Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone X - iPhone 8/Plus (Γενικές Πληροφορίες - Ειδήσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   Savio

Savio

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/11/2016 - 20:32

Δεν βγάζει 15 ναυαρχίδες, οπότε δεν ισχύει αυτό που λές.

Βγάζει 15 διαφορετικά τηλέφωνα που αναφέρονται σε 15 διαφορετικές κατηγορίες αγοραστών.

Οι ναυαρχίδες είναι η σειρά S και η σειρά Note που επίσης απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.

Ο λόγος απότομης μείωσης των τιμών είναι ότι τα εναλλακτικά κανάλια διανομής είναι τόσα πολλά που μπορούν να προσφέρουν στα καταστήματα πολύ καλύτερες τιμές από ότι για ενα Apple προιόν (και αυτό μάλιστα έχει αρχίσει να γίνεται όλο και πιο δύσκολο όπως φαίνεται).

Η διαφορά πια ειναι ότι ενώ ενα iphone θα έχει χάσει μέσα στο χρόνο 370€ (το 6S 16 από 770 καινούριο τώρα κάνει 400μτχ), το S7 έχασε τα ίδια χρήματα σε ένα 9μηνο ενώ στο χρόνο θα έχει χάσει 400-420. Τα 50€ δεν ειναι τόσο τραγική διαφορά πιά.


Καλησπέρα ξανά,

Αρχικά θέλω να ενημερώσω ότι ενημερωμένος σε ότι γράφω παραπάνω. Έχω κάνει οικονομικές σπουδές και κατανοώ το αντικείμενο (απλά ενημερώνω). Απλά ψάξε για μελέτες στο για τις τιμές https://www.google.g.../?client=safari τα λέει όλα εδώ. Μετά το γεγονός ότι η Samsung αντικαθιστά κάθε χρόνο σε διάφορες χρονικές στιγμές μέσα στον χρόνο τα flagships είναι γεγονός ότι οι μειώνεται η τιμή συνεχώς. Η apple κυκλοφορεί μία και μόνο φορά μέσα στο χρόνο τα κινητά της. Η Samsung από την άλλη κυκλοφορεί Μάιο Απρίλη και όποτε άλλοτε. Αυτά που λέω είναι γεγονότα και όλοι οι σχετικοί το ξέρουν. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να εξηγήσω κάτι παραπάνω. Ελπίζω να μην άφησα κάτι το ασαφείς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/11/2016 - 20:44

Καλησπέρα ξανά,

Αρχικά θέλω να ενημερώσω ότι ενημερωμένος σε ότι γράφω παραπάνω. Έχω κάνει οικονομικές σπουδές και κατανοώ το αντικείμενο (απλά ενημερώνω). Απλά ψάξε για μελέτες στο για τις τιμές https://www.google.g.../?client=safari τα λέει όλα εδώ. Μετά το γεγονός ότι η Samsung αντικαθιστά κάθε χρόνο σε διάφορες χρονικές στιγμές μέσα στον χρόνο τα flagships είναι γεγονός ότι οι μειώνεται η τιμή συνεχώς. Η apple κυκλοφορεί μία και μόνο φορά μέσα στο χρόνο τα κινητά της. Η Samsung από την άλλη κυκλοφορεί Μάιο Απρίλη και όποτε άλλοτε. Αυτά που λέω είναι γεγονότα και όλοι οι σχετικοί το ξέρουν. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να εξηγήσω κάτι παραπάνω. Ελπίζω να μην άφησα κάτι το ασαφείς.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ναι, αλλά το Α3 των 200€ δεν μπορεί να οδηγήσει σε συμπίεση τιμής το S7 των 890€.

Δεν ειναι φυσιολογικό μιας και ειναι άλλες κατηγορίες.

Είναι σαν να λέμε ότι έπεσε η τιμή της ντομάτας γιατί βγήκαν τα πορτοκάλια.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#78   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 29/11/2016 - 21:06

Έχω κάνει οικονομικές σπουδές και κατανοώ το αντικείμενο (απλά ενημερώνω). 

 

Οι ναυαρχιδες της ζαμζουνγκ (σειρα s, σειρα note) εχεις ιδεα καθε ποτε βγαινουν;

 

Το να διαβαζεις τα οικονομικα της καθημερινης, δεν ειναι οικονομικες σπουδες.

 

Φιλικα παντα.


You'll Never Walk Alone


#79   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/11/2016 - 21:19

Καλησπέρα ξανά,

. Η apple κυκλοφορεί μία και μόνο φορά μέσα στο χρόνο τα κινητά της. Η Samsung από την άλλη κυκλοφορεί Μάιο Απρίλη και όποτε άλλοτε. Αυτά που λέω είναι γεγονότα και όλοι οι σχετικοί το ξέρουν. 


Sent from my iPhone using Tapatalk

τα εχεις μπερδεψει λιγο γιατρε μου αλλα δεν πειραζει καπου θα το βρεις...ολοι οι σχετικοι ξερουν οτι η σειρες note  και s(ναυαρχιδες λεμε) βγαινουν μια φορα το χρονο οπως ακριβως και τα iphone.

οι ασχετοι πιστευουν οτι βγαζει καθε τρεις μηνες τηλεφωνα γιαυτο νομιζουν οτι πεφτει γρηγορα η τιμη τους.



#80   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 29/11/2016 - 22:27

Επίσης η Apple έχει το iOS μόνη της σε σχέση με τη Samsung όπως η lg, Sony κτλ που παίζουν με android. Ε δεν μπορεί να κρατήσει τις τιμές της ψηλά μιας και υπάρχουν και άλλου αντίστοιχες πορτοκαλιές. Την Apple την παίρνει να έχει πιο premium κοινό ακόμη.. Ποντάρει και στο λογισμικό.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#81   Savio

Savio

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/11/2016 - 23:40

τα εχεις μπερδεψει λιγο γιατρε μου αλλα δεν πειραζει καπου θα το βρεις...ολοι οι σχετικοι ξερουν οτι η σειρες note και s(ναυαρχιδες λεμε) βγαινουν μια φορα το χρονο οπως ακριβως και τα iphone.
οι ασχετοι πιστευουν οτι βγαζει καθε τρεις μηνες τηλεφωνα γιαυτο νομιζουν οτι πεφτει γρηγορα η τιμη τους.


Εντάξει, υπάρχουν και αυτοί βέβαια που ζουν σε άλλο κόσμο από το δικό μας.

https://en.m.wikiped...msung_Galaxy_S7
Αναφέρει ημέρα κυκλοφορίας 19 Αυγούστου

https://en.m.wikiped...msung_Galaxy_S7
Αναφέρει ημέρα κυκλοφορίας 11 Μαρτίου

Η μια ναυαρχίδα αντικαθιστά την άλλη καθώς είναι αγαθά, μη μπερδεύεσαι. Το όνομα δεν κάνει τους καταναλωτές αδιάφορους στην αγορά κινητού. Από την άλλη η Apple κυκλοφορεί μόνο ΜΙΑ φορά το έτος ΜΙΑ και μόνο ναυαρχίδα. Η τιμές πέφτουν κάθε φορά που το αγαθό αντικαθίσταται. Στην οικονομία υπάρχουν κανόνες και νόμοι, τα υπόλοιπα είναι αερολογίες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#82   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/11/2016 - 23:44

Εντάξει, υπάρχουν και αυτοί βέβαια που ζουν σε άλλο κόσμο από το δικό μας.

https://en.m.wikiped...msung_Galaxy_S7
Αναφέρει ημέρα κυκλοφορίας 19 Αυγούστου

https://en.m.wikiped...msung_Galaxy_S7
Αναφέρει ημέρα κυκλοφορίας 11 Μαρτίου

Η μια ναυαρχίδα αντικαθιστά την άλλη καθώς είναι αγαθά, μη μπερδεύεσαι. Το όνομα δεν κάνει τους καταναλωτές αδιάφορους στην αγορά κινητού. Από την άλλη η Apple κυκλοφορεί μόνο ΜΙΑ φορά το έτος ΜΙΑ και μόνο ναυαρχίδα. Η τιμές πέφτουν κάθε φορά που το αγαθό αντικαθίσταται. Στην οικονομία υπάρχουν κανόνες και νόμοι, τα υπόλοιπα είναι αερολογίες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

τωρα να κατσω να σου εξηγησω τα αυτονοητα;ασε θα τα πω στον τοιχο που τα λεμε καλυτερα.καλη συνεχεια.

#83   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2016 - 23:51

Δεν ξέρω τι λέτε για την samsung φίλοι μου. Πάντως με μια αναζήτηση θα δείτε πως η εταιρία πάει για διάσπαση. Εάν αυτό αντικατοπτρίζει επιτυχημένη πολιτική εταιρίας και χωρίς να ξέρω καθόλου οικονομικά(ναι είμαι παντελώς άσχετος με τα οικονομικά) τότε εγώ είμαι εξωγήινος....μισό γιατί με φαγουρίζει το πέμπτο μου μάτι.... Από κει και πέρα δείχνει ακόμα και με τις συσκευές τις που κυκλοφορεί το εξής ένα πράγμα οτι χέ.τηκε κυριολεκτικά για τους καταναλωτές.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 29/11/2016 - 23:52


#84   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/11/2016 - 23:58

στο μεταξύ ρε Αϊνστάιν τώρα που το ξαναβλέπω αυτό που μου έγραψες...ουτε εσύ ξέρεις τι γράφεις!έχεις βάλει τα ίδια λινκ και τις δυο φορές και αλλάζεις τις ημερομηνίες μονός σου?



#85   Savio

Savio

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2016 - 00:25

στο μεταξύ ρε Αϊνστάιν τώρα που το ξαναβλέπω αυτό που μου έγραψες...ουτε εσύ ξέρεις τι γράφεις!έχεις βάλει τα ίδια λινκ και τις δυο φορές και αλλάζεις τις ημερομηνίες μονός σου?


Για το λαθάκι βρήκες να πεις.

https://en.m.wikiped...g_Galaxy_Note_7

Τουλάχιστον ξέρω και λέω. Δε λέω γιατί νομίζω πως ξέρω. Ασχολούμε τσάμπα το γνωρίζω. Τα θέλω κι εγώ όμως που πάω να εξηγήσω βασικές αρχές των οικονομικών αγαθών σε μη σχετικούς. Μείωσε με όσο θες δίκιο δεν έχεις. Θα σου εξηγούσα περαιτέρω αν μπορούσες να καταλάβεις πως πάει το θέμα ή είχες και όρεξη αλλά δεν βγαίνει πουθενά. Η ημιμάθεια θερίζει παντού, φρόντισε να ξέρεις λοιπόν. Καλό βράδυ!

-Άλμπερτ Αϊνστάιν

ΥΓ Τι σχέση έχει ο αινσταιν με τα οικονομικά αγαθά; (Ρητορική ερώτηση)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#86   Savio

Savio

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2016 - 00:39

τωρα να κατσω να σου εξηγησω τα αυτονοητα;ασε θα τα πω στον τοιχο που τα λεμε καλυτερα.καλη συνεχεια.


Δε το είχα δει το αστειάκι... Θα σου έλεγα να του μιλήσεις μιας και ξέρει όσα ξέρεις δεν είμαι σίγουρος αν ξέρει παραπάνω. Όχι ότι θα συμφωνήσει γιατί είναι τοίχος, τούβλο, μπετό και ως άβιο αντικείμενο δε μιλάει. Καλη συνομιλία και τύχη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#87   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/11/2016 - 00:41

Δε το είχα δει το αστειάκι... Θα σου έλεγα να του μιλήσεις μιας και ξέρει όσα ξέρεις δεν είμαι σίγουρος αν ξέρει παραπάνω. Όχι ότι θα συμφωνήσει γιατί είναι τοίχος, τούβλο, μπετό και ως άβιο αντικείμενο δε μιλάει. Καλη συνομιλία και τύχη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

φιλε εκτιθεσαι.ασε με να κοιμηθω σε παρακαλω.

#88   Savio

Savio

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2016 - 00:42

φιλε εκτιθεσαι.ασε με να κοιμηθω σε παρακαλω.


Χαχα προκάλεσες, καληνύχτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#89   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 30/11/2016 - 00:42

Εντάξει, υπάρχουν και αυτοί βέβαια που ζουν σε άλλο κόσμο από το δικό μας.

https://en.m.wikiped...msung_Galaxy_S7
Αναφέρει ημέρα κυκλοφορίας 19 Αυγούστου

[url="https://en.m.wikiped...ung_Galaxy_S7"] Η τιμές πέφτουν κάθε φορά που το αγαθό αντικαθίσταται. Στην οικονομία υπάρχουν κανόνες και νόμοι, τα υπόλοιπα είναι αερολογίες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι τιμές (με οι και όχι με η) διαμορφώνονται βάσει της νούμερο 1 αρχης των οικονομικών...Δηλαδή τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης...Τα υπόλοιπα είναι αερολογίες..

#90   Savio

Savio

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2016 - 00:58

Οι τιμές (με οι και όχι με η) διαμορφώνονται βάσει της νούμερο 1 αρχης των οικονομικών...Δηλαδή τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης...Τα υπόλοιπα είναι αερολογίες..


Σταυρώστε με

Αν θες να προσθέσεις αυτό σε αυτό που λέω εγώ παραπάνω τότε σίγουρα έχει νόημα. Επειδή όμως το θέμα είναι πιο πολύπλοκο και είναι μέσα και οι προσδοκίες και οι τιμές των άλλον αγαθών κτλ κτλ, μη λες τουλάχιστον αερολογίες αυτά που λέω εγώ. Είμαι ψαγμένος :ρ Το σταματάω εδώ δεν ενδιαφέρομαι για περαιτέρω επεξηγηση... Δεν ξέρω αν τσακίστηκε κανείς εγώ είπα μόνο ότι ισχύει περιληπτικά και κατανοητά (Κατ' έμε τουλάχιστον) από εκεί και πέρα δεν μπορώ να βοηθήσω... Για τελευταία φορά, καλό βράδυ παιδιά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες