Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για micro sd card από eBay..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2016 - 13:56

Καλησπέρα παιδιά,

 

ψάχνω μια micro sd για να χρησιμοποιώ με τον αντάπτορα που έχω αγοράσει για το macbook μου και κοιτούσα τις τιμές για 128GB.

Στην Ελλάδα στα διάφορα καταστήματα η τιμή παίζει (στο skroutz) από 45 έως 90 ευρώ...

Το θέμα είναι πως ψάχνοντας στο eBay έπεσα σε αυτό:

 

http://www.ebay.com/...B0AAOSwo4pYPfZj

 

Πόσο αξιόπιστο να είναι? 

Θα είναι όντως 128GB ή θα είναι εικονικά τόσο αλλά στην πραγματικότητα 4GB ξέρω γω...

Έχω διαβάσει για περιπτώσεις όπου ακόμη και στα properties η micro sd εμφανίζεται να είναι 128GB αλλά είναι εικονικό...

 

Τέτοια διαφορά στην τιμή απότι καταλαβαίνετε είναι εξωπραγματική... απλά δεν ξέρω αν θα είναι όντως τόση η χωρητικότητα. 

Και πώς μπορώ να ελεγχθεί η πραγματική της χωρητικότητα?

 

Να πω πως δεν με ενδιαφέρει και τόσο η ταχύτητα μεταφοράς όσο το να είναι αξιόπιστη η micro sd, γιατί την έχω μόνιμα πάνω στο λαπτοπ και αποθηκεύω εκεί σημαντικά αρχεία...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2016 - 14:32

Τώρα ή μπήκατε όλοι και αγοράσατε την micro sd ή απλά διαγράφτηκε τελείως "τυχαία" από το ebay...

Και κανείς δεν λεέι μια άποψη για το θέμα κιολας...



#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 15:47

Κοίτα, μια κάρτα κατά προτίμηση class 10 είναι μια χαρά για αποθήκευση αρχείων.

Δεν έχω σχετική εμπειρία,  ίσως να μην ενδείκνυται για video files.

 

Σίγουρα δεν κάνει για Time Machine backup disk.


vires acquirit eundo


#4   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2016 - 16:49

Κοίτα, μια κάρτα κατά προτίμηση class 10 είναι μια χαρά για αποθήκευση αρχείων.

Δεν έχω σχετική εμπειρία,  ίσως να μην ενδείκνυται για video files.

 

Σίγουρα δεν κάνει για Time Machine backup disk.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν την χρειάζομαι για video κλπ. Απλά μεταφέρω εκεί κάποια αρχεία της δουλειάς μου, όταν γεμίζει ο σκληρός του macbook για τον "βοηθάω" λίγο.

Το θέμα μου είναι πως στην συγκεκριμένη κάρτα στο ebay (η οποία δεν είναι διαθέσιμη πλεον απότι είδα), η τιμή είναι 8ευρώ ενώ εδω στα σκρουτζομάγαζα είναι στα 90ευρώ...! (μιλάω για micro sd 128GB)

Και αναρωτιέμαι λοιπόν, πόσο σίγουρο είναι πως αυτή η micro sd ΔΕΝ θα είναι μούφα???

 

βασίζομαι σε άρθα όπως αυτό:

 

https://flashchiptec...and-memory-car/

 

Ουσιαστικά οι κάρτες εμφανίζονται να είναι 128GB αλλά στην πραγματικότητα έχουν πειραγμένο firmware και τελικά έχουν 8GB πραγματικού χώρου. Και απλώς εάν βάλεις αρχεία μεγαλύτερα των 8GB, τότε απλά τα κάνει overwrite και καταλήγουν να είναι και corrupted...



#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2016 - 17:09

Κάποια στιγμή πήρα αυτήν και μου βγήκε μια χαρά για φύλαξη αρχείων. 

 

Όσο αφορά στο firmware που αναφέρεις, αυτό πάει περίπατο με το

φορμάρισμα της σε Mac format. Δείχνει capacity 125,31 GB.


vires acquirit eundo


#6   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2016 - 10:52

Κάποια στιγμή πήρα αυτήν και μου βγήκε μια χαρά για φύλαξη αρχείων. 

 

Όσο αφορά στο firmware που αναφέρεις, αυτό πάει περίπατο με το

φορμάρισμα της σε Mac format. Δείχνει capacity 125,31 GB.

Νομίζω πως το θέμα είναι λίγο πιό περίπλοκο... τουλάχιστον με βάση αυτά που έχω καταλάβει...

Διάβασε όταν έχεις χρόνο το άρθρο που έβαλα στο προηγούμενο πόστ και θα δείς. Υπάρχει ολόκληρο θέμα με τις κάρτες από το ebay, κυκλοφορούν άπειρες που είναι fake και ενώ δείχνουν πως έχουν την αναγραφόμενη χωρητικότητα, τελικά έχουν πολύ λιγότερη, γιαυτό και όταν πατάς info σου βγάζει πως έχει την αναγραφόμενη (εκεί κολλάει και το θέμα με το πειραγμένο firmware...)

Υπάρχουν κάποια εργαλεία όπως το H2testw (για Windows μόνο) τα οποία προσπαθούν να γράψουν σε όλη την κάρτα δεδομένα και στις fake σου δείχνει ότι τελικά ΔΕΝ έχει όντως 128GB (όπως αναφέρει ακόμη και στα properties της κάρτας), αλλά 8GB ξέρω γω...

 

Δυστυχώς απότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει τρόπος να τσεκάρεις την αρτιότητα της κάρτας πριν την πάρεις στα χέρια σου και την τεστάρεις με αυτο το εργαλείο.

Γιαυτό και η απορία μου με τις κάρτες του ebay. 

Αυτή που πόσταρες εσύ είναι γύρω στα 50ευρώ και μπορείς να είσαι και σίγουρος ότι είναι αυθεντική, οι άλλες από το ebay όμως όταν βλέπεις πως κάρτα 128GB πωλείται 10ευρώ είναι λίγο ύποπτο...



#7   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/12/2016 - 12:31

Υποθέτω ότι θα χρησιμοποιήσεις την κάρτα σε Mac computer, οπότε μετά το φορμάρισμα της

διαγράφονται όλα όσα περιέχει, firmware ή οτιδήποτε άλλο. 

 

Τώρα, όσο αφορά αυτές του ebay δεν γνωρίζω τι μπορεί να είναι. Όπως και να έχει, θα έλεγα

"ότι δίνεις παίρνεις". 


vires acquirit eundo





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες