Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το πρώτο μου MacBook Pro. "Απορίες αρχάριου"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/10/2016 - 22:21

Με Safari δεν μου το έκανε που το δοκιμασα αλλα μονο με τον Chrome.

 

Από όσα διάβασα και ρώτησα μερικά άτομα με μεγαλύτερη πείρα από εμένα δεν έλαβα και τις καλύτερες εντυπώσεις για τα καινούρια MacBook.

 

Ήθελα καιρό να αγόράσω Mac και η αλήθεια είναι πως περίμενα και την παροθσίαση της Apple.

 

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω το συγκεκριμένο μοντέλο, που έχω διαβάσει και ακούσει τα καλύτερα.

 

Το πήρα 1860 από Σκρουτζ.

 

Ευχαριστώ για το καλορίζικο και όσο αφορά τα Windows καλα είναι, αλλά όντως αυτό εδώ ειναι άλλο πράγμα!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/10/2016 - 22:59

Φίλε μου καλορίζικο το μηχάνημα!

Πολύ καλή επιλογή!

Πέρνα τα updates του El Capitan, και ενεργοποίησε το Time Machine για τα backups. Είναι πολύ βασικό. Ότι και να γίνει πάντα θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Εγώ θα σου έλεγα αφού κάνεις την περιήγησή σου στο λειτουργικό και το χαρείς, να κάνεις στη συνέχεια την μετάβαση στο Sierra.

Προσωπικά είδα ελαφρώς καλύτερη διαχείριση μνήμης, πτώση στις θερμοκρασίες 5-6° και βελτίωση στο boot και shut down. Αυτά σε iMac βέβαια.

Όσο για τα Windows μια χαρά λειτουργικό είναι και αυτό, αλλά το MacOS θα το ευχαριστηθείς.

Σαν τελευταία συμβουλή θα σου έλεγα να διαβάσεις τους οδηγούς συντήρησης του μηχανήματος. Ο giodis έχει φτιάξει κάποιους πολύ βασικούς.

Μακριά από anti-virous, cleaners και όλα τα συναφή σκουπίδια που υπόσχονται παπάδες.

Ότι θέλεις ρωτάς.



#18   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 30/10/2016 - 23:08

Kαλοριζικο κ απο μενα φιλε μου! Να το χαρεις κ κανε υπομομη μια εβδομαδα και θα τα μαθεις ολα :)

Κ εγω ετσι στην αρχη δεν ηξερα αλλα σιγα σιγα μπαινεις στο νοημα !

 

Χρηστης mac απο τo 2011 και ακομα το απολαμβανω :P


iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#19   djnet71

djnet71

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Twitter:@jvakalakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2016 - 23:11

Μεγιά!!!Το ίδιο πήραμε....κι εγώ λίγες μέρες πριν!!!Οπότε θα μαθαίνω κι εγώ από εδώ με απορίες και απαντήσεις έμπειρων!!!

Εντωμεταξύ...χρόνια σε windows....και μέσα σε λίγες μέρες έχω πάθει πλάκα με το μηλαράκι!!!Και ακόμα είμαι στην αρχή έτσι!!!


Τελευταία επεξεργασία από: djnet71, 30/10/2016 - 23:12


#20   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/10/2016 - 23:27

Φίλε μου καλορίζικο το μηχάνημα!
Πολύ καλή επιλογή!
Πέρνα τα updates του El Capitan, και ενεργοποίησε το Time Machine για τα backups. Είναι πολύ βασικό. Ότι και να γίνει πάντα θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Εγώ θα σου έλεγα αφού κάνεις την περιήγησή σου στο λειτουργικό και το χαρείς, να κάνεις στη συνέχεια την μετάβαση στο Sierra.
Προσωπικά είδα ελαφρώς καλύτερη διαχείριση μνήμης, πτώση στις θερμοκρασίες 5-6° και βελτίωση στο boot και shut down. Αυτά σε iMac βέβαια.
Όσο για τα Windows μια χαρά λειτουργικό είναι και αυτό, αλλά το MacOS θα το ευχαριστηθείς.
Σαν τελευταία συμβουλή θα σου έλεγα να διαβάσεις τους οδηγούς συντήρησης του μηχανήματος. Ο giodis έχει φτιάξει κάποιους πολύ βασικούς.
Μακριά από anti-virous, cleaners και όλα τα συναφή σκουπίδια που υπόσχονται παπάδες.
Ότι θέλεις ρωτάς.


Ευχαριστώ πολυ!! Θα ψάξω να βρω τους οδηγούς που μου είπες και θα τους διαβάσω.

Kαλοριζικο κ απο μενα φιλε μου! Να το χαρεις κ κανε υπομομη μια εβδομαδα και θα τα μαθεις ολα :)
Κ εγω ετσι στην αρχη δεν ηξερα αλλα σιγα σιγα μπαινεις στο νοημα !

Χρηστης mac απο τo 2011 και ακομα το απολαμβανω :P


Ευχαριστώ πολυ!

Μεγιά!!!Το ίδιο πήραμε....κι εγώ λίγες μέρες πριν!!!Οπότε θα μαθαίνω κι εγώ από εδώ με απορίες και απαντήσεις έμπειρων!!!
Εντωμεταξύ...χρόνια σε windows....και μέσα σε λίγες μέρες έχω πάθει πλάκα με το μηλαράκι!!!Και ακόμα είμαι στην αρχή έτσι!!!


Καλορίζικο και σε σένα φίλε!!

Όντως πιστεύω απο εδώ μέσα θα μας λύσουν αρκετές απορίες οι πιο έμπειροι!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2016 - 10:39

Επίσης κάτι που είναι βασικό και το βρήκα κατά λάθος μόνος μου γιατί και εγώ από windows προέρχομαι. Το space στα αρχεία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο! Δηλαδή αν πατήσεις το space σε πολλά αρχεία, σου ανοίγει το preview το οποίο είναι ενσωματωμένο στο mac os και ανοίγει πολλά διαφορετικά αρχεία. Πχ πατάς space σε μια εικόνα jpg και μετά μπορείς (αναλόγως και πως το έχεις το finder - πχ εγώ το έχω σε columns - στήλες) πχ με το πάνω κάτω να δεις όλες τις εικόνες προς τα κάτω. Πολύ βολικό γιατί ανοίγει αμέσως. Το ίδιο preview ανοίγει και τα pdf και mp3 και διάφορα βίντεο. Αν θυμάμαι καλά και στο utorrent σου το ανοίγει αν το υποστηρίζει το αρχείο (τα mkv δυστυχώς όχι). Να το έχεις στο νού σου διότι βολεύει πολλές φορές. Πχ μπορείς να ακούς μουσική μέσω προγράμματος (θα σου πρότεινα το VOX που για μένα είναι το καλύτερο για μουσική και είναι μικρό σε διαστάσεις και δείχνει και τα albums των mp3) και παράλληλα αν είσαι στον finder, πατάς space σε κάποιο άλλο mp3 και ακούγονται παράλληλα και τα δύο χωρίς να διακόπτεται η ροή και η playlist στο vox ή σε οποιοδήποτε πρόγραμμα μουσικής και να χρειάζεται να ξανά περάσεις πάλι την προηγούμενη playlist.

 

Ένα ωραίο feature που τα έχουν μόνο τα mac από ότι έχω καταλάβει είναι ότι το mouse, ο δείκτης είναι δυναμικός στην εστίαση. Δηλαδή πες ότι έχεις ανοιχτά ένα excel και ένα word χωρισμένα στην ίδια οθόνη καταλαμβάνοντας το μισό και το άλλο μισό. Αν πχ το mouse το έχεις στο excel, χωρίς να πατήσεις κλικ μπορείς πχ να κάνεις scrolling πάνω κάτω. Αν πας με το mouse δίπλα στο word, πάλι μπορείς να κάνεις scrolling γιατί καταλαβαίνει διαφορετικά objects / παράθυρα. Στα windows χρειάζεται κάθε φορά να πατάς και κλικ και σε διάφορες περιπτώσεις που χρειάζεται να ελέγχεις 2 ή περισσότερα προγράμματα / παράθυρα είναι βολικό.

 

Ακόμη, στο finder αν έχεις πολλά αρχεία και θέλεις να τα βάλεις όλα μαζί σε φάκελο, τα επιλέγεις και μετά πατάς δεξί κλικ πάνω τους και έχει μια επιλογή για να δημιουργηθεί νέος φάκελος και τα βάζει μόνο του μέσα. Δηλαδή γλυτώνεις κινήσεις όπως θα ήταν στα windows.

 

Στο finder, δίπλα στην αριστερή στήλη, εκεί μπορείς να αφήσεις κάποιον φάκελο και να τον έχεις για συντόμευση όπως και στα windows ενώ το alias είναι η συντόμευση και την βάζεις κάπου αλλού όπου θέλεις. 

 

Τέλος, μπορείς να κάνεις και το split view αλλά να μην γράφω, δες το βίντεο για να καταλάβεις.

 

Αν ψάξεις το λειτουργικό μπορείς να βρεις αρκετά ενδιαφέροντα. Πχ εγώ στο mouse έχω βάλει στα πλαινά κουμπιά του να μου ανοίγει το launchpad και ένα άλλο (δεν θυμάμαι πως το λέει) που σου δείχνει όλα τα προγράμματα - παράθυρα που τρέχουν εκείνη την στιγμή και σου τα διαχωρίζει μέσα στην οθόνη ή μπορείς να το παραμετροποιήσεις με συνδυασμό πλήκτρων. Το sierra βέβαια έχει και ένα καλό που δεν υπήρχε προηγουμένως που κάποια αρχεία του ίδιου προγράμματος πχ τα txt αρχεία που ανοίγουν με το textedit σου τα ανοίγει όλα σε tabs μέσα στο textedit, άρα δεν γεμίζεις με παραθυράκια και ιστορίες. Αρκετά βολικό αλλά δεν υποστηρίζεται από όλα τα προγράμματα (ίσως λόγω μνήμης ή ίσως επειδή ακόμη είναι νωρίς επειδή τα sierra βγήκαν πριν λίγο καιρό).



#22   kriosgr

kriosgr

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 31/10/2016 - 12:08

Μεγειά το macbook pro και στους δυο σας και καλωσήρθατε στο club  ;)

Αν έχετε iphone τώρα μπορείτε να κάνετε τοπικό backup του τηλεφώνου στον δίσκο του mac μέσω iTunes μέσα σε λιγότερο του ενός λεπτού χρόνο.  Αν τα συγχρονίσεις κιόλας (macbook - iphone) κάνεις ωραία πράγματα :-) Βγάζεις μια φωτογραφία με το iphone σου κάπου και πριν να γυρίσεις σπίτι έχει ήδη μπει στις φωτογραφίες του macbook και πολλά άλλα. 

 

Αν θέλετε Ελληνικό ορθογράφο θα πάτε εδώ

Αν είστε συνδρομητές του MS office 365 φυσικά μπορείτε να το εγκαταστήσετε στο macbook. Δουλεύει μια χαρά.

Και τέλος μπορώ να πω πως ΝΑΙ στο macOS τα settings βρίσκονται πάντα μπροστά σου και δεν θα πρέπει να ψάχνεις το control pannel που το έκρυψε αυτή την φόρα η Microsoft.  :blush:  Το τι είχα τραβήξει με τα windows 8 δεν θα το ξεχάσω ποτέ.  :P



#23   dimstr

dimstr

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/10/2016 - 23:03

Καλορίζικο και από έμενα !!



#24   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/11/2016 - 20:17

Πως μπορώ να συγχρονίσω τα γεγονότα του ημερολογίου που έχω στο iPhone με το ημερολόγιο του Mac?

 

Να ενημερώσω πως τα γεγονότα ημερολογίου που έχω στο κινητό βρίσκονται στο Hotmail μου και εμφανίζονται από εκεί.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να τα μεταφέρω όλα τα γεγονότα στο iCloud γιατί στον Mac μέσω του Hotmail μου, δεν μου έχει επιλογή να εμφανίσει τα γεγονότα ημερολογίου.

 

Και κάτι ακόμη που έχω παρατηρήσει είναι πως τα Mail έχουν μια καθυστέρηση μέχρι να εμφανιστούν σε σχέση με το iPhone. Αυτό μπορεί να διορθωθεί με κάποιο τρόπο?


Τελευταία επεξεργασία από: tsoupri, 02/11/2016 - 20:18


#25   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2016 - 21:03

Πως μπορώ να συγχρονίσω τα γεγονότα του ημερολογίου που έχω στο iPhone με το ημερολόγιο του Mac?

 

Να ενημερώσω πως τα γεγονότα ημερολογίου που έχω στο κινητό βρίσκονται στο Hotmail μου και εμφανίζονται από εκεί.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να τα μεταφέρω όλα τα γεγονότα στο iCloud γιατί στον Mac μέσω του Hotmail μου, δεν μου έχει επιλογή να εμφανίσει τα γεγονότα ημερολογίου.

 

Και κάτι ακόμη που έχω παρατηρήσει είναι πως τα Mail έχουν μια καθυστέρηση μέχρι να εμφανιστούν σε σχέση με το iPhone. Αυτό μπορεί να διορθωθεί με κάποιο τρόπο?

 

Αν δεν κάνω λάθος κάνεις το εξής:

Άνοιξε το Calendar και από τη γραμμή του μενού επέλεξε Calendar>Preferences>Accounts.

Στην καρτέλα Accounts πάτα κλικ στο + και πρόσθεσε το account του mail που θέλεις να συγχρονιστούν τα γεγονότα ημερολογίου.

*Για να περάσεις λογαριασμό Hotmail επιλέγεις Other CalDAV Account.

 

Ερώτηση: Το Account του Hotmail το έχεις περάσει στο Internet Accounts μέσα από το System Preferences; Νομίζω ότι εάν το έχεις περάσει εκεί το Calendar το αναγνωρίζει και συγχρονίζει αυτόματα τα γεγονότα. 

 

Όσο για την καθυστέρηση δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί στην δική μου περίπτωση και στο iMac και στο iPad τα e-mails τα λαμβάνω στον ίδιο χρόνο και μάλιστα στο iPad έχουν μια χρονοκαθυστέρηση της τάξεως των 5 δευτερολέπτων.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 02/11/2016 - 21:10


#26   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/11/2016 - 21:12

Αυτό ακριβώς έχω κάνει.

 

Στην καρτέλα Accounts πατάω κλικ στο + και μόλις επιλεγω το λογαριασμό μου, μου έχει μονο δυο επιλογές για συχρονισμο.

 

Mail και Σημειώσεις.

 

Δεν έχει επιλογή για Ημερολόγιο.



#27   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2016 - 21:18

Αυτό ακριβώς έχω κάνει.

 

Στην καρτέλα Accounts πατάω κλικ στο + και μόλις επιλεγω το λογαριασμό μου, μου έχει μονο δυο επιλογές για συχρονισμο.

 

Mail και Σημειώσεις.

 

Δεν έχει επιλογή για Ημερολόγιο.

Για κάνε αυτό που σου είπα μέσω του Calendar.



#28   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/11/2016 - 21:27

Τελικά το έκανα...

Μέσω του Hotmail στη σελίδα, δημιούργησα έναν σύνδεσμο του ημερολογίου μου και αυτός έγινε αντιγραφή στο Ημερολόγιο του Mac, αρα λογικά και στο iCloud.

 

Θα το τσεκάρω τώρα αν και νομίζω πως τα κατάφερα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.



#29   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/11/2016 - 12:31

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν Music Player για τον Mac? Πέρα από το iTunes. Ευχαριστώ.



#30   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/11/2016 - 14:03

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν Music Player για τον Mac? Πέρα από το iTunes. Ευχαριστώ.

Nightingale



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες