Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Spotify ή Apple Music;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
214 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ioannispsa92

ioannispsa92

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@ioann1s_psa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/12/2016 - 14:19

Καλησπέρα, στην παρέα του iPhoneHellas. Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας. Μες στην εβδομάδα κάηκε ο σκληρός δίσκος μου με όλη μου τα τραγούδια. Στενοχωρήθηκα αρκετά όπως είναι λογικό. Αποφάσισα να γίνω συνδρομητής σε κάποια υπηρεσία streaming και να μην μπλέξω ξανά σε όλη αυτή τη διαδικασία του κατεβάσματος μουσικής κλπ. Όπως διαπίστωσα και το Spotify και τo Apple Music έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές. Εσείς ποια υπηρεσία θα διαλέγατε στη θέση μου; Ευχαριστώ πολύ!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 02/12/2016 - 14:32

Καλησπέρα, στην παρέα του iPhoneHellas. Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας. Μες στην εβδομάδα κάηκε ο σκληρός δίσκος μου με όλη μου τα τραγούδια. Στενοχωρήθηκα αρκετά όπως είναι λογικό. Αποφάσισα να γίνω συνδρομητής σε κάποια υπηρεσία streaming και να μην μπλέξω ξανά σε όλη αυτή τη διαδικασία του κατεβάσματος μουσικής κλπ. Όπως διαπίστωσα και το Spotify και τo Apple Music έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές. Εσείς ποια υπηρεσία θα διαλέγατε στη θέση μου; Ευχαριστώ πολύ!

Το Apple Music δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το Spotify που έχω είναι πολύ καλό. Έχει σχεδόν ότι τραγούδι ψάχνω απλά πιστεύω ότι το σημείο με τις αποθηκευμένες λίστες , καλλιτέχνες, άλμπουμ θέλει δουλειά. Το έχω κατεβάσει και στο iPad μου και στο iPhone απλά κάθε φορά μπορείς να ακούς από μια συσκευή.
Επίσης το έχει και η γυναίκα μου στο δικό της iPad συνδεμενο με τον δικό μου λογαριασμό (premium) αλλά με τον περιορισμό που είπα παραπάνω ότι όταν παίζει αυτή μουσική εγώ δεν μπορώ. Αυτό νομίζω δεν γίνεται με το Apple Music μιας και είναι συνδεμενο το Apple ID σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: jimthb, 02/12/2016 - 14:32


#3   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1.515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 02/12/2016 - 14:34

Εγω χρησιμοποιουσα το Spotify τα τελευταια 2 χρονια και εδω και λιγες μερες ειμαι συνδρομητης στο Apple Music μιας και σταματησε η προσφορα με τη Cosmote . 

 

Αν εισαι χρηστης μονο iOS/Mac θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις το Apple Music μιας και θα σε βολεψει περισσοτερο . Τωρα αν εχεις και συσκευες Android νομιζω ειναι καλυτερα με το Spotify μιας και εχει πολυ καλη εφαρμογη για το Android . Κατα τη γνωμη μου και τα 2 ειναι πολυ καλα , μπορεις αν θες να δοκιμασεις τους 3 μηνες δωρεαν που δινει η Apple για να παρεις μια εικονα . 


Τελευταία επεξεργασία από: Alexthekiller1993, 02/12/2016 - 14:35


#4   ioannispsa92

ioannispsa92

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@ioann1s_psa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/12/2016 - 14:38

Εγω χρησιμοποιουσα το Spotify τα τελευταια 2 χρονια και εδω και λιγες μερες ειμαι συνδρομητης στο Apple Music μιας και σταματησε η προσφορα με τη Cosmote . 

 

Αν εισαι χρηστης μονο iOS/Mac θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις το Apple Music μιας και θα σε βολεψει περισσοτερο . Τωρα αν εχεις και συσκευες Android νομιζω ειναι καλυτερα με το Spotify μιας και εχει πολυ καλη εφαρμογη για το Android . Κατα τη γνωμη μου και τα 2 ειναι πολυ καλα , μπορεις αν θες να δοκιμασεις τους 3 μηνες δωρεαν που δινει η Apple για να παρεις μια εικονα . 

Εγω εχω χρησιμοποιησει και τα 2 και ειμαι λιγο μπερδεμενος. Και τα δυο μου αρεσαν. Με το Apple music μονο ειχα θεματα, γιατι τοτε ειχα και τα δικα μου τα τραγουδια. Ετσι η βιβλιοθηκη μου μαζι με αυτα που αποθηκευα απο την εφαρμογη μπερδευοταν. Το spotify με αφησε πληρως ικανοποιημενο φετος το καλοκαιρι. Το χρησιμοποιω δωρεαν και στο λαπτοπ. Μαλλον, με κοβω για apple music.



#5   iMov

iMov

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 02/12/2016 - 14:40

Νομίζω το Spotify είναι κάπως καλύτερο.
Θα σου πω κάποια καλά και κάποια κακά τους που έχω παρατηρήσει εγώ.
Apple Music: τα τραγούδια μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σαν ήχο ξυπνητηριού στο Spotify όχι.
Οι λίστες του Spotify και το ράδιο νομίζω ότι είναι σαφώς ανώτερες.
Το A.M έχει πιο ωραίο περιβάλλον για εμένα αλλά δεν έχει ποιότητες streaming και κατεβάσματος ενώ το Spotify έχει τρεις.
Στο Spotify αν έχεις βάλει να κατεβάζεις μια λίστα με 100 τραγούδια πρέπει να μείνεις μέσα στην εφαρμογή μέχρι να κατέβουν όλα ( κατεβαίνουν σφαίρα πάντως στην χαμηλή ποιότητα. Κανονική όπως τη λέει ) στο Apple Music κατεβαίνουν στο παρασκήνιο.
Το Spotify νομίζω σε streaming στην χαμηλή- κανονική ποιότητα καταναλώνει λιγότερα δεδομένα.
Νομίζω το Spotify έχει περισσότερα σπάνια παλιά τραγούδια κυρίως από Blues και Jazz από το Apple Music
Θα μου έρθουν και άλλα στην πορεία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/12/2016 - 14:41

Εαν βρεις και άλλα άτομα, το spotify συμφέρει από οικονομικής άποψης καθώς εσύ και άλλα 5 άτομα αγοράζετε το οικογενειακό και βγαίνει 1.8 ευρώ/ μήνα. Φυσικά ο κάθε ένας έχει την δικιά του μουσική και δεν μπλέκονται.



#7   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 02/12/2016 - 18:36

Το Spotify η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ μεγάλη βιβλιοθήκη, αλλά διάβασα πρόσφατα σε κάποιο site ότι γράφει πολύ junk files στο σκληρό δίσκο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   iMov

iMov

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 02/12/2016 - 19:06

Το Spotify η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ μεγάλη βιβλιοθήκη, αλλά διάβασα πρόσφατα σε κάποιο site ότι γράφει πολύ junk files στο σκληρό δίσκο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωστά σε PC Windows, Mac και Linux.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/12/2016 - 19:47

Οι δύο υπηρεσίες έχουν διαφορές και ανάλογα με τις ανάγκες σου θα κρίνεις τις θετικές και αρνητικές
Θα προσθέσω στις παραπάνω μερικές διαφορες:
1) Τα τραγούδια το ΑΜ έχουν προστασία drm αντίθετα με το Spotify, πράγμα που σημαίνει ότι δε μπορείς να τα αναπαράξεις με third party players (για μένα πολύ μεγάλο αρνητικό αυτό) από την άλλη βέβαια μπορείς να τα αποθηκευσεις στον υπολογιστή σου και αφαίροντας το drm γίνονται "δικά σου", κάτι που δε μπορείς να κάνεις με το Spotify.
2) Καλύτερο και πιο εύχρηστο (κατά την άποψη μου) interface το AM
Κάποιος έγραψε πιο πάνω για χρήση δεύτερης συσκευής ταυτόχρονα, γίνεται και στις 2 υπηρεσίες αρκεί να έχεις το οικογενειακό πακέτο.
Για να μη σε κουράζω, θα σου πρότεινα την 3μηνη δοκιμή. Πιστεύω ότι θα σε καλύψει, ειδικά αν έχεις πολλές apple συσκευές.
Αν πάντως το μόνο σου θέμα είναι να μην ξανά χάσεις τη μουσική που ήδη έχεις, σκέψου και την επιλογή του iTunes Match που κοστίζει μόλις 24€ το χρόνο.




Sent from my iPad using Tapatalk

#10   iMov

iMov

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 02/12/2016 - 20:59

Apple Music να μην ξεχάσουμε φυσικά ότι προσφέρει και lyrics άμεσα σε πόλους τίτλους χωρίς να χρειάζεται να τρέχεις στο Musixmatch.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   ioannispsa92

ioannispsa92

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@ioann1s_psa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/12/2016 - 21:27

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Τελικά, αγόρασα με 1 ευρώ 3 μήνες δοκιμή στο Spotify. 



#12   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2016 - 22:01

Applemusic τρομερη οργανωση αλλα εξαιρετικη ποιοτητα. Οτιδηποτε αλλο εφαμιλλο του youtube. Τωρα παιζει yanni σε λιγο Μακρης και καπακι new kids on the block παει το κατεστημενο!

#13   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2016 - 01:53

Μια ερωτηση για spotify,την ποιοτητα ληψης και streaming το εχω στο αυτοματο(προτεινομενο)αν το αλλαξω στο κανονικο και στα δυο θα εχει λιγοτερη καταναλωσει σε mb;

#14   iMov

iMov

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/12/2016 - 07:56

Μια ερωτηση για spotify,την ποιοτητα ληψης και streaming το εχω στο αυτοματο(προτεινομενο)αν το αλλαξω στο κανονικο και στα δυο θα εχει λιγοτερη καταναλωσει σε mb;

Εγώ επιλέγω χειροκίνητα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
copy-paste
On your phone, depending on which quality setting you have:
- Low Quality (96kbps) will mean an average track (4 minutes lets say) is 2.81MB
Similarily for
- High Quality (160kbps) 1 track is around 4.69MB
- Extreme Quality (320kbps) 1 track is around 9.38MB

#15   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2016 - 15:07

Εγώ επιλέγω χειροκίνητα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
copy-paste
On your phone, depending on which quality setting you have:
- Low Quality (96kbps) will mean an average track (4 minutes lets say) is 2.81MB
Similarily for
- High Quality (160kbps) 1 track is around 4.69MB
- Extreme Quality (320kbps) 1 track is around 9.38MB


Χειροκινητα εννοεις το αυτοματο(προτεινομενο);
Στην επιλογη εχει αυτοματο,κανονικο,υψηλη,ακραια τo low quality πως το επιλεγω;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες