Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

MacBook Pro (2016): Με TouchBar και Touch ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Ksidm7

Ksidm7

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2016 - 13:36

Ερώτηση:  Στο προηγούμενο μοντέλο MacBook Pro 2015 υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμησης μνήμης Ram και δίσκου? Ρωτάω διότι η βασική έκδοση του μοντέλου με την 13άρα οθόνη έχει 8GB Ram και 128GB SSD δίσκο σε αρκετά καλή τιμή (στο Skroutz)

Ότι πάρεις με αυτό μένεις! Δεν αλλάζει τίποτα!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2016 - 14:03

Ερώτηση:  Στο προηγούμενο μοντέλο MacBook Pro 2015 υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμησης μνήμης Ram και δίσκου? Ρωτάω διότι η βασική έκδοση του μοντέλου με την 13άρα οθόνη έχει 8GB Ram και 128GB SSD δίσκο σε αρκετά καλή τιμή (στο Skroutz)

 

Η RAM δεν αναβαθμίζεται, αντίθετα με τον δίσκο που κατά τη γνώμη μου είναι μια πανάκριβη παρέμβαση.

Αν λοιπόν τρέχεις μόνο το macOS δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τον δίσκο, αν χρειαστεί μεταφέρεις 

ογκώδη αρχεία σε έναν εξωτερικό δίσκο και είσαι μια χαρά.

 

Όμως αν τρέχεις windows και ιδιαίτερα μέσω bootcamp, τα περιθώρια στενεύουν.


vires acquirit eundo


#33   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/10/2016 - 14:17

Έχει αρχίσει η Apple τελευταία και δεν μας τα λέει καλά γενικότερα. Μια με τα iPhone με ίδιο σχεδιασμό τριτη χρόνια και τιμές στο Θεό, αφαίρεση θύρα jack χωρίς ουσιαστικό λόγο με αποτέλεσμα να χρειάζεται κάποιος αντάπτορες η νέα ακουστικά.
Μια με τα MacBook που σου αφαιρεί αντί να σου προσθέτει πράγματα και να σου λύνει τα χέρια που για πολλούς είναι εργαλείο δουλειάς.
Γενικά βλέπω αρκετές λάθος κινήσεις και όχι δεν έχει πάντα δίκιο η Apple, ο κόσμος την ανέβασε για την απλότητα της και την ευκολία που σου προσφέρουν οι συσκευές της.
Πολλές εταιρίες ήταν κάποτε κολοσσοί και με λάθος κινήσεις έπεσαν. Δεν λέω ότι θα αφανιστεί η Apple αλλά σίγουρα μερίδιο αγοράς θα χάσει.
Στους Mac υπολογιστές ήδη το μερίδιο της σε σχέση με το 15' έχει πέσει περίπου 3% στην παγκόσμια αγορά και κάτι μου λέει ότι δεν θα ανέβει...

 

Και τα λέει αυτά ένας χρήστης που τον Ολυμπιακό και την Apple τα έχει στην ίδια θέση emoji12.pngemoji12.png


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 28/10/2016 - 14:23

Once You Go Mac You Never Go Back

#34   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/10/2016 - 14:22

Εμένα πάντως η νέα γενιά mac με έπεισε.

 

Όχι τόσο για άμεση αγορά, όσο για την εξέλιξη τους που θα έρθει σε 1-1,5 χρόνο.

 

Όπως κάθε πρώτη γενιά (είτε είναι ο 64bit επεξεργαστής στα iPhone , είτε το 3D Touch στο 6S , είτε ο Telephoto, είτε το butterfly keyboard, είτε τώρα το TouchBar) είναι ένα πείραμα για την εξέλιξη της σειράς.

 

Όπως είδαμε λοιπόν όλα τα προηγούμενα να εξελίσσονται , έτσι θα γίνει και με την touchbar αργά η γρήγορα.

 

Προσωπικά αν αγόραζα σήμερα Macbook και λόγω του ότι δεν γνωρίζω τι θα συμβεί με εφαρμογές που με ενδιαφέρουν (π.χ. autocad) θα κοίταζα προς το 13άρι χωρίς την TouchBar, αφού στα 1799$ που θα ήθελα για να πάρω το βασικό 13άρι με touchbar, μπορώ να πάρω το απλό με 16gb RAM και αναβαθμισμένη χωρητικότητα.

 

Σε 1-1,5 χρόνο από τώρα όμως που και λογικά θα αλλάξω το mid 2012 non-retina που έχω, και δεδομένου ότι η τεχνολογία στο touchbar θα έχει εξελιχθεί, θα σκεφτώ σοβαρά τη μετάβαση στο συγκεκριμένο.

 

Για το μέγεθος οθόνης νομίζω ότι πια μου αρκούν και οι 13ίντσες ώστε να κερδίσω ακόμα παραπάνω σε φορητότητα. Δεν λέω ότι το 15άρι είναι βαρύ, ή δύσχρηστο, αλλά σε καθημερινή κίνηση αποτελεί ένα μεγαλύτερο βάρος.

 

ΕDIT:

 

Spoiler


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 28/10/2016 - 14:27

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#35   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2016 - 14:37

ρε παιδιά μη κλαίτε

Μια παρουσίαση έγινε δεν θα πάμε να παραγγείλουμε αμέσως

Μου θυμίζει η συζήτηση με το πόσο επαγγελματικά είναι τα mac ή τα blackberry ή την ελευθερία του android και όλες τις καραμέλες και τις ταμπέλες που βάζουμε στην αγΕλλάδα τους στιλ η χώρα της τουλίπας η χώρα του καφέ το στάδιο των ονείρων κλπ κλπ

Η apple είναι γνωστή για το πως μπορεί να σε κάνει να έχεις ανάγκη το ένα ραμ παραπάνω 

Στην ίδια την Αμερική αγοράζουν ότι θέλουν και εδώ μιλάμε για την apple λες και θα αγοράσουμε το καινούργιο μοντέλο της μερτσεντες με την εξάτμιση από πάνω.

Υπάρχει ζωή και στα παλαιότερα mac http://lowendmac.com

Για το hackintosh έχω να πω ότι είναι μια ασχολία και τίποτα άλλο είναι σαν να προσπαθήσεις να κάνεις ένα γουρούνι να τραγουδήσει θα ταλαιπωρηθείς εσύ και το γουρούνι 

στο δια ταυτα όταν περάσει τις παιδικές ασθένειες όπως το macbook βλέπουμε αν χρειάζεται ή όχι στο κάτω κάτω το βγάζει και χωρίς τα touchbar κλπ κλπ 



#36   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 28/10/2016 - 15:23

Eμενα παντως μου την εδωσε που δεν θα φωτιζει το μηλο!!!

 

Γιατι το καναν αυτο? Ειναι φουλ καραγκιοζηδες.

 

Ελπιζω το ταπεινο μου mackbookακι του 2011 να μεβγαλει ακομα μερικα χρονια :)


iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#37   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 28/10/2016 - 16:42

Συμφωνώ κ εγώ με το μήλο που φωτίζει. Το θέλω σαν τρελός. Μας έχει πείσει ότι είναι συμβατικό! Παρόλα αυτά, μόνο εμείς δεν το βλέπουμε! Το βλέπουν μόνο οι άλλοι!

Κ συμφωνώ με τον φίλο που είχε δίκιο. Ούτε το iPhone 7 δεν μπορείς να συνδέσεις χωρίς ανταπτορα.

Από την άλλη όταν το συνδέεις σε εξωτερικό μόνιτορ δεν χρειάζεται να το έχεις στο ρεύμα. Καλό αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#38   eliask

eliask

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/10/2016 - 17:13

Εφόσον θέλουν να δείξουν το δρόμο με το usb-c αναμένω μάλλον το iphone 8 με usb-c θύρα ,,, και τα μοντέλα του 2017 για την πλήρη αλλαγή και προσαρμογή όλων των μοντέλων ...... Μέχρι τότε μένω με το iphone 6s και το macbook του 2014 και βλέπουμε .....

Οι τιμές..... αναμενώμενες οι αυξήσεις ίσως για ακόμα φορά υπερβολικα αλλά η apple αυτή είναι και ο καταναλωτής μόνο μπορεί να την τιμωρήσει ...... 



#39   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/10/2016 - 19:04

Εμένα πάντως η νέα γενιά mac με έπεισε.

Όχι τόσο για άμεση αγορά, όσο για την εξέλιξη τους που θα έρθει σε 1-1,5 χρόνο.

Όπως κάθε πρώτη γενιά (είτε είναι ο 64bit επεξεργαστής στα iPhone , είτε το 3D Touch στο 6S , είτε ο Telephoto, είτε το butterfly keyboard, είτε τώρα το TouchBar) είναι ένα πείραμα για την εξέλιξη της σειράς.

Όπως είδαμε λοιπόν όλα τα προηγούμενα να εξελίσσονται , έτσι θα γίνει και με την touchbar αργά η γρήγορα.

Προσωπικά αν αγόραζα σήμερα Macbook και λόγω του ότι δεν γνωρίζω τι θα συμβεί με εφαρμογές που με ενδιαφέρουν (π.χ. autocad) θα κοίταζα προς το 13άρι χωρίς την TouchBar, αφού στα 1799$ που θα ήθελα για να πάρω το βασικό 13άρι με touchbar, μπορώ να πάρω το απλό με 16gb RAM και αναβαθμισμένη χωρητικότητα.

Σε 1-1,5 χρόνο από τώρα όμως που και λογικά θα αλλάξω το mid 2012 non-retina που έχω, και δεδομένου ότι η τεχνολογία στο touchbar θα έχει εξελιχθεί, θα σκεφτώ σοβαρά τη μετάβαση στο συγκεκριμένο.

Για το μέγεθος οθόνης νομίζω ότι πια μου αρκούν και οι 13ίντσες ώστε να κερδίσω ακόμα παραπάνω σε φορητότητα. Δεν λέω ότι το 15άρι είναι βαρύ, ή δύσχρηστο, αλλά σε καθημερινή κίνηση αποτελεί ένα μεγαλύτερο βάρος.

ΕDIT:

Spoiler

Η πιο σωστή προσέγγιση, κατα τη γνώμη μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

#40   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2016 - 23:44

Εμένα πάντως η νέα γενιά mac με έπεισε.

 

Όχι τόσο για άμεση αγορά, όσο για την εξέλιξη τους που θα έρθει σε 1-1,5 χρόνο.

 

Όπως κάθε πρώτη γενιά (είτε είναι ο 64bit επεξεργαστής στα iPhone , είτε το 3D Touch στο 6S , είτε ο Telephoto, είτε το butterfly keyboard, είτε τώρα το TouchBar) είναι ένα πείραμα για την εξέλιξη της σειράς.

 

Όπως είδαμε λοιπόν όλα τα προηγούμενα να εξελίσσονται , έτσι θα γίνει και με την touchbar αργά η γρήγορα.

 

Προσωπικά αν αγόραζα σήμερα Macbook και λόγω του ότι δεν γνωρίζω τι θα συμβεί με εφαρμογές που με ενδιαφέρουν (π.χ. autocad) θα κοίταζα προς το 13άρι χωρίς την TouchBar, αφού στα 1799$ που θα ήθελα για να πάρω το βασικό 13άρι με touchbar, μπορώ να πάρω το απλό με 16gb RAM και αναβαθμισμένη χωρητικότητα.

 

Σε 1-1,5 χρόνο από τώρα όμως που και λογικά θα αλλάξω το mid 2012 non-retina που έχω, και δεδομένου ότι η τεχνολογία στο touchbar θα έχει εξελιχθεί, θα σκεφτώ σοβαρά τη μετάβαση στο συγκεκριμένο.

 

Για το μέγεθος οθόνης νομίζω ότι πια μου αρκούν και οι 13ίντσες ώστε να κερδίσω ακόμα παραπάνω σε φορητότητα. Δεν λέω ότι το 15άρι είναι βαρύ, ή δύσχρηστο, αλλά σε καθημερινή κίνηση αποτελεί ένα μεγαλύτερο βάρος.

 

ΕDIT:

 

Spoiler

Δίνεις χρήματα σε μια καινούργια συσκευή-καινοτομία και περιμένεις απόδοση και ικανοποίηση από την πρώτη στιγμή.Δεν αγοράζεις κάτι που θα βρει εφαρμογή και συμβατότητα μετά την παρέλευση ενός η δύο χρόνων μετά.Διαφοράτικά επιλέγεις κάτι που να αξίζει τα χρήματά σου.Ειδικά στις εποχές που ζούμε.Και για να το θέσω και λίγο πιο σαρκαστικά, αν είναι να βρουν εφαρμογή όλες αυτές οι κατα τα άλλα καλές αλλαγές του νέου μοντέλου μετά από 1-2 χρόνια τότε ας μου το δώσει η Apple  τζάμπα και θα πληρώσω την αξία του προϊόντος της μετά από το συγκεκριμένο διάστημα που θα έχει αποτελέσματα......Φιλικά πάντα.



#41   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/10/2016 - 23:54

Δίνεις χρήματα σε μια καινούργια συσκευή-καινοτομία και περιμένεις απόδοση και ικανοποίηση από την πρώτη στιγμή.Δεν αγοράζεις κάτι που θα βρει εφαρμογή και συμβατότητα μετά την παρέλευση ενός η δύο χρόνων μετά.Διαφοράτικά επιλέγεις κάτι που να αξίζει τα χρήματά σου.Ειδικά στις εποχές που ζούμε.Και για να το θέσω και λίγο πιο σαρκαστικά, αν είναι να βρουν εφαρμογή όλες αυτές οι κατα τα άλλα καλές αλλαγές του νέου μοντέλου μετά από 1-2 χρόνια τότε ας μου το δώσει η Apple τζάμπα και θα πληρώσω την αξία του προϊόντος της μετά από το συγκεκριμένο διάστημα που θα έχει αποτελέσματα......Φιλικά πάντα.


Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

Συγκεκριμένα τη 2η πρόταση.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#42   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/10/2016 - 00:18

Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

Συγκεκριμένα τη 2η πρόταση.

Η παράθεση που έκανα την έκανα επειδή διάβασα εξ αρχής αυτό που έγραψες.Δεν γράφω μόνο για να γράψω.Και θα το ξαναγράψω.Όταν δίνεις τόοοοοσα χρήματα(ειδικά σε τέτοιες εποχές που ακόμα και το σεντ μετράει) περιμένεις απόδοση από την πρώτη στιγμή.Δεν σε ενδιαφέρει αν θα ''βγει'' το πείραμα που έχει κατα νου η Apple και η κάθε Apple.Ούτε σε ενδιαφέρει να πληρώσεις τα τεχνολογικά ''βίτσια'' του εκάστοτε σχεδιαστή.Περιμένεις αποτέλεσμα που ανταποκρίνεται στα χρήματα που έδωσες.Και δυστυχώς για εμένα προσωπικά τα 1799 δολλάρια Αμερικής (άγνωστο το πόσο θα τιμολογηθεί στο Ελλαδιστάν) για ένα μηχάνημα ''απογυμνωμένο'' από δυνατότητες είναι υπερ κοστολογημένο.Καλή η εμφάνηση αλλά μέχρι εκεί.



#43   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 29/10/2016 - 00:35

Με τέτοιες τιμές πρέπει να dellιώστε με την Apple... Dell και άντε γεια μάγειρα... Φέτος από το 7ρι έως το Mac Pro το τερμάτισαν με την τιμολόγηση... Dellίωσαν οι μαμακιες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#44   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/10/2016 - 00:40

Η παράθεση που έκανα την έκανα επειδή διάβασα εξ αρχής αυτό που έγραψες.Δεν γράφω μόνο για να γράψω.Και θα το ξαναγράψω.Όταν δίνεις τόοοοοσα χρήματα(ειδικά σε τέτοιες εποχές που ακόμα και το σεντ μετράει) περιμένεις απόδοση από την πρώτη στιγμή.Δεν σε ενδιαφέρει αν θα ''βγει'' το πείραμα που έχει κατα νου η Apple και η κάθε Apple.Ούτε σε ενδιαφέρει να πληρώσεις τα τεχνολογικά ''βίτσια'' του εκάστοτε σχεδιαστή.Περιμένεις αποτέλεσμα που ανταποκρίνεται στα χρήματα που έδωσες.Και δυστυχώς για εμένα προσωπικά τα 1799 δολλάρια Αμερικής (άγνωστο το πόσο θα τιμολογηθεί στο Ελλαδιστάν) για ένα μηχάνημα ''απογυμνωμένο'' από δυνατότητες είναι υπερ κοστολογημένο.Καλή η εμφάνηση αλλά μέχρι εκεί.

Προφανώς μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. 

 

Είπα ότι με έπεισε σαν τεχνολογία, αλλά θα περιμένω την εξέλιξή της.

 

Είπα ότι αν αγόραζα σήμερα συσκευή, τότε αυτή θα ήταν το 13άρι Pro ΧΩΡΙΣ την TouchBar και τα 1799$ θα τα έδινα για να την δυναμώσω σε ram & rom. 

 

Είπα ότι σε περίπτωση που σε 1,5-2 χρόνια αλλάξω mac και έχει ωριμάσει η τεχνολογία όπως πιστεύω και περιμένω, τότε ίσως σκεφτώ την αγορά του μοντέλου με την TouchBar.

 

Αν από αυτά κατάλαβες λοιπόν ότι εγώ είπα ότι θα αγοράσω το νέο mac (ή προέτρεψα τον οποιοδήποτε να το αγοράσει) και θα περιμένω αν και όταν ωριμάσει η TouchBar έχοντας μια συσκευή να κάθεται, ΟΚ, μάλλον γράφω κινέζικα.

 

Επίσης, το παραμύθι με το "τέτοιες εποχές" πρέπει να σταματήσει.

 

Δεν ενδιαφέρεται η Apple και η κάθε Apple για το αν η Ελλάδα περνάει "τέτοιες εποχές" και αν εμείς μετράμε και το 1 cent. 

 

Το κοινό στο οποίο απευθύνεται έχει τη δυνατότητα να δώσει και 4000$ και 5000$ για να αγοράσει μια οποιαδήποτε συσκευή της, και αυτό το κοινό θα την αγοράσει είτε μας αρέσει είτε όχι.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#45   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/10/2016 - 00:40

Με τέτοιες τιμές πρέπει να dellιώστε με την Apple... Dell και άντε γεια μάγειρα... Φέτος από το 7ρι έως το Mac Pro το τερμάτισαν με την τιμολόγηση... Dellίωσαν οι μαμακιες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μέχρι την εποχή που κόντευα να αγοράσω το MacBook (κοντά 4 χρόνια πριν δηλαδή) πίστευα ότι τα Dell είναι από τις πιο αξιόπιστες λύσεις αν θέλεις να αγοράσεις Windows Laptop.Πλέον επειδή απέχω πολύ από το οικοσύστημα του Bill Gates δεν ξέρω και πολλά οπότε δεν έχω άποψη.Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου στο κομμάτι της τιμολόγησης για τα φετινά προϊόντα της Apple.Πολύ χρήμα χωρίς κάποια συγκεκριμένη καινοτομία.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες