Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση-Απορία για κάρτα γραφικών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 10:41

Καλημέρα!

 

Ξέρει κάποιος να μας πει, εάν σε περίπτωση που η κάρτα γραφικών του μηχανήματός του τερματίσει, αν μπορεί να παραγγείλει την ίδια από κάποιο εξουσιοδοτημένο service της Apple και να την τοποθετήσει μόνος του;

Βάζω αυτό το ερώτημα γιατί ψάχνοντας ας πούμε στο Internet για το δικό μου μηχάνημα, βρίσκω όλο μεταχειρισμένες.

Υπάρχει κάποιο site που να μπορεί κάποιος να παραγγείλει και καινούρια;

Ακούω εδώ και χρόνια απίστευτες τιμές που ζητούν στα service για μια αλλαγή κάρτας και κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτες!

 

Το θέμα το ανοίγω περισσότερο για συζήτηση και κατατόπιση γιατί αρκετός κόσμος έχει ταλαιπωρηθεί και έχει πάθει εγκεφαλικά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:11

Όχι φυσικά δεν γίνεται κάτι τέτοιο που αναφέρεις. Επικοινώνησε με μηλαράκι. Προφανώς και είσαι εκτός εγγύησης



#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:12

Ενδιαφέρον topic. :)

 

Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι τουλάχιστον το milaraki.com επισκευάζει τις κάρτες με αλλαγή κάποιων

chips και με συνολικό κόστος -αν θυμάμαι καλά- γύρω στα 250€, συμπεριλαμβανόμενου του ΦΠΑ. 

 

Ίσως να είναι μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική.

 

Βέβαια αν πρόκειται για κάρτες -ενδεικτικά- του MacBook Pro 15" Mid 2010, Model Identifier 6,2

που σε κάποιες παρτίδες μηχανημάτων βγήκε ελαττωματική και ήταν σε πρόγραμμα αντικατάστασης,

είναι μια άλλη ιστορία.


vires acquirit eundo


#4   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:13

Όχι φυσικά δεν γίνεται κάτι τέτοιο που αναφέρεις. Επικοινώνησε με μηλαράκι. Προφανώς και είσαι εκτός εγγύησης

Όχι δεν κατάλαβες!

Δεν έχω πρόβλημα αυτή τη στιγμή με την κάρτα μου.

Άνοιξα το θέμα για να βρούμε λύσεις.



#5   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:17

Με συγχωρείς. Λοιπόν ή milaraki ή ebay από εμένα. Σίγουρα θα υπάρχουν λύσεις εκεί. Το θέμα είναι το ανοίγει κάποιος και κάνει την αλλαγή? Προσωπικά εγώ επειδή έχω το χρυσό χέρι είμαι σίγουρος οτι θα περισσέψουν στο τέλος της διαδικασίας 5,6 βίδες και 3,4 παραπανίσια καλώδια οπότε σίγουρα θα κινηθώ σε τεχνικό.



#6   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:18

Ενδιαφέρον topic. :)

 

Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι τουλάχιστον το milaraki.com επισκευάζει τις κάρτες με αλλαγή κάποιων

chips και με συνολικό κόστος -αν θυμάμαι καλά- γύρω στα 250€, συμπεριλαμβανόμενου του ΦΠΑ. 

 

Ίσως να είναι μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική.

 

Βέβαια αν πρόκειται για κάρτες -ενδεικτικά- του MacBook Pro 15" Mid 2010, Model Identifier 6,2

που σε κάποιες παρτίδες μηχανημάτων βγήκε ελαττωματική και ήταν σε πρόγραμμα αντικατάστασης,

είναι μια άλλη ιστορία.

Γιώργο αυτή η τιμή, έστω και στο περίπου είναι fix ή μπορεί να είναι διαφορετική; Δηλαδή ανάλογα με τη ζημιά.

Αυτή η εναλλακτική από την άλλη, τι εγγύηση μπορεί να σου προσφέρει ότι δεν θα ξαναδημιουργηθεί το πρόβλημα; Σου παρέχουν αυτοί κάποια εγγύηση ξέρω γω μετά την επισκευή;



#7   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:23

Γιώργο αυτή η τιμή, έστω και στο περίπου είναι fix ή μπορεί να είναι διαφορετική; Δηλαδή ανάλογα με τη ζημιά.

Αυτή η εναλλακτική από την άλλη, τι εγγύηση μπορεί να σου προσφέρει ότι δεν θα ξαναδημιουργηθεί το πρόβλημα; Σου παρέχουν αυτοί κάποια εγγύηση ξέρω γω μετά την επισκευή;

 

Όταν προκύψει το θέμα, μια ερώτηση θα ξεδιαλύνει την τιμή κι όχι μόνο.

 

Πάντως, απ' ότι  θυμάμα,ι δίνει εγγύηση. 


vires acquirit eundo


#8   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:23

Με συγχωρείς. Λοιπόν ή milaraki ή ebay από εμένα. Σίγουρα θα υπάρχουν λύσεις εκεί. Το θέμα είναι το ανοίγει κάποιος και κάνει την αλλαγή? Προσωπικά εγώ επειδή έχω το χρυσό χέρι είμαι σίγουρος οτι θα περισσέψουν στο τέλος της διαδικασίας 5,6 βίδες και 3,4 παραπανίσια καλώδια οπότε σίγουρα θα κινηθώ σε τεχνικό.

Μπορεί να την αγοράσεις και να στην τοποθετήσει κάποιος τεχνικός, ή κάποιος φίλος που το κατέχει το άθλημα.

Όταν βγάζεις τις βίδες τις τοποθετείς με τη σειρά. Φτιάχνεις π.χ. ένα ταμπλό από χαρτόνι και με ένα μαρκαδόρο το χωρίζεις σε τετράγωνα και τοποθετείς τις βίδες ανάλογα με το part που ξεβιδώνεις. Σε αυτό υπάρχουν διάφοροι τρόποι.

Το milaraki δεν το ήξερα ότι μπορεί να επισκευάσει κάρτες. Αλλά όπως ρώτησα και τον Γιώργο, ξέρουμε τι εγγύηση δίνουν μετά την επισκευή;

Το e-bay το ξέρω αλλά άντε τώρα 1ον να βρεις κάρτα και 2ον να είσαι σίγουρος ότι είναι και ΟΚ. λίγο ρίσκο η δουλειά.



#9   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:24

Μπορεί να την αγοράσεις και να στην τοποθετήσει κάποιος τεχνικός, ή κάποιος φίλος που το κατέχει το άθλημα.

Όταν βγάζεις τις βίδες τις τοποθετείς με τη σειρά. Φτιάχνεις π.χ. ένα ταμπλό από χαρτόνι και με ένα μαρκαδόρο το χωρίζεις σε τετράγωνα και τοποθετείς τις βίδες ανάλογα με το part που ξεβιδώνεις. Σε αυτό υπάρχουν διάφοροι τρόποι.

Το milaraki δεν το ήξερα ότι μπορεί να επισκευάσει κάρτες. Αλλά όπως ρώτησα και τον Γιώργο, ξέρουμε τι εγγύηση δίνουν μετά την επισκευή;

Το e-bay το ξέρω αλλά άντε τώρα 1ον να βρεις κάρτα και 2ον να είσαι σίγουρος ότι είναι και ΟΚ. λίγο ρίσκο η δουλειά.

Μην περιμένεις να δώσουν πάνω από 6 μηνο. Αλλιώς αν τα έχεις ifixit μακράν το καλύτερο



#10   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:29

Όταν προκύψει το θέμα, μια ερώτηση θα ξεδιαλύνει την τιμή κι όχι μόνο.

 

Πάντως, απ' ότι  θυμάμα,ι δίνει εγγύηση. 

Προσευχές να μην προκύψει!  :lol:

Αν δίνει εγγύηση ΟΚ.

Ξέρουμε γιατί είναι τόσο δύσκολο γενικά στα Mac η εύρεση καινούριας κάρτας; Εντάξει ο περιορισμός σε θέμα εναλλακτικής επιλογής από πλευράς Apple (ότι βάλει επάνω αυτό είναι και ΤΕΛΟΣ) αλλά η αγορά καινούριας;

Σε όλα τα άλλα PC ας πούμε το να βρεις να αγοράσεις κάρτα γραφικών είναι σα να λες πετάγομαι μέχρι το περίπτερο για τσιγάρα.



#11   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:31

Μην περιμένεις να δώσουν πάνω από 6 μηνο. Αλλιώς αν τα έχεις ifixit μακράν το καλύτερο

6μηνο; Μπααααα δεν νομίζω! Εδώ θυμάμαι στο παλιό iMac που είχα και υπήρχαν προβλήματα με την κάρτα, ρώτησα από περιέργεια το service, τι εγγύηση έχει η κάρτα αν είναι εκτός εγγύησης και μου είπαν 3μηνο.



#12   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:40

 

Ξέρουμε γιατί είναι τόσο δύσκολο γενικά στα Mac η εύρεση καινούριας κάρτας; Εντάξει ο περιορισμός σε θέμα εναλλακτικής επιλογής από πλευράς Apple (ότι βάλει επάνω αυτό είναι και ΤΕΛΟΣ) αλλά η αγορά καινούριας;

 

Από περιέργεια, μιας και δεν μπόρεσα ενδεικτικά να εντοπίσω πουθενά την Intel Iris 5100, 

που θα μπορούσε κανείς να βρει μια καινούρια κάρτα ;.


vires acquirit eundo


#13   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:46

Εγώ δεν βρίσκω απολύτως τίποτα για NVIDIA GeForce GTX 675MX 1024 MB.



#14   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:49

Από περιέργεια, μιας και δεν μπόρεσα ενδεικτικά να εντοπίσω πουθενά την Intel Iris 5100, 

που θα μπορούσε κανείς να βρει μια καινούρια κάρτα ;.

Αυτή είναι ένα σώμα μια ψυχή με τον επεξεργαστή εαν έχω καταλάβει σωστά



#15   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:56

Αυτή είναι ένα σώμα μια ψυχή με τον επεξεργαστή εαν έχω καταλάβει σωστά

 

Απ' ότι φαίνεται αυτό παίζει, συνεπώς σε βλάβη της πάπαλα και η μητρική = μάλλον και το μηχάνημα

λόγω απαγορευτικού κόστους επισκευής.

 

Ίσως κάποιος φίλος με γνώσεις hardware μας διαφωτίσει. :)


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες