Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Spotify ή Apple Music;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
214 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 07/11/2018 - 23:30

Εγώ έχω Denon ενισχυτή που υποστηρίζει AirPlay αλλά πρόσφατα προστέθηκε και το Spotify Connect το οποίο είναι αρκετά πιο βολικό στο Streaming


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1.303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 14/11/2018 - 00:35

χτες έδωσε αναβάθμιση το spotify, πλέον έγινε συμβατό με AW



#78   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1.303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 10/12/2018 - 21:12

επανέρχομαι μετά από 1 μήνα περίπου χρήσης του apple music με 2 απορίες,

 

1. για να φτιάξεις λίστα στο am πρέπει να την ανεβάσεις στο σύννεφο που σημαίνει ότι θες αρκετό χώρο που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράζεις 50gb με 0,99 κάθε μήνα

ενώ στο spot δεν χρειάζεται...

 

σωστά?

 

2. στο am δεν μπορείς να το βάλεις να κάνεις απομακρυσμένη διαχείριση πχ από το iphone να το βάλεις να παίζει στο mac όπου έχεις συνδεδεμένα ηχεία

ενώ στο spot μπορείς...

 

σωστά?



#79   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/12/2018 - 22:05

επανέρχομαι μετά από 1 μήνα περίπου χρήσης του apple music με 2 απορίες,

1. για να φτιάξεις λίστα στο am πρέπει να την ανεβάσεις στο σύννεφο που σημαίνει ότι θες αρκετό χώρο που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράζεις 50gb με 0,99 κάθε μήνα
ενώ στο spot δεν χρειάζεται...

σωστά?

2. στο am δεν μπορείς να το βάλεις να κάνεις απομακρυσμένη διαχείριση πχ από το iphone να το βάλεις να παίζει στο mac όπου έχεις συνδεδεμένα ηχεία
ενώ στο spot μπορείς...

σωστά?

1. Λάθος. Έξ ορισμού τα τραγούδια είναι στο cloud και ή τα στριμάρεις ή τα κατεβάζεις στην συσκευή σου για να τα ακούς χωρίς να απαιτείται σύνδεση στο internet
2. Μπορείς πολύ απλά να συνδεθείς στο iTunes στο mac και να αναπαράγεις από εκεί τις λίστες σου και αν θέλεις απομακρυσμένη διαχείριση με το iPhone να χρησιμοποιήσεις το iTunes remote iTunes Link


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 10/12/2018 - 22:07


#80   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/07/2021 - 13:19

Μετά από καιρό ξαναγύρισα στο Apple Music δοκιμαστικά (kotsovolos προσφορά). Μεγάλη βελτίωση.

 

1. Όλες οι λίστες από το Spotify μεταφέρθηκαν ακριβώς ίδιες στο Apple music με το App FreeYourMusic. Ακόμα και έντεχνο ελληνικό.

 

2. Πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου. Ξεκάθαρα.

 

3. Καλύτερη επικοινωνία με τα Sonos One. Ενώ δεν είναι Apple τα Sonos λειτουργούν καλύτερα στο Airplay με το Apple Music ενώ με το Spotify είχα κάποια θέματα.

 

4. Έχει στίχους! Μάλιστα ακολουθούν τη ροή του τραγουδιού σε πολλές περιπτώσεις.

 

Θεωρώ ότι το Spotify έχει μείνει πίσω και το μόνο που κάνει είναι αυξήσεις στις τιμές. Με βλέπω να το γυρίζω σε Apple Music και μάλιστα με το Apple One.



#81   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 30/07/2021 - 14:38

To search του Spotify δεν το έχει και για μένα αυτό είναι deal breaker. 



#82   Ravager

Ravager

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 31/07/2021 - 00:31

Μετά από καιρό ξαναγύρισα στο Apple Music δοκιμαστικά (kotsovolos προσφορά). Μεγάλη βελτίωση.

 

1. Όλες οι λίστες από το Spotify μεταφέρθηκαν ακριβώς ίδιες στο Apple music με το App FreeYourMusic. Ακόμα και έντεχνο ελληνικό.

 

2. Πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου. Ξεκάθαρα.

 

3. Καλύτερη επικοινωνία με τα Sonos One. Ενώ δεν είναι Apple τα Sonos λειτουργούν καλύτερα στο Airplay με το Apple Music ενώ με το Spotify είχα κάποια θέματα.

 

4. Έχει στίχους! Μάλιστα ακολουθούν τη ροή του τραγουδιού σε πολλές περιπτώσεις.

 

Θεωρώ ότι το Spotify έχει μείνει πίσω και το μόνο που κάνει είναι αυξήσεις στις τιμές. Με βλέπω να το γυρίζω σε Apple Music και μάλιστα με το Apple One.

Θεωρώ ότι η κίνηση που έκανε η Apple με το Loossless στην ιδια τιμη ήταν κίνηση ματ. Aν και fan του Tidal το Tidal έπαθε χοντρή ζημιά. Επειδή εχω και τα δυο η διάφορα ειναι ελαχίστη και η διαφορά στην τιμη τεραστια. To spotify εχει οντως μεινει πολυ πισω απο τον ανταγωνισμο.


Τελευταία επεξεργασία από: Ravager, 31/07/2021 - 00:34


#83   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/08/2021 - 16:03

Από θέμα όμως ποσότητας (ελληνική μουσική όλων των ειδών, ξένη μουσική, house remixes) το Spotify είναι πολύ πιο μπροστά!!

#84   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/08/2021 - 16:15

Μπορεί να μην είμαι ακριβώς στο θέμα όμως έφυγα από το Spotify και πήγα στο YouTube premium (μέσα και το YouTube music)και το εχω κατάευχαριστηθεί και όλα αυτά με 0.99 τον μήνα

#85   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/08/2021 - 16:38

Μπορεί να μην είμαι ακριβώς στο θέμα όμως έφυγα από το Spotify και πήγα στο YouTube premium (μέσα και το YouTube music)και το εχω κατάευχαριστηθεί και όλα αυτά με 0.99 τον μήνα

Ο τρόπος δόμησης του YouTube music δε μου αρέσει καθόλου.
Για αρχή η ποιότητα είναι χαμηλότερη.
Κατά δεύτερον οι playlists είναι χάλια μαύρα.
Και τρίτον ουσιαστικά παίζει τα μουσικά βίντεο που πολλά από αυτά είναι από π.χ. videoclips και αργούν να ξεκινήσουν, άλλα έχουν διαφημίσεις μέσα κτλ.

#86   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/08/2021 - 09:47

Από θέμα όμως ποσότητας (ελληνική μουσική όλων των ειδών, ξένη μουσική, house remixes) το Spotify είναι πολύ πιο μπροστά!!


Όλες μου οι λίστες μεταφέρθηκαν στο Apple Music χωρίς κανένα τραγούδι να λείπει και μπορώ να πω ότι αρκετά «δύσκολα» κομμάτια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#87   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/08/2021 - 10:29

Το Search Engine και τις προτάσεις του Spotify δεν τα έχει καμία άλλη υπηρεσία.

 

Στο Apple Music απο την άλλη δε μπορείς να κάνεις Add/Follow καλλιτέχνες (το αφαίρεσαν πριν κανα χρόνο) συνεπώς και έφαγε άκυρο.

 

Υπάρχουν οι κλασικές αλχημέιες της Apple που θα κατεβάσεις πρώτα στη βιβ/θηκη και θα τους αποθηκεύσει μετά.

 

Συνεπώς συνεχίζουμε με tidal και Spoti.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#88   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 06/08/2021 - 12:29

Αυτό ακριβώς, Discover Weekly δεν υπάρχει στο Apple Music, οι προτάσεις του Spotify είναι καταπληκτικές. Είναι ο λόγος που δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία αλλαγής σε Apple.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#89   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/08/2021 - 13:05

Δοκιμάζω εδώ και λίγες μέρες το Apple Music με την προσφορά των 4 μηνών του Κοτσόβωλου και δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του Spotify θεωρώ ότι είναι οι Playlists, στο Apple Music δεν μπορώ να βρω σχεδόν τίποτα έτοιμο.

Θα του δώσω χρόνο βέβαια, αλλά λογικά θα γυρίσω στο Spotify.

#90   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/08/2021 - 21:51

Δοκίμασα κι εγώ σχετικά πρόσφατα να περάσω από Spotify σε Apple, αλλά δεν...

Αυτό που με ενοχλεί στο Spotify, είναι πως τα τραγούδια που σώζεις, δε στα οργανώνει αυτόματα στα αντίστοιχα categories Artists -> Αlbums -> Songs.
Δε θέλω να σώσω ένα καλλιτέχνη και μετά να τον βρίσκω σε αυτή τη κατηγορία μαζί με ολόκληρη τη δισκογραφία του.
Θέλω να σώσω μόνο μερικά κομμάτια του και αυτά να οργανώνονται αυτόματα.

Αυτό το feature που είχε η Apple από εποχές iPod, είναι - για εμένα - φοβερό.

Στον αντίποδα όμως, έχουμε περάσει σε άλλες εποχές.

Το Spotify με έχει καλομάθει απίστευτα με τις προτάσεις, τις αυτόματες προσωποποιημένες λίστες και το Radio το οποίο σου δίνει την ευελιξία να φτιάχνεις λίστες από συγκεκριμένα κομμάτια και να τις σώζεις.

Το αντίστοιχο Station της Apple, ούτε σου δείχνει όλη τη λίστα, ούτε να τη σώσεις σε αφήνει, ούτε να αφαιρέσεις κομμάτια προκαταβολικά.

Για μένα αυτό ήταν το απόλυτα καθοριστικό για να θυσιάσω τα εξαιρετικά οργανωτικά features της Apple και τα lyrics...

Υποψιάζομαι πάντως, ότι με το πέρασμα των ημερών θα ερχόμουν αντιμέτωπη με μια πολύ πιο φτωχή βιβλιοθήκη τραγουδιών, γιατί ήδη είχα κάποιες έντονες ενδείξεις στις 5-6 ώρες που ασχολήθηκα εντατικά.

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 06/08/2021 - 21:52


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες