Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για αγορά Macbook Air..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2016 - 11:05

Καλημέρα στην παρέα!

 

Λοιπόν ψάχνω ένα air και χαζεύω στα διάφορα καταστήματα.

Αυτό που παρατήρησα και θέλω να ρωτήσω αφορά το μοντέλο αλλά και κάτι που παρατήρησα το οποίο ποτέ δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μου...

Το πληκτρολόγιο...

 

Είμαι ήδη κάτοχος ενός MacBook air 2015, το οποίο είχα αγοράσει αρχές του 2016 από MediaMarkt.

Το πληκτρολόγιο του λοιπόν έχει και τα ελληνικά γράμματα πάνω στα πλήκτρα. Θα επιστρέψω σε αυτό σε λίγο.

 

Τώρα, εκτός από τα διάφορα καταστήματα που κοιτάω (MediaMarkt, Πλαίσιο, Public, Κωτσόβολος), κοίταξα και μέσω skroutz και βρήκα σημαντικές διαφορές στις τιμές αλλά και σε κάτι ακόμη.

 

Για παράδειγμα, δείτε αυτο:

http://www.skroutz.g...orage-2016.html

 

Αυτό είναι το MMGF2ZE/A. Θα ήθελα λοιπόν να μάθω τι ακριβώς σημαίνει το "ΖΕ/Α"...

Και επανέρχομαι στο θέμα του πληκτρολογίου...

Στο πληκτρολόγιο του δικού μου (που είναι ελληνικό μηχάνημα), πέραν από τα αυτοκόλλητα για τα ελληνικά γράμματα, το Enter/Return πλήκτρο είναι διαφορετικό από αυτό που έχει το MMGF2ZE/A. 

Στο δικό μου το enter είναι σαν ένα "ανάποδο Γ" πχ, ενώ στο παραπάνω air το enter είναι απλά ένα παραλληλόγραμμο...

Αυτό λοιπόν δεν το ήξερα και δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ! Το ότι φτιάχνουν διαφορετικά πληκτρολόγια αλλά και διαφορετικά καπάκια για το laptop μου φαίνεται αρκετά παράξενο...

 

Εν πάση περιπτώση και παρόλα τα παραπάνω αν αγοράσω το air από ένα κατάστημα όπως αυτά που σας έδειξα παραπάνω, εκτός του ότι το πληκτρολόγιο μου θα είναι λίγο διαφορετικό (enter key και κάποια ακόμη) και δεν θα έχει πάνω τα ελληνικά αυτοκόλλητα, υποθέτω πως δεν θα υπάρχει κανένα θέμα ούτε με την λειτουργικότητα του μηχανήματος ούτε με το input language (οπου θα μπορώ κανονικά να βάλω και ελληνικά), σωστά;;;

Επίσης υποθέτω πως θα έχω διετή εγγύηση κανονικά, από όπου κι αν προέρχεται το μηχάνημα, αφού το αγόρασα εντός ΕΕ, έτσι;;;

 

Δεν έχω ξανά αγοράσει από σκρουτζομαγαζο και θέλω να είμαι σίγουρος πριν προχωρήσω...

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2016 - 11:12

Στην πραγματικότητα πρόκειται για ανούσιες διαφορές, ανάλογες με την χώρα, την αγορά στην οποία 

απευθύνονται τα μηχανήματα.

 

Πρακτικά δηλαδή πρόκειται για τα ίδια μηχανήματα.


vires acquirit eundo


#3   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2016 - 11:18

Εκτος δηλαδη απο το διαφορετικό enter πληκτρο, δεν υπάρχει καμία άλλη διαφορά...

Ουτε με εγγυησεις θα εχω θεμα ουτε τιποτα ετσι?

 

Πηγαίνοντας την συζήτηση ένα βήμα παραπέρα, μου κάνει αρκετή εντύπωση πάντως το τι κόστος πρέπει να προκαλεί σε μια εταιρεία το να παράγουν διαφορετικό πληκτρολόγιο, πλήκτρα αλλά και καπάκι για το λαπτοπ (πάνω στο οποίο μπαίνει το εκάστωτε πληκτρολόγιο), ανάλογα με την χώρα, την γλώσσα κλπ. Δεν μου είχε περάσει ποτέ απτο μυαλό...



#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/11/2016 - 11:27

Εκτος δηλαδη απο το διαφορετικό enter πληκτρο, δεν υπάρχει καμία άλλη διαφορά...

Ουτε με εγγυησεις θα εχω θεμα ουτε τιποτα ετσι?

 

Πηγαίνοντας την συζήτηση ένα βήμα παραπέρα, μου κάνει αρκετή εντύπωση πάντως το τι κόστος πρέπει να προκαλεί σε μια εταιρεία το να παράγουν διαφορετικό πληκτρολόγιο, πλήκτρα αλλά και καπάκι για το λαπτοπ (πάνω στο οποίο μπαίνει το εκάστωτε πληκτρολόγιο), ανάλογα με την χώρα, την γλώσσα κλπ. Δεν μου είχε περάσει ποτέ απτο μυαλό...

Καλά, κόστος ιδιαίτερο δεν έχουν, απλά αυτά με τα ελληνικά πληκτρολόγια είναι επίσημη εισαγωγή και τρώει όλους τους φόρους στο κεφάλι. 

 

Τα άλλα είναι παραεισαγωγής, που είναι για άλλες χώρες, με πιο χαμηλό Φ.Π.Α, δασμούς κτλ και για αυτό και η πιο χαμηλή τιμή στο skroutz. 

 

Η εγγύηση και στα 2 είναι παγκόσμια, οπότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2016 - 11:32

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά ;)

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα του skroutz συγκεκριμένα που να είχατε καλή εμπειρία μετά όταν και αν έτυχε κάτι??

 

edit: υπάρχει κανένα να κάνει άτοκες δόσεις? γιατί όσα βλέπω θέλουν το μπαγιοκο κασέρι :Ρ


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 18/11/2016 - 11:34


#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/11/2016 - 11:34

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά ;)

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα του skroutz συγκεκριμένα που να είχατε καλή εμπειρία μετά όταν και αν έτυχε κάτι??

Προσωπικά δεν έχω κάποιο υπόψιν, δες κριτικές και πράττεις ανάλογα. Μια τυπική συναλλαγή είναι στην ουσία, διότι μετά έτσι κι αλλιώς στην infoquest θα το στείλεις αν χρειαστείς κάτι με εγγύηση. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#7   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2016 - 11:41

Εμ εκεί είναι το θέμα όμως...

Στο mediamarkt κανεις 32764 δόσεις, αυτοί τα θέλουν κασέρι, είτε σε δεσμίδα είτε απτην κάρτα απευθείας σε κάθε περίπτωση cash :)

Κάτσε ρε μεγάλε, έρχονται και τα τέλη και ακόμη δεν μας έχει πει ο Τσίπρας τι θα πληρώσουμε για τις Ferrari μας (των 1400 κυβικών) :Ρ



#8   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2016 - 12:17

Αυτό με το οριζόντιο πληκτρολόγιο είναι για την αγορά της Αμερικής οπότε έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι θα έχεις μόνο έναν χρόνο εγγύηση. Βέβαια αν κάνεις Applecare τότε πας στα 3 χρόνια κανονικά.



#9   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2016 - 12:36

Αλήθεια?!

Εγώ νόμιζα πως εφόσον εγω το αγοράζω από κατάστημα εντος ΕΕ η εγγύηση θα είναι διετής κανονικά!

Είναι σίγουρο αυτό που λες?



#10   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2016 - 12:47

Αλήθεια?!

Εγώ νόμιζα πως εφόσον εγω το αγοράζω από κατάστημα εντος ΕΕ η εγγύηση θα είναι διετής κανονικά!

Είναι σίγουρο αυτό που λες?

 

Είχα πάθει το ίδιο με το Ativ Book 9 Plus της samsung παλιά παρόλο που το είχα αγοράσει από μεγάλη Ελληνική αλυσίδα και δεν μου αναγνωρίστηκε 2ος χρόνος εγγύησης για τον λόγο ότι το μηχάνημα προοριζόταν για την αγορά της Αμερικής. Από τότε έχω πάρει 3 Macbook από Αγγλία και σε όλα έχω βάλει AppleCare για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.



#11   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2016 - 13:17

Μάλιστα. Κατάλαβα.

Για πείτε και οι υπόλοιποι καμία ιδέα, τι λέει η εμπειρία σας?

Μήπως για να ισχύσει η διετης εγγύηση  για μηχάνημα αγορασμένο από skroutz πρέπει να λέει "EU"? γιατί έχω δει κ διάφορα που λένε EU



#12   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.827 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/11/2016 - 13:28

πάντως σε iphone αν εχεις απόδειξη EE εχεις 2χρονια ....δεν ξέρω  αν αλλάζει στα mac εγώ αγορά macbook air πριν δυο μέρες πήρα από istorm γιατί με βόλευαν οι άτοκες  δόσεις που έχουν .



#13   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2016 - 13:48

1.170 όμως στο istorm ε?



#14   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.827 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/11/2016 - 13:50

1.169  :D



#15   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2016 - 13:55

Μετράς και τα μονόευρα κι εσύ ε? :P



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες