Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση-Απορία για κάρτα γραφικών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2016 - 11:57

Απ' ότι φαίνεται αυτό παίζει, συνεπώς σε βλάβη της πάπαλα και η μητρική = μάλλον και το μηχάνημα

λόγω απαγορευτικού κόστους επισκευής.

 

Ίσως κάποιος φίλος με γνώσεις hardware μας διαφωτίσει. :)

Για αυτό επιλέγεις πάντα μηχανήματα με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 12:07

Για να πω την αλήθεια, το συγκεκριμένο θέμα με έβαλε σε τρελές σκέψεις.

Ζήτησαν 950€ για επισκευή; Εγώ μούδιασα και μόνο που τη διάβασα την τιμή, ειλικρινά!



#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 12:25

Τελικά -απ' ότι φαίνεται- η κάρτα γραφικών είναι τουλάχιστον στα notebooks κολλημένη στην logic board.

Συνεπώς, πάνε όλα μαζί πακέτο με πιθανόν ασύμφορο το κόστος επισκευής.

 

Μάλλον δε η μπάλα παίρνει και τα desktops, έτσι για να ενιαία αντιμετώπιση που λένε.

 

Μην σου τύχει λοιπόν, εκτός εγγύησης.  :(


vires acquirit eundo


#19   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 12:43

Προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό το συγκεκριμένο ζήτημα με την περίπτωση που εκτός εγγύησης προκύψει κάτι.

Υποτίθεται ότι κάποιος δίνει ένα αρκετά σοβαρό ποσό για την απόκτηση ενός μηχανήματος. Κοινός κάνει μια επένδυση.

Το να δώσει λοιπόν 2500€ και 3000€ και σε 2-3 χρόνια εκτός εγγύησης να βρεθεί αντιμέτωπος με άλλο ένα χιλιάρικο, ακούγεται κάπως.

Πόσο μάλλον με απαγορευτικό κόστος επισκευής να μείνει και χωρίς καθόλου μηχάνημα.  :wacko:



#20   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 17:34

Ας μου επιτραπεί η "πειρατεία" στο post, μιας και έχω την αίσθηση ότι τα παρακάτω κάπου σχετίζονται ή καλό θα είναι να τα γνωρίζουμε όσοι τυχόν είμαστε επίδοξοι αγοραστές των νέων MacBook Pro.

 
Σύμφωνα με το MacRumors, τα πράγματα "σφίγγουν" κατά την κοινή έκφραση. Δηλαδή στα 15" μοντέλα με Touch Bar, ο SSD (Flash Storage) είναι πλέον κι αυτός  κολλημένος στην logic board. Οπότε καταλαβαίνει κανείς πόσο μπορεί να κοστίσει το πακέτο επισκευής σε βλάβη ενός οποιουδήποτε στοιχείου. Πέρα βέβαια από την βέβαιη απώλεια των αρχείων σε μη τήρηση Time Machine backup
 
Σύμφωνα με την OWC στο απλό 13" μοντέλο με τα function keys o δίσκος είναι αφαιρούμενος, στο Touch Bar μοντέλο όχι.

vires acquirit eundo


#21   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2016 - 17:56

Και για να γίνει και λίγο ακόμα πιο αντιληπτό αυτό για όσους δεν διαβάσουν το άρθρο, δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση του δίσκου μελλόντικά. Με ότι δίσκο SSD το πήρες ΤΕΛΟΣ! Με αυτόν και θα πορευτείς.  :ph34r:



#22   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2016 - 11:14

Καλημέρα.

 

Επανέρχομαι στο θέμα για μερικές ερωτήσεις.

 

Ψάχνοντας λίγο αυτές τις μέρες είδα ότι μπορεί κάποιος να συνδέσει external GPU στο Mac του και να ρίχνει ουσιαστικά όλο το βάρος π.χ. του gaming ή του rendering εκεί.

Π.χ. είδα αυτό της Bizon, και αυτό της Akitio.

 

Ερώτησεις:

 

1 )Χρησιμοποιεί κάποιος external GPU να μας πει δυο πραγματάκια;

2) Πως ακριβώς λειτουργεί; Δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά ακόμα. Συνδέεις την external και αμέσως ο υπολογιστής χρησιμοποιεί αυτή ή ξεκινάει με τη δική του κάρτα γραφικών και στη συνέχεια με κάποια επιλογή ξεκινάς να λειτουργείς την external;

3) Εάν σε περίπτωση που η εσωτερική κάρτα γραφικών τερματίσει, και λόγο ασύμφορου κόστους δεν θέλεις κάποιος να την αλλάξει, μπορεί συνδέοντας μια external να δουλέψει το μηχάνημά του ή θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Αν στην 3η ερώτηση η απάντηση είναι ναι, δεν είναι καλύτερα κάποιος εάν πάθει το οτιδήποτε να προσφύγει σε μια τέτοια λύση όπου θα έχει και περισσότερες επιλογές σε κάρτες;

Το κόστος βέβαια είναι λίγο τσουχτερό, αλλά μήπως και στην Apple δεν πίνουν χάπια με τις τιμές που ζητάνε για επισκευή;



#23   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2016 - 15:10

Σιγή ασυρμάτου!

Κανένας δεν γνωρίζει από αυτά τα πράγματα;  :rolleyes:

 

Τέλος πάντων.

 

Μέχρι στιγμής από διάφορα που έχω ψάξει στο internet βλέπω ότι η eGPU για να παίξει, χρειάζεται και ξεχωριστή οθόνη.

Δεν μπορεί να τρέξει στο monitor του ίδιου του iMac ας πούμε.

Λένε βέβαια ότι αυτό αλλάζει στα νέα MB τα οποία έχουν ΤΒ3. Βέβαια είμαι στο ψάξιμο ακόμα.

 

Το κύριο ερώτημα όμως παραμένει με το τι γίνεται σε περίπτωση που η εσωτερική κάρτα τα παίξει; Μπορεί κάποιος να κάνει boot και να χρησιμοποιήσει την eGPU χωρίς να υπάρχει πρόβλημα έστω και σε ξεχωριστό monitor ή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό;



#24   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/11/2016 - 22:48

Σιγή ασυρμάτου!
Κανένας δεν γνωρίζει από αυτά τα πράγματα; :rolleyes:

Τέλος πάντων.

Μέχρι στιγμής από διάφορα που έχω ψάξει στο internet βλέπω ότι η eGPU για να παίξει, χρειάζεται και ξεχωριστή οθόνη.
Δεν μπορεί να τρέξει στο monitor του ίδιου του iMac ας πούμε.
Λένε βέβαια ότι αυτό αλλάζει στα νέα MB τα οποία έχουν ΤΒ3. Βέβαια είμαι στο ψάξιμο ακόμα.

Το κύριο ερώτημα όμως παραμένει με το τι γίνεται σε περίπτωση που η εσωτερική κάρτα τα παίξει; Μπορεί κάποιος να κάνει boot και να χρησιμοποιήσει την eGPU χωρίς να υπάρχει πρόβλημα έστω και σε ξεχωριστό monitor ή κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό;


Κατά 99% δεν ανοίξει. Κατά τον boot γίνεται έλεγχος του hardware και θα δει ότι είναι "χτυπημένη" η κάρτα γραφικών και δεν θα μπει σε περιβάλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#25   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2016 - 23:49

Κατά 99% δεν ανοίξει. Κατά τον boot γίνεται έλεγχος του hardware και θα δει ότι είναι "χτυπημένη" η κάρτα γραφικών και δεν θα μπει σε περιβάλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ουσιαστικά δηλαδή θα πρέπει η εσωτερική κάρτα να είναι ΟΚ για να μπορεί το όλο πράγμα να λειτουργήσει με την eGPU.

Το σκεπτικό μου ήταν αν κατά το boot μπορούσε κάπως να γίνει παράκαμψη της εσωτερικής κάρτας κλπ.

Αυτό θα ήταν ιδανικό σε περιπτώσεις που το κόστος επισκευής ενός μηχανήματος μπορεί να είναι απαγορευτικό.

 

Πέρα από αυτό πάντως, βλέπω ότι για gaming και προγράμματα που ταλαιπωρούν την κάρτα γραφικών αρκετά, η λύση της eGPU είναι ότι πρέπει.

Κοστίζει φυσικά αρκετά.



#26   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 18:50

 

Ας μου επιτραπεί η "πειρατεία" στο post, μιας και έχω την αίσθηση ότι τα παρακάτω κάπου σχετίζονται ή καλό θα είναι να τα γνωρίζουμε όσοι τυχόν είμαστε επίδοξοι αγοραστές των νέων MacBook Pro.

 
Σύμφωνα με το MacRumors, τα πράγματα "σφίγγουν" κατά την κοινή έκφραση. Δηλαδή στα 15" μοντέλα με Touch Bar, ο SSD (Flash Storage) είναι πλέον κι αυτός  κολλημένος στην logic board. Οπότε καταλαβαίνει κανείς πόσο μπορεί να κοστίσει το πακέτο επισκευής σε βλάβη ενός οποιουδήποτε στοιχείου. Πέρα βέβαια από την βέβαιη απώλεια των αρχείων σε μη τήρηση Time Machine backup
 
Σύμφωνα με την OWC στο απλό 13" μοντέλο με τα function keys o δίσκος είναι αφαιρούμενος, στο Touch Bar μοντέλο όχι.

 

 

Χαράς Ευαγγέλια για τους αμελείς του Time Machine backup :

 

Σύμφωνα με την δημοσίευση του 9to5Mac η Apple ανέπτυξε ένα εργαλείο για πιθανή ανάκτηση αρχείων σεμηχανήματα που τερμάτισαν και που έρχονται με τον δίσκο κολλημένο στην logic board.

 

Η υπηρεσία ισχύει για ένα χρόνο από την ημερομηνία αγοράς και βέβαια στη διάρκεια του Apple Care.


vires acquirit eundo





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες