Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone 7 Plus vs Google Pixel XL


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Paraskevas

Paraskevas

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα

Δημοσίευση 16/10/2016 - 16:17

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

     Με αφορμή την κυκλοφορία της πρώτης σειράς κινητών από την ίδια την Google, και επειδή το νέο κινητό της Apple παρουσιάζει ( ; ) κάποια κατασκευαστικά μειονεκτήματα, ήθελα να δω ποιά η γενικότερη γνώμη σας γύρω από το εάν αξίζει κανείς να εμπιστευτεί το Pixel XL, έναντι του 7 plus.

 

Προσωπική μου στάση; Ακόμη σκέφτομαι τί να κάνω. Οι προβληματισμοί μου ως προς το 7 plus; Πολλοί. Άντε και το αγοράζεις...το ανοίγεις γεμάτος ενθουσιασμό και διαπιστώνεις ότι στο νέο και πανάκριβο κινητό σου υπάρχει και το πρόβλημα με την οθόνη και το hissing. Εκεί τί κάνεις; Μπλέκεις με διαδικασίες DOA, αντικατάστασης με άλλο ανακατασκευασμένο κτλ κτλ. Ή απλά συμβιβάζεσαι με το προϊόν και τέλος. Από την άλλη, εάν η τύχη είναι με το μέρος σου, έχεις στα χέρια σου ένα flawless κινητό με καλή δυνατότητα μεταπώλησης.

 

Ο ανταγωνισμός ωστόσο μεγάλος. Πληθώρα συσκευών στην αγορά. Νέο κινητό από την Google, μεγάλο το ρίσκο επιλέγωντας κάτι νέο, το οποίο μπορεί να εμφανίζει και παιδικές ασθένειες. Και εδώ οι προβληματισμοί...πολλοί. Αρχικά, iOS ή Android; Σίγουρα με το iOS, λίγο πολύ ξέρω τί παίζει καθώς είμαι χρήστης iσυσκευών, εδώ και καιρό. Στο Android, θα χρειαστώ τριβή για να εξοικειωθώ. Από εφαρμογές; Καλώς ή κακώς, πέραν της ευχρηστίας, στο οικοσύστημα της Apple παραμένω και για τις εφαρμογές που μου προσφέρει (iBanking τραπεζών, Shazam, 1-2 παιχνιδάκια, οργάνωση σημειώσεων) τα οποία και λειτουργούν lag free και χωρίς τα ενοχλητικά pop ups για ιούς. Επίσης δυνατό σημείο είναι το smooth feeling, που προσφέρει μια iσυσκευή. Ωστόσο, το Pixel XL θα έχει πολύ δυνατά χαρακτηριστικά, μια φωτογραφική μηχανή καλύτερη του 7 plus με βάσει επίσημες ιστοσελίδες, απεριόριστο χώρο στο cloud για φωτογραφίες, αναβάθμιση λογισμικού άμμεσα ( αρχική έκδοση: Android 7 Nougat ).

 

Όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική ωστόσο, και οι 2 συσκευές είναι αρκετά ακριβές. Ίσως εδώ να είναι ένα λάθος της Google, που πάει να χτυπήσει κάτι που θεωρείται top αυτή τη στιγμή, προσφέρωντας κάτι το πρωτόγνωρο.

 

Ποιά η άποψή σας;

 

http://www.macworld....review-3647510/



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/10/2016 - 16:53

Εδώ και 3 μέρες είμαι κάτοχος ενός s7 edge και έχω να πω πως το Android είναι σε πολλά καλύτερο από το iOS!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

#3   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:03

Εδώ και 3 μέρες είμαι κάτοχος ενός s7 edge και έχω να πω πως το Android είναι σε πολλά καλύτερο από το iOS!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Όντας από το 2010 κάτοχος android, που είναι αυτή τη στιγμή καλύτερο το android σε σχέση με το iOS?


Sent from my iPad using Tapatalk

#4   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:14

Όντας από το 2010 κάτοχος android, που είναι αυτή τη στιγμή καλύτερο το android σε σχέση με το iOS?


Sent from my iPad using Tapatalk

Αυτό που με έκανε να αλλάξω είναι η ελευθερία του Android OS! Και το customizability!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

#5   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:18

Μάλλον είμαι από τους λίγους που θέλουν να πάνε από το android σε iOS. Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι το android δεν είναι μοναδικό, η κάθε υλοποίηση είναι διαφορετική.


Sent from my iPad using Tapatalk

#6   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:21

Μάλλον είμαι από τους λίγους που θέλουν να πάνε από το android σε iOS. Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι το android δεν είναι μοναδικό, η κάθε υλοποίηση είναι διαφορετική.


Sent from my iPad using Tapatalk

Εμένα για φέτος τουλάχιστον δεν με βλέπω να γυρνάω πίσω!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

#7   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:27

Λογικό, το s7 edge θεωρείται το κορυφαίο τηλέφωνο για φέτος.


Sent from my iPad using Tapatalk

#8   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:28

Εχουμε και λεμε. PIXEL XL: Το πιο ασχημο τηλεφωνο που εχω δει ποτε στη ζωη μου (οπως το βλεπω σε φωτογραφιες). Αν δεν υπηρχε το fiat multipla θα μουν σιγουρος οτι ειναι το πιο ασχημο προιον προς αγορα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:32

Υπαρχει σχετικο θεμα "απο android σε ios και το αντιστροφο" καπως ετσι.γιατι δεν τα γραφεται εκει καλυτερα;

Τελευταία επεξεργασία από: vdkour, 16/10/2016 - 17:32


#10   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:50

Καλύτερη κάμερα απο το 7;;;; Δεν παίζει αυτο... Όχι απο το 7 ούτε απο το 6... Αφήστε τα νούμερα, τα mega pixel κλπ, και δείτε την πραγματικότητα... 2πυρηνο με 2gb ram ειναι γρηγορότερο απο 8πυρηνα με 4 gb ram. Αντίστοιχα η φωτογραφική του iPhone δεν συγκρίνεται με άλλη κινητού παρά μόνον με DSLR...

Όσο για το customizability του android τι να πω. Αν απο το κινητό σας, σας λείπει του φρου φρου και /δεν/ θέλετε jb, τότε ναι, ίσως η λύση να ειναι το κατ' εμέ δύσχρηστο android :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/10/2016 - 17:59

Καλύτερη κάμερα απο το 7;;;; Δεν παίζει αυτο... Όχι απο το 7 ούτε απο το 6... Αφήστε τα νούμερα, τα mega pixel κλπ, και δείτε την πραγματικότητα... 2πυρηνο με 2gb ram ειναι γρηγορότερο απο 8πυρηνα με 4 gb ram. Αντίστοιχα η φωτογραφική του iPhone δεν συγκρίνεται με άλλη κινητού παρά μόνον με DSLR...

Όσο για το customizability του android τι να πω. Αν απο το κινητό σας, σας λείπει του φρου φρου και /δεν/ θέλετε jb, τότε ναι, ίσως η λύση να ειναι το κατ' εμέ δύσχρηστο android :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε μου δεν είναι τα megapixel αλλά έγκυρα site φωτογραφίας όπως το https://www.dxomark.com αλλά τι ξέρουν αυτοί ε; 86 το 7 89 το pixel

Knowledge is Power

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 16/10/2016 - 17:59

Knowledge Is Power


#12   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 16/10/2016 - 18:01

Καλύτερη κάμερα απο το 7;;;; Δεν παίζει αυτο... Όχι απο το 7 ούτε απο το 6... Αφήστε τα νούμερα, τα mega pixel κλπ, και δείτε την πραγματικότητα... 2πυρηνο με 2gb ram ειναι γρηγορότερο απο 8πυρηνα με 4 gb ram. Αντίστοιχα η φωτογραφική του iPhone δεν συγκρίνεται με άλλη κινητού παρά μόνον με DSLR...

Όσο για το customizability του android τι να πω. Αν απο το κινητό σας, σας λείπει του φρου φρου και /δεν/ θέλετε jb, τότε ναι, ίσως η λύση να ειναι το κατ' εμέ δύσχρηστο android :)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εκτιθεσαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 16/10/2016 - 18:12

Φίλε μου δεν είναι τα megapixel αλλά έγκυρα site φωτογραφίας όπως το https://www.dxomark.com αλλά τι ξέρουν αυτοί ε; 86 το 7 89 το pixel

Knowledge is Power


Εάν δεις τα σχόλια κάτω απο το review του site, που ποιος ξέρει πόσα πήρε απο Google μεριά για να τεστάρει, και το οποίο δεν εχει καν νυχτερινές φωτογραφίες, καταλάβεις πολλά...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   midkin

midkin

    iPH Addict

  • 755 μηνύματα
  • Twitter:@midkin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:midkin

Δημοσίευση 16/10/2016 - 18:12

Εκτιθεσαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν πειράζει...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#15   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 16/10/2016 - 18:16

Εάν δεις τα σχόλια κάτω απο το review του site, που ποιος ξέρει πόσα πήρε απο Google μεριά για να τεστάρει, και το οποίο δεν εχει καν νυχτερινές φωτογραφίες, καταλάβεις πολλά...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σαφώς ο Έλληνας παντού βλέπει μίζα...

Knowledge is Power

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες