Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

iPhone X - iPhone 8/Plus (Γενικές Πληροφορίες - Ειδήσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3118 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 30/11/2016 - 01:01

Οι τιμές (με οι και όχι με η) διαμορφώνονται βάσει της νούμερο 1 αρχης των οικονομικών...Δηλαδή τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης...Τα υπόλοιπα είναι αερολογίες..

Όχι ρε, οι τιμές διαμορφώνονται από τις 15 συσκευές το χρόνο. Δεν ξέρεις εσύ.

 

 

Εντάξει, υπάρχουν και αυτοί βέβαια που ζουν σε άλλο κόσμο από το δικό μας.

https://en.m.wikiped...msung_Galaxy_S7
Αναφέρει ημέρα κυκλοφορίας 19 Αυγούστου

https://en.m.wikiped...msung_Galaxy_S7
Αναφέρει ημέρα κυκλοφορίας 11 Μαρτίου

Η μια ναυαρχίδα αντικαθιστά την άλλη καθώς είναι αγαθά, μη μπερδεύεσαι. Το όνομα δεν κάνει τους καταναλωτές αδιάφορους στην αγορά κινητού. Από την άλλη η Apple κυκλοφορεί μόνο ΜΙΑ φορά το έτος ΜΙΑ και μόνο ναυαρχίδα. Η τιμές πέφτουν κάθε φορά που το αγαθό αντικαθίσταται. Στην οικονομία υπάρχουν κανόνες και νόμοι, τα υπόλοιπα είναι αερολογίες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πάμε πάλι.

 

Οι σειρές Galaxy S και Galaxy Note είναι δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ σειρές που απευθύνονται σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ κοινό. 

 

Συνεπώς είτε βγαίνανε μαζί είτε βγαίνανε όπως τώρα σε 2 διαφορετικές χρονικές περιόδους, καμία δεν επηρεάζει την άλλη (ελάχιστοι είναι αυτοί που μεταπηδούν από τη μια σειρά στην άλλη).

 

Όταν κατανοήσεις το παραπάνω, μπορούμε να πάμε την κουβέντα παραπέρα.

 

Βλέπεις, με τα λίγα οικονομικά που έχω κάνει στη σχολή, έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα.

 

Δεν αρκεί να διαβάζεις αριθμούς, να πετάς νούμερα, ημερομηνίες και θεωρίες. Πρέπει να έχεις την κριτική σκέψη να δεις τα πραγματικά στοιχεία, όπως είναι το κοινό που απευθύνεται το οποιοδήποτε προιόν.

 

Το να συγκρίνεις το S7 με το Note 7 ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή, είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

 

Πες μου καλύτερα ότι επειδή βγαίνουν ανάλογες ανταγωνιστικές συσκευές και λόγω μεγάλου ανταγωνισμού (κυρίως από Κίνα μεριά) αναγκάζονται να χάνουν αξία πιο γρήγορα οι συσκευές Android, πιο πολύ θα το εκτιμήσω.

 

Μου θυμίζεις ένα άρθρο του Forbes που έγραφε: "επειδή το 57% των επιχειρήσεων μετα απο στασιμότητα καταρρέουν, είναι δεδομένο (aka 100% σίγουρο) οτι το ιδιο θα συμβεί στην Apple".... 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 30/11/2016 - 01:04

Σταυρώστε με

Αν θες να προσθέσεις αυτό σε αυτό που λέω εγώ παραπάνω τότε σίγουρα έχει νόημα. Επειδή όμως το θέμα είναι πιο πολύπλοκο και είναι μέσα και οι προσδοκίες και οι τιμές των άλλον αγαθών κτλ κτλ, μη λες τουλάχιστον αερολογίες αυτά που λέω εγώ. Είμαι ψαγμένος :ρ Το σταματάω εδώ δεν ενδιαφέρομαι για περαιτέρω επεξηγηση... Δεν ξέρω αν τσακίστηκε κανείς εγώ είπα μόνο ότι ισχύει περιληπτικά και κατανοητά (Κατ' έμε τουλάχιστον) από εκεί και πέρα δεν μπορώ να βοηθήσω... Για τελευταία φορά, καλό βράδυ παιδιά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οποτε βρεις χρόνο εξήγησε μου γιατί, ενώ η Apple δεν έχει αντικαταστήσει το iPhone 7 με νέο προϊόν , η τιμή του σε μια αγορά που επικρατεί ο πλήρης ανταγωνισμος(Σκρουτζ) έχει πέσει από 819€ σε 640€....Αν βρεις άλλη εξήγηση πέραν του νομου της προσφοράς και της ζήτησης ( όσα βιβλία κι αν έχεις διαβάσει και όσα πανεπιστήμια κι αν έχεις βγάλει) έλα και πες μου.

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 30/11/2016 - 01:07


#93   Savio

Savio

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/11/2016 - 01:12

Όχι ρε, οι τιμές διαμορφώνονται από τις 15 συσκευές το χρόνο. Δεν ξέρεις εσύ.



Πάμε πάλι.

Οι σειρές Galaxy S και Galaxy Note είναι δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ σειρές που απευθύνονται σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ κοινό.

Συνεπώς είτε βγαίνανε μαζί είτε βγαίνανε όπως τώρα σε 2 διαφορετικές χρονικές περιόδους, καμία δεν επηρεάζει την άλλη (ελάχιστοι είναι αυτοί που μεταπηδούν από τη μια σειρά στην άλλη).

Όταν κατανοήσεις το παραπάνω, μπορούμε να πάμε την κουβέντα παραπέρα.

Βλέπεις, με τα λίγα οικονομικά που έχω κάνει στη σχολή, έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα.

Δεν αρκεί να διαβάζεις αριθμούς, να πετάς νούμερα, ημερομηνίες και θεωρίες. Πρέπει να έχεις την κριτική σκέψη να δεις τα πραγματικά στοιχεία, όπως είναι το κοινό που απευθύνεται το οποιοδήποτε προιόν.

Το να συγκρίνεις το S7 με το Note 7 ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή, είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Πες μου καλύτερα ότι επειδή βγαίνουν ανάλογες ανταγωνιστικές συσκευές και λόγω μεγάλου ανταγωνισμού (κυρίως από Κίνα μεριά) αναγκάζονται να χάνουν αξία πιο γρήγορα οι συσκευές Android, πιο πολύ θα το εκτιμήσω.

Μου θυμίζεις ένα άρθρο του Forbes που έγραφε: "επειδή το 57% των επιχειρήσεων μετα απο στασιμότητα καταρρέουν, είναι δεδομένο (aka 100% σίγουρο) οτι το ιδιο θα συμβεί στην Apple"....


Εγώ εδώ πέρα έβαλα στην μέση και νούμερα και θεωρεια. Τώρα γράφω μόνο και μόνο για να προσθέσω τη πράξη. Βαριέμαι να απαντήσω σε όλα αυτά που έχεις γράψει, ξεκαθαρα, όμως το τελευταίο που αναφέρω πριν κλείσω τις ειδοποιήσεις μου είναι να ανατρέξεις όπου θέλεις εσυ στο Ίντερνετ να δεις γραφήματα πωλήσεων με βάση το χρόνο, πχ 5 τελευταία έτη τι γίνεται κάθε φορά πέφτουν πριν βγει ένα Note μετά ανεβαίνουν στο note μετά βγαίνει ένα S πέφτει στο Note και ανεβαίνει στο S. Και έχει διάφορες διακυμάνσεις με μικρά νούμερα όμως (αλλιώς θα ήταν όπως μια ημιτονοειδής συνάρτηση) για κάθε κυκλοφορία συσκευών Android ακόμα και iOS! Νύχτα καλή!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#94   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2016 - 14:43

Το galaxy note 7 ανασταίνεται και γίνεται iphone pro.



#95   rtifosi

rtifosi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:PS3

Δημοσίευση 03/12/2016 - 06:23

Savio Δεν έχεις καταλάβει το απλό. Δεν καταλαβαίνεις ότι άλλο το note 7 και άλλο το s7. Προσπαθείς να μας πείσεις ότι το ενα χτυπάει το άλλο. Δεν το κάνει ρε μαν... Πώς να το κάνουμε.
Δεν χτυπάει η Mercedes E class Amg την A class Amg. Ναι είναι από την ίδια εταιρία, ναι είναι και τα δύο Amg, top of the line στο μοντέλο τους, αλλά απευθύνονται σε άλλο κοινό, όπως το iphone se απευθύνεται σε άλλο κοινό με σχέση το 6 plus.
Άμα λοιπόν ξεκινάς με βάση αυτό στη θεωρία σου, ε η θεωρία σου καταρρέει άμεσα.
Κατανόησε το αυτό...

Live to ride, ride to live

#96   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 03/12/2016 - 15:01

Για να το επαναφέρω το θέμα εγώ περιμένω σίγουρα οθόνη OLED και mode σαν του Apple Watch να ενεργοποιειται με το άγγιγμα πέρα από τα κουμπιά και να σβήνει καλύπτοντάς την. Επίσης αν βγάλει κυρτή οθόνη που ακούγεται, ίσως και κάποια αναδιάταξη στα κουμπιά vol+/- , sleep/wake.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#97   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/12/2016 - 17:33

http://www.macrumors...eless-charging/
Όχι που θα πηδούσε κατευθείαν στο 8...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#98   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/12/2016 - 17:35

http://www.macrumors...eless-charging/
Όχι που θα πηδούσε κατευθείαν στο 8...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Άν γίνει αυτο θα πάω πίσω στο Νόκια 3310 και τέλος.



#99   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/12/2016 - 17:41

Άν γίνει αυτο θα πάω πίσω στο Νόκια 3310 και τέλος.

Το έχω αναφέρει και πιο πάνω σε ένα ποστ. Θα κάνει κανα τέτοιο αστείο και θα γελάνε και τα τασάκια. 2 ίδια(4,7" & 5,5") συν ένα με oled και γυαλί επετειακό το οποίο γυαλί θα το υιοθετήσει στο 8 του παραχρόνου.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#100   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/12/2016 - 17:48

Το έχω αναφέρει και πιο πάνω σε ένα ποστ. Θα κάνει κανα τέτοιο αστείο και θα γελάνε και τα τασάκια. 2 ίδια(4,7" & 5,5") συν ένα με oled και γυαλί επετειακό το οποίο γυαλί θα το υιοθετήσει στο 8 του παραχρόνου.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Κάτι πάει λάθος  :P



#101   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/12/2016 - 17:50

http://www.macrumors...eless-charging/
Όχι που θα πηδούσε κατευθείαν στο 8...

Θα πηδήξει. Στο 8.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#102   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2016 - 23:05

εγω φοβαμαι μην πηδηξει στα 1500 και γελασει ο Διας.



#103   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 08/12/2016 - 06:09

Μικρό καλάθι λέμεεε..... Αυτή η εταιρία έχει μας εκπλήξει πραγματικά χρόνια.. Λέτε να το κάνει τώρα > ? Απλά διαβάζουμε φήμες και γεμίζουμε τα Forum, άλλωστε γιαυτό υπάρχουν να μου πεις, κουβέντα να γίνεται ...


@CaLi@


#104   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 21/12/2016 - 10:28

iPhone_8.jpg

 

 

Έγγραφα τα οποία φέρεται να προέρχονται από την κατασκευαστική αλυσίδα της Apple, "επιβεβαιώνουν" την ύπαρξη 3 διαφορετικών μοντέλων, ένα εκ των οποίων είναι premium και διαθέτει την κωδική ονομασία "Ferrari".

 

Τα έγγραφα τα οποία διέρρευσαν μέσω χρήστη, γνωστού για παλαιότερα leaks, στο Sina Weibo αναφέρονται σε 3 νέα μοντέλα iPhone (κωδικοί D20, D21 και D22) τα οποία αναπτύσσονται με σκοπό να κυκλοφορήσουν το 2017. To premium μοντέλο, για το οποίο έχουμε ξανακούσει σε διάφορα leaks στο πρόσφατο παρελθόν, διαθέτει σύμφωνα με έγγραφα "εξωτική" τεχνολογία: Περίβλημα από γυαλί, AMOLED οθόνη χωρίς πλαίσια (bezels), ενσωματωμένο Home Button στην οθόνη της συσκευής ενώ υποστηρίζει και ασύρματη φόρτιση.

 

 

19461-19951-161220-Ferrari-l.jpg

 

 

Εκτός όμως από το εξωτερικό του, μεγάλες αλλαγές εντοπίζονται και στο εσωτερικό του premium μοντέλου. Σύμφωνα πάντα με τα έγγραφα που διέρρευσαν η Apple σκοπεύει να σπάσει το logic board σε 2 μονάδες που ενώνονται μεταξύ τους με ένα εύκαμπτο καλώδιο (flex cable) - η μία μονάδα θα διαθέτει το A11 SoC και το NAND flash storage ενώ η 2η μονάδα θα φιλοξενεί τα chips επικοινωνίας δικτύων WiFi και 3G/4G.

 

Παράλληλα, η Apple αναμένεται να αλλάξει τη θέση της κάρτας SIM στο κάτω μέρος της συσκευής.

 

Διαβάστε επίσης:


Behind the Scenes...

#105   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/12/2016 - 10:49

Το κακό είναι ότι θα έχει και τιμή Ferrari...


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες