακριβό και από το Ελ. Βενιζέλος

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες