Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone SDK 3.2 beta Released [Only supports iPad]


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 28/01/2010 - 02:28

Το iPhone SDK 3.2 beta είναι ήδη διαθέσιμο από το iPhone Dev Center της Apple (αν και το firmware το ίδιο δεν είναι διαθέσιμο προς download.)

Αναρτημένη εικόνα


Το release note είναι πολύ εδιαφέρον καθώς υπαγορεύει ρητά προς το iPhone 3.2 δεν υποστηρίζει το iPhone και το iPod touch και απευθύνεται αποκλειστικά στο iPad:

"Note: iPhone OS 3.2 does not support iPhone and iPod touch devices. It only runs on iPad."

Μερικά χαρακτηριστικά του iPhone SDK 3.2 beta:

Split Views: Η οθόνη χωρίζεται σε επιμέρους τομείς όπως π.χ στο Mail.app του Mac OS X
Popovers: pop-pup menus
Custom Input Views: Δυνατότητα παραμετροποίησης των menus, controls, wallpaper
External Display Support: Το iPad θα μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικές οθόνες (με τον τρόπο αυτό ίσως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κλασσικό tablet) μέσω του dock connector.
Gesture Recognizers: Όλα τα γνωστά iPhone gestures υποστηρίζονται και από το iPad (pinch, drag, tap, long press, rotate, κ.α)
Custom Font Support: Οι εφαρμογές που εγκαθίσταντε στο iPad θα μπορούν να χρησιμοποιούν custom fonts εκτός των default system fonts του iPad.
File-Sharing Support: Οι εφαρμογές μπορούν να δημιουργούν αρχεία στο "Documents / Shared" στο οποίο θα αποκτάμε πρόσβαση (edit, move, delete) όταν συνδέσουμε το iPad με τον H/Y.
PDF Generation: Δημιουργία αρχείων pdf μέσω των εγκατεστημένων libraries

[via iphones.ru]
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 02:41

Το release note είναι πολύ εδιαφέρον καθώς υπαγορεύει ρητά προς το iPhone 3.2 δεν υποστηρίζει το iPhone και το iPod touch και απευθύνεται αποκλειστικά στο iPad:

Συγνώμη που ρωτάω μπορεί να είναι πολύ κοτσάνα αλλά τότε γιατί λεγεται iPhone SDK;

#3   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/01/2010 - 04:10

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι αναβάθμιση δεν πρόκειται να δούμε από την Apple ...
(για το iPhone μιλάω)
θα ρίξει όλο της το ενδιαφέρον στο καινούργιο της gadgetάκι τώρα (iPad) !!!

Μπράβο στην Apple για το ενδιαφέρον που δείχνει στους πελάτες της,
έκανε την αρπαχτή , πλούτισε και ... όλα καλά!!! Αναρτημένη εικόνα

#4   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 05:59

στο sdk υπαρχει ipad emulator

#5   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 07:38

Το release note είναι πολύ εδιαφέρον καθώς υπαγορεύει ρητά προς το iPhone 3.2 δεν υποστηρίζει το iPhone και το iPod touch και απευθύνεται αποκλειστικά στο iPad:

Συγνώμη που ρωτάω μπορεί να είναι πολύ κοτσάνα αλλά τότε γιατί λεγεται iPhone SDK;

έχω την εντύπωση πως με την κυκλοφορία του ipad κάτι θα κάνει και για μας τους φτωχούς πλέον με τα iphone 3gs.. Αλλιώς θα το ονομαζε ξέρω και εγώ "ΒΑΓΓΕΛΗΣ os".. :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 28/01/2010 - 07:39


#6   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 09:34

ωραία... φάγαμε χτες μια ήττα και τώρα άλλη μια.. καλά πάμε! Δεν βαριέσαι.. έχουμε και άλλα πράγματα να ασχολούμαστε στην ζωή μας... πάω για καφέ! (στην δουλειά)

#7   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 28/01/2010 - 11:12

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι αναβάθμιση δεν πρόκειται να δούμε από την Apple ... (για το iPhone μιλάω) θα ρίξει όλο της το ενδιαφέρον στο καινούργιο της gadgetάκι τώρα (iPad) !!!

Μπράβο στην Apple για το ενδιαφέρον που δείχνει στους πελάτες της, έκανε την αρπαχτή , πλούτισε και ... όλα καλά!!! Αναρτημένη εικόνα


??? Η Apple έχει βγάλει πολλά περισσότερα firmware updates για τις συσκευές τις (iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS) από ότι όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές μαζί, τα τελευταία 3 χρόνια.

Αυτό που υποστηρίζεις είναι άτοπο.
Behind the Scenes...

#8   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 11:38

υπομονη να υπαρχει και ολα θα γινουν...αλλωστε μπορει να ειναι πολυ πιο διαφορετικο το νεο firmware update και για αυτο το αργει και μπορει να το βγαλει μαζι με το 4g...
ετσι γλιτώσαμε και απο τα προβληματα χιχι...χαμος θα γινοτανε...και αντε περιμενε τον καυτογιωργο ποτε θα του σηκωθει ...το ηθικο να βγαλει παλι εργαλειο jaikbreak...

Τελευταία επεξεργασία από: ProSONIC, 28/01/2010 - 11:39


#9   valerio

valerio

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 11:43

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι αναβάθμιση δεν πρόκειται να δούμε από την Apple ...
(για το iPhone μιλάω)
θα ρίξει όλο της το ενδιαφέρον στο καινούργιο της gadgetάκι τώρα (iPad) !!!

Μπράβο στην Apple για το ενδιαφέρον που δείχνει στους πελάτες της,
έκανε την αρπαχτή , πλούτισε και ... όλα καλά!!! Αναρτημένη εικόνα


Συγχαρητήρια, μόλις κέρδισες το πρώτο βραβείο συμπερασματολογίας και το πρώτο βραβείο άστοχου post ταυτόχρονα.

??? Η Apple έχει βγάλει πολλά περισσότερα firmware updates για τις συσκευές τις (iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS) από ότι όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές μαζί, τα τελευταία 3 χρόνια.

Αυτό που υποστηρίζεις είναι άτοπο.


Πες τα γιατί μερικοί μιλάνε μόνο μέσα από τις φοβίες τους και ξεχνάνε τι έχει γίνει ως τώρα.

Ο λόγος που το 3.2 είναι μόνο για το iPad είναι ότι έχει εκείνες τις αλλαγές που χρειάζεται το iPad για να δουλέψει. Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι θα διατηρηθεί κοινή βάση.
Δεν έχει νόημα να συντηρείς 2 κλάδους του ίδιου λειτουργικού, δεν είναι πρακτικό ούτε έχει νόημα από άποψη κόστους. Πιστεύω ότι σύντομα, ίσως και το καλοκαίρι θα βγεί
νέα έκδοση και για τα δύο και πιστεύω η έκδοση 4.0 να φέρει το πολυπόθητο multitasking που αν και στο iPhone δεν θα κάνει τραγική διαφορά, στο iPad χρειάζεται επειγόντως.

#10   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/01/2010 - 14:29

... Καλά χαλαρώστε και οι 2 σας , λες και πρόσβαλα την δουλειά σας... ;p
Το ζητούμενο είναι , ότι έχει περάσει πολύς καιρός που δεν έχουμε αναβάθμιση και ήδη είναι πολλά τα προβλήματά του ..(μην τα ξαναλέμε)!!
Από τη άλλη, με μια τόση "χρυσή" διαδρομή που κάνει το iPhone έχουμε μια απαίτηση ρε αδερφέ για πιο γρήγορες και καλές αναβαθμίσεις!!!
Τώρα αν μερικοί είστε ευχαριστημένοι που δώσατε 600 ευρώ και έχετε μια συσκευή που αναβαθμίζετε κάθε χρόνο με ρυθμούς χελώνας.., Άλλο αυτό!!!
Σιγά μην "γλύψω" την apple επειδή είναι καλύτερη απο κάποια άλλη!
Πέρα από αυτό, ΕΙΠΑ την ΓΝΩΜΗ μου και δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κάποιον... Γελοιότητες του στυλ βραβείο άστοχου και φοβίες και τα συναφή καραγκιοζιλίκια δεν τα σχολιάζω καν!
Ευχαριστώ...

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 28/01/2010 - 14:32


#11   valerio

valerio

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 14:33

Αν για σένα είναι πολύς ο καιρός από το τέλος Σεπτέμβρη που κυκλοφόρησε η τελευταία έκδοση τότε τι να πω... Στις παλιές σου συσκευές κάθε πότε έβγαινε νέα έκδοση; Και σε ποιά από τις νέες εκδόσεις
είδες εσύ οτιδήποτε εκτός από bug fixes;

Όσο για τα 600 ευρώ μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι το πληρώσαμε τόσο...


... Καλά χαλαρώστε και οι 2 σας , λες και πρόσβαλα την δουλειά σας... ;p
Το ζητούμενο είναι , ότι έχει περάσει πολύς καιρός που δεν έχουμε αναβάθμιση και ήδη είναι πολλά τα προβλήματά του ..(μην τα ξαναλέμε)!!
Από τη άλλη, με μια τόση "χρυσή" διαδρομή που κάνει το iPhone έχουμε μια απαίτηση ρε αδερφέ για πιο γρήγορες και καλές αναβαθμίσεις!!!
Τώρα αν μερικοί είστε ευχαριστημένοι που δώσατε 600 ευρώ και έχετε μια συσκευή που αναβαθμίζετε κάθε χρόνο με ρυθμούς χελώνας.., Άλλο αυτό!!!
Σιγά μην "γλύψω" την apple επειδή είναι καλύτερη απο κάποια άλλη!
Πέρα από αυτό, ΕΙΠΑ την ΓΝΩΜΗ μου και δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κάποιον... Γελοιότητες του στυλ βραβείο άτοπου και τα συναφή, δεν τα σχολιάζω καν!
Ευχαριστώ...



#12   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 28/01/2010 - 15:19

... Καλά χαλαρώστε και οι 2 σας , λες και πρόσβαλα την δουλειά σας... ;p
Το ζητούμενο είναι , ότι έχει περάσει πολύς καιρός που δεν έχουμε αναβάθμιση και ήδη είναι πολλά τα προβλήματά του ..(μην τα ξαναλέμε)!!
Από τη άλλη, με μια τόση "χρυσή" διαδρομή που κάνει το iPhone έχουμε μια απαίτηση ρε αδερφέ για πιο γρήγορες και καλές αναβαθμίσεις!!!
Τώρα αν μερικοί είστε ευχαριστημένοι που δώσατε 600 ευρώ και έχετε μια συσκευή που αναβαθμίζετε κάθε χρόνο με ρυθμούς χελώνας.., Άλλο αυτό!!!
Σιγά μην "γλύψω" την apple επειδή είναι καλύτερη απο κάποια άλλη!
Πέρα από αυτό, ΕΙΠΑ την ΓΝΩΜΗ μου και δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κάποιον... Γελοιότητες του στυλ βραβείο άστοχου και φοβίες και τα συναφή καραγκιοζιλίκια δεν τα σχολιάζω καν!
Ευχαριστώ...

Δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς που γράφτηκαν, αλλά ξέρεις κάποια συσκευή με πιο συχνά updates απο το iPhone?

#13   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 28/01/2010 - 15:40

Αν για σένα είναι πολύς ο καιρός από το τέλος Σεπτέμβρη που κυκλοφόρησε η τελευταία έκδοση τότε τι να πω... Στις παλιές σου συσκευές κάθε πότε έβγαινε νέα έκδοση; Και σε ποιά από τις νέες εκδόσεις
είδες εσύ οτιδήποτε εκτός από bug fixes;

Όσο για τα 600 ευρώ μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι το πληρώσαμε τόσο...

στις αλλες συσκευες δεν δινεις 600e & τα εχουν ολα κλειδωμενα & σου λενε συνεχεια να πληρωνεις για να βαλεις πραγματα ή να αναγκαστεισ να κανεις jb για εχεις εφαρμογες που μια συσκευη που αγγιζει τα 700e eprepe να τα ειχε,λογικο ειναι να εχει περισσοτερα update απο αλλεσ εταιριες γτ εχει εκτος απο το διορθωσει & να δωσει.τωρα το ποσο το αγορασε ο καθενας δεν εχει να λεει κατι,αν το πειρες δωρεαν δεν θα εχεις απαιτησεις γτ δεν πληρωσες?

#14   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 15:45

μου αρέσει που έχετε ξεκινήσει να τρώγεστε μεταξύ σας για κάτι που στην ουσία δεν έχει νόημα! Ρε παιδιά, πάμε για κάνα τσίπουρο και ας αφήσουμε την αϊΠατάτα! Ας θυμηθούμε πόσο απλή και αρμονική ήταν η ζωή μας πριν όλη αυτή την τεχνολογία! έχουμε γίνει σκλάβοι της, αντί αυτή εργαλείο μας...

#15   valerio

valerio

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2010 - 15:52

Κανείς δε σου λέει να πληρώνεις για να βάλεις πράγματα. Το App Store έχει ένα σωρό δωρεάν εφαρμογές. Τώρα αν εσύ θέλεις ένα πιο εύκολο τρόπο για να κλέβεις εφαρμογές τότε πάω πάσο. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το
iPhone δημιούργησε ένα απίστευτο οικοσύστημα εφαρμογών και παιχνιδιών και άλλαξε παντελώς τα smartphones. Από εκεί και πέρα τι ακριβώς πρόβλημα έχεις που περιμένεις κάποιο update να στο λύσει;

Αν κρίνεις ότι είναι πολύ ακριβή η συσκευή για αυτά που σου προσφέρει τότε κακώς την αγόρασες κι αν δεν έχεις iPhone μάλλον σε λάθος forum είσαι. Τις απαιτήσεις που έχω από το iPhone μου τις καλύπτει και για τα 250 Ευρώ
που έδωσα για να αγοράσω μεταχειρισμένο το iPhone της πρώτης γενιάς είμαι ικανοποιημένος και ξέρω ότι και το επόμενο κινητό που θα πάρω πάλι iPhone θα είναι.

Εν τω μεταξύ ή που είναι λογικό να έχει παραπάνω updates από τις άλλες εταιρίες, ή που έχει δίκιο αυτός που παραπονέθηκε ότι δεν έχει αρκετά updates... Τι να πω... Μάλλον δε διαβάσες σε τι απάντησα...

στις αλλες συσκευες δεν δινεις 600e & τα εχουν ολα κλειδωμενα & σου λενε συνεχεια να πληρωνεις για να βαλεις πραγματα ή να αναγκαστεισ να κανεις jb για εχεις εφαρμογες που μια συσκευη που αγγιζει τα 700e eprepe να τα ειχε,λογικο ειναι να εχει περισσοτερα update απο αλλεσ εταιριες γτ εχει εκτος απο το διορθωσει & να δωσει.τωρα το ποσο το αγορασε ο καθενας δεν εχει να λεει κατι,αν το πειρες δωρεαν δεν θα εχεις απαιτησεις γτ δεν πληρωσες?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες