Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

MacBook Pro (2016): Με TouchBar και Touch ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 28/10/2016 - 10:48

Εγώ άρχισα να σκέφτομαι κ το hackintosh. Να φτιάξω ένα τούμπανο υπολογιστή κ ας είναι σταθερός.

Οι τιμές με απογοητεύεσαν. Όλα τα αλλά θα τα πάλευα αν είχα τα χρήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   DTsuras

DTsuras

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 28/10/2016 - 10:56

Οι τιμες ειναι απαγορευτικες..

#18   ZeroTime

ZeroTime

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/10/2016 - 10:58

Τίποτα το ιδιαίτερο. Δυστυχώς η MS δείχνει να παίρνει τι ηνία μετά από χρόνια. 



#19   johnthomop

johnthomop

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2016 - 11:24

Πανακριβο!



#20   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/10/2016 - 11:38

MacBook Pro (2016): Με TouchBar , Touch ID και Τιμη φωτια***

 

στο διορθωσα λιγο @iphonehellas  :)



#21   thagkol

thagkol

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/10/2016 - 11:59

Οι τιμές είναι πολύ ακριβές. Με 1100 λίρες αγοράζει κάποιος το 13άρι 256γιγα του 2015, ενώ για το νέο μοντέλο με την touch bar χρειάζεται 1750 λίρες, δηλαδή 650 λίρες ή 800 ευρώ περίπου παραπάνω.

Σίγουρα έχει πολλές αναβαθμίσεις, νεότερους επεξεργαστές, ταχύτερες μνήμες, καλύτερη οθόνη, μικρότερο πάχος, μεγαλύτερο trackbar κλπ, αλλά το έξτρα κόστος δεν αξίζει για μένα. Αυτό είναι υποκειμενικό βέβαια, ίσως για κάποιους άλλους που τα χρειάζονται οπωσδήποτε αξίζουν.

Αν κάποιου είναι η δουλειά του το Photoshop, μπορεί το touchbar να του λύνει τα χέρια, δεν το ξέρω αυτό και δεν το κρίνω. Για ερασιτέχνες χρήστες όμως το value for money είναι ξεκάθαρα στα μοντέλα του 2015. Σε αυτό παίζει ρόλο και η μεγάλη πτώση της ισοτιμίας της λίρας, γιατί τα μοντέλα του 2015 αν τα αγοράσει κανείς από Αγγλία έχουν τιμή εφάμιλλη με την Αμερική, λόγω του ότι το 2015 η λίρα έκανε 1,50 δολάρια, ενώ τώρα που η λίρα κάνει 1,25 δολάρια είναι λογικό να προσαρμοστούν και οι τιμές προς τα πάνω. Οι Άγγλοι ψήφισαν brexit για να γίνουν πιο ακριβές οι εισαγωγές και πιο φτηνές οι εξαγωγές τους, οπότε αυτό ήθελαν αυτό έγινε!



#22   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/10/2016 - 12:20

Καλά οι τιμές ξεφεύγουν....

Κρίμα το φωτεινό μήλο



#23   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 28/10/2016 - 12:26

Καλό μου Macbook early 2011 κράτα όσα περισσότερα χρόνια γίνεται...

Τι τιμές είναι αυτές ρε παιδιά. Ήμαρτον.

To ίδιο 13" έχω και εγώ με SSD και 16Gb ram, πετάει :)


Sent from my iPad using Tapatalk

#24   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2016 - 12:33

Περίμενα πως και πως την παρουσίαση του νέου μοντέλου.Μέχρι και αγγελία έβαλα το ταπεινό μου 13 Mid-2012 μπας και πουληθεί έγκαιρα για να αγοράσω το νέο μοντέλο.Δυστυχώς ήταν μια απογοήτευση.Να πω για το Magsafe που χάθηκε από τα νέα μοντέλα και παρείχε μέγιστη ασφάλεια?Να αναφερθώ στην κατάργηση της θύρας SD που με βοηθούσε προσωπικά με κάρτες από ασύμβατες συσκευές?Ακόμα και το φωτεινό ''Μηλαράκι'' με ενοχλεί που χάνεται στα νέα μοντέλα.Και φυσικά η τιμή που ακόμα και στα βασικά μοντέλα είναι άκρως απαγορευτική.Πόσο μάλλον αν θα θελήσει κάποιος να το ''στήσει'' στα μέτρα του......Θα πρέπει να πουλήσει μερικά από τα όργανα του για να το αγοράσει.Ευτυχώς που έκανα αναβάθμηση στο μηχανάκι μου και ελπίζω να κρατήσει μερικά χρόνια ακόμα.Καλή η μείωση βάρους και η νέα oled touch panel αλλά seriously...Thanks but no thanks Apple όπως λένε και οι ''φίλοι'' μας οι Αμερικάνοι.



#25   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/10/2016 - 12:38

Ορισμένοι κάνετε λες και τη μάθατε χθές με το Event την Apple. Τα 'δαμε και με το 7 πρίν κάτι βδομάδες.

 

Αναμενόμενα οι τιμές γ@μησετα (ναι μια λέξη). Γιατί? Μα έχει Touch Bar..! Έχει Touch iD! Yiiiisssssss!

 

Κρίμα γιατί φέτος περίμενα αυτό το Event να κάνω τη μετάβαση που τρενάρω τόσα χρόνια. Αλλά είπαμε. Apple είσαι.

 

"Βασιλιάς" λοιπόν με κάποιο απο τα προηγούμενα -που θεωρητικά θα πέσουν λίιιιιγο ακόμα- σε συνδυασμό με MacID και γειά σου Αππλ. B)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#26   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2016 - 12:49

Ερώτηση:  Στο προηγούμενο μοντέλο MacBook Pro 2015 υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμησης μνήμης Ram και δίσκου? Ρωτάω διότι η βασική έκδοση του μοντέλου με την 13άρα οθόνη έχει 8GB Ram και 128GB SSD δίσκο σε αρκετά καλή τιμή (στο Skroutz)



#27   krazekas

krazekas

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Twitter:@krazekas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/10/2016 - 12:55

Ηθελα να γραψω για το ποσο κοροιδο με θεωρει η εταιρεία με τα νεα MacBook (Pro ? ) και μου βγαινει να βρισω αφου δεν ανηκω στα προβατα, ουτε είμαι DJ να παιζω με φωτιζόμενες μπαρες...

Προτιμησα να παραθεσω την κριτικη φιλου που βρηκα σε άλλο forum..

 

 

Πολλά λεφτά ακόμα και το entry level 13 τα όποια όσο και να θέλω να τα δικαιολογήσω για να πείσω τον εαυτό μου να παραμείνει στο οικοσύστημα της Apple δεν τα καταφέρνω. 

 

Επίσης, θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται να κυκλοφορεί το νέο μοντέλο ΜΒPr και να παραμένει το προηγούμενο και το Air με την ίδια ακριβώς τιμή. Αυτό πρόκειται για κοροϊδία μπροστά στα μούτρα σου. Το air κυκλοφορεί από το 15 και δεν έχει πέσει το κόστος παραγωγής του; Μας έχουν για τόσο πρόβατα;

 

Ένα άλλο παράδειγμα είναι ότι εάν αποφασίσεις να μην πας στο top μοντέλο με την touch bar τότε πέρα από την έλλειψη touch bar αφαιρεί και 2 thunder bolts. Δηλαδή δίνεις 1500 δολάρια για 13άρι laptop το όποιο έχει μόνο 2 θύρες thunder bolt 3 και θύρα για ακουστικά.. Και αυτό το πράγμα τολμάνε και το λένε Pro... Που θα πρέπει να κυκλοφορείς δεν ξέρω κι εγώ με πόσα dongles για να κάνεις την δουλεία σου. Αλλά ξέχασα..20% less volume...ΕΛΕΟΣ πια.

 

Έτσι όπως τα έχουν κάνει τα ίδια τα προϊόντα τους δεν μπορείς να συνδέσεις μεταξύ τους... Το iPhone 7 δεν μπορείς να το συνδέσεις χωρίς αντάπτορα στο καινούργιο MBPr. Το ίδιο και τα ακουστικά του iPhone τα οποία έχουν lighting. Οκ ας πούμε το μέλλον είναι το usb-c οπότε πέτα όλα τα άλλα ports και βάλε μόνο thunderbolts 3 ώστε να πιέσεις για την μετάβαση πιο γρήγορα...γιατί τότε βάζεις θύρα lightning στο iphone και όχι usb-c; Γιατί βγάζεις την θύρα 3.5mm από το iPhone και την αφήνεις στο MBP ενώ έχεις βγάλει USB type A, HDMI κτλ..  

 

6 χρόνια χρησιμοποιώ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ MacOs και iOS αλλά κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα παραβλέψω και πιο πολύ έχω νευριάσει γιατί ξέρω ότι η μετάβαση σε win θα είναι δύσκολη. Για να το γυρίσω σε android δύσκολο έως αδύνατον..

 

 

https://www.cnet.com...macbook-review/



#28   krazekas

krazekas

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Twitter:@krazekas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/10/2016 - 12:55

Ηθελα να γραψω για το ποσο κοροιδο με θεωρει η εταιρεία με τα νεα MacBook (Pro ? ) και μου βγαινει να βρισω αφου δεν ανηκω στα προβατα, ουτε είμαι DJ να παιζω με φωτιζόμενες μπαρες...

Προτιμησα να παραθεσω την κριτικη φιλου που βρηκα σε άλλο forum..

 

 

Πολλά λεφτά ακόμα και το entry level 13 τα όποια όσο και να θέλω να τα δικαιολογήσω για να πείσω τον εαυτό μου να παραμείνει στο οικοσύστημα της Apple δεν τα καταφέρνω. 

 

Επίσης, θα ήθελα πολύ κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται να κυκλοφορεί το νέο μοντέλο ΜΒPr και να παραμένει το προηγούμενο και το Air με την ίδια ακριβώς τιμή. Αυτό πρόκειται για κοροϊδία μπροστά στα μούτρα σου. Το air κυκλοφορεί από το 15 και δεν έχει πέσει το κόστος παραγωγής του; Μας έχουν για τόσο πρόβατα;

 

Ένα άλλο παράδειγμα είναι ότι εάν αποφασίσεις να μην πας στο top μοντέλο με την touch bar τότε πέρα από την έλλειψη touch bar αφαιρεί και 2 thunder bolts. Δηλαδή δίνεις 1500 δολάρια για 13άρι laptop το όποιο έχει μόνο 2 θύρες thunder bolt 3 και θύρα για ακουστικά.. Και αυτό το πράγμα τολμάνε και το λένε Pro... Που θα πρέπει να κυκλοφορείς δεν ξέρω κι εγώ με πόσα dongles για να κάνεις την δουλεία σου. Αλλά ξέχασα..20% less volume...ΕΛΕΟΣ πια.

 

Έτσι όπως τα έχουν κάνει τα ίδια τα προϊόντα τους δεν μπορείς να συνδέσεις μεταξύ τους... Το iPhone 7 δεν μπορείς να το συνδέσεις χωρίς αντάπτορα στο καινούργιο MBPr. Το ίδιο και τα ακουστικά του iPhone τα οποία έχουν lighting. Οκ ας πούμε το μέλλον είναι το usb-c οπότε πέτα όλα τα άλλα ports και βάλε μόνο thunderbolts 3 ώστε να πιέσεις για την μετάβαση πιο γρήγορα...γιατί τότε βάζεις θύρα lightning στο iphone και όχι usb-c; Γιατί βγάζεις την θύρα 3.5mm από το iPhone και την αφήνεις στο MBP ενώ έχεις βγάλει USB type A, HDMI κτλ..  

 

6 χρόνια χρησιμοποιώ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ MacOs και iOS αλλά κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα παραβλέψω και πιο πολύ έχω νευριάσει γιατί ξέρω ότι η μετάβαση σε win θα είναι δύσκολη. Για να το γυρίσω σε android δύσκολο έως αδύνατον..



#29   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/10/2016 - 12:55

Πριν μερικές εβδομάδες αγόρασα ως δώρο στην γυναίκα μου ένα MBP Retina 13αρι μιας και της το είχα υποσχεθεί. Με την ευκαιρία το λειτουργώ και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σημείο που σκέφτομαι να πουλήσω το δικό μου Win Laptop ώστε να προβώ στην αγορά ενός MBP Retina και εγώ. Περίμενα το χθεσινό event να με βάλει σε σκέψεις αλλά μάταια. Πραγματικά απογοητεύτικα πάρα πολύ που έβγαλαν το MagSafe. Είναι πάρα πολύ καλό feature και απορώ πως δεν το έχουν υοθετήσει και άλλοι κατασκευαστές τόσα χρόνια. Επίσης επειδή λόγω δουλειάς είμαι με μια βαλίτσα στο χέρι μου είναι πολύ δύσκολο να κουβαλάω άλλα τόσα ανταπτοράκια που θα μου χρειαστούν. Ας μην μιλήσω για το κόστος που θα χρειαστει για να αγοραστούν. Περιτή για εμένα η Touch Bar ή να το πω καλύτερα μήπως θα έπρεπε να μπει πάνω απο το Force Touch TrackPad? Επίσης γιατί όλα αυτά τα χρόνια δεν έχουν βάλει NumPad? Τόσο χώρο έχει. 

 

Σίγουρα ξέρω ότι θα προβώ στην αγορά ενος MBP Retina Early 2015 και θα μου κρατήσει τουλάχιστον μια 5ετια. Μετά βλέπουμε.



#30   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2016 - 13:12

Hackintosh η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση. Αγοραζεις ενα laptop πληρως συμβατο ή στηνεις ενα πυργο και ξεμπερδευεις απλα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες