Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

MacBook Pro (2016): Με TouchBar και Touch ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 28/10/2016 - 00:34

 

25 χρόνια μετά την κυκλοφορία του 1ου notebook της Apple, του PowerBook, η εταιρεία παρουσίασε την ριζικά ανανεωμένη σειρά MacBook Pro, παρουσιάζοντας νέα μοντέλα 13” και 15” με μεγάλες αναβαθμίσεις και με πλήθος νέων χαρακτηριστικών, τα περισσότερα από τα οποία γνωρίζαμε ήδη διαμέσου των πρόσφατων leaks.

 

Λεπτότερη σχεδίαση, ελαφρύτερα, με νέους επεξεργαστές (Intel core i7 Quad-core), νέες κάρτες γραφικών (Radeon Pro), ταχύτερους SSD, αναβαθμισμένες οθόνες, νέο Force Trackpad (με διπλάσιο μέγεθος από τα προηγούμενα μοντέλα), νέο butterfly keyboard 2ης γενιάς4 θύρες USB-C (Thunderbolt 3) και φυσικά… Retina Display Touch Bar με ενσωματωμένο Touch ID!

 

Αναλυτικά:

 

 

To Retina Display Touch Bar το οποίο αντικαθιστά την σειρά των functions keys, είναι τεχνολογίας multitouch και εμφανίζει εικονικά πλήκτρα αλλά και έξυπνες προτάσεις/περιεχόμενο το οποίο προσαρμόζεται δυναμικά στις εφαρμογές που χρησιμοποιεί ο χρήστης!

Η Apple έχει αναπτύξει ένα ακόμη custom chip για τις ανάγκες του Touch Bar το οποίο ονομάζει T1.

To  Touch ID το οποίο βρίσκεται ενσωματωμένο στην δεξιά πλευρά του Touch Bar, επιτρέπει την άμεση πρόσβαση στον υπολογιστή με ένα μόνο άγγιγμα, όπως στο iPhone/iPad. Φυσικά, χρησιμοποιείται και με την υπηρεσία Apple Pay για άμεσες αγορές διαμέσου ηλεκτρονικών καταστημάτων που υποστηρίζουν το ηλεκτρονικό σύστημα πληρωμών της Apple.

 

Η Apple διαθέτει dev APIs τόσο για το Touch Bar όσο και για το Touch ID ώστε οι προγραμματιστές 3ων εφαρμογών να μπορέσουν να κάνουν χρήση των νέων αυτών τεχνολογιών.
 

 

Οθόνη: 67% πιο φωτεινή, 67% μεγαλύτερος λόγος αντίθεσης και 25% περισσότερα χρώματα σε σχέση με το παλαιότερο μοντέλο

 

apple-macbook-event-20161027-8408-e14775

 

 

Επεξεργαστές: Intel Core i7 Quad-core 2133mHz για το μοντέλο των 15”. Το μοντέλο των 13” έρχεται με Intel Core i5 / i7 processors και Intel Iris GPU. 


apple-macbook-event-20161027-8436.jpg

 

 

Κάρτες γραφικών: Radeon Pro (14nm GPU, Polaris architecture, μέχρι 4GB VRAM οι οποίες είναι 2.3 φορές ταχύτερες σε σχέση με τις GPU των προηγούμενων μοντέλων MacBook Pro 15”).


apple-macbook-event-2016.jpg

 

 

SSD: Χωρητικότητες μέχρι και 2TB, με ταχύτητες διαμεταγωγής έως και 3.1GB/s, 50% ταχύτεροι σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα MacBook Pro.


apple-macbook-event-20161027-8447.jpg

 

 

Γενικό συγκριτικό σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο MacBook Pro (μοντέλο 15”):

 

apple-macbook-event-20161027-8468.jpg

 

 

Η τιμή των νέων MacBook Pro ξεκινάει από τα $1499 (στις ΗΠΑ) για το φτηνό μοντέλο των 13” που δεν διαθέτει το Touch Bar & Touch ID και ουσιαστικά αποτελεί τον αντικαταστάτη του MacBook Air καθώς πλέον είναι πολύ ταχύτερο, λεπτότερο κατά 13% και με το ίδιο ακριβώς βάρος:

  • 2.0GHz dual-core Intel Core i5 processor
  • Turbo Boost up to 3.1GHz
  • 8GB 1866MHz memory
  • 256GB PCIe-based SSD1
  • Intel Iris Graphics 540
  • Two Thunderbolt 3 ports

To μοντέλο 13” με το Touch Bar & Touch ID ξεκινάει από τα $1799:

  • 2.9GHz dual-core Intel Core i5 processor
  • Turbo Boost up to 3.3GHz
  • 8GB 2133MHz memory
  • 256GB PCIe-based SSD1
  • Intel Iris Graphics 550
  • Four Thunderbolt 3 ports
  • Touch Bar and Touch ID

To μοντέλο των 15′‘ ξεκινάει από τα $2399:

  • 2.6GHz quad-core Intel Core i7 processor
  • Turbo Boost up to 3.5GHz
  • 16GB 2133MHz memory
  • 256GB PCIe-based SSD1
  • Radeon Pro 450 with 2GB memory
  • Four Thunderbolt 3 ports
  • Touch Bar and Touch ID

Screen-Shot-2016-10-27-at-21.19.12.png

 

Φυσικά, μόλις έχουμε επίσημη ενημέρωση σχετικά με τις τιμές διάθεσης στην Ελλάδα θα σας ενημερώσουμε με νέο δημοσίευμα.

 

via macuser


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/10/2016 - 00:42

Αν και πιστεύω οτι το touch bar για πολλούς χρήστες, επαγγελματίες και μη, θα είναι το απόλυτο εργαλείο, εμένα με άφησε παγερά αδιάφορο! Τιμές κλασσικά στον θεό!

#3   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2016 - 05:06

παρα πολυ ακριβα για οτι και αν προσφερουν.Ακολουθουν και οι αλλες χαζο εταιρειες με καποια πανακριβα windows μοντελα και ο ανοητος ανταγωνισμος τιμων καλα κρατει.Sorry αν και εχω imac αλλα το επομενο μηχανακι να κανω τη δουλεια μου θα ειναι καποιο win μεχρι 1000 ευρα και σε 3-4 χρονια τα ξαναλεμε.



#4   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 28/10/2016 - 05:16

Σαν επαγγελματίας της εικόνας και του ήχου σίγουρα θα έπαιρνα το 15αρι αν χρειαζόμουν κάτι έξω από το Studio. Περιμένω να δω τι θα κάνει στο επόμενο iMac 5k γιατί μέχρι στιγμής το υπάρχων δεν έχω λόγο να το αλλάξω, για να κανονίσω τις κινήσεις μου μαζί με οθόνες που χρειάζομαι! Η μπάρα για Final Cut και Photoshop όλα τα λεφτά! εκτός των άλλων!


Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 28/10/2016 - 05:17

@CaLi@


#5   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 28/10/2016 - 07:11

Άκρος απογοητευτικές η τιμές :(

#6   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2016 - 07:25

Απογοήτευση!

Αν και μία 10ετία κάτοχος προϊόντων Apple, πίστευα ότι είχε έρθει ώρα αντικατάστασης του Macbook, πλην όμως με αυτά που είδα (συνέχεια των παράλογων του iPhone 7) το ξανασκέφτομαι και μάλλον όχι! Επειδή σε πολλούς αρέσει η αντιγραφή του "μαρκετίστικου" εκθειασμού, εγώ θέλω να κοιτώ το όφελος μου και όχι της οποιαδήποτε εταιρίας και προσπαθώ να καταλάβω γιατί συνεχίζουν την τακτική κουρέματος (εξαιρείται η τιμή πάντα)...

1. θύρα mag-safe;;; (αφαίρεση αερόσακων από αυτοκίνητο... πρόοδος, σειρά Pro είναι)

2. θύρα 3,5mm;;; (στο iPhone 7 έχουν γραφτεί διθύραμβοι για την αφαίρεση και πόσο θετικότερο είναι, πόσο μπροστά χαράζει το δρόμο και θα αντιγράψουν όλοι κλπ κλπ κλπ, αλλά εδώ γιατί παρέμεινε, γιατί δεν υπάρχει θύρα lightning ή γιατί δεν υιοθετεί μία ίδια θύρα για όλες τις δουλειές όπως η usb-c, thunderbolt, σε όλες τις συσκευές, από iPhone-iPad έως Mac... έμμεσο push σε ασύρματες λειτουργίες, αλλιώς για... τιμωρία, ένα κάρο αντάπτορες με επιπρόσθετο κόστος, σειρά Pro είναι)

3. μπαταρία 10 ώρες μόνο;;; (και όταν δεν θα είναι πραγματική τιμή, βγείτε να πείτε... κλείσε το ένα, κλείσε το άλλο και στο τέλος σβήσε το τελείως... θα κρατήσει περισσότερο, σειρά Pro είναι)

4. διαστάσεις;;; (από τις απατηλές στατιστικές συγκριτικές με προγενέστερα κατά 13% κλπ, περίμενα κάτι καλύτερο με πιο μίνιμαλ και λιγότερα bezel και κυρίως το βάρος, σειρά Pro είναι)

5. ram;;; (το άγγιγμα διψήφιου νούμερου σε εργοστασιακή κατασκευή δεν... συνιστά αίσθηση υποχρέωσης κατά το φαίνεται, σειρά Pro είναι)

6. κάρτα γραφικών;;; (σειρά Pro είναι ρε... βάλτε κάτι ανάλογο σε όλα όχι στο 15άρι)

7. φωτεινό μήλο... πάειειει... (ε να μην τα γ@^^#!~^&~ όλα ο "Μαγειράκος" Cook, πρέπει να βγει από την σκιά του προκατόχου, οπότε να εξαφανίσει κάθε αναφορά και να δώσει το δικό του στίγμα, το κλειδί της επιτυχίας κρίνεται από τον ψυχαναλυτή του... βρείτε τον και θα έχετε αυτά που θέλετε)

Οπότε... αφού έχουμε ριζική αλλαγή (καιρού), goodnight @ 08:25am !


Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 28/10/2016 - 07:27


#7   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 28/10/2016 - 07:34

Η αλήθεια είναι ότι δε βλέπω μεγάλες διάφορες σε σχέση με το προηγούμενο αν εξαιρέσω την μπάρα. Θα ήταν ωραία φάση να έβγαινε πληκτρολόγια με αυτό πάνω (βέβαια τιμή στο θεό και φαντάζομαι θα είναι ανέφικτο.)

#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/10/2016 - 08:12

Καλό μου Macbook early 2011 κράτα όσα περισσότερα χρόνια γίνεται...

 

Τι τιμές είναι αυτές ρε παιδιά. Ήμαρτον. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#9   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2016 - 08:50

Καλό μου Macbook early 2011 κράτα όσα περισσότερα χρόνια γίνεται...

 

Τι τιμές είναι αυτές ρε παιδιά. Ήμαρτον. 

 

Λεφτά υπάρχουν !.  :P

 

Ευτυχώς έχω το MBPr του 2014.


vires acquirit eundo


#10   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2016 - 08:54

Σκέτη απογοήτευση, δε μας έφτανε το κρύο ντουζ από την παρουσίαση του Galaxy Note 7, ήρθε τώρα αυτό και τα τελείωσε.

 

1) Πάει το magsafe. Ορέ μπαγλαμάδες, γιατί να πάρω belkin μαγνητικό..? για να περισσεύει ? Κάντε εσείς τη μια θύρα μαγνητική-USB-C αποσπώμενη

 

2) Πάνε όλες οι άλλες θύρες, HDMI, SD card, USB-3. Δε γουστάρω ρε σεις να έχω άλλο ένα σακίδιο με αντάπτορες. Βάλτε ένα σούερ ντούπερ HUB τουλάχιστον στη συσκευασία για το γραφείο και ας πάρω τα απλά μόνος μου.

 

3) Τιμές στο θεό.... Είπαμε, θα δ΄ψσουμε παραπάνω χρήματα για να πάρουμε αυτό που γουστάρουμε, αλλά το τερματίσανε. Πρέπει κάποια στιγμή να τους τιμωρήσουν οι καταναλωτές, μπας και βάλουν μυαλό.

 

4) Τι βλακεία αυτή η μπάρα. Σιγά μη σηκώσω τα χέρια, να τεντώνομαι να φτάσω την χαζομπάρα που είναι και πολύ στενή όταν έχω ένα τέλειο trackpad. Θα έπρεπε να είναι ακριβώς πάνω από το trackpad αλλά τότε θα ενοχλούσε τις παλάμες...

 

5) Να το χέ#$%$ω το σούπερ λεπτό αν δεν έχω άπειρη αυτονομία.... τουλάχιστον μειώσανε τα bezels στο 15-άρι ?

 

Κρίμα, κρίμα, κρίμα, περίμενα πιο ουσιαστικές αλλαγές, και ας μην έχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ hardware. Θέλουμε ουσία ρε μαμώτο...

 

Στα θετικά το ότι στο νέο "air" βάλανε retina οθόνη, το touch id για το ξεκλείδωμα, άνοιγμα, pay, και το μεγαλύτερο trackpad.



#11   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/10/2016 - 08:56

Περιμενα 2-3 μηνες να βγει για να παρω το νεο 13αρι μοντελο κυριως επειδη περιμενα πιο future proof specs.

Δεν εχω παρα να συμφωνησω απολυτα με τον Gousia. Με βλεπω να φτιαχνω ενα build to order προηγουμενης γενιας MBP και οσο παει.

ΥΓ: Τις επιδοσεις φωτια που τις ειδε ο τιτλος του αρθρου;



#12   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/10/2016 - 09:10

Δεν είναι μόνο τα MacBook Pro που ακριβαίνουν , σιωπηρά αναπροσαρμόζουν και άλλες τιμές προς τα πάνω.

Μέχρι προχθές κοίταγα στο Apple Store Αγγλίας για παραγγελία για Apple mini 2,6 με 16gb ram και 256 ssd είχε 889£ σήμερα έχει 1039£.

Ακριβηνε μετά την παρουσίαση !!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 897 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 28/10/2016 - 09:30

Απογοήτευση.

Ευτυχώς το ΜΒΡ 15 του 11 καλά κρατεί!



#14   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2016 - 09:53

τις τιμές μην τις κρίνετε στα επίπεδα της αγΕλλάδας των μνημονίων

το macbook pro το 15 αρι έκανε το 2009 κάπου στα 1700 ευρώ το 17 αρι περνούσε το  2χίλιαρο 

προσωπικά με απογοήτευσε η εγκατάλειψη του magsafe που ήταν η μεγαλύτερη ασφάλεια κατά δεύτερον το φωτιζόμενο μήλο τα υπόλοιπα τα βόλευα μια χαρά 

Για αρχή το touchbar το αφήνω για τους fashion victims 

Tέλος όποιος θέλει OSX πάει σε macbook οπότε άκυρο το πόσο κάνει το tubox



#15   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2016 - 09:59

Αναρωτιέμαι αν το υπάρχων Macbook Air θα ήταν μία πιο δίκαιη επιλογή!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες